[poolita] Lambdaanduritega seonduv
#21

lisaks galvaanilisele efektile on ka jootmisel ja pressimisel erinev vibratsioonikindlus - jooteliides peab vähem vastu (või noh, oleneb jootjast, aga seal on keemiaga tegu, intermetalliline side, soojendamine jms jms- suurem risk ebaõnnestumiseks)
Vasta
#22

(18-12-2017, 22:09 PM)veix__ Kirjutas:  
(18-12-2017, 21:32 PM)ivoalaska Kirjutas:  Paigaldan ise ka tihti juhtmeid pressitavate klambritega aga enne pressimist lasen hülsi hermetsi täis. Sedasi ei pääse niiskus hiljem ligi ja kestavad kauem.


Selle jaoks on ka termokahaneva kattega ühendused olemas. Peale pressimist vaja kuumutada ja jääb täiesti niiskuskindel:
http://static1.fotoalbum.ee/fotoalbum/17...73ccdc.jpg
http://static1.fotoalbum.ee/fotoalbum/17...19cc4c.jpg

Ise olen kasutanud ka termokahanevaid liitehülsse, mida pole vaja pigistada. Lihtsalt annad kuuma, kahaneb kokku ja sees sulab ära tinarõngas, mis juhtmeotsad kokku liidab. Vasega saab igatahes hea tulemuse, lambda juhtmetega pole proovinud.
Saab korraliku ühenduse, mis on niiskuskindel ja vaid veidi paksem juhtmest endast.
http://www.wuerth.ee/kataloog/738/
Vasta
#23

(19-12-2017, 21:07 PM)lauriclf Kirjutas:  Samas ei pea õigeks, et varuosatarnija võib midaiganes müüa ja millegi eest ei vastuta. Ja kui nii ongi, siis see võib juhtuda ainult Eestis ja mõnes teises endises nõukogudeliidu riigis.
Kuna viide riigile käib Su jutust juba teist korda läbi ning tegemist on niigi OT-teemaga (u. pool postitustest käsitleb lambdaanduri juhtmete ühendamist), siis ei saa küsimata jätta: milles see EV süüdi on, et Sulle kehv laager sattus? Ja kes täpsemalt siiski, kas antsip, savitsaar või ratta-jürka? Või kuidas oleks Õige, et oleks olnud põhjust öelda, et vot sellist riiki me tahtsimegi? Iga suvalise foorumiindluse peale, nagu käesolev teema on, riigikassast 20 eurtsi uue laagri jaoks ning 10k€ moraalse kahju hüvitiseks?
Vasta
#24

(21-12-2017, 02:43 AM)tiitnato Kirjutas:  Oma tagasihoidliku mehaaniku praktikaga (20aastat) 

Tundub, et 20st aastast ei piisagi, et lihtlabase lambda tööpõhimõtet selgeks saada. Big Grin Big Grin Big Grin
Funktsionaalsest lugemisoskusest rääkimata.
(Jutt oli ju, et hapnik liigub läbi juhtme lambdasse, mitte ajju.)

Mul läks 30a, et sellest aru saada; siin üks liihtne õppevideo pisut algajamatele:






Palun pöörata tähelepanu hetkele 2:15, kus lambdasse näitlikult siseneb välisõhk. 
Kustkaudu ta seda teeb? Pisut enne on näidatud, et juhtmete isolatsiooni ja lambda kesta vahel on tihend. Järelikult juhtme enda kaudu sisenebki. (antud juhul küll küttelemendi juhtme kaudu, aga kõik 1 või 2....4 toimivad ühtmoodi)

Seda õhku, mis sealt tagantkaudi sisse -välja käib, nimetatakse reference air e maakeeli võrdlev õhk, välisõhk, etalonõhk vms.
Sellle puhta õhu ja sumpsigaaside hapnikuerinevus tekitabki lambdas pinge, mida aju siis omakorda mõõdab ja edasi mõtleb.

Hella oma lehel küll ei seleta, kust see võrdlusõhk sinna siseneb (las lollid joodavad oma juhtmeid, pärast saab ju uue lambda müüa), aga lihtsalt mainitakse ära, et the interior is filled with reference air.
Bosch on sama asja kirjeldanud ja ühtlasi ka maininud, et juhtmeid joota ei tohi, aga need lehed on tänaseks maha korjatud. 
Pole vaja igaühel teada.

Siin üks diagnostik isegi julgeb mainida, et A hollow sheath around that wire provides outside reference air to the inside of the thimble., s.o. juhtmetel on isolatsioon suht lõdvalt peal ja sealt käib õhk läbi.
Aga ju siis sellel vanal on ka järjekord ukse taga, et kõik saladused välja julgeb rääkida.

Sellepärast ei tohigi neid juhtmeid joota, vaid ainult pigistada, vastasel korral ei ole see lambda sisemus enam etalonõhk, vaid läppunud tuba, kus on 3 päeva järjest suitsetatud.

.
Vasta
#25

Lõigake maha nüüd üks vana lambda juhe ja üritage sellest õhku läbi puhuda siis vast saab selgeks kuidas asjalood tegelikult on.
Vasta
#26

(21-12-2017, 00:58 AM)impreza Kirjutas:  Sellega seoses on autol suur hulk juppe vähem mis puruneda vöivad ntx turbo, EGR, igasugu sensorid väljalaskes,pihustid,
kahemassiline sitaratas,PDF ja palju muud 

See nimekiri võiks olla autode müügi juures , nagu on nahkistmed või topsihoidjad.
Et kas saab üllatusena kaasa kahemassiline hooratta ja EGR või mitte. Turbost saab veel kuidagi aru kasvõi pildi järgi Smile

Päris mitmekülgne teema on siin kujunenud.  Ikka 1-2-3 ja 2-2-3 valsirütmis - 1survelaager, 2lambdaõhutamine 3norm-auto Smile ... ja siis tonksti! jälle lambda juhtmed suruvad vahele.

Aga sellegipoolest kasulik. Piinlik küll tunnistada, aga enne ei teadnudki midagi sellist tüüpi survelaagritest (CSC - concentric slave cylinder). Ja et nende hinnatase ongi pisut teisem kui "tavalistel" survelaagritel.
Paraku, kuna ka tänapäevased sidurihargid kipuvad poolduma materjalikokkuhoiu tõttu (liiga õhukesest materjalist tehakse), siis konstruktsioon iseenesest ei ole veel määrav, ikka teostus.
Vasta
#27

(21-12-2017, 09:08 AM)vanapagan Kirjutas:  Lõigake maha nüüd üks vana lambda juhe ja üritage sellest õhku läbi puhuda siis vast saab selgeks kuidas asjalood tegelikult on.

Õhu kogus on ikkagi väga väike ja kasutatakse teda ju võrdlemiseks. Ainuüksi puhumine ei tõesta midagi,õhk sealt läbi mahub,kas piisavalt jne.on juba huvitav teema. 
 Mina ise pakun,et andureid on erinevaid. Olen ka jootnud ja termokahanevaga ühenduse sulgenud,nagu töötas küll. Nüüd tagasi mõeldes.... kas ikka töötas? Äkki töötas,aga vales alas? Ei tea...tuleks proovida. Selleks on vaja mitut andurit kõrvuti panna ja siis näite võrrelda.
 Igatahes põnev teema ja endiselt on mul kahtlus,et andureid on erinevaid,ning sõnavõtjatel siin võib kõigil oma tões õigus olla. Samas ma jällegi väga ei taha uskuda,et andur saab oma välisõhu kuskilt auto põhja alt,väljalaske toru kõrvalt.
 Soovin kõigile rahulikku arutelu.
Vasta
#28

(21-12-2017, 08:56 AM)stihl Kirjutas:  
(21-12-2017, 02:43 AM)tiitnato Kirjutas:  Oma tagasihoidliku mehaaniku praktikaga (20aastat) 

Bosch on sama asja kirjeldanud ja ühtlasi ka maininud, et juhtmeid joota ei tohi, aga need lehed on tänaseks maha korjatud. 
Pole vaja igaühel teada.
...
Ei ole maha korjanud: Universal Lamda Sensor

Features of the new universal connector
  • Watertight
  • Meets OE specifications
  • Fits either 3-pole or 4-pole sensors
  • Enables a simple connection to the wiring harness of the vehicle.
  • Provides a secure electrical connection (no soldering necessary)
  • Bosch has developed a special connector, as soldering is not allowed with lambda sensor
  • Universal Lambda sensors replace a wide range of original sensors
 
Vasta
#29

Kui ma vaatan oma mahavõetud lambda andurit, siis selle kael on perforeeritud, juhtmed on omaette rüüsi sees. Kui keegi tahab väita, et õhk liigub juhtme ja juhtme isolatsiooni vahelt, siis seda ma ei usu. Pigem selle perforeeringu või suka ja juhtmete vahelt.
Jootmisega on ilmselt lihtsalt see teema, vastupidiselt enesehinnangule, tegelikult ei osata joota ja visuaalselt on seda raske kontrollida, seega on tootja poolt lihtsam sellist teguviisi mitte aksepteerida.
Lisaks maksis hiina asendusjunn nii vähe, et mulle ei tulnud pähegi mingite hülsside või kolviga jännata. Big Grin
Vasta
#30

(21-12-2017, 09:08 AM)vanapagan Kirjutas:  Lõigake maha nüüd üks vana lambda juhe ja üritage sellest õhku läbi puhuda siis vast saab selgeks kuidas asjalood tegelikult on.
Siin saadakse asjast kahtepidi aru. Lambda võtab õhku tagaotsast kus tal on õhku läbilaskev läbiviik/tihend. Kuna samast kohast lähevad andurisse ka juhtmed siis ongi tekkinud ekslik arusaam (või väärtõlke tõttu?) et juhtmed peavad õhku läbi laskma või juhtima. Teine teema on lambda juhtmete jätkamine pigistatavate hülsside vs. jootmisega. Viimane on tõesti veidi raskendatud tegevus kuna juhtmed pole vasest kuid õigete töövõtete ja -vahendite kasutamisel siiski teostatav. Olen seda rohkem kui korra teinud, pärast näitu ka kontrollinud ning kõik on korras. Vahest tegu  Boschi uue üüberpeene  connektori promokampaaniaga, mine võta kinni... SmileJuhe on juhe, meetodist kuidas sa seda ühendad sõltub selle ühenduse kvaliteet ja tööiga.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#31

(21-12-2017, 12:20 PM)Walter Kirjutas:   Olen seda rohkem kui korra teinud, pärast näitu ka kontrollinud ning kõik on korras. 

Kuidas sa seda kontrollid?
Vasta
#32

(21-12-2017, 13:07 PM)janek555 Kirjutas:  
(21-12-2017, 12:20 PM)Walter Kirjutas:   Olen seda rohkem kui korra teinud, pärast näitu ka kontrollinud ning kõik on korras. 

Kuidas sa seda kontrollid?

Selleks vastavad seadmed olemas, ma kasutasin vag-comi.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#33

(21-12-2017, 15:54 PM)Walter Kirjutas:  
(21-12-2017, 13:07 PM)janek555 Kirjutas:  
(21-12-2017, 12:20 PM)Walter Kirjutas:   Olen seda rohkem kui korra teinud, pärast näitu ka kontrollinud ning kõik on korras. 

Kuidas sa seda kontrollid?

Selleks vastavad seadmed olemas, ma kasutasin vag-comi.

Hästi, mina ei tea mis on vag-com,õpeta mulle mida see mõõdab? Kas see mõõdab andurist tulevat pinget,ehk siis voltmeeter? Või on temas endas ka üks lambda andur mis siis kontrollib auto anduri tööd võrreldes enda omaga?
Vasta
#34

Vag-Com on vag grupi masinatele mõeldud diagnostikaseade, võimaldab ta teha praktiliselt kõike mida auto juures diagnostik/elektrik/tehnik teha saab. Mõõdab lambda signaali ning kuvab seda erineval viisil. Kodustes tingimustes saab ka testriga lambda signaali mõõta, soovitav on hankida omale analoogskaalaga mõõteriist kuna miskite tundmatute digitestritega mõõtes on lambdadele haiget tehtud.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#35

Selle anduri töö-puhkeaja temperatuurid on ikka sadades kraadides erinevad. Sellest ka nõue, et ei takistataks õhu vaba liikumist sisse-välja. Ükskõik kust juhtme või mõnest muust junni otsast.

Näide: Keerake tühjale plastpudelile toas kork kinni, viige külma garaaži. Miks pudelit taarapunkti andes on ta kuju muutnud? Lömmis ju. Lamda ei vaja hapniku aatomeid, teda ei tohi liigne surve ja liigne vaakum lõhki ajada või lössi tõmmata. See kest pole kummist.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#36

(21-12-2017, 16:17 PM)Walter Kirjutas:  Vag-Com on vag grupi masinatele mõeldud diagnostikaseade, võimaldab ta teha praktiliselt kõike mida auto juures diagnostik/elektrik/tehnik teha saab. Mõõdab lambda signaali ning kuvab seda erineval viisil. Kodustes tingimustes saab ka testriga lambda signaali mõõta, soovitav on hankida omale analoogskaalaga mõõteriist kuna miskite tundmatute digitestritega mõõtes on lambdadele haiget tehtud.

No aga sellisel mõõtmisel ei saa ju olla kindel,et mõõdetava hapniku kogus heitgaasis,on just selle suhtega välis õhu suhtes mis vaja?  Kujutleme nüüd ette,et jootmise või millegi muu tegevuse tõttu, oleme sulgenud 30% välise hapniku teest mis pääseb andurisse. Mida see võiks teha ?
Vasta
#37

anna kannatust !!!
või parem anna padruneid
Vasta
#38

Tundub et see teema läheb taas mõnusalt uitama nagu AM foorumis kombeks. Big Grin Või las moded otsustavad kas teha hapnikku mööda juhtmeid jooksutamiseks uue teema ja põrnitseme siin survelaagrit edasi.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#39

(21-12-2017, 18:38 PM)Walter Kirjutas:  Tundub et see teema läheb taas mõnusalt uitama nagu AM foorumis kombeks. Big Grin Või las moded otsustavad kas teha hapnikku mööda juhtmeid jooksutamiseks uue teema ja põrnitseme siin survelaagrit edasi.

Ma ei saa kah enam aru... Big Grin Big Grin Big Grin

Sest siin osad ei tee vahet sellel, kas sealt juhtmest käib 1000L õhku sekundis läbi, VÕI pääsevad vaid mõned hapnikuioonid ja lambda ise lihtsalt pole hermeetiline läbi nende juhtmete. Milleks ta VÕIB muutuda, kui juhtmed kokku joota ja termokahanevaga kokku lasta. 
(lööge lambdalt sumpsis olev ots haamriga maha, keerake ta 200L veevaadile punniks ette ja vaadake, kust tilgub)

Leidsin kah sahtlist ühe lambda, sel küll kummitihend on suht tihe ja elastne (veel, hoolimata vanadusest) ümber juhtmete. 
Aga mingi vahe selle tsirkoonkesta sisemuse ja välimise kesta vahel võiks ju olla. Muidu elektronid ei paneks ju ajama, kui mõlemad pooled tossu sees on.

Mis testrisse puutub, siis tavaline odav digi ei keera miskit pekki, väga ilusasti kõlgub soojalt seal 0.2 - 0,9V vahel.
Mingi igivana lambda spetstestseade kõigub samamoodi, testriga täiesti sünkroonis.


Vasta
#40

Väljavõte ühest väljamaa õppematerjalist:

The outside of the bulb is exposed to the hot gases in the exhaust while the inside of the bulb is vented internally through the sensor body to the outside atmosphere. Older style oxygen sensors actually have a small hole in the body shell so air can enter the sensor, but newer style O2 sensors "breathe" through their wire connectors and have no vent hole. It is hard to believe, but the tiny amount of space between the insulation and wire provides enough room for air to seep into the sensor (for this reason, grease should never be used on O2 sensor connectors because it can block the flow of air). Venting the sensor through the wires rather than with a hole in the body reduces the risk of dirt or water contamination that could foul the sensor from the inside and cause it to fail.

Jootmisega see paha, et kui sitasti teha, siis võib kogu krempli takistus muutuda ja soojendusahel hakkab pilpaid näitama juhtplokile, mis omakorda viib juba järgmiste probleemideni.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne