Kosmoseteema

Mul oli kunagi halb harjumus tarkade meeste raamatuid lugedes neist üksikuid lauseid üles märkida. Teaduse ja maailma seoste üle on arutlenud näiteks
Paul Feyerabend https://sahtliasemel.blogspot.com/2016/0...bendi.html
ja Max Planck https://sahtliasemel.blogspot.com/2016/1...lmale.html
Vasta

Viimane aeg otsustada, et tõsised tegijad riigikokku saaks Big Grin

https://radar.postimees.ee/6531991/lamed...1459859760

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Homme hommikul kell 9 meie aja järgi -- if all goes well -- algab NASA TV-s ülekanne sellest, kuidas SpaceX saadab esimesele reisile oma meeskonnakapsli Crew Dragon, millega edaspidi hakatakse meeskondi rahvusvahelisse kosmosejaama ja sealt tagasi vedama.
Tesla sinna ei mahu, aga üks Spaceman peaks sees olema Wink
Ja kui start õnnestub, siis saavad ameeriklased vabaks kaheksa aastat kestnud alandusest, mil nad pidid ISS-iga ühendusepidamiseks venelaste käest Sojuze rentima.
Vasta

Stardist on vähe kasu - KosmoseMann peab toorena koju tagasi ka jõudma. Muidu pole asjal nagu jumet...

Aga oleks vaja küll vanaraua astust edasi liikuda. Kaua inimkond steroididel V-2 peal lendab.
Vasta

(02-03-2019, 09:57 AM)v6sa Kirjutas:  Stardist on vähe kasu - KosmoseMann peab toorena koju tagasi ka jõudma. Muidu pole asjal nagu jumet...

Aga oleks vaja küll vanaraua astust edasi liikuda. Kaua inimkond steroididel V-2 peal lendab.

Sai üles, saab alla kah :Toungue.. ameeriklastel on kuumuskilbiga pidurdamine juba ligi 60 aastat hästi selge.
Aga üleval ta on. Homme (P) 10:30 hakatakse ISS-iga kohtumist ja põkkumist näitama.
Vasta

(02-03-2019, 09:57 AM)v6sa Kirjutas:  ... Aga oleks vaja küll vanaraua astust edasi liikuda. Kaua inimkond steroididel V-2 peal lendab.
Mind kummitas täpselt sama küsimus ning õnnestus seda ka ühelt eriala spetsialistilt kosmosetehnoloogia seminaril küsida.

Vastuseks sain, et kosmosetehnoloogias on kõikvõimalikud kasutatavatele seadmetele ja materjalidele seatud nõuded nii kõrged, et nende reaalne kasutuselelubamine võtab ilmatuma pika aja. Näiteks kui praegu oleks laual töötav mudel täitsa uut tüüpi raketimootorist, siis selle katsetused ja sertifitseerimine kosmosetehnoloogia rakendusteks võtaks seniste kogemuste, praeguste nõuete ja bürokraatia põhjal vähemalt 40-50 aastat, tõenäoliselt ka rohkem.

Teise asjana toodi välja, et olemasolevad mootorid töötavad tegelikult väga hästi ja täidavad edukalt oma eesmärki. Kosmosetehnoloogias, kus reaalseid suuri lahendamist vajavaid probleeme on kuhjaga, pole vajadust neid ka kunstlikult juurde tekitada.

Need kaks olevat siis põhilised põhjused, et miks kasutatakse ja arendataksegi lubatud piirides juba olemasolevat sertifitseeritud ja nõuetele vastavaid raketimootoreid.
Vasta

(02-03-2019, 14:50 PM)mossepower Kirjutas:  ...
kosmosetehnoloogias on kõikvõimalikud kasutatavatele seadmetele ja materjalidele seatud nõuded nii kõrged, et nende reaalne kasutuselelubamine võtab ilmatuma pika aja. Näiteks kui praegu oleks laual töötav mudel täitsa uut tüüpi raketimootorist, siis selle katsetused ja sertifitseerimine kosmosetehnoloogia rakendusteks võtaks seniste kogemuste, praeguste nõuete ja bürokraatia põhjal vähemalt 40-50 aastat, tõenäoliselt ka rohkem.
...

Ehk kui selline per$etäis nõunikke ja konsutante oleks ka viiekümnendatel tööl olnud, poleks mitte ükski inimene mitte kunagi kosmosesse jõudnud. Big Grin

Ehk kui liiga aeglaselt sõuda, mädanevad aerud enne kohalejõudmist ära.
Vasta

Tuli tervelt alla.  Cool Hästi tehtud.

Ootame nüüd, millel esimene luust-lihast Ripley sõidule viiakse:
https://www.err.ee/918086/nasa-kosmoseka...di-ookeani
Vasta

(08-03-2019, 23:02 PM)v6sa Kirjutas:  Tuli tervelt alla.  Cool Hästi tehtud.

Ootame nüüd, millel esimene luust-lihast Ripley sõidule viiakse:
https://www.err.ee/918086/nasa-kosmoseka...di-ookeani

"Ripley abil uuritakse, milline võiks kosmoselennu mõju olla päris inimesele." Big Grin
Mul on tugev kahtlus, et seda võimalust on varemgi esinenud ... ligi 600 korda.


Muide, just naasnud Crew Dragonit kasutatakse kavade järgi juunis toimuval lennul, kus katsetatakse kapsli päästesüsteemi (kanderaketi vussimineku puhuks). Sinna kah veel inimesi ei lubata Wink

P.S. Turvas on NASA-l tõesti võimsalt arenenud. Möödunud pühapäeval poole silmaga jälgisin, kuidas ISS-ist Crew Dragonisse minek toimus. Iga luugi lahtitegemisele eelnes ja järgnes tükk tseremooniat... enne viimase luugi avamist panid astronaudid lausa hingamisaparaadid pähe. Kuigi Crew Dragon oli startinud Maalt, mitte mingilt ohtlikult võõrplaneedilt, ja tema andurid väitsid, et kapsli õhk on korras.
Huvitav, kas juulikuus tehakse sama tsirkus läbi, või piisab sellest, kui Bob Behnken ja Doug Hurley ütlevad, et nad on elus ja saavad hingata?
Vasta

Tsitaat:"Ripley abil uuritakse, milline võiks kosmoselennu mõju olla päris inimesele." [Pilt: biggrin.gif]

Mul on tugev kahtlus, et seda võimalust on varemgi esinenud ... ligi 600 korda.
Need korrad polnud seda raketti, selle raketi kiirendust, värinaid, põrutusi jne. Ilmselt neid parameetreid uuriti, et välistada paberil arvutatud vead.

Инвалид информационной воины.
Vasta

(09-03-2019, 13:13 PM)aavu Kirjutas:  Need korrad polnud seda raketti, selle raketi kiirendust, värinaid, põrutusi jne. Ilmselt neid parameetreid uuriti, et välistada paberil arvutatud vead.

Einoh, ma saan aru küll... aga nii oleks ju võinud ka kirjutada. Kanderaketi kohta on varasemast andmed olemas, aga meeskonnakapslit tuli tõesti proovida.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne