MURUTRAKTORID- ostuabi, hooldus, remont...

Meisterdasin ka ühe muruniiduki. Kraavikallaste ja muu rupsiku jaoks.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
       
Vasta

Küsimus murutraktori elektri vallast.
Tungiv vajadus tekitada mõned lisavalgustid selleks harvaks juhuks kui muruniitmise lõpetamine olude sunnil hämara peale jääb.
Traktoril originaaltuledes kaks 21W hõõglampi mis traktori asukohta pimedas näitavad. Neid toidab mootori "generaator" vahelduvvooluga. 
Teine "generaatori" väljund(see siis läbi ühe dioodi alalisvool) hoolitseb praegusel juhul puhtalt aku laadimise eest. Pingeregulaatorit kui sellist pole, peale tundi-kahte toimetamist tõuseb laadimispinge lausa 17voldini.
Netiallikad räägivad selle "generaatori" võimsuseks 2-4A alalisvoolu ja 5A vahelduvvoolu.
Riiulis vedeleb mitu 8w kuni 18w led töötuld. 

Seoses eelnevaga paar küsimust.
Kas seda vahelduvvoolu läbi dioodsilla/kondensaatori ledile tarbitavaks alalisvooluks muuta on mõtet proovida? Ja sinna ca 20W ledi tarbijaks? Teoorias nagu võiks?
Või peaks leppima akult saada oleva 12 voldi otsa paari väiksema tulega?

Töö vaheaegadel aku hooldusvaba laadijaga turgutamine ei ole probleem. Samuti ei ole plaanis seda komplektsust väga tihti kasutada.
Vasta

Mina paneks aku pealt,jääb leiutamine ära.Hiljuti just nägin,et oli pandud ette raua peale umbes 40cm ledbar,omanik ei pidavat midagi aru saama,et akut kurnab või midagi.Kuigi ausalt öeldes vähe veider nägi välja ja küsimuse peale,et kas niidab muru öösiti ei osanud ka midagi mõistlikku kosta.Aga noh kui vaja siis vaja.Ühel olen vintsi ka ees näinud aga aga ei tea milleks see,võibolla mingi sahateema kuigi raamil mingeid kinnitusi ega jälgi ei näinud.
Vasta

Ma ei tea kust mu Husqvarna originaal tuled voolu saavad, aga igatahes kaua neid põletada ei saa, tõmbab aku tühjaks. Tal tehasest mingisugune kolmeastmeline aku laetuse indikaator peal ja see läheb varsti punaseks. Isegi töötava mootoriga. Ilma tuledeta laadib ilusti.
Vasta

Minu Partneril oli ka Tööriistamarketi tööled ninal. Võtsin originaal tulede juhtmetelt toite (need jätsin pimedaks kui kasutud) ja kõik toimis kohe.
Vasta

(17-05-2021, 20:02 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  ...
Kas seda vahelduvvoolu läbi dioodsilla/kondensaatori ledile tarbitavaks alalisvooluks muuta on mõtet proovida? Ja sinna ca 20W ledi tarbijaks? Teoorias nagu võiks?
Või peaks leppima akult saada oleva 12 voldi otsa paari väiksema tulega?

Töö vaheaegadel aku hooldusvaba laadijaga turgutamine ei ole probleem. Samuti ei ole plaanis seda komplektsust väga tihti kasutada.

Aku pealt on tuledele ka valutum. Lihtsam niikuinii. Eriti, kui lisalaadimine ei ole probleem. Kui seda üldse vaja ongi.

Alaldi tulede vahelduvvooluahelas võimaldab jälle genekat paremini koormata. Ja näeb tehniliselt edevam välja.

Lihtsad väikese võimsusega LEDid toidavad mõlemad variandid muretult ära.
Vasta

(17-05-2021, 20:02 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  Seoses eelnevaga paar küsimust.
Kas seda vahelduvvoolu läbi dioodsilla/kondensaatori ledile tarbitavaks alalisvooluks muuta on mõtet proovida? Ja sinna ca 20W ledi tarbijaks? Teoorias nagu võiks?
Või peaks leppima akult saada oleva 12 voldi otsa paari väiksema tulega?

Töö vaheaegadel aku hooldusvaba laadijaga turgutamine ei ole probleem. Samuti ei ole plaanis seda komplektsust väga tihti kasutada.
 Teoorias peaks alaldi ja töötuli töötama küll. Muruniitjal ei "kõigu" pöörded ka nii nagu mootorrattal. 12V Halogeeni trafoga töötama mõeldud 12V LEDiga poleks alalditki vaja. Kuid nood toa tuled jälle ei kannata niiskust arvatavasti.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta

Mul enda niidukil on see laadimine  algusest saadik natuke imelik olnud... sõbraga proovisime ja viskasime ampertangid peale.
Ma nüüd ei mäleta, kas laadis 1,5 või 2 ampriga, aga ega sealt miskit suurt välja tegelt ei tule ...
Ehk siis lisalaadimine mingi ajatagant kindlasti vajalik.
Vasta

Vedelavad ka mingid led- tuled jõude, korra kunagi mõtlesin murukale installida, aga siis sai kaine mõistus võitu- öösel ikka ju tegelikult päris ei niida. Seose nüüdse diskussiooniga tekib juba sportilk huvi nad külge panna ja veenda ilmarahvast tolle missiooni võimalikkusest Smile
Vasta

Kui ma õigesti mäletan, siis nendel trakadel, millel tuled ees.. neil on seal 21w ne pirn.

Kui nende pesadest vool võtta ja originaal pimedaks teha ... ja ala need led tuled on 21w sed, siis teoreetiliselt peaks olema kõik lubatud piirides.

Samas juhiks ma tähelepanu, et suvel on meil ööd valged.
Vasta

(18-05-2021, 19:58 PM)Urmet24 Kirjutas:  Kui ma õigesti mäletan, siis nendel trakadel, millel tuled ees.. neil on seal 21w ne pirn.

Kui nende pesadest vool võtta ja originaal pimedaks teha ... ja ala need led tuled on 21w sed, siis teoreetiliselt peaks olema kõik lubatud piirides.

Samas juhiks ma tähelepanu, et suvel on meil ööd valged.

Enamasti on seal tuledel ju vahelduvvool... Led tuli vist sinna otse otsa mõeldud pole?
Vasta

vahelduvvool on pistikus. Need kõik alalisvoolud ju Big Grin
Vasta

(18-05-2021, 21:39 PM)pannkook Kirjutas:  vahelduvvool on pistikus. Need kõik alalisvoolud ju Big Grin

Kindel või? Toungue
Kui otse mähise otsas ilma dioodide jms pm tuled istuvad siis alalisvoolu seal küll pole.
On jah uhkemate pillide hulgas ainult alalisvooluga masinaid, aga lõviosa neist tavakasutaja putukatest toidavad tulesid vahelduvvooluga.
Aku laadimise ahelasse on ka ainult üks diood pandud...

Lisan skeemi, mis enamuse lihtsamate trakade elektri kohta käib.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta

Kas see eeltoodud skeem käib konkreetselt selle traktori kohta ka, kuhu tuled tahetakse panna? Kui, siis on tõesti üsna hapu asjandus Smile
Samas üsna tavaline igasugu pisimootorite puhul, näiteks päramootorite puhul. Katsetaks mingi AC/DC 12 V konverteriga vms. Eelnevalt muidugi watte, volte ja ampreid natuke kalkuleerides. Selles osas, et odava otsa murukad kõik eraldi lightning coili pruugivad- no ei tea...
 Isegi odava otsa Husqvarnal peaks olema ikkagi tavaline ühest mähisest tulev tarbevool nii laadimiseks kui tulede jaoks.
Netist võetud LTH 151 skeem:


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta

Kõnealuse traka skeem päris üks ühele minu ülesriputatud skeemiga ei ole, aga üldises plaanis tulede ja laadimise osas sama.
Tuttavate masinaid lähemalt uurides paistab mootori juures sama lahendus mitmel Briggsi mootoriga trakal. Nende hulgas on mitu erinevat MTD,  Partneri, Craftsmani, CubCadeti, McCulocchi ja Yardmani. Vanematel on sinna vahele osadel ka mingi pingeregulaator paigaldatud. Uuematel see levinud pole.
Ühel tuledeta Craftsmanil on ainult üks väljund generaatoril.
Tulede otsa pole üldse.
Kui Briggsi kodulehte vaadata on seal elektri osas palju erinevaid variante võimalikud.

Kõnealune traktor on Cub Cadet.

Eelpool välja toodud Husku on Kohleri mootoriga. Pole lähemat tutvust olnud.
Vasta

(19-05-2021, 09:15 AM)CORRADOg60 Kirjutas:  Kõnealuse traka skeem päris üks ühele minu ülesriputatud skeemiga ei ole, aga üldises plaanis tulede ja laadimise osas sama.
Tuttavate masinaid lähemalt uurides paistab mootori juures sama lahendus mitmel Briggsi mootoriga trakal. Nende hulgas on mitu erinevat MTD,  Partneri, Craftsmani, CubCadeti, McCulocchi ja Yardmani. Vanematel on sinna vahele osadel ka mingi pingeregulaator paigaldatud. Uuematel see levinud pole.
Ühel tuledeta Craftsmanil on ainult üks väljund generaatoril.
Tulede otsa pole üldse.
Kui Briggsi kodulehte vaadata on seal elektri osas palju erinevaid variante võimalikud.

Kõnealune traktor on Cub Cadet.

Eelpool välja toodud Husku on Kohleri mootoriga. Pole lähemat tutvust olnud.
Kas led tulede kasutamisel on võimalus raadioga kõrvaklappe ka veel kasutada. Odavamad töötuled seda välistavad.
Vasta

(18-05-2021, 19:58 PM)Urmet24 Kirjutas:  Kui ma õigesti mäletan, siis nendel trakadel, millel tuled ees.. neil on seal 21w ne pirn.

Kui nende pesadest vool võtta ja originaal pimedaks teha ... ja ala need led tuled on 21w sed, siis teoreetiliselt peaks olema kõik lubatud piirides.
Just nii ongi.
Vasta

B&S 175 500cc mootoril
Mida vaadata, kui sädet pole
Küünalt maha võttes ja proovides  üks kord oli  Smile  kuid rohkem pole olnud
Mis moodi kontrollida magneeto korrasolekut? Juhtmeotsast ei saa ka aru, kas piibu ots on korralikult juhtmega ühendatud, lutt ka maha ei tule
ja näpuga ka ei taha proovida Smile
Uus asi ilmselt paar aastat kaupluses seinud, surnud aku juba sai uue vastu vahetatud Smile ...
Vasta

Ma nimetaks seda küll süütepooliks, aga noh, kui magneeto, siis magneeto. Kontrollida saaks mingi tehase andmete põhjal takistusi mõõtes näiteks.
Esimese asjana ma siiski vahetaks küünla. Ei saa eeldada, et nad ka uuest peast alati töötaks. Alles mul käis üks eestimaa inimene (kes küll eesti keelt ei osanud) ja kinnitas jumalakeeli, et keegi sjoma olla tal tuvastanud süütepooli rikke ja vaja oleks tellida jne. Oma tehniliselt olemuselt ja rikke iseloomult oli tegu täpselt sama asjaga. Küünlavahetus parandas süütepooli rikke imeväel. Smile
Vasta

ma kahtlustaks ka ohutuslüliteid, mõnel lubab starterit anda, aga sädet pole. kui süütepool on ligipääsetav, siis võta suretusjuhe maha.

Pähkliajude hirm
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne