MTZ 80/82 D-240 mootori hülsside ühte tasapinda reguleerimine
#1

Tere. Traktoril on mootor juba tükk aega laiali olnud ja lahendamata on veel üks küsimus. 

Mootorit lahti võttes tulid hülsikraede alt ja plokiservade vahelt välja vaskrõngad. Nii kõigil neljal hülsil. 
Algul arvasin, et tegu on mingisuguste tihenditega, kuid poodidest uusi otsides sai kiirelt selgeks, et tegu on hoopis rõngastega, millega olevat hülsse ühte tasapinda reguleeritud ja neid kusagil müügil pole. Väidetavalt on keegi need vanad rõngad ise meisterdanud sinna. 


Nüüd ma ei tea mida edasi teha. 

Kuidas käib hülsside reguleerimine ühte tasapinda? Kas tuleb hülsid plokki sisse lüüa ja siis mingi sirge esemega veenduda, et kõik oleksid samal tasapinnal? Kas on oluline saavutada mingi kindel kõrgus ploki pealmise pinna suhtes?
Vasta
#2

Need ongi tihendid.
ЗМЗ mootorit komplekteerides said nad läbi kuumutatatud ja tagasi asetatud. Neid oli krooni ajal veel poes saada küll, aga kuna vanad olid veel suurepärases seisus ja hülsid kenasti tasapinnas, siis polnud vaja välja vahetada.
Vasta
#3

Põlemiskamber tihendatakse tihendiga, mis surutakse plokikaane ja hülsi serva vahele. Seega jah, mootori kokkuladumiselt tuleb "mingi sirge asjaga" veenduda, et seekordsed varuosad juhtuksid olema tolerantsis. Mida need enamasti ei ole, millest räägivad ka nood rõngad.

Hülsside kõrguserinevus ei tohiks olla rohkem, kui 0,1 mm. Seega peab sirge asi olema ikka päris sirge, eksole.

Enne kokkuladumist kontrolli kindlasti üle ka see, et plokikaas oleks sirge!

Loe isand 2715 postitusi sel kurval teemal...
Vasta
#4

Kas uute hülsside kraed on õhemad kui süvend plokipinnast?
Kui jah, siis kõige parem lahendus on lihvida ploki pealispinda niipalju maha et kõige madalam hülss oleks plokipinnast 0,03-0,05mm kõrgem.
Kui järgmised hülsid jäävad plokipinnast kuni 0,1mm kõrgemale võib käia poest mikromeetriga mõõtmas sest mõõdud kõiguvad 0,1mm vahemikus.
Pisut mõõtemetoodikast ka kui pole sügavusmõõtjat omal ja osta ei taha.
Hülsi süvendi sügavuse mõõtmiseks on vaja nihikut ja mingit sileda pinnaga asja nagu näiteks tasapinna kontrollimise joonlaud või kasvõi uue rikkumata pindadega nurgiku paksem osa.
Kõigepealt tuleb mõõta selle joonlaua paksus, asetades selle puhtale siledale plokipinnale ja mõõta paksus nihiku sügavusmõõdikuga sest see väldib mõõtevea.
Nüüd võib mõõta hülsi süvendi põhja ja lahutada sellest mõõdust enne plokipinnani saadud mõõt.
Kindlasti peaks mõõtma mitmest kohast sest kui hülss on pesas loksunud on ta pinna ebaühtlaselt kulutanud ja uuel hülsil murdub krae maha kaane pingutamisel.
Kui mõõdud erinevad, siis on lihtsam võtta uus plokk kui hakata hülsipesasid üle töötlema.
Mis aga puutub seibidega kõrguse reguleerimisse, siis see väga kestev lahendus ei ole.
Esiteks juba pole sobiva paksusega materjali millest seda rõngast välja lõigata ja teiseks kipub see õhukesest plekist rõngas järgi andma ja hülss hakkab loksuma.
Äärmise hädaga võib teha ühe rõnga 0,05 või 0,1mm peilplekist mille saab välja lõigata kääridega.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne