Akumutrikeeraja valiku küsimus
#41

Üldiselt rattapoltide,mutrite kinni põristamine on saatanast,piisavalt tegeldud tagajärgede likvideerimisega.Lõppkinnitus tuleb teha dünamomeetriga või kogemuse olemasolul muskli dünoga.
Vasta
#42

Oojaa, omalgi kogemus olemas, kui sõiduk rattamutrid kunagi esinduses tänuga kinni lasti ja kui oli vaja kodus ratas alt ära võtta, oli tulemuseks kõver originaalvõti, lõhkised tossud ja hästi palju *@#/%&- stiilis sõnu. Lõpuks sain lahti pika toru, suuremast padrunikomplektist pärit padruniga ja suuremat sorti haamriga. Tegu oli originaalpoltidega, julgen arvata, et vargapoltidega oleks rohkem tegu olnud, eriti üksi toimetades. Helistasin igaks juhuks esindusse ka, et ärgu nii kõvasti kinni keeraku, sest autoga kaasas oleva komplektiga neid tee ääres lahti ei saa. Öeldi, et "me keerame alati 200Nm momendiga kinni", aga minu teada peaks see olema 120Nm. Ise keeran alati vaid käega ja saab ilusti lahti, kuid ise lahti pole kunagi tulnud.
Vasta
#43

Olen mõned korrad rehvitöökoja ukse taga otsa ringi pööranud kui näen, et rattad lastakse kinni püssiga ning mõnuga ja siis pakasuhha korras võetakse ka käsivõti ja see ei keera mm kah mitte.
Samuti olen aidanud naabrimeest kellel kuskil parklas oleva rehvi putkas vahetatud ratas oli vaja teeservas ära võtta. Tulemus oli katkine rist, kõver rattavõti ja pooleks pööratud padrun. Lahti ei saanud. Vaja oli tummisemate vahenditega abi kutsuda.
Rsk.
Vasta
#44

(30-03-2020, 09:28 AM)Aare R. Kirjutas:  Oojaa, omalgi kogemus olemas, kui sõiduk rattamutrid kunagi esinduses ...

Tartu Info Auto? 
Nende arust on ok kui iga 3 a tagant saab autole uued veljed müüa kuna need kuluvad ära.
Vasta
#45

"Jätame targu mainimata töökoja kus asi juhtus kuna meie väikeses vabariigis võib olla veel teinegi töökoda kus võis juhtuda täpselt sama asi."
 
Aga teema oli veoauto esisillaga ja vibratsiooniga esisillas peale rehvide vahetust. Oli autole esimene rehvivahetus peale 310 k läbimist. Peale seda rehvivahetust  sai muidugi käidud samas töökojas korduvalt, et balanssige rehvid uuesti kuna vibra sees ja see ju teie s.....t.  Vibra ära ei kadunud ja mind tembeldati lõpuks lolliks kuna kõik rehvid olid  tõesti balansis. Veeti isiklikult pingi juurde, et ma veenduksin. Kuna asi läks isiklikuks siis kogu pull  kulmineerus sellega, et töökaja kuludega vahetati ära esirummud ja see töökoda enam kunagi ei tõmmanud rattaid kinni lõpuni inertsvõtmega. 
Klubi nimelt paugutas täkuga mutrid järjest kinni nii mis see mutrikeeraja suutis. Ei mingit järjekorda ega njuutonit ei järgitud ja tõmbas rummud kõveraks.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#46

Aga kas enamikul mutrikeerajatel on võimalik piirata momenti kuhugi 120Nm peale ja seda lihtsalt ei tehta või üldjuhul ei saa mutrikeerajaid nii madalale piirata?
Kui asi ainult laiskuses ja teadmatuses, siis ilmselt peaks klient sagedamini märkuseid tegema ? Smile
Vanasti, kui restoranides veel süüa sai, siis üks tuttav mul ikka käis köögipoolel ütlemas, kui söök oli halb. Ise kommenteeris, et "Võibolla need kokad lihtsalt ei tea, et toit peab olema maitsev!" Smile
Vasta
#47

Enamikel püssidel on 3-4 jõu astet, mille vahel valida ja see 120 Nm on enamasti esimene-teine aste sõltuvalt konkreetse mudeli võimsusest. Kuna väiksem Nm hulk saadakse mootori kiiruse piiramisega, siis tunduvad need nii uimased, et üldjuhul keegi neid kasutada ei viitsi. Aga siiski momenti piirab mõistus kõrvade vahel, mis sõrme liikumist reguleerib! Ei pea klammerduma päästiku külge kümneks sekundiks   Big Grin
Vasta
#48

Mul vahetas itaallane hiljuti ratast. Rendikülmik ja vana nagu mammutis....t , poldiotsad olid sulaselged roostekäkid.  Võttis bussist akumutrikeeraja, nimi oli punases kirjas, hetkel ei tule meelde aga siin peatükis on teda kiidetud.
Tüübil raputas mütsi silmadele aga kõik mutrid tulid lahti. Kui tagasi keeras mutreid siis igatahes reguleeris midagi. Jäi mulje, et võeti võimu vähemaks.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#49

(30-03-2020, 14:14 PM)Daff Kirjutas:  Tüübil raputas mütsi silmadele aga kõik mutrid tulid lahti.
Aitäh, Daff, see kujutluspilt logisevast itaallasest ajas üle pika aja korralikult itsitama, senimaani ajab Big Grin
Tratatata... Krt jälle müts nina peal... Tratatata Big Grin
Vasta
#50

Mainin, et meil on sellised toredad asjad saadaval mida vähemalt riistamarketi andmetel nimetatakse momentvarteks.
https://www.tööriistamarket.ee/et/momentvars-12-120nm
Ise ei ole kasutanud aga need peaksid just sobima võimsamate mutrikeerajate löögi leevendamiseks.
On kellelgi kogemusi?

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta
#51

On kogemus. Sarnasega "momentitäristatud" rattapoldid olid 50 km hiljem näpuga keeratavad.

Kuna Opeli velg on tihedalt keskaval, siis velge peeti ei keeranud, aga ehmatas korralikult. Hea, et sel asjal ilukilpi peal polnud.

Teoorias on hea asi. Praktikas tehti midagi valesti. Ilmselt lasti liiga lühidalt.
Vasta
#52

Siikohal julgeks liialt kinni keeratud ratta omanikel vingumise asemel vastata sellisele küsimusele,et kui paljud pingutavad oma ratta mutreid pärast 100km läbimist?! Sest isegi 120nm keeramisel on olnud juhuseid kus nad lahti loksuvad ja siis pritsite samamoodi sappi,et vaata kus töökoda jättis poldid lahti!
Mina keeran ikka pigem kinni kui,et riskin sellega,et lahti tulevad.

Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#53

On käidud palju saksa servistes ja kui rattad alt ära käivad siis kleebitakse rooli peale kleeps, et 50km pärast tuleb teha järelpingutus. 
Samuti uute haagiste tehasest välja toomisel saad koos dokudega kaasa kleepsu kus räägitakse rattamutrite järelpingutusest. Järelikult on asjal tõsi taga. Kui ausalt kätt südamele pannes üles tunnistada siis autojuhikarjääri jooksul on võtmega üle käidud ehk paar kolm korda. Ülejäänud kontroll on piirdunud visuaalse vaatlusega esimese pausi ajal.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#54

(30-03-2020, 18:52 PM)hundu615 Kirjutas:  Siikohal julgeks liialt kinni keeratud ratta omanikel vingumise asemel vastata sellisele küsimusele,et kui paljud pingutavad oma ratta mutreid pärast 100km läbimist?! Sest isegi 120nm keeramisel on olnud juhuseid kus nad lahti loksuvad ja siis pritsite samamoodi sappi,et vaata kus töökoda jättis poldid lahti!
...

Mul pole veel ühelgi autol ei endal ega ihutöökojas momentvõtmega kinni keeratud poldid-mutrid (neid on erinevaid olnud üksjagu) lahti tulnud. Ämmamammal on olnud üks juhus, kus minu allakeeratud ratas oli lahti, aga sellel tõenäoliselt suutsin unustada momendiga üle käia.

Küll on mõned konkreetsed veljed säärased tõprad, millel kipuvad momentikeeratud poldid olema sügisel nii kõvasti kinni, et annab lahti wäänata. Kõigi nende ühiseks nimetajaks on kulunud sfäärilised poldipesad ...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne