Autopirnide asendamine LEDdega?
#1

jätan Vaba teema valgustamis-teema tubaste asjade jaoks ja algatan liikurite tarbeks uue.

kuna vanemate masinate instrumendipaneelid on kuidagi tuhmivõitu, olen mitu korda armatuurides sobrades mõelnud, et kui oleks varutud sobivaid LEDe, teeks muu tegevuse kõrvalt kohe ka pirnide vahetamisega proovi. Et saaks instrumentidele rohkem valgust ja natuke kõrgema nn värvustemperatuuri. Aga kuidas leida õiged pirnitüübid (netiotsing ega Haynes mudelipõhiseid nimistuid ei anna) ja mida veel silmas pidada?

Konkreetsemad küsimused, mis mul tekkinud on:
- kas on head enamlevinud pirnide nn kataloogi, milles oleks pilt ja tüüp kõrvuti?
- kuidas pirne dimensioneerida - mis asendus on mõistlik 1,2W, mis 2W ja mis nt 5W hõõglampidele (nii luumenite kui Kelvinite osas. RA indeks läheb ses vallas vist liiale? Smile)
- kas on üldse dimmerdatavaid (armatuuri-)pirne? Nt T5+dimmable ei anna justkui vasteid...
- kas teel liikumiseks on eksterjööri puhul on LED mõte väga halb mõte? Isutaks paremuse nähtavuse nimel nt H4 aseainet proovima, aga tulem on ilmselt, et vihastan ise, vihastavad kaasliiklejad või ülevaataja? Smile Need paistavad olevat ainult 6K värvustemperatuuriga, enamus on ventilaatoriga ja võimsust antakse küll üks number, aga toitepinge on kahtlaselt lai (nt 8..48V).

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#2

Ise hoiaks armatuurivalgustuse võimalikult tumeda. Näeb auto ette pimedas kaugemale. Targemad mehed väidavad, et juba sigareti kuma vähendab nähtavust ette kümmekond meetrit.
Vasta
#3

http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=47438

Siin on kah ühtteist juba kirjas Smile

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#4

(20-11-2018, 01:01 AM)pat1 Kirjutas:  Ise hoiaks armatuurivalgustuse võimalikult tumeda. ...

+1 Pooldan seda mõttelaadi.
Vasta
#5

(20-11-2018, 09:57 AM)motamees Kirjutas:  
(20-11-2018, 01:01 AM)pat1 Kirjutas:  Ise hoiaks armatuurivalgustuse võimalikult tumeda. ...

+1 Pooldan seda mõttelaadi.

Ilmselt ka ülejäänud maailm, sest kõikidel vähegi tänapäevastel autodel saab seda tumedust ise peale ja maha keerata.
Kas tõesti mõnel ei saa?

Audi 80nel vahetasin ledide vastu ja seal toimis see reguleerimine edasi igatahes hiljem ka.
Vasta
#6

(20-11-2018, 10:46 AM)ivo86 Kirjutas:  Ilmselt ka ülejäänud maailm, sest ...

Kõigil seda teadmist pole. Vahepeal oli kangesti moes teha armatuuri taustad valgeks. Tehti nii tehasest ja isetegemisi oli ka palju. Särasid siis silmaauku ja segasid sõitu. Muidugi need, kes ainult linnas sõidavad, ei tea sest tumendamise mõttekusest midagi. 
Saab jälle teab väga hästi pimedas sõidu mugavust. Seal saab mittevajalikud näidikud öö seades üldse välja lülitada. Neil veel üks eripära. Öö seadel lülitub välja ka pool spidomeetri valgustust, et pimedas kihutama ei kipuks.
Ise olen GPSi fänn, aga öösõitudel lülitan selle välja. Kui välja lülitada ei saa, siis viskan kaltsu pele ja vahel kiikan ainult. Muidugi saaks ka seal valguse taset alla tõmmata, aga ei viitsi seda auku eraldi näppida.
Vasta
#7

ma saan probleemist aru, mu Isuzul on sihuke seade, et tulede põledes lülitub armatuur pea pimedaks, öösel väga OK aga kuna meil peab ka päeval tuledega sõitma siis päeval ei näe ühtegi näidikut, spidot sh!!! Need ju nn digid, mingid numbrid ja tulukesed. Tahaks selliseid tulesid armatuuri, mida ka päeval näeks.
Vasta
#8

(20-11-2018, 10:46 AM)ivo86 Kirjutas:  Ilmselt ka ülejäänud maailm, sest kõikidel vähegi tänapäevastel autodel saab seda tumedust ise peale ja maha keerata.
Kas tõesti mõnel ei saa?

Audi 80nel vahetasin ledide vastu ja seal toimis see reguleerimine edasi igatahes hiljem ka.
küsimus ei ole auto võimekuses vaid LEDde võimekuses: kas nad ilma "dimmable" viiteta ei ole mitte diskreetne on-off tüüpi kaup? St vahetad suure hurraaga kellade valgustid ära ja seejärel toimib reguleerimis-reostaat pmst lülitina.

minu rakenduslikud teadmised valdkonnast on tagasihoidlikud ja ka teooria-osa piirdub elektroonika alustõdedega Ehitajate teelt. Ehk siis maailmapilt on suht sama selle kümnendi algul kirja panduga: dimmerdamiseks tuleb piirata kas voolu või muuta impullstoiteploki modulatsiooni. Ning kui just LEDdes sisalduv impulsstoiteplokk ei ole ise pingega tüürimiseks ette nähtud, pole auto dimmerdamis-reostaadist abi?

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#9

Pisikesed armatuuri jaoks sobivad LEDid peaksid töötama otse 12V pealt ilma igasuguse toitekata. Ehk siis tumendamine peaks endiselt jääma tööle küll.
Vasta
#10

(20-11-2018, 14:32 PM)olli Kirjutas:  Pisikesed armatuuri jaoks sobivad LEDid peaksid töötama otse 12V pealt ilma igasuguse toitekata. Ehk siis tumendamine peaks endiselt jääma tööle küll.
mu tagasihoidlike rakenduslike teadmiste (oman puhtalt teooriabaasi Ehitajate teelt, pooljuhtide osas kõigest ca 10..15 nädala nn täiskoormuse / FTE jagu) kohaselt:
- esimene sõna "peaks" sisaldav väide ei vaja seda umbmäärast / oletamisele viitavat sõna: otseloomulikult töötavad LEDd DC-lt
- teise lause väide läheb mu silmis vastuollu PN-siirete päripinge füüsikaga, kus siirdele jääb konstantne pinge. Pooljuhid ei ole ju pingega tüüritavad vaid on vooluga tüüritavad.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#11

(21-11-2018, 15:56 PM)13piisab Kirjutas:  
(20-11-2018, 14:32 PM)olli Kirjutas:  Pisikesed armatuuri jaoks sobivad LEDid peaksid töötama otse 12V pealt ilma igasuguse toitekata. Ehk siis tumendamine peaks endiselt jääma tööle küll.
mu tagasihoidlike rakenduslike teadmiste (oman puhtalt teooriabaasi Ehitajate teelt, pooljuhtide osas kõigest ca 10..15 nädala nn täiskoormuse / FTE jagu) kohaselt:
- esimene sõna "peaks" sisaldav väide ei vaja seda umbmäärast / oletamisele viitavat sõna: otseloomulikult töötavad LEDd DC-lt
- teise lause väide läheb mu silmis vastuollu PN-siirete päripinge füüsikaga, kus siirdele jääb konstantne pinge. Pooljuhid ei ole ju pingega tüüritavad vaid on vooluga tüüritavad.

Ma ei tea elektroonikast üldse mitte midagi, aga juhul kui pooljuht peaks LED-i tähendama, siis üks ja sama LED põleb eri voldiga eri heledusega. Ei toimi kõikide ledidega. Aga ühe ja sama LED-i olen kindlasti saanud valgust näitama nii 8V, 12V kui ka 14V juures. Enam ei mäleta küll, mille jaoks ma sellega mängisin.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne