Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

Tegelikult on see hea teema. Kus üks end vaikselt täis teeb ja mõned kvaliteethuumorit viljelevad.

Priit, milleks Sulle "rögiseva tehnika" pilte?
Vasta

(23-01-2019, 14:54 PM)cesium Kirjutas:  Osad miskipärast võtavad jõle isiklikult seda arutlust. Iga mees teab ikka ise mis tema vajadustele tasuv ja kui ei tea veel, siis selleks teema ongi. Milleks "solvuda" või hakata naljatlema? Kas keegi tuleb nüüd seda rögisevat vanatehnikat rekvireerima või milleks need natirongi naljad (isegi kui see ajas naerma korra) ja teised mõrudad repliigid siin vajalikud?

Ometigi... Big Grin

OT in: Käies korra ära muus maailmas, siis näiteks enamlevinud hobi on Eestis igasugune kalapüük. Selleks hobiks kulutatakse sadadest kümnete tuhandeteni ja mitte keegi ei imesta! Ja mitte keegi ei soovita, et võta vanaisa mädanenud lappaja, elusta seal "kuumpea" ära, võta immutatud present-tormikad ja süüdvester ning mine isekootud võrguga kalale... püüa 10 kilo oma perele. Mitte keegi isegi ei soovita, et osta vana 10-jõuline Moskva või Vihr ja pane see vana Kazanka või vana vene-Pella sappa, sest need on halvad mootorid ja ohtlikud paadid! Tahad "tõsisemalt" kala püüda, mine osta tuhandega mädanenud puust Väiktraal või Kakuam... Sellised mõtted ka ei tule kellegi pähe! 
Ja mis on siin teistmoodi metsateoga??? Miks on normaalne, et merele kalapüügiks ostetakse 15K€ maksev tuliuus paadikomplekt (see on väike kökats meremõistes), paar kilo turvavarustusele juurde ja kalapüügi enda varustus maksab veel tuhandeid lisaks. Haugi kilohind on reaalselt 1000+€/kg!!! Kusjuures elupõlise mereäärse kodaniku ja 44 suve merel käinuna pole kunagi kuulnud, et mõni vana kalur kiidaks, kui lõputult tore, mõnus ja hea oli selle vana koledusega töö tegemine ja kuidas moodsad vahendid on kõik "mõttetu tilulilu" ning kuidas see ebaergonoomilisus tegi suisa terveks... Ja muidugi pole ka turvavarustust, elektroonikat ega muud ka vaja - saatanast!
Kalapüügi puhul ei saa keegi sõimu osaliseks a'la "kalastaja foorumis", kui "keegi" tahab inimväärselt lanti loopida ja samas ka sitas ilmas soojas/varjul olla, ning näiteks sedasorti kulu vahendile teeb. Lisandub kõik muu kulu. Ei soovitata seda osta, ehitada, vaevelda ja küsitav tulemus saada... OT out

Ja nüüd läheb sama tegelane, kogemata automotolane, oma suvekodu/talu hektarite ja sadade tihude metsa hooldamiseks ostma näiteks tuliuut hiinatraktorit (kabiini ja soojendusega!) ning metsaveohaagist, maksab täpselt sama summa ja on ainuüksi sellele mõeldes idioot, et rögisevat russi ei ostnud ja ise mingit koledat ja roostes jama sinna sappa ei kombineerinud??? Faking loll linnamees, ülbe ja "rikas" kah, "siga selline"... On teile puu pähe kukkunud või milles on küsimus? Mis puutub siia küttepuu hind? Kõike on odavam osta, ka kala ning halupuud!
Vasta

Meie olema samuti rögiseva vanatehnika pidajad. Ennevanasti tõime paarkümmmend aastat metsast puud iseehitatud "tee-kuueteistkümnele" sarnaneva projektiga, selle väsides õnnestus aga osta vastuvõetava hinnaga 63. aasta MF 35, millele eelmine omanik oli teinud mootori remondi. Lahtiste kätega vend on seda korrastanud ja värvinud ning enamasti on traktoril sabas iseehitatud käru, millele läheb peale ca 3,5 ruumi puid. Väljavedu eeldab veoteede tegemist ja sügava lumega või tüma maaga me metsa ei roni. Seda nii roobaste tekkimise kui ka diferentsiaaliluku puudumise pärast. Väljavedu käib külmunud või tahenenud maaga ja tulevikus tahame käru tandemsillale ringi teha. Põkatsit saab ainult kiita: keerab maru hästi alla, kompaktsete mõõtudega, kaalub pisut vähem kui 1,5 tonni ja peale/maha ronimine koos kasutamisega on lihtne ja mugav. Võtmest käima ja tuld.
   
Vasta

(23-01-2019, 16:20 PM)Suuredmootorid Kirjutas:  ...õnnestus aga osta vastuvõetava hinnaga 63. aasta MF 35, millele eelmine omanik oli teinud mootori remondi. Lahtiste kätega vend on seda korrastanud ja värvinud ... Võtmest käima ja tuld.
See on ju imeilus pill ning ei saaks öelda, et see oleks odav? Ja kuna on masinasse sisse kulutatud, siis kindlasti on tegu kena kasutuskõlbliku vanakesega mitte rögiseva saastaga. See ei leki, on visuaalselt roostevaba ja täiskomplektne jne. On vahe? 
Juba väga kaua on müügil üks kena restaureeritud ja ümberehitatud-kohandatud "sakslane", nüüd juba hind igati mõistlikule tasemele langenud aga ikka ei lähe ja odav see ka pole! Niiduk suveks ja kraana aastaringi nottide tõstmiseks. Näeb igavene ilus välja, mine või vanatraktori-paraadile. Teine samasugune klassik, sain korra Rootsis sellist proovida kaatri veeskamisel - jube lahe elukas! Ja pole seegi odav, rääkimata universaalsusest. Lihtsalt tore meeste Mänguasi, millega saab ka midagi kasulikku teha. Aga vajab kohe kuiva katusealust jms, et säiluks. Kolmas ka, väidetavalt restaureeritud nõukogulane ja päris romu tõesti pole, hinda pole. Kas need on nüüd tõsiseltvõetavad tööriistad aastal 2019??? Ja neljas, tõeline maiuspala vanatehnikahuvilisele just näituse-piduliku sõidu pillina! Ei ole odav ja seda ei raatsi enam metsas-poris lõhkudagi, nagu enamus ei raatsi oma natukenegi ilusama vanaautoga Talverallit sõita - sool! Ja ei ole  see "sakslane" täna enam ka mingi tõsine tööriist, puhas nostalgialaks ja õuekaunistus, Meeste Mänguasi.  Sellisele võtad Musta Numbri ja naudid külapoes käimist. Ja metsas tööks ostad mingi uue ja mugava asja...
Vasta

miks minnakse merele või veepeale?mina isiklikult käin kalal ja meeldib väikesaari külastada.nt naissaarele tuiskab 15min üle ja seal hea rahulik suvel puhata päikest võtta,keegi ei trügi,sügise seenel käia.tädi elab pranglil ja suvel sinna keeruline laevaga saada kuna turismifirmad piletid ära ostnud ja ei jäägi muud üle kui omale väike lootsik sebida ja ise üle sõita ja 4 inimest erhk perega üle minna see 16km üks ots siis tuleb isegi 30hp vurriga rahaliselt odavam kui praamipiletid.suvel mullu käisin kats korda,esimene perega ja teine kord tädi aitamas nats tegin korstnad ja sauna korda.nädala algul hakkasin piletit sebima ja auto oleks laeva saanud,aga ise lähen ujudes järgi?kuna pileteid netu,panin autotäie ja pool paati oli ka materjale ja tööriistu täis ja staf laeva ja siis ise lups üle ja jällegi rahaliselt odavam,seal tädi kohalik ja sadamas pargin tasuta kasvõi rannaliival kui mujal kohta pole.merele lähen eelkõige puhkama ja kala saab on puhas boonus lisaks.merele nalja tegema ei minda sellest ka vanu vanne ja vene mootoreid naljalt ei kasutata ja ei osta neid keegi.
siin teemas metsavedu ja selle töö teeb edukalt ka 25 ära,las olla muldvana,aga ta töötab ja oskan ise parandada ja kui ise ei lõhu ei lagune kah.lähedal läheb mingi aeg 40 esivedune müüki ja kaalun seda omale võtta kui hind mõistlik.20kilo traktorit kodu hobikorras toimetada no milleks?metsa kütet tegema ei lähe ju puhkama lähen tööle ja seesama ront teeb töö ära mõni päev aastas.paljud võtavad ka 20-30kilo paadi liisingusse,nutavad ja maksavad,mark rääkis.sama komplekti saab ka tahtmise korral aasta paari tagant investeerid natukle juurde ja suurem parem alus jälle olemas ja ei pea seda 10 kilo korraga välja käima ju.need pole võrreldavad asjad paraku.need 20 kilo komplektid on rasked kolakad ja suva kohast merele ei saa.mul pisike ja käru ei maksa peale ehitamise midagi,suva looduslikult slipilt lükkan merre ja mulle piisab sellest,katki ka naljalt ei lähe.
Vasta

(23-01-2019, 16:20 PM)Suuredmootorid Kirjutas:  ...
diferentsiaaliluku puudumise pärast.
...

Ilus asi ja käruga tasakaalus. Väärib eraldi teemat.

Hea ja madal pääle istuda (vs. ülekasvanud aiatraktori taevatrepp).

Mis lukuga juhtus? Hambutu nali? Või on mõni eelmine omanik remondi käigus "mittevajaliku" eemaldanud?
Vasta

Kui nüüd keegi teeks näiteks DT 20-e samasugusesse vinks- vonks seisukorda ja sinna viisaka käru järgi, kas see oleks siis rögisev kolenõukatehnika ja tööks kõlbmatu?
 Minu arust suht samaväärne kooslus- ilus vaadata ja funktsionaalne.
 Mugavusest ja vibratsioonist rääkida oleks nii ühel kui teisel juhul üleliigne.
Vasta

Jah, hambutu nali. Neid oli erinevaid - kommunaalteenusteks ja põllumajandusse pluss viimases vallas tehtavate tööde spetsiifika ja lisavarustus - ja meie omal pole lukuga silda kunagi olnudki. Selle juurde pookimine eeldaks vajaliku leidmist ja tagasilla sisu ning poole käigukasti välja vahetamist ja seepärast on see hetkel niimoodi jäänudki, sest põkal pole niipalju kasutust. Pealgi kompenseerib osaliselt luku puudumist emma/kumma poole jalgpiduri kasutamine.

Hinnaklass on meie omal Ply toodud näidetega sama või pisut kõrgem, eeliseks vaid see, et oleme raha meile sobivas tempos välja käinud (esmalt ost, siis tükid, seejärel taastamine, uus käru jne). Ilmselt oleks parem kohe valmis asi osta, kasvõi pisikese laenuga, sest täna on raha lihtsam leida kui aega ja/või oskusi. Tõsise töö tegemiseks see ei sobi, hobikasutusse aga küll, sest tükke on veel saada ja silm puhkab :-). Korrastatud asjast pead ka ise enam lugu ega lähe seda padrikusse ega valel ajal lõhkuma, millest võidab ka majandatav mets. See on aga jällegi vaid hobikasutaja luksus, sest tal ei ole sellist survet peal nagu ettevõtjal.

Edit: meie oleks ostnud ka DT 20-ne, aga siis polnud midagi mõistliku hinnaga võtta, korralike russide hinnad jäid käeulatusest välja ning need olid meie jaoks tarbetult suured. Vaatasime ka tegusamat/suuremat Jaapanlast, aga need jäid samuti käeulatusest välja ja liisinguga neid siis ei pakutud. Tagantjärgi mõeldes meil ilmselt vedas, sest MF tundub olevat enam inimese jaoks tehtud kui võrreldav vene tehnika (kasutamise lihtsus, mugavus, madal masin koos normaalse kliirensiga, kolme potiga ökonoomne diisel).
Vasta

(23-01-2019, 17:34 PM)v6sa Kirjutas:  
(23-01-2019, 16:20 PM)Suuredmootorid Kirjutas:  ...
diferentsiaaliluku puudumise pärast.
...
Ilus asi ja käruga tasakaalus. Väärib eraldi teemat.
Hea ja madal pääle istuda (vs. ülekasvanud aiatraktori taevatrepp).

Need taevatrepid on veel täiesti omaette teema tõesti! Eriti "sakslaste" peale-maha vaevlemine. Leedukate restotud RS, ilus küll aga hääl on ju kohutav ja see "ergonoomika" on muidugi puhas ida-saksa... 
Ma täiesti kujutan ette, kui väsinud oled peale paari üles-alla käimist talvel tänases temperatuuris riietega! Jalas näiteks mul MuckBoot et ellu jääks... Ses suhtes on läbiastutavad ja mõlemalt poolt võrdselt liginetavad suhteliselt madalamad masinad ikka üleprahi, sel on juba ratast ja jõudu ka. Ülisuuruses murutraktorilaadne on siis üldse parim. Sisse-välja ehk peale-maha metsas asjatades on ka ülioluline aja ja energiakulu pikemas kasutuses. 

Kui teemaalgataja võidab ATVga vs vana trakats iga 10 sõidu peale kokku nüüd 1 tunni lisa tööaega/valgust (15 vs 5 km/h X 900m X 10), siis samamoodi on mingi turnimise ja ebamugavusega võimalik ebaefektiivsus välja arvutada. Kui veel on tõstuk ja peab sellega manipuleerima, siis on veelkord ergonoomika ülioluline ehk kui mugav on ennast teistpidi keerata, kui mõnus on kangide taga olla ja kas mingi kehaosa väsib mingist imeasendist ära või ei.  Ok, püstijalu raudruuna taga ei ole kõige "mõnusam", mööndgem Rolleyes
Ja ATV oma püstisõidu/seisu võimalusega päris hea ja üldse vähim koormus kehale raputaval sõidul. 

Aga video asjast, milel poole mina püüdlen. Kõiksepealt, et oskaks niimoodi, kui proff Tim, aga ka mentaalse poole pealt. Aga vaadake-kuulake ise, see ongi Art of Forestry!
Ja minu arust sobib sellise mõttelaadiga tekkiva materjali väljaveol just Loodust mittelõhkuv tehnika. See, et ma loll olen, tean ma niisama ka...aga mulle meeldib ilu. 
Vasta

(23-01-2019, 18:09 PM)Suuredmootorid Kirjutas:  ...
Neid oli erinevaid - kommunaalteenusteks ja põllumajandusse pluss viimases vallas tehtavate tööde spetsiifika ja lisavarustus - ja meie omal pole lukuga silda kunagi olnudki.
...

Siis vist pole ainult "35", aga ma väga nüanssideni nende sugupuud ei tunne. Ning vahet pole, milline modifikatsioon nimelt on - kuniks omanik on rahul, pole meie asi Big Grin

Kas sel on juba hõõgküünaldega plokikaas või üks lühter sisselaskes?

Käru on konksus või haakelati kahvlis?
Vasta

Sünnipära pole ka minu tugev külg, noorem vend on selle koha pealt rohkem kärbes. Edit: plokikaas on ikkagi ühe hõõgküünlaga sisselaskes ja käru käib äravõetava lati külge. Meil on materjali nügimiseks ka kopp olemas.
Vasta

ja kui veel paatide juurde tagasi tulla siis ostsin 2014 äkki tohatsu 6 vileuue ja kui arvate,et õnn oli minu õuel siis eksite.karpa nõel kiilus kinni ja uputas üle ja käima ei saanud ja esimene kord kodu juures jõel ja olin õnneks ülesvoolu ja vool tõi kodu tagasi ja läks garantiise.loomulikult mingit remontkomplekti kuskil peale jaapani polnud ja sealt siia terve igavik vast kuu,kui kätte sain mehaanik näitas mida teha kui uuesti juhtub.läksin siis kiiliga tädile külla prangli ja käisime ka keril  ja tagasi tulles astusime ka äksilt korra läbi ja äksi kaldalt nii 100m lambist mootor taas seisab ja kõik,aerudega kaldale,kaldal lina kiviklibule ja karpa lahti nõel liikuma ja kokku tagasi ja sai käima ja siis õnneks vedas lepneeme välja.vahepeal saabus remontkomplekt ja kuna kohe remonti ei läinud siis läks see kellegile teisele loosi ja sügise hooldesse viisin seisis mitu kuud sees ja ootas remontkomplekti.niipalju siis japsist ja uuest.nüüd enam karpa mootorit ei taha.mehaanik oli puhastanud x vahenditega nõela,aga ei aidanud miski.
enne seda oli hiinlane sea king ja vot see alt ei vedanud,noh palju ei sõitnud kah,vast sama palju kui tohatsuga.
Vasta

Hei! 

Uus siin foorumis. Leidsin selle teema siin, mis muind huvitab. Pole  siiani Eestis leidnud seni foorumit  kus ATV,  metsategu  ja isenokitseminre teemaks on.
Panen pildi ka, väärtus nagu ikka, rohkem kui 1000 sõna.

Toungue


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta

Käisin täna metsas korra oma Jumziga. Kell 13.00 jõudsin sinna, 16.00 sõitsin välja. Metsas lasin lepad täies pikkuses maha, ja seekord pooleks keskelt (30-45min), ning ka suuremad oksad oli vaja sel korral kaasa võtta. Kabiinist ronisin mööda redelit üles alla 3x saagimise jaoks, 2x haagise kinnitamiseks, 2x koormarihma, sae ja muu träni jaoks ning 2x pildistamiseks. Kabiinis tegin tööd T-särgi väel sest puhuril on astmeid kolm ja teised kaks mulle ei meeldi. Haagis oli eelnevalt metsas ja üks kiht puid oli peal, kuna eelmine kord läks üks voolik puruks ja ma pidin ära minema tühjalt. Metsast lahkudes oli tunne nagu oleks alles voodist virgunud, nii puhand, soe ja kuiv tunne oli. Vaatame siis mida saab 2500 euri eest +350 haagis ja mida sellise rögiseva ja roostes kompotiga suudab üks inimene 3 tunni jooksul korda saata ilma, et ennast väsitaks või vaevaks. 

   
   
   
   
   

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

enne investeerin see 20kilo tulevikku pensioni tarbeks fondidesse,aga vot ilusat luks traktorit kah ostma ei hakka.saab edukalt 25 40-ga hakkama,tõstuk olemas noole pikenduseks kolmas lüli juurde teha ja hea võsa kraavipervedelt kokku korjata.
Vasta

(23-01-2019, 20:39 PM)muska71 Kirjutas:  enne investeerin see 20kilo tulevikku pensioni tarbeks fondidesse....
need fondid laristavad su raha maha ja oledki püksata ja ilma traktorita kah ...
Vasta

(23-01-2019, 20:50 PM)honkomees Kirjutas:  
(23-01-2019, 20:39 PM)muska71 Kirjutas:  enne investeerin see 20kilo tulevikku pensioni tarbeks fondidesse....
need fondid laristavad su raha maha ja oledki püksata ja ilma traktorita kah ...

ma ei mõtle riiklike kohustuslikku.
Vasta

(23-01-2019, 20:53 PM)muska71 Kirjutas:  
(23-01-2019, 20:50 PM)honkomees Kirjutas:  
(23-01-2019, 20:39 PM)muska71 Kirjutas:  enne investeerin see 20kilo tulevikku pensioni tarbeks fondidesse....
need fondid laristavad su raha maha ja oledki püksata ja ilma traktorita kah ...

ma ei mõtle riiklike kohustuslikku.
seda enam, kui juba raha fondi (loe:panga) käes, siis oled sa temast ilma. Said raha teenitud, ruttu pangast välja, et mitte igasugu % ja teenustasusid maksta. Mul naine kah vaatamata minu vastuseisule pani lastele 90-ndatel a´ 20 000 EEK "teenima'', tulemusena summa hoopis tsipake vähenes ja laste täiskasvanuks saades kättesaadu oli tänu inflatsioonile muutunud olematuks, samas omal ajal oleks selle eest saanud nii mõndagi.
Vasta

(23-01-2019, 20:06 PM)viplala Kirjutas:  ...
Vaatame siis mida saab 2500 euri eest +350 haagis
...

Siit loen ma välja, et võin peale kolme tuhande uue rubla väljaladumist antud komplektiga rahumeeli ära sõita? Või mida see rahajutt siin tähendama pidi?

Muidu mõistlik komplekt, kui säärast lepikut on piisavalt ja jumpstüki ümin passib. Cool
Vasta

Mets asub kodust 3-4km kaugusel ning siiamaani on küttepuud endale tehtud 82 ja t-16 kombinatsioonis. Osadest pehmematest kohtadest metsas ei vea russ ka kaheteljelist läbi. Samamoodi, kui puudele ligipääsetavus on halb, siis 16nele kaheteljeline haagis sappa ja metsa ning siis kastikaupa käru täis vedada. Suurema koorma korral läheb hiljem russiga käru järgi ning veab koju. Nii on saanud tehtud kõik tuulemurru kui ka üldisema hoolduse metsas. Käsitsi peale laadimine on küll füüsiliselt väsitav, kuid teema algataja poolt jutuks olnud 15 ruumi ei ole eriti arvestatav kogus. Lisaks on olemas ka isevalmistatud kopp russi haakesse, millega vajadusel samamoodi paari ruumi kaupa saab metsast kitsamatest/pehmematest kohtadest käru peale puid välja vedada. Kopp tõstab enamvähem käru kõrgusele, kui küljepealne porte alla lasta siis on kopast käru peale puude ladumine üsna lihtne. Samuti ka kõrvalmetsa omanik, vanem mees, teeb oma küttepuud t-16ga. Sõidab metsa, möllab mõne tunni ja loobib kasti poolemeetriseid pakke täis ja siis selle 2 ruumiga koju. Nii arvestama hakata, siis 15 ruumi on tehtud ligikaudu 8 päevaga ehk siis 4 nädalavahetusega.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne