Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

Eelpool pakutud oksliku kuuse või männi vajutab lõhkuja lihtsalt sodiks ja nätsutab ära aga üks pärna oksakohast lõigatud kuubik millel põhimõtteliselt olid igas küljes samasugused aastarõngad jäigi puuriida kõrvale mädanema sest traktori hüdro pealt toimiv lõhkuja ei jõudnud midagi peale väikese kriimustuse teha sellele  Smile
Vasta

mul pole miskit lõhkumata jäänud, vbla pole piisavalt tugevat kätte sattunud.
Vana kase, esimene kännupakk on kõige hullem, eriti kui jääb vinduma ja ei saa õigel ajal ära lõhutud.
Vasta

(23-03-2023, 14:00 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Eelpool pakutud oksliku kuuse või männi vajutab lõhkuja lihtsalt sodiks ja nätsutab ära aga üks pärna oksakohast lõigatud kuubik millel põhimõtteliselt olid igas küljes samasugused aastarõngad jäigi puuriida kõrvale mädanema sest traktori hüdro pealt toimiv lõhkuja ei jõudnud midagi peale väikese kriimustuse teha sellele  Smile
Pärna koha pealt jään vastuse võlgu, kogemus puudub kuna minu maal panin esimesed neli pärna kasvama alla 10 a tagasi, mesilaste rõõmuks ... naabritel küll kasvavad vanad pärnad ja on ka tormiga maha murdunud aga nende lõhkumisest midagi ei tea.
Need kuuse-männi oksakohad lõikab minu hoorattaga lõhkuja tera läbi ja edasi läheb ludinal.
Vasta

Mis pliidi uksest sisse ei mahu, see lükatakse ülalt koldesse, kui pliidi plaadi üles tõstad.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

Puit on nii hinnas, et okstega materjali tihu ka poole kallim sest sooja saab sealt ju 2 korda...
Vasta

(23-03-2023, 16:56 PM)2715 Kirjutas:  Puit on nii hinnas, et okstega materjali tihu ka poole kallim sest sooja saab sealt ju 2 korda...
ilma irooniata leian et sirge oksteta materjali ahju ajamine on patt. Ise olen ka sirged lepatüved lauaks lasknud, saarest jms rääkimata. Ahju läheb igasugu kõverik, okslik, poolkõdu etc etc
Vasta

Mul noorim vend tõi ka omale suure koorma kolmemeetrist musta lepa küttepuud maale vanemate juurde, et mingi aeg saagima-lõhkuma hakata, aga ma ei tea, kas ta reaalselt selleni jõuab, sest meie pensionärist isa, kes juba paarkümmend aastat saeveskit peab, avastas, et sealt oleks saagida kõvasti. See hunnik on loomulikult siiamaani alles, eks vennas raalib isa pakkumist ühe vahetuskauba suhtes. Ilus mant on küll muidu, kuigi ega see ilmaasjata küttepuuks siiski tehtud pole.
Vasta

(23-03-2023, 17:11 PM)honkomees Kirjutas:  ilma irooniata leian et sirge oksteta materjali ahju ajamine on patt. Ise olen ka sirged lepatüved lauaks lasknud, saarest jms rääkimata. Ahju läheb igasugu kõverik, okslik, poolkõdu etc etc
Mina ilma irooniata pidasin silmas, et sooja annavad okstega puud kaks korda, mispärast nad ka hinnas.
Esimene kord saab lõhkudes ja teist korda põletades.
Vasta

(23-03-2023, 23:59 PM)2715 Kirjutas:  
(23-03-2023, 17:11 PM)honkomees Kirjutas:  ilma irooniata leian et sirge oksteta materjali ahju ajamine on patt. Ise olen ka sirged lepatüved lauaks lasknud, saarest jms rääkimata. Ahju läheb igasugu kõverik, okslik, poolkõdu etc etc
Mina ilma irooniata pidasin silmas, et sooja annavad okstega puud kaks korda, mispärast nad ka hinnas.
Esimene kord saab lõhkudes ja teist korda põletades.
Seda esimest korda ma mõistsingi irooniana ... seega las olla see "soojasaamine" aga väärt materjali ahju ei aja.
Vasta

Oksakoht ei puhu lõhkumisel tegelikult pilli. Mööda säsi läheb kõik eranditult lõhki, mõnel puhul on lihtsalt "jebiitsesja siilat" vaja rakendada ja eelkõige puud lugedes õigest kohast alustada. Mul on puid lõhkudes iseendale suisa sportmäng, et saada halud nii et igaühel on säsitriip näha ja õllega kostitan ennast, kui saan jämedama oksaga nii pooleks, et ka oks on mööda säsi! 
Probleemne on keerdus ja/või kiuline. Selles on "ületamatu" üks paremaid kütjaid toomingas Big Grin Viimasel ajal jätnud toominga üldse 25-sendisena grillile ja siis tambid alles kuivana seda peenemaks. Miskit 50-sendist halgu aga ei tahaks küll kirvega lõhkuda. Mul hakkas just "selg valutama" ku imõtlesin, et talvega jälle üks on majakõrval pikali... 
Teine kiuline elukas oli pappel, mida ma ei teinudki kütteks vaid jätsin nottidena lõkkepuuks. Kui ta oli aastatega ära kuivanud ja kergelt juba pehastunud, siis sai teist juba ka katki. Praegu pliidile remmelgas ja ei ütleks et oli raske lõhkuda. 
40 puulõhkumise aastaga pole mitte üks nott lõhkumata jäänud, küll on mõnel korral tulnud saega kaasa aidata. Teed ahjupakust 2 saunapakku (Harvia on nii lühikese koldega) ja siis saab ikka lõhki. Ja mõnest "lootusetust" juba peale vaadates, õigemini juba metsas näed, olen teinud kohe pikemad pakud ja pärast saega rist sisse ning suureks Lapi küünlaks augusti lõppu. 
Aga pole ka meetriseid kütteks saaginud, polegi selliseid maadel. 2022 suve see metsakuiv 90+aastat vana rannamänd oli aga esimene selline, kus ma loobusin kirvest ja läksin kohe pisikese lõhkujaga kallale. Isegi saag arvas, et võiks poole võimsam olla Wink Küss oligi, et tahtsin 45-sendist halgu saada, teinuks 30-sendise läinuks kõik kirvega ka!
Vasta

Üks raskemaid lõhkumisjuhtumeid on pärna alumine osa. Nagu kummi taoks Smile
Vasta

PlyVal64
(25-03-2023, 04:00 AM)ak75 Kirjutas:  huvitav oleks teada, milline see surumisjõud saakski olla kui masin komplektina peab mahtuma kerghaagisena veetavuse raamidesse.
Hüdroga pole surumisjõu saavutamine ju probleem, lihtsalt millestki peab loobuma 750 kilo sisse jäämisel Wink Karta on et loobuda tuleks kas raskest elektrimootorist või bensumootoriga hüdropakist. Hüdro võlu ongi see, et mootor, pump ja õlitünn ei pea olema masinaga füüsiliselt seotud. A'la kõik ATV metsahaagised jms. No ja ka laadimsilindist peab loobuma.

Ma ühe väikese Palaxiga olen teinud ja ei jäta erilist muljet. Tundub, et halumasin peab olema maksimaalselt suur ja võimas, siis on asjal jumet. Tolle sõiduauto taga veetavaga oli vaeva rohkem kui kasu. Ma julgeks arvata et kõige kuluefektiivsem iseendale on kettsaag ja jõulisem inerts-lõhkuja. Ja mõned Sõbrad ja pereliikmed talgutel.


Et mitte teise mehe halumasina teemat solkida, siis siia - 
Inerts lõhkuja on kahtlemata tegija masin, aga tema ehitus võiks nii olla, et ei peaks raskemaid pakke naba kõrgusele tõstma. Mina kujutan ette head ja tervist säästvat lõhkujat sellisena, mis toimetab vertikaalasendis, ehk lõhestab pakku ülevalt alla surudes. Peenemate pakkude jaoks võiks siis olla veel selline lisasüsteem, kus mingit vänta keerates tõstad kogu masina oma jaoks sellisele paraja töölaua kõrgusele, ehk saad püstiasendis seljale liiga tegemata toimetada.
Edit: vabandan, aga ma ei oska tsiteerida teisest teemast!
Vasta

(26-03-2023, 13:02 PM)ak75 Kirjutas:  ... Inerts lõhkuja on kahtlemata tegija masin, aga tema ehitus võiks nii olla, et ei peaks raskemaid pakke naba kõrgusele tõstma. Mina kujutan ette head ja tervist säästvat lõhkujat sellisena, mis toimetab vertikaalasendis, ehk lõhestab pakku ülevalt alla surudes. Peenemate pakkude jaoks võiks siis olla veel selline lisasüsteem, kus mingit vänta keerates tõstad kogu masina oma jaoks sellisele paraja töölaua kõrgusele, ehk saad püstiasendis seljale liiga tegemata toimetada. ...
Sellised nii horisontaalis kui vertikaalis töötavad lõhkujad on ju olemas https://www.pytitalu.ee/toode/puulohkuja-hs-22a62/ aga kui ise otsisin masinat siis pidasin liiga keeruliseks või lagunemisaltiks. Tegelikult ka kogu hüdraulika kui parajalt keeruline ja hulga komponentidega süsteem jätab minu külmaks. Siis jäi valik vertikaalse või horisontaalse lõhkuja vahel ja ühest küljest on see püstiasendis lõhkumine hää küll raskete plokkide puhul aga pidevalt alla kummarduda on ikka seljale hirmus koormus. Horisontaalse lõhkuja puhul on ainult üks tõste ja siis pikemat aega hea lõhkuda suurt pakku tükkideks. Minu põhimõte on ka lõhkuda peenteks halgudeks, umbes 5*5*5 cm mõõduga.
Soetasin endale 30 t inertslõhkuja (kineetiline, hoorattaga või kuidas keegi kutsub) bensiinimootoriga ja siiani olen rahul, plussiks on suur töölaud ja miinuseks natuke madal kõrgus, ise olen pannud 150 prussi rataste ja toe alla ning siis saab sirge seljaga töötada.

Ply toodud videol on näha operaatori vähene kasutuskogemus, aja jooksul õpid kiiremini töötama. Ka oli näha kinnikiilumine, mul pole seda praktiliselt esinenud, ei tea kas masina suurema võimsuse tõttu? Üliharva juhtub mingi äärmiselt vintske-nätske oksliku puu puhul, enamasti lihtsalt võtab mootori "jorisema" ja lõikab läbi.
Vasta

(26-03-2023, 15:36 PM)honkomees Kirjutas:  
(26-03-2023, 13:02 PM)ak75 Kirjutas:  ... Inerts lõhkuja on kahtlemata tegija masin, aga tema ehitus võiks nii olla, et ei peaks raskemaid pakke naba kõrgusele tõstma. Mina kujutan ette head ja tervist säästvat lõhkujat sellisena, mis toimetab vertikaalasendis, ehk lõhestab pakku ülevalt alla surudes. Peenemate pakkude jaoks võiks siis olla veel selline lisasüsteem, kus mingit vänta keerates tõstad kogu masina oma jaoks sellisele paraja töölaua kõrgusele, ehk saad püstiasendis seljale liiga tegemata toimetada. ...
Sellised nii horisontaalis kui vertikaalis töötavad lõhkujad on ju olemas https://www.pytitalu.ee/toode/puulohkuja-hs-22a62/ aga kui ise otsisin masinat siis pidasin liiga keeruliseks või lagunemisaltiks. Tegelikult ka kogu hüdraulika kui parajalt keeruline ja hulga komponentidega süsteem jätab minu külmaks. Siis jäi valik vertikaalse või horisontaalse lõhkuja vahel ja ühest küljest on see püstiasendis lõhkumine hää küll raskete plokkide puhul aga pidevalt alla kummarduda on ikka seljale hirmus koormus. Horisontaalse lõhkuja puhul on ainult üks tõste ja siis pikemat aega hea lõhkuda suurt pakku tükkideks. Minu põhimõte on ka lõhkuda peenteks halgudeks, umbes 5*5*5 cm mõõduga.
Soetasin endale 30 t inertslõhkuja (kineetiline, hoorattaga või kuidas keegi kutsub) bensiinimootoriga ja siiani olen rahul, plussiks on suur töölaud ja miinuseks natuke madal kõrgus, ise olen pannud 150 prussi rataste ja toe alla ning siis saab sirge seljaga töötada.

Ply toodud videol on näha operaatori vähene kasutuskogemus, aja jooksul õpid kiiremini töötama. Ka oli näha kinnikiilumine, mul pole seda praktiliselt esinenud, ei tea kas masina suurema võimsuse tõttu? Üliharva juhtub mingi äärmiselt vintske-nätske oksliku puu puhul, enamasti lihtsalt võtab mootori "jorisema" ja lõikab läbi.
Püstised lõhkujad on pigem euroopa-stiili jaoks ehk see meetristest pakkudest halud tihusesse kimpu, mida siis aasta pärast kuivanuna kreissael tükeldatakse. Eestis tehakse ju puid teistmoodi, skandinaavia stiilis. Kolmas on ameerikamandri-alaska stiil mis seisneb lõdisedes keset talve metsa pakke saagima minemises Wink 

Eks oma osa on ka meie kasutada olevate puude jämeduses. Täna saame lubada omale ka jämedamast tüvest küttepuud teha, vanasti seda ikka ei tehtud. Ikka jääkidest või siis puudest, mis ei kasvagi jämedaks. Vähemalt mina teen täna kütet kõigest ja halumasin ei kõla kohe kuidagi. Üks hetk on 50 senti kännust metsakuiv ja siis kohe lumevaalamise jämedad oksad ja siis mõned pliiatsid ja lõpuks lased elukaare lõpul paar jäemedat sangleppa ka pikali. Ja eks me enamus teeme tegelikult ju nii. Äri, kus ostad koorma ühtlast 3-meetrist on teine teema. Me selle rendikaga proovisime mõisapargis ja ei kõlba see asi suurt kuhugile! Jämeduse kõikumine ja viskad piirmõõdus surnud jalaka sisse ning need teevad "kääks"...
Inerts-hoorattalõhkuja võlu ongi kiirus, millega see lõhub. Tavaline odav hüdrolõhkuja on ikka lõputult aeglane AGA samas kuhu meil kiiret??? Sügis-talvised loomkatsed nii selle hüdraulilise lihtlõhkuja kui pisikese valtmultšeriga tõestasid seda. Sa lihtsalt võtad selle aja ja naudid. 
Kui aga talguid teha, siis on ette- ja äraveo tempo koos ladumisega selline, et anna olla! 3-4 Meest ja samapalju Naisi-lapsi ja talvepuud on ühe kevadpäevaga tehtud ehk püstiolevast puust on saanud halgudest riit. Korduvalt testitud. Talgusupp ja pärast saunaõlled ei maksa midagi efektiivsuse kõrval, see on tavaliselt puhas rõõm kulutada.  Seekord oli meid veel vähem ka ja tempotapja oli halumasin. Mõte olnuks siis, kui teed kuidagi kuhja ühtlast 3-meetrist valmis ja siis võtad rendist masina. 

Aga selline dual-splitter on ka äge!
Vasta

Hakkipilkega olen kunagi mõned kuud töötanud ja sellega sai kahekesi (mina olin pulkade taga ja teine poiss ladus autokastis) iga päev 35 ruumi tehtud. Loomulikult ei ole see aga aparaat, mida kodumajapidamisse hankida, veits kallivõitu ka teine. Küll aga sai vanemate juures paar aastat tagasi jämmeid metsakuivasid kuuskesid nö. tavalise horisontaalse puulõhkujaga teha. See on aga ka vähe tummisem asi, kunagi oli Viljandi külje all selline firma nagu Siim, kus selline asi valmis tehti. Üsna raske asi, aga mitte nii raske, et üksi liigutada ei jaksa, küll aga teevad veeretamise ebamugavaks väiksed, kitsad ja kõvad rattad (nõukaagsetel üherattalistel aiakärudel olid sellised). Töölauda tal ka pole, aga mõnes mõttes on see isegi hea- ise oled kohe seal kõrval ja kui jäme puu pooleks lasta, lased kangi lahti, kiil liigub tagasi, puu teise poolega lased iga surumise eel puud vajaliku nurga alla pöörates täpselt parajad halud ning viskad hunnikusse. Kiirus on ka täpselt selline... paras, pool meetrit pika ja mingi 40-50cm läbimõõduga noti peale läks vast paar-kolm minutit.
Vasta

(26-03-2023, 22:17 PM)PlyVal64 Kirjutas:  ... Eks oma osa on ka meie kasutada olevate puude jämeduses. Täna saame lubada omale ka jämedamast tüvest küttepuud teha, vanasti seda ikka ei tehtud. Ikka jääkidest või siis puudest, mis ei kasvagi jämedaks. Vähemalt mina teen täna kütet kõigest ja halumasin ei kõla kohe kuidagi. Üks hetk on 50 senti kännust metsakuiv ja siis kohe lumevaalamise jämedad oksad ja siis mõned pliiatsid ja lõpuks lased elukaare lõpul paar jäemedat sangleppa ka pikali. Ja eks me enamus teeme tegelikult ju nii. Äri, kus ostad koorma ühtlast 3-meetrist on teine teema. ...
Täitsa päri, mul aknast vaade naaberõuele, kus majakõrgused haluvirnad halumasinaga muudkui kerkivad aga ka seal seisab kõrval üks hunnik jämedamaid notte, mis halumasinasse ei mahu. Mul aga ... palusin talvel tollel metsameistril tuua mu vahtranott mõnikümmend meetrit mäest üles kuuri ette aga metsakas ei suutnud üles tõsta, inises vaid - no oli selline umbes meetri jämmune. Põhiliselt lähebki kütteks eriti jäme: vaher, saar, remmelgas - kõik meeter ja rohkem kännumõõdus, isegi toomingas on sihuke poolemeetrise läbimõõduga ja siis kõverikud viljapuud, käsivarrejämedune pajuvõsa jms ning oksad.
Vasta

Ma kuni 35cm läbimõõduga sirgete tüvede puhul jään rendihalumasina usku, aga murekoht on jämedam kraam.
Palju ruumi võtvat ja paljudest detailidest koosnevat mõnituhat maksvat seadet justkui ei taha soetada. Oleks jälle üks kolakas juures, mida paar korda aastas heal juhul mõni päev tarbid.
Mida kruvi tüüpi puulõhkujast arvata? Just pisema traktori PTO-lt käitatavast. Töölauda saab liigutada üles alla ja veelgi kõrgemale kui traktor taguotsapidi prussijuppidele ajada. Ruumi ta ei võta palju ja ei maksa ka palju kui Poola lehti vaadata.
https://www.youtube.com/watch?v=KCoovW_3YXM 
Liiga kiire ja lõbus see töö ei tundu. Kineetilise (hoorattaga) masina tööd oli eespool olevast Honkomehe videost
nauditavam vaadata.
Vasta

Mina kruvi pelgan, väga hoolikas peab olema ja eks temaga on üksjagu konte inimestel murtud. Egas ilmaasjata tal hüüdnimeks lesestaja pole ...
Vasta

(27-03-2023, 00:27 AM)honkomees Kirjutas:  Mina kruvi pelgan, väga hoolikas peab olema ja eks temaga on üksjagu konte inimestel murtud. Egas ilmaasjata tal hüüdnimeks lesestaja pole ...
Proovitud - töötab! Lesestasid russi taga käinud verikaalkäbid mis lennutasid pakke ilmamööda laiali, horisontaal mitte. Jälle poolakad ja Rebaki kombo videos.  Aga too kiirjupiti otsas käbi on küll super aga raskete jämedate jaoks ei sobi. Aga kiirjupiti jaosk liiga jämeda teed pooleks kiirelt. Mis on probleem, on väljalülitamise aeglus. Aga ma tean, et on ka hüdrokäbid halumasinate juures ja need on ju kiired sisse-välja asjad. Sama Remeti asja näinud kusagil halumasina juures ka hüdrosilindriga koos toimetavat. Ehk käbist on tehtud lükkav kiil. Aga too video on mõnus koduse amatööri toimetamine. Jälle teistmoodi lähenemine, kesk-euroopalik. Kunagi tegin ju eraldi teemana erinevate küttepuude tegemise lahendused üle ilma Big Grin Ei ole õiget ega valet, enamus tundub on puude keskmisest jämedusest tingituna eri teid läinud lahendused. Kuni selleni välja, kus teoorias pole enne ahju ajamist Inimesel füüsiliselt üldse tarvis halgude tekkesse sekkuda, istud soojas kabiinis ja liigutad vaid pöidlaid Big Grin Teoorias võid ju ka katusealla kuhajd valada, ei pea lageda taeva alla neid tegema.

EDIT: leidsin soomlaselt ülikõva lahenduse horisontaalkäbile - kolmnurk-kiil käbi kohal! Käbi peenike algus ei tõmba kunagi käest ära ega kiilu kinni, seal  hakkav aha kiil pöörlemist takistama ja veel rohkem lahti lükkama. Lisaks all ka takistav serv. Ja trossiga turvalüliti elik PTO väljalülitaja on ka äge.
Vasta

See viimane on tõesti lausa luksus, aga see on ka jälle asi, mis eeldab suuremat mahtu- vaevalt, et keegi oma tarbeks nii palju aega ja raha hakkaks kulutama, sest tundub see Mini-Bruunettile või sellelaadsele asjale ehitatud olema. Mida ma veel mõtlen- sellistest pilbastest koorem kokku saada võtab ikka omajagu aega ja veidi ka kannatust Big Grin
Aga kenasti on see aparaat välja küll kukkunud muidu.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne