Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

(21-04-2023, 09:03 AM)qwerty009 Kirjutas:  ...
Gardaan on sellel komplektis "6 nuudiga", kuid kas see võiks T25 jõuvõtu võlli otsa ka sobida? Kas NSVL tegi asju sama mõõduga kui tänapäeva ala USA toodang?

Kkkkkardaan!

Kiire lahendus on üleminek: https://www.pmkaubamaja.ee/et/z-8-6-1-3-8-l-170mm.html . Selle hädaks on kardaani pikenemine sedapalju, et tõmmitsate ristumiskoht jääb täpselt liigendi allaSad Kui eriti hästi trehvab, siis murrab kardaani ära.

Korrektne lahendus on vahetada kardaani traktoripoolne hark 8-nuudilise vastu.

Arvesta, et see priboor on CAT1 rippsüsteemile ja seega on veolati tapid 22 mm ehk jäävad ropult loperdama. MIllest pole koha peal töötades lugu, aga transpordil võib huvitavaid hetki tekkida.

Muidu tundub täitsa viisakas ketashakkur olema. Materjalis säästetud ei paista olema.
Vasta

Tule vaata purustus.ee oksapurustajad ka üle, saad üle poole odavamalt täitsa tugeva asja T25 jaoks.

Saab proovida ise tööd teha, ei pea brosüüre lappama.

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

(16-04-2023, 08:57 AM)Janka Kirjutas:  Tsoker - mõnus värdsõna.

https://www.google.com/search?client=opera&q=shackle&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
https://translate.google.ee/?hl=et&sl=auto&tl=et&text=shackle&op=translate

Tugevndatud tsoker - veelgi värdjalikum värdsõnapaar 
Big Grin

Heino Untera            VENE-EESTI metsakasutuse sõnaraamat                Tln. Valgus 1986
Lk: 193
Чокер   silmus, tšokker; silmustross
Чокеровка         silmustamine
Чокеровка деревьев    võratüveste silmustamine
Чокеровка хлыстов       tüveste silmustamine
Чокеровщик     silmustaja
Vasta

Naarva H60 Maamessil
[Pilt: 68628-2023-04-21_14.43.34.jpg]
https://www.pentinpaja.fi/naarva-tuote/naarva-h60/
Kas keegi selle hinnakirja juhtus küsima? Või ehk lihtsalt teab?
Endal trehvas nii, et ühel korral oli boksis olnud inimene hõivatud ja teisel korral polnud kohal kedagi, kellelt küsida.
Hinnakiri tundub suur saladus olema, mida netist kuidagi ei leia.
Ainus leitav number - Soomes rendihind 150 eur ööpäev. Huvitav oleks teada maksumus ilma käru ja tõstukita, need olemas.
Vasta

Mul purjetamsiSõber on võtnud puudeteo massinaid tõsiselt ja nüüd lisandus kiirjupitile lisaks Talle Rootsi oksjonilt ka giljotiin. Koos kõige veo ja asjadega kokku ksf!Badassi regiooni eli ksinna Rohuküla kanti kohale tuhandekene... Aga kus on asi!!! Käsisime täna Prouaga lihtsalt läbi ja nii möödaminnes lasin sellist 20-sendist kaske haluks mingi mõne ketkega sellise kuhja! Töötab tööstusvoolult või traktori rippes trakatsi hüdrolt. Just saime maal talvise lumevaalamise poole metsa koristuse riita, 6 kuupi lindiga mõõtes. Päris omajagu rassimist sae ja kirvega on olnud Big Grin Ja sisi lähed seukse massina peale - puhas lust! Taamal näha ka Rebaki kiirjupiti tehtud 600 kotti. Olles tavaliste halumasinatega vaevelnud, siis need on täielik ikaldus giljotiini kõrval! See on TÕESTi tööriist selle parimas võtmes! Leiutada-täiustada on vaja palgi ettetõstet sest 3-meetrine 30-sendine kaalub juba liiga palju seljale. Miski puldist juhitav hüdrovints-kraana haaratsiga ja Naine saab ka lõhutud. Too oli ka mõte et ühe kangiga edasi-tagasi opereerimisega saab moekunstnik ka hakkama (tegelikult on jube  asjalik tegelinski) kui jõulisem pool palke tõstab Big Grin Soovitasin piskese palgipööraja juurde võtta või ise CNCs lõigata, võisk olal vedruga lõugu lahti hoidev ja keerad alati enda poole tõmmates. 
Kriitiline on esimene lõhestus ehk lükkad noti KUNI ristiterani, et lõhestaja prao lükkaks ja siis iga kord keerad notti 90 kraaadi. 4 halgu korraga ja lõhestuskiirus oli 8 sekundit 30 tonniga. Äkki Plkemaster Super vms on veel parem, kui nii jämedat ei taha teha, aga see oli äge! Aga neid olla harva saada ja Ta otsis ja ootas kaua, kuniks mõistliku hinnaga kätte sai. Õnneks Nad plaanivad talve soojas veeta, peab vist talvise "võetuse" tegema ... kui just ise ka sooja ei lähe Wink  

See on vana Silja Spis AB Rättvikist toode, kes firma ammu enam midagi sellist ei tooda. Julge 90'te algupoole värk veel või veel vanem. 

[Pilt: AJFCJaUjrrOMwE3GXyIVt6q7rSowB1-aPL71soI5...authuser=0]
Vasta

Paluks liikuvat pilti selle giljotiiniga töötamisest.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

(30-05-2023, 01:28 AM)tõnn Kirjutas:  Paluks liikuvat pilti selle giljotiiniga töötamisest.
Püüdsin teha aga telo tegi miski 9-sekise "värdi" ja otsustas ise asja lõpetada Big Grin 
Aga ega seal midagi erilist pole: surub ülevalt alla, kuulda pole midagi peale elektrimotoori surina jne. MIKS giljotiin klassikalise halumasina asemel? Liiv, liiv ja veelkord liiv, mis kütteks sobival lehtpuul alati sees on + võimalikud traataiad jms soga. Kes see viitsib kette teritada? Lisaks vajutab giljotiin sama jämeda tüve kiiremini mitmeks jupiks, kui kuitahes terava ketiga halukas seda saagida jõuab! Ta on pommikindel, VAIKNE, ülikiire ja ülijõuline.

See asi oli 15 minutiga mulle ka selge aga seda teemat me olime täpselt aasta tagasi, kui me kahekesti Talle uppunud jahti Rootsis elustasime ja tõime, teoorias läbi nämmutanud. Ma kirjeldasin Naarva S13 giljotiin-lõhestuskliiluga harveripead ja et ole nnäinud oksjonite lka mingeid paiskeid sarnaseid. Tema jälle võttis kodus sõnasabast kinni ja näed ongi olemas Big Grin Jälle meri, kus me kahekesti oleme koos olnud vaat et 3 kuu jagu ööpäevi! Enne seda sõitu olin abiks saega müramas just kiirjupitile ette ja isegi kõvasulam annab liiva täis lehtpuudes ja üldse vana sõjaväeosa peale kasvanud rägastikus jube kiirelt otsad, sest seal on ka metalle jms saasta. Kui ainult langetus teha, siis veel "kannatab". Jupiti ise on nii kiire et keti viilimisega oled kogu aeg jännis ees Big Grin Kuna oli vaja ka jämedat maha võtta, näiteks elektriliin tuli ja ehitusplats ja biopuhasti jne, siis kirvega lõhkumine ei tundunud ka enam mõistlik. Eks ta ole muidugi jälle piiratud jämedusele ja paljudele on ainus variant üldse püstlõhkuja aga sellise tüüpilise muidu hakkeks tehtava jämedama otsa tüveosade halupuutamiseks super! Miski esku näpistab maha, lased sealt otstest omale jupid ja sellsiest läbi. 15-30 cm läbimõõtu tüve hakkesse visata on tegelikult lollus ja kuritegu. 

PS: kiirjupiti on Tal 6-teraline ehk teeb lühikesi klotse ja on ju ka giljotiin mis lööb klotsi seest praguliseks ja hästi kuivavaks. Lepaklotsid on aga ülisuper grillipuu! Kuna masinast läks läbi kogu puu, siis on ka peenikest pudi sees, mis ongi ülihea süütaja! Ta kogu aeg teeb klotsidega, ma ka maal ainult puude peal, aga valasid kotist kuiva hakitu grilli, peenike läheb kohe põlema ja jämedamast süsi tuleb kiirelt! Vaatasin coopis mingit olematu suurusega grillsöe kotti - üle 5 euro  Sad Siis mõtlesime, et selle kiirjupiti võrgutäis on jämedalt 15 euro väärtuses värki!!! Kui võtta, et ostetud söest palju läheb alati veel ka "kaduma" ehk kuumana saab sealt kätte poole, seda enam!
Vasta

Firewood processor - chomper demonstration video      https://youtu.be/m47pvWDvfqs
Vasta

No vot, selline massin:
Vasta

(10-06-2023, 17:47 PM)siimik Kirjutas:  No vot, selline massin:
See on eriti ilmekas näide kuidas üks asi ei tööta ja ei saagi töötama viimase jupiga.
Vasta

Sai siis  mõni hetk tagasi renditud pilkemaster go nimeline puulõhkumismasin. Tehtud üks elajalikult intensiivne tööpäev kus ühe 11 tunnise vahetusega väidetavalt paarkümmend ruumi läbi lastud. Ja sellel oli täpselt sama jama selle viimase jupiga. Kippus teine ikka viltu kukkuma. 
Seal oli muidugi muidki disainiprobleeme mis ma selle päevaga selgeks sain ja mõtlesin.
Vasta

See viimase jupi probleem on kõigil masinatel kus puu kukkuda saab ja selle lahendamine päris kõva inseneritöö, millega polegi päriselt hakkama saadud.
Netist demovideoid vaadata, siis 90% neist on erroreid välja lõigatud ja need on 10 minuti jooksul...
Näiteks selline überkallis asi eksib puu sortimisel keskmiselt iga 20 puuga ja pakud kukuvad risti 30cm pikkusega korra 10 min jooksul...
Demovideos on sirged puud aga piisab kui kask on kõver oma läbimõõdu jagu ning probleemid algavad.
https://www.youtube.com/watch?v=jJryEZZBY30
Vasta

Mu hiinakal küll viimasega probleeme pole kui ajastus on õige,
ehk kui viimane kukutada nii et nui tagasi liikudes notiga pähe saab ,siis kukub vanni kuis peab.
Vasta

Sellel pilkemasteril oli minu silmis veel probleem see et raskemate puude tõstmiseks kahvlid olid vaid ühelpool masinat ehk seda peab teadma ja vastavalt siis sellele panema hunnikud paika. Loomulikult me ei teadnud ja loomulikult oli saagimata puude hunnik vales kohas lõhutud puude asukoha suhtes. Oleks oma masin laseks ka teisele poole teha need virblid. 

Teiseks oli peale kiilu lõhutud puudel kohe aste alla et kukuks konveierile.  Aga pikema puu puhul nn. poolemeetrine ahjupuu aga kaalus see üle serva juba alla ja tõstis sabaga kiilu kõrgemale. Seda päästaks paarkümmend cm tasast pinda peale kiilu enne kui puu konveierile kukub.

Kolmandaks kogunes saepuru täpselt silla alla ratta taha. Selle eemaldamine oli paras nöök seal rehaga sudjada. Oma masina puhul teeks tugijalgasid rohkem ja teeks eemaldatava ratta ja rummu või ...

Igaljuhul hea masin teeb lihtsa vaevaga palju tööd ära aga noh mitte päris hea asi vaid pigem pooltoode.

Niisama jupi kaupa ruum täna ruum homme on ehk OK aga sellist talgu korras massitöö puhul hakkas häirima.
Vasta

(10-06-2023, 21:56 PM)MeelisV Kirjutas:  Igaljuhul hea masin teeb lihtsa vaevaga palju tööd ära aga noh mitte päris hea asi vaid pigem pooltoode.

Niisama jupi kaupa ruum täna ruum homme on ehk OK aga sellist talgu korras massitöö puhul hakkas häirima.
Mul nende lihtsate rendikatega täpselt sama kogemus. Omal kodus vaikselt teha head asjad, raha eest rentides ja talgukorras suvalise saetava materjaliga mitte. Äkki suured pärisprofikad on paremad? 

Ja peale giljotiini proovimist ei taha enam midagi teada ei kettaga ja veel vähem ketiga järkamisest kui tegu on vähegi kergema käsitisi töödeldava toormega! Giljotiin hakkab tunduma ka lammutusmaterjali järkamiseks ainuvõimalik ja ainuõige. Jälle läks julge talve kütte jagu Jõelähtmete sest mul on lapsepõlvetrauma käsisaega krohialuste laudade saagimsiest Wink Ma vaikselt tervenen aga mitte veel piisavalt. No ja jaanilõkke varu on veel maal olemas. Siit pildilt toolide tagune püstine sai naelad välja ja koju ehitusmaterjaliks + kottides vana parkett pliidile aga too teine kuhi läks kõik kärule ka konteinerisse! JA see ol ipool kõigest, põrandalaudised, seinad on juba ammu läinud. 

Sellise tuima loomajõulise krõmsutajaga lase aga läbi mida tahes. Kui päris raudkange ja muud jämedat sisse ei pane, siis krohvimati naelad ja segu seda ei häiri. Mingi plaaan on Sõbral teha pöörd-giljotiin just sellise vahepealse tüheldamsieks. Tegelikult täpselt selline, lihtne käepärastest materjalidest ja vana motobloki peale. Üks pool on sel ju püsiveoga ja sel susia 2 käiku? Mul merest tulnud ZILi ratas, selle plekk võiks olla piisavalt kõva peenema tükeldamsieks. Sinna keevitada 3-4 eri kaugusele pisikest lõhestuskiilukest ka ja kuivamiseks pole muud vaja. See kuni 10 cm on see kõige tüütum jämedus + jämedad oksad. Ma see aasta tegin siis hambad ristis ka kogu lumevaalamise jämeda oksa kütteks ja sealt ikka tuleb tegelikult! Aga saega kohutav vaev... 
Rebak aka kiirjupiti puhul on klotsi pikkus piiratud ja jämedama jaoks on kallist massinat vaja, ta ka ei poolita. Mis veel on hea omadus selliselt veljest tehtud giljotiinil, et pika-peeenikesema puhul võid jämedama tüveosa haluks lasta ja peenema kohe kõrvale hakkurisse pista. Kiirjupiti tuiskab kõik pudiks. Too videos nähtav on ka liiga kiire, veel poole madalamad pöörded et saaks rahulikult sööta ja oleks ohutum. Ja ka see ei kardaks lammutusmaterjali, peenemat naelakest ega liiva-segu. 

Siin ka lõhestuskiil olemas aga eks ta selline kaine pea ja mõistusega tegemise masin on. Nagu nad kõik tegelikult. 

Vasta

Keegi otsis aasta+ tagasi langetusabinõud, mis ei oleks liiga raske. Mingid taolised asjad on müüki juhtunud, ilmselt saab lühemaks teha ja otsi kohendada vajadusel. Kuulutus:

https://soov.ee/25218323-teleskooptoed/details.html

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Kuidas koerte aeda kopaga puu alla jäämisest säästa:
   

Penide aktiivsuse tapetud toomingas kippus aiale vajuma ja kopaga toetamisel jäi nii kenasti tasakaalu, et peale tüvenoti eemaldamist oli ladvaosa paras kopaga välja edasimenetluseks tõsta.

Kuidas säästa metsakuiva kuusejuraka koristamisel pakkude tassimisel korduvalt 8 meetrit teetammist ronimist:
   

Ülesõmbamine ei tekitanud mingit emotsiooni ega tuvastatavaid kahjusid:


Niimoodi näeb välja umbes tonn kuiva kuusepuud (ja paar lepanotti) jaotatuna kerghaagise ja kastiga maasturi vahel:
   

Kaugus majast otse 280 m, teedmööda 2,2 km.
Vasta

(26-08-2023, 23:34 PM)jaan mmc Kirjutas:  Hästi elame kui ehituskuiva kuusepalgi kütteks saeme Toungue
Küll see võõra raha lugemine on ikka armas tegevus.
Vasta

(26-08-2023, 23:34 PM)jaan mmc Kirjutas:  Hästi elame kui ehituskuiva kuusepalgi kütteks saeme Toungue

Hea Jaan, mida ma teen liitkõverusega hundiga, millel oksamännased poolemeetriste vahedega? Saematerjal tuleb nõrk ja hakkab staabeldamisest hoolimata tõmbama. Kümnetollist lafetti saaks, aga seda on mul juba praegu rohkem, kui kasutada oskan. Lisaks oli lõunakülg juba pehkima hakanud - puu on surnuna seisnud julgelt neli aastat. Muide, kõik Via Baltikat läbi Kernu nühkinud on seda puud näinud, kui on osanud õiges kohas pead pöörata Toungue

Saekaatrikõlblikku metsakuiva ma ikka naljalt kütteks ei lõika.

Ning tõesti - ma ei tohi kurta. Leib on laual, naabriga saame rahuldavalt läbi ja perel pole suuri tervisemuresid. Elada võibSmile
Vasta

Saekaatrikõlbulikkus... Mina saen tuimalt kõik kütteks sest ilma oma kaatrita pole asjal mingit jumet! Praegu jäi üks  jäme toores augusti alguse kanamunarahe tormimurru 45-50 cm mänd metsa, padu tuli peale, selle toon küll vintsiga välja ja katsetan alaska raamiga. Ehk siis tagumise alumine 6 meetrit, ülejäänu on juba pakkudena Nõmmel Big Grin Muu on suures piires enesepett. KUI, siis pikka laetalamaterjalik tasuks saagida aga kui praaki TERMOmändi saab 1€ jm + kõm, siis ei ole saagimisel mõtet. ksf!zazikule tegime sellest liimpuitu sarikateks. Kalibreeritud sile materjal... 
Laseme praegu Järvamaa rägastikud korda teha, sama asi: lasen teatud mahu suuri alles jätta et oleks kütet. Muud pole vaja. Et koguda mingit tuleviku jaoks kütet kuhugile kuhja või hakata mingit saagimiskõlbulikku välja sortima, milleks? Ma ei hakka ju elusees sõitma 100 kilti, et Nõmmel tarbida 5 juppi prussi. Puumarketisse 2 kilti ja tehtud. See on muidugi vale aga see on reaalsus. Seda juhul, kui mets pole otse elamise koha kõrval. Eladki maal ja mets on kõrval, vead, saed ja tarbid kohapeal või ka müüd. Nõus. Too viimane aga nõuab tegutsemist ja vaeva, enamus teeb seda ikka oma rõõmuks Big Grin Sama, kes mul metsa teeb, on ka saaginud, ja siberist lehist toonud ja... Reaalsus on täna must be FSC sertifitseeritus ja neid DIY-vendasid, kes öiro-paberi asemel hinda ostavad, on olematu mahuna! Ei toitvat juba ammu.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 6 külali(st)ne