Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

(22-03-2019, 12:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Sama teema: kui juba masinad siis võimalusel ostaks üldse kaks

Tegelikult oleks ikka halumasinat ja peenema võsa jaoks hakkijat ka ikka vaja  Big Grin
Meil on traktori haakesse traktori hüdro pealt käiv lõhkuja mida saab keerata horisontaali või vertikaali. Väga hea rasked pakud mida tõsta ei jõua parajateks ära lõhkuda ja siis horisontaali keerata ja sirge seljaga edasi lõhkuda. Miinuseks on töölaua puudumine kuna see jääks püsti keerates ette. Tegelikult väikseks miinuseks on ka see et silindri küljes on kirves ja surub vastu talda, lõhutud halud peab käsitsi ära viskama mitte ei suru ära.
Vasta

(22-03-2019, 13:28 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  
(22-03-2019, 12:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Sama teema: kui juba masinad siis võimalusel ostaks üldse kaks

Tegelikult oleks ikka halumasinat ja peenema võsa jaoks hakkijat ka ikka vaja  Big Grin

No täpselt...  Big Grin Big Grin Big Grin Poolakate kiir-hekseldajat. Ja peene pudi jaoks valts-oksahakkurit, et puhast multši põõsa alla teha. Viimane on küll hää, mingit Stiga korralikku saab ikka kodus kasutada.  Aga pügasin oma pärnad ära ja järgmine kord on jäme 10 aasta pärast. Vahepeal täiesti kasutu masin igaühel eraldi kodus omada. Nii me püüame oma sõpruskonnaga spetsiifilisemaid töövahendeid jagada. No ei ole mõtet igaühel oma puulõhkujat, oksamultšijat, kangemaid saage jne omada.
Vasta

(22-03-2019, 14:01 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(22-03-2019, 13:28 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  ...

No täpselt...  Big Grin Big Grin Big Grin Poolakate kiir-hekseldajat. Ja peene pudi jaoks valts-oksahakkurit, et puhast multši põõsa alla teha. Viimane on küll hää, mingit Stiga korralikku saab ikka kodus kasutada.  Aga pügasin oma pärnad ära ja järgmine kord on jäme 10 aasta pärast. Vahepeal täiesti kasutu masin igaühel eraldi kodus omada. Nii me püüame oma sõpruskonnaga spetsiifilisemaid töövahendeid jagada. No ei ole mõtet igaühel oma puulõhkujat, oksamultšijat, kangemaid saage jne omada.

Pigem vastupidi, ikka suurem ja vingem, rohkem ja uhkem peab olema, kui naabril !   Naabeb punnitab-nikerdab kuis jaksab ja vastuseks abipakkumisele ütleb; "Aga ma saan ju nii ka !"  

(naljaga pooleks)
Vasta

(22-03-2019, 14:21 PM)pkmp Kirjutas:  Pigem vastupidi, ikka suurem ja vingem, rohkem ja uhkem peab olema, kui naabril! Naaber punnitab-nikerdab kuis jaksab ja vastuseks abipakkumisele ütleb: "Aga ma saan ju nii ka!"  
(naljaga pooleks)

Teine asi: me oleme juba ammu enne igasuguseid teemeärasid jms "avastanud" sõpruskonnaga talgud kui üliefektiivse suvekodude/hobide majandamise viisi. Kamp kokku ja olematu ajaga saab tohutu töö tehtud. Ja keegi ei nikasta ennast ära. Paar tundi tööd ja siis puhkus. Igaüks võtab oma spetsiifilised vahendid ka veel kaasa ja toimetab nendega. Kõigil, isegi lastel, on mõnus, sest pärast on tihtipeale mingid toredad "preemiad" lahedate tegevuste näol. 
Täpselt samamoodi toimis ju Talveralli, kuniks meite pere seda tegi: puhas sõpruskonna talgu"töö" oli Kohtunike pool. See aasta oli kogu orgunn ja Kohtunikud samasugune talgu, kuid klubilises vormis ÜKT, kus iga klubiliige ajas mingit talle oskustele sobivat rida ning kasutas samamoodi talle omaseid spetsiifilisi töövahendeid. Näiteks tutvuseid, veenmisoskust, paljuveolist autot, exelit, värviprinterit etc  Cool
Vasta

(22-03-2019, 12:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(22-03-2019, 09:23 AM)honkomees Kirjutas:  kõik lõhutu kukub maha ja iga kord pead järel kummardama, lauaga...

... ei kukuks ka vertikaallõhkujal ju midagi maha? Asi see laud sinna siis teha? Mitte mingit vahet pole tõstmise kõrguses, pigem on vertikaalmasinatel algne kõrgus VÄIKSEM! Püstine masin imiteerib kirvega lõhkumist ja minu arust saab nii oluliselt täpsemalt pakku paigutada kirve suhtes. Lisaks üliolulune: püstine lõhkuja on ülipalju ohutum lõhkujale sest viskab tükid Inimesest eemale. Ja millest see seljavalu??? Õige jõulise vertikaaliga tõstad 5 cm kõrgele, horisontaaliga on töökõrgus 70+ cm???...

 ... Ja pole kahjuks ka autonoomne kineetiline odavam - ma vaatan elektrivaba maa/majaomaniku pilguga  Rolleyes  ...
vertikaallõhkuja laud oleks nii madala, et sellel poleks mingit mõtet - ikka pead iga kord kummardama. Ise olin selja tõttu sunnitud kirvest loobuma just pidevate kummardavate liigutuste tõttu, mitte raskuste tõstmise pärast. 10 minutit kirvega lõhkumist tähendas põrgulikku seljavalu. Horisontaaliga, mul seesama viidatu, tõstad üks kord ja pärast mitu minutit seisad sirge selga masina taga, puhkad selga, kirve või madala asendiga vertikaallõhkujaga pead iga kord peale tera liikumist vaevama oma selga kummardamisega. Peenemaid, kuni 25 cm notte tõstan korraga 2-3 tükki haaratsiga lauale ja siis mitu minutit rahulikult lõhun.
Ainuke püstise masina pluss on tõesti WÄGGA JÄMME paku puhul (üle 1 m), mida tõsta ei jaksa. No need saab kiiluga pooleks ja siis on kõik tehtav.
Vasta

Ma ei tea , kas see link siinsetest teemadest läbi käinud on, aga alates 1:45 minutist vaadataval puulõhkujal on  paku pealetõmbamine küll päris geniaalselt lahendatud.

https://www.youtube.com/watch?v=3ks_lbtgJSw&t=480s
Vasta

Selle peene sodi jaoks on mingi eriti kaval kütmise meetod? Ahju paned halud ja hakke saad automatiseerida aga mida sellega tehakse?
Vasta

Seda uhad kühvliga ahju...
Vasta

(22-03-2019, 23:52 PM)honkomees Kirjutas:  ...
Ise olin selja tõttu sunnitud kirvest loobuma just pidevate kummardavate liigutuste tõttu, mitte raskuste tõstmise pärast. 10 minutit kirvega lõhkumist tähendas põrgulikku seljavalu. 
...

Miks kõrgemat pakku ei kasuta?

Teooria ütleb, et kirves saavutab maksimaalse kineetilise energia vöö kõrgusel. Mul on lõhkumispakk tehtud nii kõrge (35 cm pliidipuule 57 cm kõrge) , et lõhun sirge seljaga. Käed on mõne tunniga väsinud, selg mitte. Varem madala pakuga lõhkudes oli tund ja selg küpse.
Vasta

https://www.facebook.com/SangKe2010/vide...510598371/ Big Grin
Vasta

Siin üks abinõu millega saab mõõta kellel pikem puu kasvab Smile
https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=121189993
Vasta

(01-04-2019, 08:42 AM)volvo Kirjutas:  Siin üks abinõu millega saab mõõta kellel pikem puu kasvab Smile
https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=121189993

Tänud vihjamast, tänasest peaks see ülilahe mõõteriist minu oma olema. Jääb oodata pakki automaati ja esimest testi laupäeval mõisapargi hiidjalaka kallal. Bitterlichi äpid telefonis on liiga lihtne värk - altimeeter, tollipulk, klupp ja relaskoop on õiged asjad. Kindlasti teen kasutamiskogemusest ka mingi klõpsu ja ülevaate! 

Eelmine lahe vanakooli mõõteriist oli nõukogude puukastis protraktor: merendusmall peilungitega laeva täpse asukoha määramiseks. Koos sekstandiga "must be" vidinad puulaevas ja/või pallipurjekas Toungue  Tegelikult protraktorit ei kasutata juba väga ammu, puhas stiilivärk!  

Ma lihtsalt armastan vanu häid töövahendeid! Ja kindlasti ei plaani selliste asjadega äritseda - omale rõõmuks! Jah, 42eurot on kommiraha UUE samasuguse hinnaga võrreldes (Carl Leiss Berlin on täitsa alles) aga ma tegelikult vihkan päris tõsiselt sedalaadi äritsemist - mulle kangastuvad ikka need 90'te ja uue sajandi alguse purukspekstud ja tühjaksröövitud metsatalud jms elaniketa maa-majad... ja täikad! 
[Pilt: FI7DQsqUVzHzWwpOxxrqaT_OtZaQ4dM-MBy3TAVL...50-h937-no]
Vasta

(09-04-2019, 22:23 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(01-04-2019, 08:42 AM)volvo Kirjutas:  Siin üks abinõu millega saab mõõta kellel pikem puu kasvab Smile
https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=121189993

Tänud vihjamast, tänasest peaks see ülilahe mõõteriist minu oma olema. Jääb oodata pakki automaati ja esimest testi laupäeval mõisapargi hiidjalaka kallal. Bitterlichi äpid telefonis on liiga lihtne värk - altimeeter, tollipulk, klupp ja relaskoop on õiged asjad. Kindlasti teen kasutamiskogemusest ka mingi klõpsu ja ülevaate! 

Eelmine lahe vanakooli mõõteriist oli nõukogude puukastis protraktor: merendusmall peilungitega laeva täpse asukoha määramiseks. Koos sekstandiga "must be" vidinad puulaevas ja/või pallipurjekas Toungue  Tegelikult protraktorit ei kasutata juba väga ammu, puhas stiilivärk!  

Ma lihtsalt armastan vanu häid töövahendeid! Ja kindlasti ei plaani selliste asjadega äritseda - omale rõõmuks! Jah, 42eurot on kommiraha UUE samasuguse hinnaga võrreldes (Carl Leiss Berlin on täitsa alles) aga ma tegelikult vihkan päris tõsiselt sedalaadi äritsemist - mulle kangastuvad ikka need 90'te ja uue sajandi alguse purukspekstud ja tühjaksröövitud metsatalud jms elaniketa maa-majad... ja täikad! 
Priit, tänud ostu eest, head kasutamist. Pole vaja muretseda, tegemist ei ole röövitud asjaga Smile olen selle saanud ausa töö eest rohkem kui 20a tagasi. Müüki panin kuna omal metsa pole ja niisama puude kõrguse mõõtmise huvi on ka jahtunud. Enne müüki tegin kontrollmõõtmise, hoovis on kuusk juba 15m kõrgune.
Vasta

Ära siis unustaa puu kõrgusele 1,5m liita kui selle viguriga puu kõrguse oled ära mõõtnud.

Samas võid karjapoissi teha ja võrrelda saadud tulemusi. Muidugi mees peab siis vormis olema. Õllekõht segab. 
Seisad seljaga puu poole ja kummardad maha ming üritad harkseisust vaadata jalge vahelt puud. Pead üles otsima koja kus hakkab latv paistma. 
Sellest kohast tüveni on sama maa mis kännust ladvani.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(10-04-2019, 14:57 PM)Daff Kirjutas:  Ära siis unustaa puu kõrgusele 1,5m liita kui selle viguriga puu kõrguse oled ära mõõtnud.

Samas võid karjapoissi teha ja võrrelda saadud tulemusi. Muidugi mees peab siis vormis olema. Õllekõht segab. 
Seisad seljaga puu poole ja kummardad maha ming üritad harkseisust vaadata jalge vahelt puud. Pead üles otsima koja kus hakkab latv paistma. 
Sellest kohast tüveni on sama maa mis kännust ladvani.
Deskise tooted on olemas - nendega on päris hea teha ja kontrollida. Aga optika on ikka optika ja gravitatsioon 9,8m/s2. 
See karjapoiss on lahe ja tõesti täpne aga pea alaspidi pole just mõnus olla. See ongi karjapoisi asi - pea poolesajandi vanusena tahaks härrasmehe kombel asju teha  Rolleyes 

(10-04-2019, 14:40 PM)volvo Kirjutas:  
(09-04-2019, 22:23 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(01-04-2019, 08:42 AM)volvo Kirjutas:  Siin üks abinõu millega saab mõõta kellel pikem puu kasvab Smile
Ma lihtsalt armastan vanu häid töövahendeid! Ja kindlasti ei plaani selliste asjadega äritseda - omale rõõmuks! Jah, 42eurot on kommiraha UUE samasuguse hinnaga võrreldes (Carl Leiss Berlin on täitsa alles) aga ma tegelikult vihkan päris tõsiselt sedalaadi äritsemist - mulle kangastuvad ikka need 90'te ja uue sajandi alguse purukspekstud ja tühjaksröövitud metsatalud jms elaniketa maa-majad... ja täikad! 
Priit, tänud ostu eest, head kasutamist. Pole vaja muretseda, tegemist ei ole röövitud asjaga Smile olen selle saanud ausa töö eest rohkem kui 20a tagasi. Müüki panin kuna omal metsa pole ja niisama puude kõrguse mõõtmise huvi on ka jahtunud. Enne müüki tegin kontrollmõõtmise, hoovis on kuusk juba 15m kõrgune.

Vaat selliste riistadega ja ostaga polegi "kartust" aga igasugu antiigilaatadel, täikadel, baltaturgudel jm sellistes kohtades on siiani mingi mekk man. 

PS: vanaisa Arvo Veski pea sajandivanune nivelliir on ka siiani mul reaalses töös! Viimane töö oli Sõbra kuivenduskraavide kallete kontroll. Või Proual Singer. Lihtsalt mingid vanakooli tööriistad ongi oma töös igavesed. Ja nendega on ju ikka see küsimus, et kohe kindlasti oli "vaja" Big Grin Mõne riistaga tunned, et ei saa ilma, hingele on seda vaja - see oli nüüd üks kord. Mingid paar õmblusmasinat on kogemata ka tulnud, näiteks 26 sendi eest. Julgelt 20 korda rohkem maksis vanaprouale kommikarp, kui järgi läksime  Rolleyes
Vasta

Atvga lapi löömine Smile
[Pilt: IMG_20190412_115127.jpg] [Pilt: IMG_20190412_115226.jpg] [Pilt: IMG_20190412_115208.jpg] [Pilt: IMG_20190412_115351.jpg]
Vasta

https://www.youtube.com/watch?v=0YLtmX0KCSY 
Kuidas kolme nöörijupiga puu otsa ronida.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta

Ohh, motoblokist saab ka väljavedaja https://www.youtube.com/watch?v=rE_PInYdh0o
Vasta

Alates kümnendast minutist on vaadeldav huvitav idee. Kutt lõikab palgid peaaegu pakkudeks, aga jätab kokku. Kellele saepuru hoovis ei meeldi, sellele kindlasti sobib selline lähenemine.

https://www.youtube.com/watch?v=L9bwlAn1W3M

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Oli ka viimane aeg puud metsaveerelt hoovi vedada. Vaatasime hoovipeal ringi ja olemasolevast (vana)tehnikast paistis selle jaoks kõige sobivam GAZ-63 (koos sellele topeltraamiga installitud GAZ-93 kallurikastiga), seda lihtsalt sellepärast et sel aastal tegime 3-meetrised puud ja vanale 16-le /või T-4-le oleks need kastis lihtsalt liiga pikaks jäänud.
Kulu veole oli ca 7 liitrit bensiini. Aga muidugi töö nagu ikka harva liigutatava vene tehnikaga- karbussi nõel ei pidanud ja lahistas bensu otse kollektorile. Kuna uus pakendis karbuss oli varnast võtta sai kiirelt vahetatud ja imede ime töötas- kõik düüsid olid ilmselt ikka auguga, kiirenduspump töötas nagu ette nähtud ja segunõelad olid standardasendis. Uskumatu.
Väike suts puid jäi veel järgmiseks nädalaks, kui telefoni tasku unustan teen ka pilti.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne