Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

(09-03-2021, 21:51 PM)meli666 Kirjutas:  
(08-03-2021, 15:35 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Helistasin, too DIY-raudhobu on kusagil Põhjakeskuse lähistel ja tundus oelvat täitsa noor Mees! Tehtud Buraani lintidele, vahekast mingi motoblokk otsareduktoritega, millega käib ka pööramine. Reevers olemas. Tundub hästi loogiline? Liidad aga uute juppide hinnad kokku, paned juurde oskuse, ruumi, keevituse jne, ja hind ongi selline.

Njah, tasuta lõunat ikka ei ole olemas. Mõtlesin, et ikka uutest originaal raudhobu juppidest asi koostatud.
On buraaniga kogemust. Ei ole need lindid, tähikud ikka sellise tugevusega, et palkmaterjali veole vastu peaksid. Jah, mõnda aega asi toimib, aga..
Reduktori osa ka vaevalt kasutatavuselt originaal hobu lahedusele vastu saab.
Originaal raudhobu on ikka teisest puust, teise hinnaga ja põhjusega.
Karta võib jah, kui siiani veel ka kõige esimesed tööd teevad ja täitsa raha maksavad! Alla 20 000 SEK pole ma mitte ühte näinud... Ma ei kujuta ette, kui suur protsent kogutoodangust (~13 000 tk) on siiani elus-terve ja töös? 95%? 99%? Selline peaks olema see kõige esimene, 80'te disain ja veel Jonseredi tehtud. Kõik räägib seda keelt, et peaks julgeks hakkama...
Vasta

(09-03-2021, 15:49 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Ksf! arvok, kas sellisel jamamisel mingisugustki mõtet on??? On siis siiani ikka oluliselt odavam kui oleks läinud ja mõnelt Eesti toorjalt kohe korraliku asja tellinud? Forstmanilt, Countrylt jne. OK, kohe otse väljaostes on vahe olemas aga vähegi kulu ajatamisel ei ole küll vist mõtet mingit tundmatut aga odavat hiinaimet soetada.
Ega sellised asjad hommikust õhtuni töötegemiseks ei olegi mõeldud. Ta on rohkem abivahend. Ei tule kaasajal ükski linnavurle sulle seltsi mingitki kaigast maas üles tõstma ja appi koju vedama. Ikka on sada põhjust, miks ei saa tulla. Kuna ei ole enam esimeses ega teises nooruses siis vaikselt toimetades saab ikka vajalik ära tehtud. Lõpuks endal ka parem metsaalust vaadata. Nüüd on ta vähemalt ära katsetatud ja teada palju teda piinata kannatab.
See teema ongi siin rohkem kogemuste jagamine selle toote kohta. Tõde on kusagil mujal.
Vasta

(09-03-2021, 16:23 PM)v6sa Kirjutas:  
(09-03-2021, 14:44 PM)arvok Kirjutas:  ...
Praegu asi veel poolik ja katsetamise järgus. Plaanis homme pumba liinile uued jämedamad voolikud muretseda.
...

Imiliin jääb piirama - paagi liidesest ei tule õli välja. Ning mingi filter võiks seal kusagil ikka olla.

Kas ongi nii, et kangidega opereerimiseks tuleb tiislil seista? On seal ikka mingi kare platvorm ka?
Nagu mainitud on see lahendus lõpuni ehitamata. Platvorm tuleb, tõenäoliselt liigendiga, saab vajadusel manööveldamise ajal üles tõsta.
See paagi liidese stutseri ava on juba suuremaks puuritud. Katsetan ära, kui jääb piirama siis tuleb see sõel sealt paagist välja võtta ja paigaldada eraldi filter tagasivoolule.
Vasta

Nii, omad värsked nädala kogemused siis. See 10-20 tm jutt jummala õige, väikeste masinatega , sai kolm haaba maha võetud, mingi 1puu oma 3 tm , välavedu 800m .Kolme puu väljavedu koos vintsimistega (ei tahtnud teisi puid lõhkuda) küttekulu 16 liitrit diislit (1,5 liitrit tunnis, suht palju oli kohapeal tiksumist, kuna maa oli pehme ja langetamisel oksad läksid maa sisse), masin siis TYM TS23 ja vahvajussi 320 tõstuk. Üle kolme noti (2,5m)peale ei julenud kärule panna, kuna käru hakkas imelikku häält tegema ja tõstuk ei jõudnud eriti tõsta ka. Haab on ikke hullu kaaluga, kui ta värske, kuused nagu poisikesed haava kõrval. Kuuske olen alati ikke silmini käru täis laadinud. Lihtsalt endal oli ilus pärast  vaadata milline metsaalune jäi ja spordiklubisse ei pidanud ka raha viima. Muidugi, kui ilus palgi-männimets, siis saavad kiiremad mehed ka 30-40 tm kätte. Luua koolis selliseid mitmeid tegijaid. Muidugi veel vahemärlkus, kui teostada lihtne raie (LR), siis ei peaks masinatega nikerdama ja tulem oleks palju produktiivsem, muidugi palju oleneb langetajast ka . Vot nii, lihtsalt 9 tm peale läks 16 liitri kütust ja putru ka omajagu, kui arvestada veel masina kulu, sae kulu ja selle õli ja kütus ka, oleks vist ikka odavam kaup õue tellida. Muidugi jõusaalid lähevad minusugiste pärast pankrotti. Edu ja ärge erutuge- kakelge, seda jama on siin ilmas niigi palju.
Vasta

Õuepeale tellimisest. 
Tegin metsa. Valikraie. Vintsitud ja koondatud laoplatsi russiga. 
Sealt fiskarsimees tõi koju mulle selle nodi. Saeraam tuli tegi selle lasu ehitusmaterjaliks. Killu palk prakeeriti välja. 
Kui materjal sai staablisse ja eterniit peale oli läinud praktiliselt  samapalju hetkel kehtivat rubla kui oleks lasknud valmismaterjali õue tuua.
Aga igav ei olnud selle eest ja võib täie rahuloluga käe vastu seina toetada ja öelda, et oma metsa puu siin seinas.
Emotsionaalne väärtus on ka väärtus.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(10-03-2021, 14:06 PM)Daff Kirjutas:  ..
Kui materjal sai staablisse ja eterniit peale oli läinud praktiliselt  samapalju hetkel kehtivat rubla kui oleks lasknud valmismaterjali õue tuua.
...

Kas see on koos tööle kulunud ajaga või ainult välja antud eurod?

Olen väga nõus, et peaksime rohkem väärtustama rahuloluSmile
Vasta

(10-03-2021, 14:40 PM)v6sa Kirjutas:  
(10-03-2021, 14:06 PM)Daff Kirjutas:  ..
Kui materjal sai staablisse ja eterniit peale oli läinud praktiliselt  samapalju hetkel kehtivat rubla kui oleks lasknud valmismaterjali õue tuua.
...


Olen väga nõus, et peaksime rohkem väärtustama rahuloluSmile

Absoluutselt! Ja KUI tulemus on selline, et sa ei maksa reaalset raha peale, on kõik parimas korras.
Ega vähem oluline pole ka see, et sa pakud nii tööd ja palka omasugustele. Ideaalis väike-ettevõtjale või suisa "lihtsalt naabrimehele" otse. Ja see on asi, millest meie veel aru  ei saa aga mis on Vanas Euroopas ülitähtis! See, et raha jääks "oma külla" on väga tähtis. Eesti ise ongi küla ehk siis eestlasele. Tuttavad, kes on püüdnud väikeettevõtjana-oskustöölisena seal läbi lüüa on küll teeninud aga lõpuks ikka kõik tagasi tulnud! Sa ei saa "omaks".

Eks seda väike-ettevõtlust ja kolkapatriotismi püütakse tsentraliseeritult hävitada kõikjal aga Vanad Eurooplased on oluliselt visamad kui meie. Ja on veel üks erinevus: Eestis tähendab "sõbrahind" letihind X "tambov", mis on suurem kui 1. Aga Euroopas on see koefitsent 0,xxx. Ma ise kunagi arvasin, et Rootsi heaoluriigina on "musta töö" vaba aga välja tuli hoopis muu! Pensionärid teevad mõnuga "mustalt" sest nad leiavad et on Kungarele juba küll maksnud. Tehes penskar-penskarile midagi, siis nafik sellelt jälle makse maksta? Jälle kogukonna sees ja liiga lõugu ei lõksutata... Alpides olevat sama seis. 

Ehk väätustada võiks ka seda, et sa jagad eelarvet rohkematega ja valid selleks "väiksemaid". Konglomeraate nuumata jõuab alati. Metsa teemal on see Eestis täitsa hästi võimalik.
Vasta

(09-03-2021, 20:17 PM)olli Kirjutas:  
(09-03-2021, 19:17 PM)muska71 Kirjutas:  saemees suudab tavametsa ca 20 tihu päevas teha.hooldatud kaasik ja haavik kus on pikk paljast tüvi ja ladvas oksatutt seda teeb poole rohkem paberiks,langetad ladva valli ja tüved valli kõrvale.kas selle koguse suudad hobuga päevas välja vedada?

Kindlasti mitte. Aga minu kogemusel, harrastajana kodumetsas endale tehes on 20 tihu ka üsna suurelt üle pakutud. Kolmekesi tehes 10 ära tuleb, siis on päris hästi juba. Aga siis on ka kõik oksad põletatud või kokku korjatud, vahepeal viisakas lõuna tehtud ning ei pea päris hommikul kaheksast peale lendama. Ja puuga tuleb ikka läbi rääkida enne kui ta maha võtad. Wink
olen olnud kutseline metsamees ja tean mida räägin.langetad vaalu ja puit vaalust välja,kui täpselt langetada ei oska siis loobid oksad vaalu,pärast väljavedu sõidab mööda vaalu ja lõpuks vaalud hakkeks.mul onupoeg mõni aasta minust vanem ja ta elupõline metsamees ja võib sulle näitliku päeva teha kus need kogused tehtud.
Vasta

(10-03-2021, 19:54 PM)muska71 Kirjutas:  
(09-03-2021, 20:17 PM)olli Kirjutas:  
(09-03-2021, 19:17 PM)muska71 Kirjutas:  saemees suudab tavametsa ca 20 tihu päevas teha.hooldatud kaasik ja haavik kus on pikk paljast tüvi ja ladvas oksatutt seda teeb poole rohkem paberiks,langetad ladva valli ja tüved valli kõrvale.kas selle koguse suudad hobuga päevas välja vedada?

Kindlasti mitte. Aga minu kogemusel, harrastajana kodumetsas endale tehes on 20 tihu ka üsna suurelt üle pakutud. Kolmekesi tehes 10 ära tuleb, siis on päris hästi juba. Aga siis on ka kõik oksad põletatud või kokku korjatud, vahepeal viisakas lõuna tehtud ning ei pea päris hommikul kaheksast peale lendama. Ja puuga tuleb ikka läbi rääkida enne kui ta maha võtad. Wink
olen olnud kutseline metsamees ja tean mida räägin.langetad vaalu ja puit vaalust välja,kui täpselt langetada ei oska siis loobid oksad vaalu,pärast väljavedu sõidab mööda vaalu ja lõpuks vaalud hakkeks.mul onupoeg mõni aasta minust vanem ja ta elupõline metsamees ja võib sulle näitliku päeva teha kus need kogused tehtud.

Igaks juhuks täpsustan, et "Kindlasti mitte" käis viimases lauses oleva küsimuse vastusena. Smile Ma selles ei kahtlegi, et kutseline saemees 20 tihu suudab lõigata.
Vasta

(10-03-2021, 21:03 PM)olli Kirjutas:  
(10-03-2021, 19:54 PM)muska71 Kirjutas:  
(09-03-2021, 20:17 PM)olli Kirjutas:  
(09-03-2021, 19:17 PM)muska71 Kirjutas:  saemees suudab tavametsa ca 20 tihu päevas teha.hooldatud kaasik ja haavik kus on pikk paljast tüvi ja ladvas oksatutt seda teeb poole rohkem paberiks,langetad ladva valli ja tüved valli kõrvale.kas selle koguse suudad hobuga päevas välja vedada?

Kindlasti mitte. Aga minu kogemusel, harrastajana kodumetsas endale tehes on 20 tihu ka üsna suurelt üle pakutud. Kolmekesi tehes 10 ära tuleb, siis on päris hästi juba. Aga siis on ka kõik oksad põletatud või kokku korjatud, vahepeal viisakas lõuna tehtud ning ei pea päris hommikul kaheksast peale lendama. Ja puuga tuleb ikka läbi rääkida enne kui ta maha võtad. Wink
olen olnud kutseline metsamees ja tean mida räägin.langetad vaalu ja puit vaalust välja,kui täpselt langetada ei oska siis loobid oksad vaalu,pärast väljavedu sõidab mööda vaalu ja lõpuks vaalud hakkeks.mul onupoeg mõni aasta minust vanem ja ta elupõline metsamees ja võib sulle näitliku päeva teha kus need kogused tehtud.

Igaks juhuks täpsustan, et "Kindlasti mitte" käis viimases lauses oleva küsimuse vastusena. Smile Ma selles ei kahtlegi, et kutseline saemees 20 tihu suudab lõigata.

Mehed, Te räägite ju 20 tihu IDEAALSES metsas! Miks ei peaks RaudHobu suutma samasugustes IDEAALSETES oludes seda välja vedada??? Lõdvalt, kui soetada näiteks see pakett, mida Lennartsfors ise välja pakub:
  • [b]Iron Horse[/b] IH2013PW Flex

  • 13 Hp

  • Charging coil

  • Electric start

  • Heavy Duty Drive Band

  • Hydraulic movable accessory mount

  • Timber bank e with integrated tow ball

  • Chainsaw mount

  • Storage box

  • Lever holder

  • Motor winch with thrust of 700 kg – 1000 kg

  • Hydraulics Flow 21 l/min Pressure 140 bar

  • [b]Griploader wagon[/b] Kranman T1710 4 WD Crane 30-40

  • Lift power 3.0 m 220 Kg incl. gripclaw and rotator

  • Lifting power 1.2 m 450 Kg incl. gripclaw and rotator

  • Maximum load 1700 Kg

  • Weight 1270 Kg

  • Length 4700 mm – 5600 mm
Näoraamatu RaudHobude (rotsade) grupist on näha, et üha enam just neid komplekte tellitakse. Lisaks veel raadiovintsid noolel ja valgustuspakett. See on selline vaat et 27-28K€ koos maksudega komplekt, kus haagis on ~9,2K€+kõm  Sad Samas hinnaklassis, küll väheke kallim, oleks ka odavaim forvarder ehk sommide pool-DIY Logbullet. Toorik on 28,6+kõm. Aga oh häda!!! Sõidab sama aeglaselt ja veab vähem - 1300 kg!!! Eks sama häda ole ka nende teiste minidega, Kinetic, Alstor jne! Kraana on kangem aga suurt tolku ei ole...sest hind on rajult kõrgem! 

Raudhobuga liigud 1-1,1 m/s. Pool töötunnist on 1800 sekundit ehk vaat et isegi kilomeetri sinna ja teise tagasi. Laoplatsile. Peale- ja mahalaadimiseks jääb 15 minti ja kogus 2 tihu toorest kaske ja mändi, siis on kaal ka paigas, ~1550-1600 kg. Reaalselt sellega kilomeetri kaugusele ei käida, pigem selline 300-500 meetrit maksimum, seega jõuab ilusti hullunult uhmerdava saemehe päevatöö samaoodi mitte passides ilusti ära viia! Harilikku kuuske toob aga välja 3 tihu! See 1700 kg ongi rootslastel omaenda kuusikute järgi planeeritud, see on täpselt 3 tihu toorest. Nende tüüpiline kuusiku harvendus kivisel maastikul. Selleks peab olema juba osav tõstuki kasutaja, algajana vast 3 tihu 5 mindiga peale ei saa?  See teeks igas minutis lõuatäis. 

See on siis reaalne arvutus. Selle lihtsa poomtõstukiga ja IH oma kookupandava haagisega muidugi ei jõua kuidagi 20 tihu tuua. Aga ei jõua ka saemees igas metsas ja igal ajahetkel 20 tihu sortimendiks teha. Aga ütleme nii, et ühe korraliku nädalavahetusega jõuaks üks Mees lubatud 20 tm pikali lasta ja välja tuua küll!
Vasta

Osta juba lõpuks ära ja tee üks näidispäev - alul langetad, laasid, järkad need 20 tihu; siis vintsid, punnitad ja lohistad; ning lõpuks jälle vintsid, punnitad, virnastad ja vajadusel liimid kokku, et vajalik pikkus välja tuleks.

Kindlasti jää oma esialgsele välja valitule kindlaks, et ei oleks mingit vingerdamist ja kaks korda kallimate lisade juurde ostmist. Muide enamust ei huvita, kui palju sul raha on, eks me kõik teeme ikka omi võimalusi arvestades.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

(10-03-2021, 14:40 PM)v6sa Kirjutas:  
(10-03-2021, 14:06 PM)Daff Kirjutas:  ..
Kui materjal sai staablisse ja eterniit peale oli läinud praktiliselt  samapalju hetkel kehtivat rubla kui oleks lasknud valmismaterjali õue tuua.
...

Kas see on koos tööle kulunud ajaga või ainult välja antud eurod?

Olen väga nõus, et peaksime rohkem väärtustama rahuloluSmile
Sinna  oli arvestatud  ligilähedadelt need eurod mis sai välja antud. Muidugi ka doniseerivad emulsioonid sai hulka arvestatud.
Aga kui oma ja sõbra töö ka rahaks arvestada siis vaat, et tuleb kallimgi.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Pole midagi öelda, noored jalad, kui nii rumalad mõtted tekivad japeast enam ära ei lähegi. Tänapäeval proovitakse ikka füüsilist koormust vähendada, mitte metsas palke jalutada, tema tahab lausa teenust teha. Big Grin
Vasta

Ei suuda ikka ära imestada, kuidas asjast halli aimu omamata teatakse täpselt tasuvusi, jõudlusi ja tehnilisi nüansse.
Vasta

hmm, mina muidugi väike metsaomanik, paarkümmend hektarit ehk tuleb ära.
ja seetõttu asjast palju ei tea.
aga niipalju ütlen küll, et seuke raudhobu, mis palgiotsa omale kukile võtab
ja seeläbi üsna mõistliku haarduvuse saab, oleks üsna tarviline riist päris sageli.
kui mets kannab kehvalt või kui lagedaks ei lõika ja laiu teid sisse ka mitte,
siis on aparaat minu arust jumekas küll.
hind ja tasuvusaeg on iseasi, aga olemuslikult aparaat sobiks töö tegemiseks küll.
praegu jääb palju välja toomata, kuna pole nii väikest asja, mis ligi mahuks.
vintsiga vast veaks isegi veel kitsamatest "prigudest", aga ainult sirgelt.
puht teoreetiliselt rendiksin küll aparaati üheks-kaheks nädalavahetuseks iga talv,
kui nädalavahetuse hind näiteks saja raha kanti jääks.
kui päriselus suudaks näiteks paari-kolmesaja meetri kaugusele vedada
tempoga tund ja palk, siis oleks täitsa jumet asjal.
palgi all, siis pean silmas pikka tüve muidugi, mitte kolme-nelja meetriseid jupikesi.
Vasta

(11-03-2021, 11:52 AM)diesel Kirjutas:  hmm, mina muidugi väike metsaomanik, paarkümmend hektarit ehk tuleb ära. ja seetõttu asjast palju ei tea.
aga niipalju ütlen küll, et seuke raudhobu, mis palgiotsa omale kukile võtab ja seeläbi üsna mõistliku haarduvuse saab, oleks üsna tarviline riist päris sageli.
kui mets kannab kehvalt või kui lagedaks ei lõika ja laiu teid sisse ka mitte, siis on aparaat minu arust jumekas küll.
hind ja tasuvusaeg on iseasi, aga olemuslikult aparaat sobiks töö tegemiseks küll. praegu jääb palju välja toomata, kuna pole nii väikest asja, mis ligi mahuks.
vintsiga vast veaks isegi veel kitsamatest "prigudest", aga ainult sirgelt. 
puht teoreetiliselt rendiksin küll aparaati üheks-kaheks nädalavahetuseks iga talv, kui nädalavahetuse hind näiteks saja raha kanti jääks.
kui päriselus suudaks näiteks paari-kolmesaja meetri kaugusele vedada tempoga tund ja palk, siis oleks täitsa jumet asjal. palgi all, siis pean silmas pikka tüve muidugi, mitte kolme-nelja meetriseid jupikesi.

No nii on! Sul paarkümmend, mul kümmekond, mõnel on mõni hektar märga lepikut - kõik vajavad mingil hetkel mitteuppuvat või pisikest-manööverdavvat asja! Eilne pilt ühest järjekordsest kundele läinud pillist. Nii karjuvalt on ju sellest puudus ja kui Sa seda rendiks ja mina ja veel keegi, vahepeal saab ka teenust teha, hakkabki asjal ka majanduslik tasuvus tekkima! Eestis ÜKS talu on ennast IronHorse'iga reklaaminud ja nendega kõneldes oli neil ka lisatööd. Igasuguseid kohutavalt kalleid masinaid on rendipunktides saada aga sellist "suhteliselt" odavamat mitte! Avante saad igast august, telefoniputkasid, tõstukeid jms ka. Aga vaat RaudHobu ei saa? Minu mõistus ütleb, et a'la Ramil võiks neid Eesti peale 5-6 tk olla. Lihtsalt masinat ennast, haagiseta. Igaüks sisi ise vaatab, millega veab. Julgelt saab hulgiostus riista kätte 10-11K€. Missugune masin muu nii odav on? Suur A635 päevarent eraisikule on 126 raha koos kaitsega. Masin ise maksab 60K. IH nädalavahetus koos kerghaagisega (komplektina) peaks siis olema ~100 raha. Võtaksid ju? OK, võiks olla see poomi ja originaalhaagisega, ka siis mahub asi kaalus O1 haagise peale ja on KÕIGILE vedada võimetekohane.  Ja ei oleks hulgi kuidagi oluliselt kallim soetada. 

Kohati ajab siinne automotolaste ajutu möla lihtsalt zita keema! Targutajaid on palju aga reaalsest TÖÖTEGEMISEST ei julge keegi pilte panna. Näiteks telefoniputkaga riigimaantee hooldamisest... Mind ei huvita, mida arvatakse ja targutatakse, REAALNE elu on selline - samasuguses hinnaklassis tõstukeid ei osta keegi omale koju, need KÕIK renditakse!!!  Seda tõstukit renditi oma palkmaja ehitusele julgelt 10 nädalavahetust, kus siis anti 12-14 tunniste tööpäevadega minna! Mina aitasin Sõbral katuse panna. Ja kui on VAJA, siis rendin tõstuki näiteks jalaka lõikuseks mõisapargis või hoolduslõikuseks ja langetamsieks siia Nõmmele. Jah, ON käinud peast läbi, et "võiks" ju omale miskise 3500-kilo korvtõstuki osta aga sel ei ole jumet!!!! Ramis on nüüd asi saada, 230€ päev

Aga siis eilne tehase rõõmusõnum, et läbi Antons Timberi läheb Norrasse selline. No on rumalad...

[Pilt: ACtC-3cbEMama6KQ6XEBV6gW6_jRQHYocfB9Hlqe...authuser=0]
Vasta

selle dino tõstuki tõstekiirus on aeg luubis ja eriti uuematel ja korv õõtsub nagu litsilatse häll.dinodega tehakse mulle mõned korrad aastas tasuta tivolit.viimati tehti tallinnas http://www.vipstransport.ee/wp-content/u...094528.jpg sellisega tivolit ja vot see oli mõnus ja korv stabiilselt paigal.kuna oli-15 siis õlid olid paksud ja pisut uimasem.
vot sellist https://lasover.ee/tostuki-rent?id=12 tõstukit sooviks harjumaal rentida,aga ramirent ja gramo pidurid ei saa asjast aru.....maksab see koll ca 30 kilo.
Vasta

[Pilt: giphy.gif]
Vasta

kui korstnat omale ehitasin, siis uurisin selle (ja muude katusetööde) jaoks tellinguid-tõstukit.
no ei leidnud. tellingud on mõni tuhat ja tõstuk umbes sama hinnaklass. neid võiks ka keegi osta ja rentida.
üldse palju asju võiks rendiks saada olla.
aga ei ole.
järelikult pole kapitalistidel veel lambike süttinud või siis excel näitab punast.
aga see läheb metsaveo teemast ikka väga mööda.
Vasta

Ilmselt on nendes rendipunktides ainult mingid opakad koos, kes ei taipa raudhobu välja rentimise tulusust. Tuleks neile vähekese makarone kõrva peale riputada, et nad asjast aru saaks.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne