Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

Metsakuklase ja teiste analoogsete tugevus on see, et õige märgistusega ei ole nad mootorsõidukid! See kindlasti pole ka tehasest 6+ km/h pill.  Sellistega jalutad täiesti legaalselt mistahes teedel kuitahes suure koorma ja isetehtud suvahaagisega. Sama keiss nende järgikõnnitavate dumperite jms tehnikaga. Rahumeeli küla vahel toimetada ja liimitsaid ei pea kartma. Nagu murutraktor. Edith: sellega võid jalutada ka mööda kergliiklusteid jne sest oled jalakäija.
Vasta

(30-09-2022, 10:14 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Metsakuklase ja teiste analoogsete tugevus on see, et õige märgistusega ei ole nad mootorsõidukid! See kindlasti pole ka tehasest 6+ km/h pill.  Sellistega jalutad täiesti legaalselt mistahes teedel kuitahes suure koorma ja isetehtud suvahaagisega. Sama keiss nende järgikõnnitavate dumperite jms tehnikaga. Rahumeeli küla vahel toimetada ja liimitsaid ei pea kartma. Nagu murutraktor

Mille kuradi pärast te kardate korravalvureid, aga mitte arutult ringitormavaid kaasliiklejaid? Kui säärasele kuklaselel sõidab miskine üliarenenud õigustajuga persoon koormasse ja juhtub ellu jääma, siis maksjas pole kahtlust.

Arvestege, et LS kohustused ohutuse tagamisel kehtivad ka teile, sh. enda nähtavaks tegemisel ja tee ületamisel.

Võin oma kogemusest kinnitada, et 18 sekundit (täpselt nii kaua kulub aega 2+1 teest risti üle sõitmiseks hübriidrussiga metsloomade ülekäigukohast) on päris pikk aeg, kui mõlemalt poolt hakkavad sõidukid paistma...

Ma ei tea, palju säärase kuklase mass olla võiks, aga spekuleerin 900 kiloga (ketid ju ka). Koormat võtab peale teist sama palju. Kas sellele juhi tsentner lisandub või mitte, ei oma veovõimele sisulist tähendust.
Vasta

Taavi, mõned meist elavad ka inimasustatud paikades ja teiseks ei maksaks sellise liigutaja midagi! See on SAMAVÄÄRNE näiteks järgi veetava lapsega kelgul, lapsevankriga jne! Et idioot sõidab sul lapselapse seljataga laibaks ja sina hakkad maksma??? Puhka jalga vahepeal just juriidilises pooles. KAS nüüd kohus hakkaks nõudma mingit märgistust? Helkur - elementaarne kui pimedas liikuda. Lamp - sama asi kui maakas olla ja pimedas teedel kõndida. Kuna tegemist ei ole mootorsõidukiga, laienevad talle vaid jälakäija liiklusnõuded.
Vasta

Tulles viimati esitletud aparaadi juurde, siis saan jälle näidata, et olen rahvavaenlane.

Esiteks mina ei kujute end ette metsamasina ees või järel jooksmas okste ja puujuurte vahel.

Teiseks võiks tal olla peal mingi selline mootor et rähnil ei tekiks isiklikku viha minu vastu.

Kolmandaks võiks projekteerimisest või vähemalt katsetamisestki võtta osa keegi kel on töökogemus metsatõstukiga.
See ei ole õppimise küsimus vaid nõuab ülimaid võimeid mida on ehk ühel inimesel 50 000 aga need juhivad hävituslennukeid või kosmoselaevu ja ei saa osaleda metsaveol.

Neljandaks ei arva eriti hästi kasvavas kuusemetsas millegi järgi lohistamisest ega kettidega sõitmisest.
Kuusel vigastad juured ära või kraabid tüve ja ongi puu raisatud.
Läheb mädanik sisse ja kui raieküpseks saanuna päris ära ei kuiva siis alt läheb 3m jupp raisku.
Videos on päris hästi näha milline mets on kui teda pidevalt niimoodi torkida.
Kõik puud on eri vanusega, osad kuivavad, alt tulevad väiksed puud, millele ülevalt suured peale kukuvad.

Kui aga midagi väikest ja manööverdavat, siis millegi sellisega läheks isegi luurele.


Meeldib hea vaade kabiinist, sildasid saab eraldi keerata ja võimatutesse kohtadesse pugeda.
Käiguosas puuduvad väiksed rattakesed mille laagrid kiirelt riknevad.
Kabiinil on klaasid õigetpidi kaldega et puudelt sadav lumi ei riku vaadet ka ilma kojameestega klaase kraapimata.
Vasta

Kas PylVAl kõnnib endiselt ka muruniidukil järel? Metsatehnika peab olema peal istutav ja näppudega manipuleeritav, kalli raha eest rögisejat osta,olgu ta nii vana või uus kui tahes, et tervist tappa on ränk. Las seda teeb tervisesport. 
Vasta

(30-09-2022, 21:38 PM)huvi5 Kirjutas:  Kas PylVAl kõnnib endiselt ka muruniidukil järel? Metsatehnika peab olema peal istutav ja näppudega manipuleeritav, kalli raha eest rögisejat osta,olgu ta nii vana või uus kui tahes, et tervist tappa on ränk. Las seda teeb tervisesport. 
Kui vaja, saab ka kõnnitud! Lihtsalt on pealistutavaga niidetav ala niipalju laienenud et... Aga Nõmmel koduaeda niidan 45-sendise elektrimasinaga. Ühe käega nõksutan edasi-tagasi ja ei kuku käed küljest! Selle tunni leian ma ALATI, nagu tunni riisumisele, tunni tänava koristusele etc. See on see Omaniku tund, hingele teeb pai Wink  Ma lihtsalt tean, et selle niidetava päevitusplatsikese hind on suurem, kui enamuse kogu maavaldus Wink Tõstan pikenduse teise pessa ja niidan teispoolt maja ka, saaks maal pool küla osta... Ma niidan lükates, lund roogin labidaga, lehti riisun rehaga ja seda kõike krundil väärtusega u.200 €/ruutmeeter. Samas pealistutavaga niidan maad kus kogu maatükk kokku koos kõigega maksab samapalju, kui Nõmmel ainult maa ilma majata. Ehk see on ka suhtumise küsimus! Et kusagil karutagumikus oleks maal mingigi väärtus ja et seal oleks endal hea olla, peab seda väga suuremahuliselt hooldama! Seal läheb maastaap "käest", maal on 760 ruutu olematu platsike Wink Ja kuigi on mul ka maal karutagumiku mõistes jube kallis maa, siis ma kunagi panin pildiliselt kaks valdust maa-ameti kaardile kokku ja nii saab aru...mis see kõik siin maksaks! All vasemal on Diner ja paremal pisike ruudukrunt Sõbrad ehk täpselt nii kaugel käin ma maal ujumas. Poolel teel on saun, mis on täpselt sama kaugel, kui suvekodus grillimajast sauna minna ja no ei käik päevad kümme korda Vanima Sõbra juures! Siis teine pilt on Rahumäe krunt Noarootsi tõstetuna ja kunagi oli mul maaeraldus 2000 ruutu, mida ma lapsena vikatiga niitsin Wink Ma ei ostaks elusees mingit murutraktorit sellise olematu pinna jaoks. Aga vaat seal tahad avarust ja viimasel ajal tähendas niidukord hekatrit ja peale... 

TÄPSELT SAMA on metsatehnikaga!!! Mingi paari hektari koduümber metsa jaoks ulmetehnikat soetada??? Ei jaksa jala käia??? Muidugi, kõik sõltub igatsustasust ja riiklikest soojadest käepigistustest aga tavaline normaalne Inimene lihstalt niisama raha ei saa. Ja kapitalistid, isegi kui on võimalusi, tihtipeale üle ei pinguta. Ahjah, see Metsakuklane läks siis hinnaga 3250 eur + 25% käibekas + oksjonitasud ehk eraisikule läks see kokku u.4200 eurot. Ja olen nõus - see on vana, peetud, remonti vajav jne paras õnnetus! Aga näed, isegi Rootsis läheb kõik mikrovärk ulmehindadega kaubaks! Oxen läks kaubaks vähe odavamalt aga pole seegi mingi uus vigadeta pill Wink Muidugi võib ka megarögiseja sarnase raha eest soetada aga kuhu sellisega minna??? Paarkümmend hektarit ümber maja, siis saab veel aru...

EDIT: et ise ka niidualast anno 2022 aru saada, mis m,urutaputehnika lõpusk ärsa tappis, tegin maa-ametil kiire umbmäärase mõõtmise. Iseendal 5500 ruutu + 2X400 meetrit mereteed, kokku 6300m2. Lisandub üle korra ksf!Margus61 kahasse niidetav sissesõidutee 2X1,2 kilti ehk 2400 ruutu. Täisring AINULT oma suveeluks niita 0,87Ha. Aga sinna lisanduvad Kaks Sõpra: 3300 + 2X300, kokku 3900ruutu ja 2000 + 2X800 ehk 3600 ruutu. Absoluutne täisring niitmist tähendas anno 2022 seega 0,87 + 0.75 = 1,62Ha niitmist, millest 3900 tegi lõpuks Sõber ikka ise - ma lihtsalt enam ei viitsinud "ilma soojaks kütta". Järgmiseks hooajaks peab uue masina vaatama mis ka käru saab vedada. Toro selleks ei kõlba.
Vasta

Jäi silma sellesuine Rootsi metsatehnika üritus, mille vanatehnikaosast  on kokku pandud kena video.

On näha mitmeid siitki läbi käinud mudeleid:
Vasta

Täitsa huvitav vaatamine ja kuigi tõenäoliselt polnud siin esindatud kogu Rootsi ajalooline metsatehnika, on see ikkagi uskumatu, kui palju sealt on erinevat sorti- kasutades siinset kõnepruuki- rögisejaid ja ka popsutajaid tulnud. Oleks siin too aeg selline tehnika olnud, oleks metsatöö ka tol ajastul palju inimsõbralikum olnud, aga niipalju kui mina mäletan, käis väga palju metsatööd Družba sae (hiljem vast Taiga) ja pika tüvena metsapulliga välja vedades. Harvesteridest ei teatud ju siinmail midagi, olgu siis nii algeline kui tahes.

Selle katusel oleva tõstukiga Mini Brunettiga (millest oli ka siin hiljuti juttu) olen ka mina kunagi kõrvuti lankidel vedanud (videos 1.15 minutil), on ikka kummaline aparaat. Samuti nägin sellist eelmine aasta Viljandis ühe firma õue peal ning see oli ka (mitte küll enam väljaveol) lausa kasutusel.

Huvitav vaatamine igal juhul!
Vasta

(08-10-2022, 10:22 AM)v6sa Kirjutas:  Jäi silma sellesuine Rootsi metsatehnika üritus, mille vanatehnikaosast  on kokku pandud kena video.
Need on Rootsis toredad kokkusaamised ja toredad videod!!! Aga nad müüvad ja tarbivad neid ka igapäevaselt!!! See paraaditsemine on vaid puhas lõbu Wink Ja silmailu ofkoors! Ahjah, äkki peaks võtma plaani sinna näiteks 2023 kambakesti vaatama minna??? 
 Meeldiva vaheldusena on mõni pill ka restaureeritud Wink Praegu hind juba 5K€ ja see ainult tõuseb... Aga küsimus: KUHU sellisega Eestis minna??? See ei keera meie metsateedel esimesest käänakustki ära...  Eestisse sobivad vanakesed aga maksavad "venekeelselt". Ja ratastega natukenegi manööverdav pill ei ole ka kaugelt "odav", reserv tänaseks saavutatud (9500 eurot/95000SEK, et oleks märk maas). Ja see on 1994 aasta pill...
Vasta

See, et nad seal lihtsalt vahelduseks käivad, oli ka näha, sest tegelikult liikusid need tõstukid päris nobedasti. kindlasti liiguks veidi veel nobedamalt, kui operaatorid veidi nooremad oleks. Iseasi, kas seda vaja on, sest arvatavasti enamusel neist härradest, kes sellistega toimetavad, enam väga kuskile kiiret pole, ongi vaja vaid oma metsas veidi kõpitseda.

Aga see teisel lingil olev roomikutega asi- sarnaseid, Terri nime kandvaid aparaate oli 90-ndatel Eestis omajagu, aga praegu pole vähemalt mina neist enam midagi kuulnud. Mu venna tööandjal on aga ka mingi roomikutega ja keskliigendiga asi, see ka mingi rootslane ja see on veel selles suhtes huvitav, et sinna käib veel üks roomikutega käru järgi- paras part pidavat olema.
Vasta

Mis rootsist siin rääkida, ei ole keegi senini tulnud roomikudumperitega metsavedu demostreerima matsirahvale siin maarjamaa piireski, ostsin terve pataljoni jagu roomikuid ja seisavad kõik sööti, mõtsavedajad põle kuskil...

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Sm kunstiteadlane on postitanud päris palju viiteid tehnikale, mis pandi tehases kokku veel siis kui siinmail maisi kasvatada taheti. Nükka broo ja nii edasi.
AGA
Ma ise rootsi murrakut ei valda, sestap paluks abi - kas neid metsakuklasi ja raudhobeseid saab ka uuena tänapäeval osta? Ütleme sama valutult nagu läheks Maamessile ja valiks maaletoojate platsidelt kiire tarne ja kuluefektiivsuse kompromissi välja. 
Ja uue EU tootena, mitte iinlaste eile valmis tehtud maisikasvatusaegse masina koopia
Vasta

(08-10-2022, 23:05 PM)mlsluik Kirjutas:  Mis rootsist siin rääkida, ei ole keegi senini tulnud roomikudumperitega metsavedu demostreerima matsirahvale siin maarjamaa piireski, ostsin terve pataljoni jagu roomikuid ja seisavad kõik sööti, mõtsavedajad põle kuskil...
Sul liiga suured ja rasked! Selles suhtes, et tavaautoga tavahaaagisega vedada. Ma tegin loomkatse ju ära ja asi töötab. Sinu asjadest pakuks huvi too kraaga ehk vintsiv pill. Too dumper on ehitusmasin. Aga kraanale palgihaarats külge ja see võiks päris usinalt asju metsast välja tuua. Sel on ju täiesti arvestatav virnastamisvõimekus ka olemas. Ja sillaehitusvõimekus. Aeglane? Kuhu kiiret? See on põnev pill, sest lisaks metsaveole on mul siis vaja teha ka ajutine sild üle jõe, mis kannaks kerge masina ära. Praegu vaid 30cm lai betoonpurre, kuskohast jala saab üle. Siis ei pea võõral maal üldse trampima, jõgi ja tee on ka meie maa sees servituudiga. Ja jälle kord - järgi kõnnitav, aeglane ja talvel lumega liigu kasvõi avalikul teel. Oluline, kui tahta töötegemise vahel hoiustada. Häda milles: paari kütteks lõigatava puu pärast pole mõtet kohale tuua. Selleks ongi kerged käsi-roomik-käru-dumperid. 3-4 tihu klotsidena veoks on need täiesti omal kohal pillid. A'la kaubikutäie veab selline paari korraga kohale.

Edit: hetkel Osta oksjonil ka üliäge maaelukomplekt!!! Vaatame, kuhuni hind läheb. Ma pakun et tuleb 15+K€.
Vasta

(09-10-2022, 09:54 AM)Telc Kirjutas:  Ma ise rootsi murrakut ei valda, sestap paluks abi - kas neid metsakuklasi ja raudhobeseid saab ka uuena tänapäeval osta? Ütleme sama valutult nagu läheks Maamessile ja valiks maaletoojate platsidelt kiire tarne ja kuluefektiivsuse kompromissi välja. 
Ja uue EU tootena, mitte iinlaste eile valmis tehtud maisikasvatusaegse masina koopia
RaudHobu saab - isegi Eestist kui minna ja Triisa-juunioreid Autras piinata Wink Peale Jüri seeniori ja Veronika pinsile jäämist tuleb sealtmajast asju jõuga välja nõuda...  Aga mõistlikum on Läti kaudu, kui Rootsiga ei viitsi asju ajada. Viimane RaudHobu Flex ilma hüdrota seisis Autras aastaid - Eestis on huvi ikka koleväike.

Muude masinatega on see häda, nagu ka näiteks merele väikeste purjekatega, et kasumit ehk juurdehindlust on liiga vähe ja "ei tasu" toota. Neid tegid suhteliselt väiksemad värkstoad ja Mehed on vanaks jäänud, ära surnud ja tootmised lõppenud. Oxen'it vist vee lka kusaguil koostatakse käsitööna, vähemalt aastakese eest oli veel tuliuut müügil Blocketis. Vimek ka lõpetas oma ATV-laadse MiniMasteri tootmise mõne aasta eest. Väikestest ongi jäänud Kinetic ja Alstor + kvaliteetsemad haagised, mida osasid tehakse ju ka Eestis. Ainus ehe friiklus, mis on alles, oleks soomlase Pekka Syväneni handmade Logbullet Wink OK, Kapsen Tšehhis on ka ja lõunapool mägismaadelt leiab ka midagi aga üldjoontes on ikaldus. Sestap kõik vana lennult ära ostetaksegi! 
Kuid üldiselt tuleb tõlkeprogedega Rootsi poole vaadata ja seal on minu arust aktiivseim müüja Jacobs Maskin AB, kuskaudu läheb RaudHobusid kogu aeg müügiks. Neil ka enamasti laovarud jms olemas. Näoraamatust näeb et kaks päeva tagasi läks kundele Flex+Kranmani hea vedav haagis koos lisadega Wink Ehk kui oleks plaan PÄRISELT osta, siis laevaga Rootsi, autoga kohale ja tegelikku äri ajama. Eestis on asjaajamine pehmelt öeldes...
Vasta

Värske kraam, eilne Wink Metsakuklane on harvesteriks tehtud ja müüakse 14K€+kõm. Naarva pisike S23 pea maksab täna juba 10K kanti... 
Aeglane, jah. Aga ikka vähem koormav kui saega mürada Wink Rootsi on ikka suur maa ja üllatab pidevalt. Kuna on hüdrogiljotiin, siis Naarva kombel lõhestuskiil ja otse metsas halupuuks

Vasta

No pagan, nüüd sügisel on Rootsist tõelist imet sisse visanud!!! Klaravikus oksjonil ja juba müügihinna 2200€ + kõm saavutanud ülikõva DIY küttepuude vedamise-tõstmise haagis. Ma saan aru, et käsipumbaga tõstab silda ehk maast haagise lahti, tavalise 50-millise kuulpeaga vead, hüdrotoite võtad näiteks Avandilt vms, taga on küttepuude lastiruum jne. Aga MIS iste ja joistikud!!! Rootsi Härra on endale ülimõnusa hobivahendi ehitanud. Meetrine puulõhkuja on küljest veel "puudu", mida ka sealtsamalt istmelt juhid Big Grin Kui praktiline see nüüd on aga ilgelt cool mõnulemise vahend kohe raudselt. No ja meetrine halg on ju Kesk-Euroopa standard kui erinevaid halupuiu tegemise koolkondi vaadata. Meetrine nott on ikka nii raske, et lõhkujasse tõsta on seda just sellise asjaga paras.  Tõstad lõhkujasse, surud neljaks aga samal ajal on haarats "lõdvalt" ümber paku, ja sisi tõstad juba halud peale. Halgudega jõuab siis juba käsitsi ka tegeleda tulevikus sest riidastad kuivama ju ka sama tõstukiga Big Grin  Ehk metsast tuled juba õuele meetriste halgudega. 
Edit: mis tegelikult on "puudu", on hüdrokäbi. Lõhestaja on vaat et liiga kolakas ja energiat nõudev, käbi haaratsiga aga Tegija. Jala alt pedaaliga juhid käbi ja muudkui tuleb. Jälle Saksamaal ja üldse lõunapool jämedate puude aladel popp. Kiirjupitaja otsas käbi on ka ka hea aga minu arust on "tervislikum" seda jämedate nottidega distantsilt teha. Paarikümnest leppa jupitile söödavaks teha pole muidugi probleem. 

Vasta

Kena on vaadata, kui miskid asjad mõeldakse enda jaoks ilusaks ja heaks. Noh, umbes nagu nooremast peast baaris daamesid seirates iga milliliitriga läksivad nad järjest kenamaks. Tegelikkuses tähendab see 14 kilueurine rämedat remonti ja putitamist. Paks rahakott ja ilge entusiasm käib asja juurde.
Vasta

(11-10-2022, 16:58 PM)vant Kirjutas:  Kena on vaadata, kui miskid asjad mõeldakse enda jaoks ilusaks ja heaks. Noh, umbes nagu nooremast peast baaris daamesid seirates iga milliliitriga läksivad nad järjest kenamaks. Tegelikkuses tähendab see 14 kilueurine rämedat remonti ja putitamist. Paks rahakott ja ilge entusiasm käib asja juurde.
Sa ajad segamini tööpea, mis ISE maksab täna rohkem ja "kogu kupatuse". OK, 23C on saega isend ja natuke kallim giljotiinisendist aga hinnataseme näitab ära. Sama on ka selle imehaagisega, kus hind juba 3600€ ja tõuseb vist veel. See on puhtalt komponentide hind. Mis AINULT too joistikega tool maksab? 
Keegi ju ei keela Eesti "telefoniputka" omanikul ka Naarva tööpead oma masinale külge osta aga heal juhul suudetakse lihtsalt giljotiin osta. Ja MIKS: Rootsis on keskmine NETOpalk 2022  aastal 3065€ ja Eestis 960€, seda 160-tunnise tööajaga. See teeb teispool vett 20€ tunnis puhtalt kätte ehk koos mõistliku kasumiga on töömehe töötunni hinne kundele 40€+kõm. See on AINULT Inimese töötund, sinna lisandub tehnika kulu.  Siin see koer maetud ongi! Nad ostavad asju kuupalga eest... ja ajatades maksavad sama tagasimakset mis meie aga see on 3 korda odavam neile!
Vasta

"Nad" võivad igasugu asju osta, Jutt käib justkui sellest, mida sa või võib- olla ka ma ostaks pooleldi hobi korras metsateoks. Igasugu linke võib harimise mõttes pilduda, mis laias ilmas olemas on, aga pole mõtet kindlas kõneviisis rääkida silmnähtavalt remonti vajava asja ostu mõttekusest, kui tegelikult pole aimu, mis keerulise hüdraulika ja mehhaanikaga masina elustamine maksab.
Vasta

(12-10-2022, 16:25 PM)vant Kirjutas:  "Nad" võivad igasugu asju osta, Jutt käib justkui sellest, mida sa või võib- olla ka ma ostaks pooleldi hobi korras metsateoks. Igasugu linke võib harimise mõttes pilduda, mis laias ilmas olemas on, aga pole mõtet kindlas kõneviisis rääkida silmnähtavalt remonti vajava asja ostu mõttekusest, kui tegelikult pole aimu, mis keerulise hüdraulika ja mehhaanikaga masina elustamine maksab.
Kes siin "eeldab"??? Sina eeldad  et kõik rootslased on lollakad. Mina eeldan et ei ole. Ajalugu näitab, et nad olid, on ja jäävad meist väga palju edukamateks ja rikkamateks...
Mis aga remonti puudutab, siis ma olen ju suisa sõimata saanud, et väidan - enamus DIY ja  vana saasta remontimine on tegelikult raha raiskamine! See on täiesti teine teema! Loomulikult on suurem enamus mistahes kasutatud töövahenditest puhas kräpp ja vanarauaplatsi materjal. Samas suurem, enamus nendest suudab siiski teatud vähese pingutusega oma ülesandeid teatud aja täita!!! Küsimsu ongi nüüd hinnas. Kas rikas rotsa ostab asja kuupalga eest või vaene eestlane kvartalipalga eest. See imehaagis läks siis 41500SEK+25%moms+oksjonitasud. Kokku võib eraisikule minna maksma 5200€ ja see võib olla seal mõnele tavainimesele ka kuupalk! Eestis ei osta never sellise kuupalgaga tegelane töövahendeid - meie poliitbroilerid isegi ei oska tööd teha ega töövahendeid kasutada Wink  

Mis on Eesti reaalsus ksf!i osta oksjoniga - NULL pakkumist isegi 3000 euro juures!!! Ei taha keegi metatõstukiga sinist Fordsoni. Sest me olemegi vaesed!!! Need, kes seda vajaks ja oskaks-suudaks-tahaks ka korda teha ja tarbida, lihtsalt ei oma sellist raha. See ongi Rootsi ja Eesti vahe. Seal lihtsalt on Inimestel raha ka "lolluseid "teha ja suvalist kräppi kokku osta Wink Samas kevadel vaadati meid kui hulle, kui me uppunud purjeka oksjonilt ostsime, ära elustasime ja koju purjetasime. Saime 10Keurise asja 1500 rahaga Wink
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne