Sukaga petrooli lamp
#1

Millegi pärast olen omale koguaeg tahtnud sukaga petrooli lampi, ilmselt lapsepõlve mälestus vanaisa juures oldud ajast, tal oli selline.
Nüüd on siis mul ka. Ostsin omale laadalt Optimus 300 enam vähem komplektne.
Kahjuks on sees katki nn puhastus nõel (cleaning needle )  

[Pilt: s-l1600.jpg]  [Pilt: 78534-IMG_20190706_230224.jpg]
minu oma viimasel pildil, varras mille otsas on nõel on ka veidi kannatada saanud, on lõhki ja keere vist otsas. 
Kuna tegu ilmselt 1930-1950 rootsi tükiga siis kasutusel tolli keere.
Ega kellegil pole sellist nõela või ideid millest teha? Düüsil on ainuke märge "2"

Mäletan, et soojendati tinakaga, mis see olla võis ei tea, mingi lilla vedelik oli, kui õieti mäletan, ilmselt ajaks tehniline piiritus asja ära.
Aga millega lampi ennast põletada? Ilmselt mingi kütus kusagil liigub, sukki sarnastele veel müüakse.

Ostan "Sääreväristaja"
Vasta
#2

Koduekstras lambiõlid olemas(isegi mitmevärvilised),ehk ka muud... Rolleyes
Vasta
#3

Meil kohalikus külapoes (Coop) ka lambiõli letikaubana saadaval.
Vasta
#4

Polnud kindel kas tahiga lambile mõldud sobib ka sukaga lampi

Ostan "Sääreväristaja"
Vasta
#5

Taht lapik  ,sukk ümmargune ,.Ehk siis lapiku maa teooria.Töötavad mõlemad ,ainult arusaam asjast teine. Big Grin
PS.Lihtsalt vaata ,mis kujuga ava on.
PS.Tahiga lampi kõlbab väga hästi linane püksirihm ,tihe teine ,kestab kaua.
Vasta
#6

Oled ikka näinud mõnda lähedalt?

Ostan "Sääreväristaja"
Vasta
#7

(07-07-2019, 18:06 PM)Laur Kirjutas:  Oled ikka näinud mõnda lähedalt?

olen ja praegugi äkki kusagil olemas.
Vasta
#8

(07-07-2019, 16:58 PM)linnuke Kirjutas:  Taht lapik  ,sukk ümmargune ,.Ehk siis lapiku maa teooria.Töötavad mõlemad ,ainult arusaam asjast teine. Big Grin
PS.Lihtsalt vaata ,mis kujuga ava on.
PS.Tahiga lampi kõlbab väga hästi linane püksirihm ,tihe teine ,kestab kaua.

Tundub, et mõnedel pole asjast "seda arusaama" eriti, ei esimest ega teist, mis ei sega muidugi kirjutamast. Aga üldiselt oleks vist õigem seda sukaga lampi nimetada gaasilambiks, siis ei hakka spetsialistid õpetama, et vaata, mis kujuga ava on. Minu teada töötab gaasilamp sama lambiõli - petrooli pealt nagu Linnukese tahiga lambid. Neid "teise laine" rootsi gaasilampe tuli muu mudru hulgas Kaitseliidule omal ajal hulga....
Vasta
#9

Kui otsida leian sulle vast originaal jupid sinna nõel seal ju pikk vast nii 10 cm sellest reguleerid kütust.Kõigepealt valad piiritust alla kaussi ja paned põlema ühesõnaga ajad lambi kuumaks ja põletad suka  siis alles teed kraani lahti .Töötab se lamp suht valjult aga valgustab väga hästi.Rootsist saadetud suka leiab ka.nii sama põletamiseks originaale ei raatsi raisata. sukaga ettevaatust peale esimest kasutamist kardab põrutusi.Piiritusel,betroolil erinevad düüsid kas bensuga töötab ei tea mul üks usa oma sellel kirjad peal et sööb bensiini.
Vasta
#10

(07-07-2019, 20:17 PM)kass Kirjutas:  
(07-07-2019, 16:58 PM)linnuke Kirjutas:  Taht lapik  ,sukk ümmargune ,.Ehk siis lapiku maa teooria.Töötavad mõlemad ,ainult arusaam asjast teine. Big Grin
PS.Lihtsalt vaata ,mis kujuga ava on.
PS.Tahiga lampi kõlbab väga hästi linane püksirihm ,tihe teine ,kestab kaua.

Tundub, et mõnedel pole asjast "seda arusaama" eriti, ei esimest ega teist, mis ei sega muidugi kirjutamast. Aga üldiselt oleks vist õigem seda sukaga lampi nimetada gaasilambiks, siis ei hakka spetsialistid õpetama, et vaata, mis kujuga ava on. Minu teada töötab gaasilamp sama lambiõli - petrooli pealt nagu Linnukese tahiga lambid. Neid "teise laine" rootsi gaasilampe tuli muu mudru hulgas Kaitseliidule omal ajal hulga....

oehh,ei viitsi vist kfl. kassiga targutama hakata ."Lambist" pidasin silmas midagi sellist ,olgu taht siis milline tahes 

[Pilt: 220px-Kosmos_03.JPG]Seegi nn.lint kerib end justki "sukaks"
Vasta
#11

Nii kiire vist on oma tarkuse demonstreerimisega, et pole mahti isegi vaadata, mis asi see Optimus 300 on Smile
Vasta
#12

Pool eestit soomes tööl, tellisin omale kanku valopetrooli
https://www.tokmanni.fi/valopetrooli-5-l-6419715610055
Lambiõli on neil teise nimega
Selguse huvides video
https://youtu.be/P63WU_rjhjo

Ostan "Sääreväristaja"
Vasta
#13

Kasutan lampides White Spirit(lakibensiin) nimelist toodet. Selleni jõudsin kui tagasildilt lugesin kirja "puhastatud petrool". Oli see seal nüüd tõlkeviga või tõsi, ei ole isegi uurinud aga annab rohkem valgust sama leegi suuruse juures ja haiseb vähem kui lambiõlid mida proovinud olen. Jaanipäeval sai tõrvikutes ka järele proovitud. Toimis hästi.

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#14

(08-07-2019, 20:46 PM)karvik Kirjutas:  Kasutan lampides White Spirit(lakibensiin) nimelist toodet. Selleni jõudsin kui tagasildilt lugesin kirja "puhastatud petrool". Oli see seal nüüd tõlkeviga või tõsi, ei ole isegi uurinud aga annab rohkem valgust sama leegi suuruse juures ja haiseb vähem kui lambiõlid mida proovinud olen. ...
ja mina kasutan petroolilampides seda nn lennukipetrooli elik reaktiivkütust, ka puhtam ollus kui poes müüdav.
Vasta
#15

Proovisin ka lennuki petrooliga, kuidas lamp põleb. Käivitamiseks kuumutasin gaasipõletiga aurusti toru ette, muidu tehakse seda piiritusega. Tegemist küll Radiuse'ga millel väga mõnus lisa... saab ka kohvi-tee vett soojaks ajada

Leidsin väikese video ka. Väga mõnus ere valgus nagu ksenoon või led Smile



[Pilt: PCMaGGA.jpg]
[Pilt: PRq8xVa.jpg]
Vasta
#16

(07-07-2019, 22:29 PM)traatjalg Kirjutas:  Kui otsida leian sulle vast originaal jupid sinna nõel seal ju pikk vast nii 10 cm......

Varras eraldi, nõel eraldi. Aga väga kena kui kuskilt leiad jupid.
Vihjed kütuse kohta on head, eks ma testi kui kusagilt nõela saan.

Ostan "Sääreväristaja"
Vasta
#17

Fogas.se müüb säärastele lampidele tarvikuid. Mitte kõige lähemas tulevikus üritaksin endale sealt uue klaasi ja mõned jupid veel tellida.
Vasta
#18

(08-07-2019, 23:40 PM)honkomees Kirjutas:  
(08-07-2019, 20:46 PM)karvik Kirjutas:  Kasutan lampides White Spirit(lakibensiin) nimelist toodet. Selleni jõudsin kui tagasildilt lugesin kirja "puhastatud petrool". Oli see seal nüüd tõlkeviga või tõsi, ei ole isegi uurinud aga annab rohkem valgust sama leegi suuruse juures ja haiseb vähem kui lambiõlid mida proovinud olen. ...
ja mina kasutan petroolilampides seda nn lennukipetrooli elik reaktiivkütust, ka puhtam ollus kui poes müüdav.

 Lihtsalt kättesaadavatest vedelikest on sukaga, gaasistiga lambis parim Neste talvine diisel (täiesti läbipaistev). Praktiliselt ei haise, petrool haiseb toas. White spiritiga mina ei eksperimenteeriks, süttimistemperatuur on liiga madal ja seda suure survega lambis. Lennukipetrool on US standardi järgi kõrgeimale tasemele puhastatud diislikütus ja sobib lampi hästi, kui see on värske ja mitte vene ajast säilinud varastatud pruun löga. White spirit ei ole lennukipetrool, see on lihtsalt liiga hästi levinud linnalegend. Lennukikütust saab Tallinna lennujaama kõrvalt legaalselt osta aga hind on küllalt kõrge ja kehtib miinumkogus, vist 25l. Lambi üleskuumutamiseks sobib hästi tehniline piiritus, metanool on liiga mürgine et mängida, ka aurudest võib pimedaks jääda, lisaks põleb värvitu, "nähtamatu" leegiga, mis on omaette oht.
 Sedasorti lampidest peetakse parimaks Petromax'i oma ökonoomsuse ja lisavarustuse saadavuse tõttu.
Vasta
#19

(16-07-2019, 19:12 PM)hydrofoil Kirjutas:  
(08-07-2019, 23:40 PM)honkomees Kirjutas:  ja mina kasutan petroolilampides seda nn lennukipetrooli elik reaktiivkütust, ka puhtam ollus kui poes müüdav.

... Lennukipetrool on US standardi järgi kõrgeimale tasemele puhastatud diislikütus ja sobib lampi hästi, kui see on värske ja mitte vene ajast säilinud varastatud pruun löga. .... Lennukikütust saab Tallinna lennujaama kõrvalt legaalselt osta aga hind on küllalt kõrge ja kehtib miinumkogus, vist 25l. ...
Mina ütleks kogemuse pealt, et lennukipetrool on eriti arktiline diiselkütus, veneajal lennuväljal töötades oli petrooli käes rohkem kui vaja, kõik olid õnnelikud, kui ülejäägid minema toimetasid. praegune varu pärineb ca 10 a tagant, ostetud Tartu lennuvälja kaudu koguses 1000l elik see kuup, on praeguseks ka kergelt kollaseks läinud.
Vasta
#20

Lennukipetroolis käsi pestes sai kohe käsi kuivaks(nagu bensiiniga), aga diisel tahtis aega ja kaltsusse pühkimist.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne