Noor tehnik ja paar jubinat veel
#1

Tere,

Pildid lisatud. Küsimus nagu ikka - mis ja millejaoks?
Kolme kohta on oletus olemas - aga kinnitagem palun arvamust.

Tervitades,
T.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                   

(14-07-2010, 20:10 PM)dad Kirjutas:  Ärilises mõttes jah, ei tasu Eestis peale nakotsi müügi ja raha vahenduse miski ära, kuid siiski on palju asju, mis käivad just entusiasmist ja kestavad üle põlvkondade.

Parimat, Geoloogide parun, Tambets
Vasta
#2

(07-11-2019, 23:40 PM)Tambets Kirjutas:  Tere,

Pildid lisatud. Küsimus nagu ikka - mis ja millejaoks?
Kolme kohta on oletus olemas - aga kinnitagem palun arvamust.

Tervitades,
T.

2. Rauasaag
5. Vene elektridrelli käepide
Vasta
#3

See "Noor tehnik" on toiteplokk.  http://www.rw6ase.narod.ru/00/bp/bp_jut.html

Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta
#4

nr.3. - see on vaigutamisnuga, männi koore sisse tõmmati V-kujulised sooned ja nendest soontest koguti vaiku. Vanemad inimesed ehk mäletavad selliseid puid ja sellist vaigukogumist.
Vasta
#5

Kui 4 pärineb kusagilt maalt, siis loomade kõrvadesse numbrite sälkimise tangid olid säärased. Mis kujuga on tempel ja alasi? U või V?
Vasta
#6

Nr 2 on igal juhul mesindusalane. Milleks konkreetselt teavad ehk kutselised
Vasta
#7

2 ja 3 leidsin ühe põlise puidu- ja metallitöö meistrimehe tööriistakapist. Omanikult küsida paraku ei saa juba aastakümneid. 

2 arvasin et on puidu pikisoone saag. Või tapisaag. Samas käepide on selline, et laseb liialt külgsuunas kalduda ja seega ilmselt ei ole kumbki :Smile

3 oletasin et lihtsalt ümarate soonte nuga. Aga ei ole kunagi proovinud mõnd sellist soont uuristada, et kasvõi ümarpeitliga tehtavat soont võrrelda.
Vasta
#8

(08-11-2019, 14:35 PM)TeeTL Kirjutas:  2 ja 3 leidsin ühe põlise puidu- ja metallitöö meistrimehe tööriistakapist. Omanikult küsida paraku ei saa juba aastakümneid. 

See 2 võiks olla kärje kaanetamisnuga, mul oli midagi sarnast, aga ..... kas see pikem varras on toru ? Minu oma oli natuke teise konstruktsiooniga, aga idee oli see, et  elektripliidil oli aurugeneraator ja mööda voolikut jõudis kuum aur toruni, sealt edasi hambulise ( või ka sileda, olen mõlemat varianti kohanud) noaterani. Kuuma auru toimel tera soojenes ja siis sai kerge vaevaga kärge kaanetada. Aga kui see ülemine varras ei ole toru, siis see tehnoloogia ei sobi ja ilmselt ei ole see kaanetamisnuga.
Vasta
#9

Nr. 2 on "tavaline" tapisaag - kui peaks olema vaja ilusti ja puhtalt saagida. Mul ka garaažis sahtlis kusagil selline vedeleb ja isa (oli tisler) seda tappide tegemisel kasutas. Tera natuke meenutab rauasae tera.
Vasta
#10

hmm, see 2 oli meil ka majapidamises.
kadund issi mesindusriistade hulgas.
kas juhuslikult seal või oli ikka spets mesindusasjaga tegu, seda ei mõista kahjuks öelda.
Vasta
#11

Nr.2 olen isegi poest ostnud. Müüdi kui rauasaagi ja sellisena ma seda ka siiani kasutan.
Terad on vahetatavad aga kas miskit teistsuguse hambaga ka juurde müüdi...?
Vasta
#12

no seda saagi kasutatakse jah mesinduses mesindusinventari tegemisel, peamisel on vaja nt sülemikastil metallvõrgu jaoks puitraami sisse peenike soon saada, kuhu siis võrk vahel toppida ja kinni naelutada. Kärjekaanetuste eemaldamisel ei kujuta küll ette. Omal mesinduskogemust ca 40 aastat, lisaks on peres aegade hämarusest saati mesindusega tegeldud, isegi ehtsad mesipuud on aida räästaaluses olemas st täistüvest õõnestatud mesipakud.
Vasta
#13

(08-11-2019, 20:53 PM)honkomees Kirjutas:  no seda saagi kasutatakse jah mesinduses mesindusinventari tegemisel, peamisel on vaja nt sülemikastil metallvõrgu jaoks puitraami sisse peenike soon saada, kuhu siis võrk vahel toppida ja kinni naelutada. Kärjekaanetuste eemaldamisel ei kujuta küll ette. Omal mesinduskogemust ca 40 aastat, lisaks on peres aegade hämarusest saati mesindusega tegeldud, isegi ehtsad mesipuud on aida räästaaluses olemas st täistüvest õõnestatud mesipakud.
Otsisin internetist, aga päris sellist ei leidnud, nagu mul vanasti oli. Aga midagi ligilähedast:
https://nature-health.ru/catalog/parovoy-noj/
Vene keeles on sellise viguri nimi Паровой нож для распечатки сот, minu oma meenutas pigem seda, mis on postituse teisel pildil, ainult voolikud on puudu
Vasta
#14

kui sa küttega kaanetamisnuga tahad otsida, siis täitsa eesti keeles tuleb koogelmoogelist hulgim vooliku või elektrijuhtmega köetavaid tordilabidaid.
teraga samas tasapinnas käepide ei passi kaanetamisega kuidagi kokku.
Vasta
#15

(08-11-2019, 15:55 PM)maaks Kirjutas:  Nr. 2 on "tavaline" tapisaag - kui peaks olema vaja ilusti ja puhtalt saagida. Mul ka garaažis sahtlis kusagil selline vedeleb ja isa (oli tisler) seda tappide tegemisel kasutas. Tera natuke meenutab rauasae tera.

 Õige nimega kraatsaag, tappide jms täpsussaagimiseks. Neid on ka suuremaid. Tunnuslik on et käepide on saeterast kõrgemal.
3. kõlbaks ka värkimisnoaks. Vaigu_antsudel olid üldjuhul karmimad, pika varrega soonelõikajad, sellise noaga ei kraabi keegi mitukümmend mändi päevas kirjuks.
Vasta
#16

Nr 2 olen ostnud ja kasutanud rauasaena. Ja kannatab naelu, polte läbi nühkida kitsastes kohtades. Nr 3 metsamehe märgistamisnuga. Ammuks see oli, kui koksuga paela vööle said. Varemalt panid bensiinikanku tüve taha maha, raiusid kahemeetrise nokaga mõõdulati, sellele sama noaga peenemad pikkused nt 1m märkida. Langetatud, laasitud puud käisid latiga üle: 6+m tagant koorekriips või rist- palgiks, peenemalele osale 3 või 2 m järel siuh noaga. Pärast kõndisid ja tükeldasid kriipsudelt.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne