Raadio ja direktiiv.
#1

https://eestinen.fi/2019/10/paha-lugu-el...d-tummaks/

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sula...#gs.maxknh

Oskab keegi selle kohta midagi täpsemalt kosta? Eesti ja Soome peaksid ju olema sama süsteemi peal ja direktiivid hakkavad kõigile kehtima. Mis kala seal peidus on?

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#2

Televisioon on Eestis ju digilevile viidud. Katsetati seda DAB raadiot ka meil kunagi. ERR programme kanti üle. Hetkel mulle teadaolevalt ühtegi Eesti päritolu jaama DAB levis pole.
Vasta
#3

Ma saan aru asjast nii, et vaikselt hakatakse raadiot digi süsteemidele üle viima, sama teema nagu teleka edastusega. Alguses uued autod, siis juba riburadapidi edasi kuniks vaba levi ära kaotatakse ja pakettidena pead hakkama kanaleid ostma. Kasu oleks taolisest teemast kõigil, välja arvatud inimestel endil. Riik saab iga lõusta järgi eraldi statistikat teha, jaamad oma toodet müüa, neti hiiglased oma neti edastust parseldada ja reklaam oleks paremini kontrollitud ning vajadusel suunatud õigesse sihtpunkti koos personaalse pakkumisega x tootele. EL teeb juba pikemat aega pingutusi meedia rahakoti kaitseks ja eks see võib olla üks neist sammudest. Peaks selle direktiivi välja otsima, saaks ehk veidike selgust.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#4

Nojah, las möllavad. Kui peaks raadio ka  uuele süsteemile üle minema siis lõpeb raadio kasutamine siin talus ära. Valimistele ka enam ei lähe. Aitab küll. Big Grin
Kukelaulu hetkel veel kostub siit üle küla...
T.
Vasta
#5

Ei usu et Eestis sellele  ainult digi raadio edastusele üle minnakse. Juba praegu on tahtjad pmtslt digi raadiole üle läinud, seda küll nutitelefoni ja interneti näol. Igasugu podcastid ja kasvõi Youtube. Kui nüüd FM üldse ära kaotada siis ei osteta mitte neid DBB vastuvõtjaid vaid minnakse ainult nutika teed. Raadiojaamadele ja artistidele on see aga kahjulik. Üksasi on oma koduturg Sky+ Vikeri ja R2ga. Teine aga kogu maailm nagu Youtube'is on. Sellises olukorras oleks täiesti debiilne FMist loobuda. Vähemalt erasektori tegijatel.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#6

Artikkel ütleb kenasti, et autod peavad toetama, aga FM kinnipanekut ei paista. Kuigi jah - selles osas räägib artikkel iseendale vastu. Tüüpiline pinnapealne ajakirjandus Smile
Norra läks paar aastat tagasi puhtalt digile üle. Mu rendiauto raadio toimis, tuttava mõni aasta vanem masin aga raadiot ei mänginud.
Ksf Viplala ajab segi tehnilise ja kommertspoole - "digi" on puhtalt tehniline ehk moduleerimine ja kokkupakkimine, et sagedusriba (ja energiatarbeid) vähendada või kvaliteeti parandada. Sellele üleminek pole IMHO küünlaid väärt ja ma loodan, et jääb enne FM suremist see "digi" striimisele alla. St et ei olegi vajalik mingi nn piiratud protokolliga (st audio) ühesuunaline vanakooli andmevahetus, kui jätkusuutlik on "on demand" jms.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#7

a miks see digi halb on? telekaga vabalevis on küll võite rohkem kui kaotusi (vähemalt ma oma mätta otsast vaatan, enne oli ainult sahisev etv näha, siis nüüd on kolm etv-d plus france24 näha hd kvaliteedis)
Ammuks see FM tekkis.

Sama nagu elektriauto teema Big Grin
Vasta
#8

(17-12-2019, 20:31 PM)taavi Kirjutas:  a miks see digi halb on? 
oled sa nõus raadiojaamade kuulamise eest maksma? või sama teema mis teles a la 5 kanalit on tasuta ja ülejäänute eest maksad raha?

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#9

(17-12-2019, 20:31 PM)taavi Kirjutas:  a miks see digi halb on? telekaga vabalevis on küll võite rohkem kui kaotusi (vähemalt ma oma mätta otsast vaatan, enne oli ainult sahisev etv näha, siis nüüd on kolm etv-d plus france24 näha hd kvaliteedis)
Ammuks see FM tekkis.

Sama nagu elektriauto teema Big Grin
 Digi saab olla nii parem kui ka halvem tava FMist. Hästi lihtsustatult oleks see nagu parima tehnikaga lindistatud kassett VS MP3. Kõik peaks nagu Mp3 kasuks olema, ainult et MP3 saab olla nii 64 kbps kui ka 320 kbps. Samas saatja pool tahaks võimalikult madalat kvaliteeti, kuna see võtab vähem ruumi või sagedusala vmidaiganes. Kaubapeale veel igasugu kriuksud kui levi kaob.
Siin pikemalt inglise keeles:
https://www.theregister.co.uk/2018/05/22...s_not_dab/

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#10

poole kõrvaga kuulsin praegast teleka uudistes ka miskit just tele teemal.
et ka tulevi kevade läeb miskit jälle "paremaks" ja vanad sisteemid pannakse kinni.
eks peab täpsemalt uurima, aga esmalt tekkis tunne, et seitseteist hetkel tulevat vabalevi soome kanalit kaovad ää
ja järgi jääb kaks eesti oma ainult.
siis oleks küll pisut närb muidugi.
isegi vene aegu oli kolm kanalit, eesti, lenska ja kesktelevisioon.

edit:
see asi vist vaid hd-le ülemineku kohta käis.
Vasta
#11

Mind see FM kadumine isiklikult ei häiriks juba praegu kuulan raadiosaateid mulle sobival ajal podcastist. Seda programmi, mida Eestis üldse kuulata kannatab praktiliselt nagunii pole. Muusikat saab tänapäeval taustaks kustiganes kuulata. 1998 suleti Eestis kesklaine saatjad. Keegi ei jäänud taga nutma.
Vasta
#12

(18-12-2019, 10:25 AM)stennadi Kirjutas:  1998 suleti Eestis kesklaine saatjad. Keegi ei jäänud taga nutma.

Igaljuhul jäädi. Sõideti kõigist üle täiega aga keegi ju ei kurda. Me ei kurdaks ju isegi siis kui lindiga üle selja sõidetakse. Big Grin
Vasta
#13

(18-12-2019, 10:25 AM)stennadi Kirjutas:  Mind see FM kadumine isiklikult ei häiriks juba praegu kuulan raadiosaateid mulle sobival ajal podcastist. Seda programmi, mida Eestis üldse kuulata kannatab praktiliselt nagunii pole. Muusikat saab tänapäeval taustaks kustiganes kuulata. 1998 suleti Eestis kesklaine saatjad. Keegi ei jäänud taga nutma.
Mina küll nutan taga kesklainet, aga kes sellest hoolib. Raadiot kuulan igapäevaselt autoga sõites ja füüsilist tööd tehes mobiili klappidest, peamiselt harivaid sõnasaateid Vikerraadios ja Kukus (kuula rändajat, müstiline Venemaa, mnemoturniir, aja jälg kivis etc etc) ning levi arvestades läheb digiga igatahes probleemiks (nt mobiilis saab vaid FM kuulata, raadiote äpid ei funka kehva levi tõttu), noh sama nagu NMT-lt GSM-le üleminekul, digi kas on või ei ole, halva leviga ei kuule.
Vasta
#14

(18-12-2019, 10:47 AM)honkomees Kirjutas:  Mina küll nutan taga kesklainet, aga kes sellest hoolib. Raadiot kuulan igapäevaselt autoga sõites ja füüsilist tööd tehes mobiili klappidest, peamiselt harivaid sõnasaateid Vikerraadios ja Kukus (kuula rändajat, müstiline Venemaa, mnemoturniir, aja jälg kivis etc etc) ning levi arvestades läheb digiga igatahes probleemiks (nt mobiilis saab vaid FM kuulata, raadiote äpid ei funka kehva levi tõttu), noh sama nagu NMT-lt GSM-le üleminekul, digi kas on või ei ole, halva leviga ei kuule.

Vikerraadio ja KUKU kõik saated on podcastina olemas ja neid saab telefoni laadida ja siis kasvõi maa all kuulata ilma igasuguse levita.
Vasta
#15

(18-12-2019, 10:59 AM)stennadi Kirjutas:  Vikerraadio ja KUKU kõik saated on podcastina olemas ja neid saab telefoni laadida ja siis kasvõi maa all kuulata ilma igasuguse levita.
allalaadimiseks peab ju ka levi ja aeg olema, kodus mul seda väga pole, ma pole suutnud kunagi leida aega mõne vahelejäänud saate järelkuulamiseks, mis asi see podcast on on mulle teadmata.
Vasta
#16

Rahu rahu, tõenäoliselt ei kao FM meie maalt niipea ega muutu ka DAB tasuliseks, kui ta üldse niipea tuleb.
Tolles soome lingis EU direktiivi kohta, kui hoolega lugeda, on kohustus DAB toeks ainult uute autode raadiotele.
Siit leiab väikese ülevaate, kus maades DAB püsti on:
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Au...oadcasting
Seal artiklis allpool leiab ka maad, kus plaanitakse või on plaanitud FM lõpetamist. Ainult Norra on kinni keeranud, mõned riigid plaanivad ja mõned on plaanist loobunud. Mõned on DABi katsetanud ja lõpetanud. Samuti ei kujuta ette tehnilist lahendust, et DAB seadmekohaselt tasuliseks muuta.
Sügisel kolasin levialas ringi ja proovisin seda DABi kasutada, üldiselt kuulan reisides kohalikku raadiot, kui sealt vähegi midagi kuulata on. Tüütult palju jaamasid on saadaval ja millegi valimine raske. Liikudes on see jama ka, et kui miskit leiad, võib selle levist varsti väljas olla ja hakka uuesti näppima, mis sõiduohutust just ei suurenda. Kui ma ei eksi, oli seadme settingutes koht ka sellisele linnukesele, et kui on saadaval sama jaam nii DAB kui ka FM kujul, et siis võib mängida FM pealt, ilmselt et oleks kvaliteetsem.
Vasta
#17

(17-12-2019, 20:42 PM)Walter Kirjutas:  
(17-12-2019, 20:31 PM)taavi Kirjutas:  a miks see digi halb on? 
oled sa nõus raadiojaamade kuulamise eest maksma? või sama teema mis teles a la 5 kanalit on tasuta ja ülejäänute eest maksad raha?
ma olen ebaviisakas ja küsin vastu: kas vabalevi telekanalite eest maksad ka praegu raha? Või siis rändame ajas tagasi enne digiaega ja kas sateliitkanalite vaatamine oli tasuta 20 aastat tagasi?

Ehk mina siin tonti ei näe, kuskil pole olnud juttu tasulistest raadiokanalitest. Raadio oli on ja jääb siiski taustahääleks, mitte pere põhiliseks meelelahutuseks, nagu seda on televisioon.

(17-12-2019, 21:12 PM)Tegelane5 Kirjutas:  
(17-12-2019, 20:31 PM)taavi Kirjutas:  a miks see digi halb on? telekaga vabalevis on küll võite rohkem kui kaotusi (vähemalt ma oma mätta otsast vaatan, enne oli ainult sahisev etv näha, siis nüüd on kolm etv-d plus france24 näha hd kvaliteedis)
Ammuks see FM tekkis.

Sama nagu elektriauto teema Big Grin
 Digi saab olla nii parem kui ka halvem tava FMist. Hästi lihtsustatult oleks see nagu parima tehnikaga lindistatud kassett VS MP3. Kõik peaks nagu Mp3 kasuks olema, ainult et MP3 saab olla nii 64 kbps kui ka 320 kbps. Samas saatja pool tahaks võimalikult madalat kvaliteeti, kuna see võtab vähem ruumi või sagedusala vmidaiganes. Kaubapeale veel igasugu kriuksud kui levi kaob.
Siin pikemalt inglise keeles:
https://www.theregister.co.uk/2018/05/22...s_not_dab/
jep, nõus. Juba praegu on FM kehvema kvaliteediga kui kasvõi kassetilt laule mängides, cd ja bluetooth on veel paremad. Seda siis minu kõrvale kuulates. Kvaliteetset muusikat kuulata tahes tuleb seda praegu ka kuulata ikka oma audiokandjalt, raadiost kuulad võibolla jutusaateid suurema fookusega kus 64kbps on ka päris hea. aga vaadates televisiooni, siis digipilt on ikka silmale ilusam. Levi ääremaal jah sahin asendub hakkimisega, aga kui minna dab-iga sagedusega allapoole, siis kandub levi ka kaugemale ja sama sageduse peale saab rohkem jaamu mahutada. Just nagu teles.

raadiosagedused on piiratud ressurss, kui tahta rohkem raadioid kaugema leviga, siis digist mööda ei pääse.
Vasta
#18

Nagu ikka, saavad kokku moodne vaade (podcast) ja vanamoodne vaade (misasi see podcast on?)
 Ma olen ka päris kõva raadiokuuaja ja need eelnimetatud "Rändaja", "Aja jälg kivis" jms harivad saated on mullegi tuttavad.
Podcasti kasutan ka. Kuna alati pole võimalik mingit saadet tema eetris oleku ajal kuulata, siis võtan ka vahete vahel pikema sõidu ajal seda teha. Aga- see krdi podcast ei tööta igal pool. Sõitke Läti piiri ääres, pole seal ei 4 G-d ega podcasti, "Vikerraadio" kuidagi levib, teisi jaamu pole ollagi, ei Kivisaare möla ega Ulla vingumist hommikuprogrammis...
 Nii et teinekord ei piisa moodsusest, tehnilist tuge on vaja Smile
Vasta
#19

(18-12-2019, 16:42 PM)vant Kirjutas:  Nagu ikka, saavad kokku moodne vaade (podcast) ja vanamoodne vaade (misasi see podcast on?)
 Ma olen ka päris kõva raadiokuuaja ja need eelnimetatud "Rändaja", "Aja jälg kivis" jms harivad saated on mullegi tuttavad.
Podcasti kasutan ka. Kuna alati pole võimalik mingit saadet tema eetris oleku ajal kuulata, siis võtan ka vahete vahel pikema sõidu ajal seda teha. Aga- see krdi podcast ei tööta igal pool. Sõitke Läti piiri ääres, pole seal ei 4 G-d ega podcasti, "Vikerraadio" kuidagi levib, teisi jaamu pole ollagi, ei Kivisaare möla ega Ulla vingumist hommikuprogrammis...
 Nii et teinekord ei piisa moodsusest, tehnilist tuge on vaja Smile
Kasutad oma seadet kuidagi valesti! Podcasti jaoks pole ju mingit levi vaja? Mul laeb telefon wifis olles (aga saab lubada laadimist ka üle 4G) sisse 10 saadet (näiteks) ja hakkab neid otsast mängima kui käsu annan ja kui wifi jälle taha tekib, siis laeb uue osa sisse läbikuulatu asemele.
Vasta
#20

Jah, muidugi, kõik on võimalik eelseadistada. Nagu vanasti VHS-i said lindistama panna käsu peale. Paraku tekib minutaolisel see podcasti mõte spontaanselt ja eelsalvestusi ja -seadeid selleks paika pole pandud. Lihtne järelkuulamine võiks ju toimida ilma eelneva allatõmbamiseta? Nõnnapalju netti võiks ju IT tiigril olla...
 Seda enam, et telefoni väga wifis ei hoia, v.a. nn. tuubetamisel Smile
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne