Elektrikeris sauna
#1

Kodus pooleli sauna ehitus ning kahjuks ei ole võimalik teha puuküttel sauna seega vajalik elektrikeris. Saun ise 1,8x1,8x2,4 = 7,8m3. Kõik seinad soojustatud SPU 30mm plaadig. Klaasuks ning võib suuruseks arvestada 10m3 kerisega. Visuaalse poole pealt meeldiks mulle kõige rohkem Huumi poolt pakutav DROP. See keris töötab aga eraldi kontrolleriga ja ma saan aru et töötab ON/OFF rezimis. Temp. andur on leiliruumis, eesruumis on kontroller, mis juhib kontaktorit. Kas see leili tiba teravaks ei tee, kui masin töötab max astmega? Mõtlen, et kui kasutada kerist, millel on sisseehitatud süsteem, saab üldiselt valida ka kui võimsalt ta töötab. Ehk pikalt ja väiksema koormusega kui vähe ja suure koormusega?
Mis seltsimehed siin arvavad?

Head jätkuvat aastat!
Vasta
#2

soovitan isiklikust kogemusest sellist kerist
sellel on küljes veel 5L mahuti milles tennid sees ja vajadusel (anduri järgi kontrolleriga juhitud) keedab veeauru juurde
meie pere käib saunas naid 55...65 C juures aga seejuures on niiskus sätitud kah 50...55% peale

http://www2.harvia.fi/content/et/40/127/...Combi.html

vajab muidugi juurde sellist kontrollerit

http://www2.harvia.fi/content/et/40/144/...Logix.html

Sama kontrolleriga saab muidugi juhtida ka suvalist tavalist kerist mille disain rohkem sobib ja eraldi paigaldatud aurutit

http://www2.harvia.fi/content/et/40/128/...eamer.html
Vasta
#3

Ehk vaja soojatekitajat kuuumkappi. Saun see pole - saun on saun! 
Kuumkapi soojatekitaja puhul on alus, öeldis ja tuletis võimsus! Kuna elektrit saab täpselt juhtida, siis tasub panan maksimaalne võimsus + maksimaalselt kive ja siis seda regullida. Nii saab isegi saunalaadse fiilingu kätte, seda küll aja- ja rahakuluga! Optimeerides ja voolule kuluvat raha lugedes saab suusapükste kuivatuskapi...
Vasta
#4

Minul on selline : https://www.osta.ee/ru/elektrikeris-harv...35194.html .
Saunas käin talvel pea igal õhtul, suvel harvem. Super asi. Kui tahad, siis võtad kuuma leili, kui tahad, siis teed aurusauna. Vajutad kaane lahti ja kohe on valmis. Eriti mõnus on peale talvist metsapäeva. Tuled koju ja kohe sauna, ei miskit ootamist või kütmist. Enne seda olin paadunud puusauna pooldaja, peale seda kerist olen usus pöördunud. Saad reguleerida kuumust ja niiskust nii tennide võimsusega kui ka õhuluugiga allosas.
Vasta
#5

Olen selle Huumiga ühe sauna ehitanud. Nõudlik kunde, aga siiani kiidab. Puuküttega nn. põhisauna ei viitsi keegi enam neil kütta. Puusauna muidugi, ei edesta, aga see mugavus...
 Ega too Huum oma olemuselt midagi muud väga olla ei saagi kui tavaline elektrikeris. Seal käib ju tennide kütmine samamoodi on-off režiimis minu teada, lihtsalt kui "Huumil" ja paljudel teistel "peenematel keristel"on kogu juhtautomaatika ja-pult koondatud kuskile välisesse ossa ja leiliruumis on vaid keris ja andurid, siis lihtlabasel nn. tavakerisel on temperatuuriandur koos juhtimise ja aegreleega installitud kerise külge.
 Huumi paigalduseks peavad eelnevad juhtmevedamised tehtud olema. Toide juhtplokini, juhtplokist toide keriseni, samuti temperatuuri ja ukseandur. Ma nüüd ei mäleta, kas üle koduvõrgu teda kaabliga juhtida sai, aga telefonimoodulii sai ka sinna karpi juurde panna või oli ta seal juba olemas, võimalik, et too wifit ka toetab. Kui seda janti vaja peaks üldse olema. Selle sauna kütmine ei ole nii keeruline, et väga kaua aega enne planeerima peaks.
Vasta
#6

Peale hariva on ju ka teisi firmasid, kes kogu seda kompotti pakuvad. Kui ise natu jagad, võtad Hiinast suvalise GSM mooduli ja pole huumi vaja? 
 Ma isiklikult läheks ka selle kombo kerise peale välja. Mine tea kes külla tuleb ja palju aurutada tahab?
Vasta
#7

Juhtpulte saab üljuhul jah kõigiga vahetada. HUUM'i sooviks ainult selle välimuse pärast. Mobiili teel seda juhtima pole kavas hakata. Juhtpaneeli sooviks ka viisaka välimusega, nii et juhtimine ilusal paneelil ja kontaktor kuskil eemal siis. Mul selleks ka hea võimalus kuna tehnoruum ja saun kõrvuti ruumid. Juhtpaneel eesruumi ning kontaktor ise tehnoruumi.
Aga vaadates neid juhtpultide komplekti kukub küll suu maani lahti, et mis seal nii palju maksab. Ei tohiks mingi über keeruline süsteem olla. Kontaktor 12A maksab alla 20 eur.
Muidugi asjad peavad olema kavaliteetse ja niiskuskindlad ning mingil määral programeeritud, et iga sooja kõikumise peale end sisse välja ei lülita (nt kui uksest korraks külmemat õhku peale tuleb)
Vasta
#8

(28-12-2019, 00:39 AM)PSV Kirjutas:  Minul on selline : https://www.osta.ee/ru/elektrikeris-harv...35194.html .
Saunas käin talvel pea igal õhtul, suvel harvem. Super asi. Kui tahad, siis võtad kuuma leili, kui tahad, siis teed aurusauna. Vajutad kaane lahti ja kohe on valmis. Eriti mõnus on peale talvist metsapäeva. Tuled koju ja kohe sauna, ei miskit ootamist või kütmist. Enne seda olin paadunud puusauna pooldaja, peale seda kerist olen usus pöördunud. Saad reguleerida kuumust ja niiskust nii tennide võimsusega kui ka õhuluugiga allosas.
See ongi soekapi kütteallikas, SAUN on protsess metsas puudetegemisest saunapesuni peale kõva vihtlemist!
Elektrisaun ehk soekapp on ka kuradi mõnus asi aga see pole saun! Ja veel vähemaks muutub see "saunana", kui sinna lisada totrad 21.sajandi vidinad. Kui enam ei pea ISE isegi lülitit vajutama... Jah, keha saab peale metsapäeva mõnusalt kiirelt kuumaks, saab aurutada jne - kõik nii ongi aga see õige tunne ja HELI puude praksumise näol jääb puudu! Isegi pisike suitsulõhn, mis ikkagi puid lisades tuleb, on oluline! Ideaalis võikski olla kodus nii elektriga soekapp kui ehe saun. Kusjuures see Harvia "kohevalmis" on tõeti hää asi, korra ühes rendikohas oli ja tõesti saab mõne hetkega soojakapi kätte Wink Aga ma olen üldse ses osas vanamoodne: ka maja olgu kuitahes viimane sõna ja 0-energia ja ökomöko päikesekasutus jne, KODUKS muutub see alles puupliidi ja puusaunaga! Need on kaks küttekollet, mis annavad KODUSOOJA. Pliidil keev veekann ja kergelt niisked köögiaknad on praeguse (pimeda-külma) aja lahutamatu osa.
Vasta
#9

(29-12-2019, 13:38 PM)oliveer Kirjutas:  Juhtpulte saab üljuhul jah kõigiga vahetada. HUUM'i sooviks ainult selle välimuse pärast. Mobiili teel seda juhtima pole kavas hakata. Juhtpaneeli sooviks ka viisaka välimusega, nii et juhtimine ilusal paneelil ja kontaktor kuskil eemal siis. Mul selleks ka hea võimalus kuna tehnoruum ja saun kõrvuti ruumid. Juhtpaneel eesruumi ning kontaktor ise tehnoruumi.
Aga vaadates neid juhtpultide komplekti kukub küll suu maani lahti, et mis seal nii palju maksab. Ei tohiks mingi über keeruline süsteem olla. Kontaktor 12A maksab alla 20 eur.
Muidugi asjad peavad olema kavaliteetse ja niiskuskindlad ning mingil määral programeeritud, et iga sooja kõikumise peale end sisse välja ei lülita (nt kui uksest korraks külmemat õhku peale tuleb)
Kontaktor/kilp tehnoruumi, mis leiliruumi kõrval, on Huumi puhul ideaalne lahendus. Juhtpult jääb kuskile sauna eesruumi ja see on pigem ruumi disaini poolest rikastav element. Mis puldi ja kilbi puhul maksab? Maksab ilmselt kasutuse lihtsus, viisakas disain (eelkõige pult) ja töökindlus (mida ma oma kliendi näitel söandan väita). Kindlasti saab miski hiinaime ise kokku panna kordades odavamalt. Selleks aga peab ennast enne kõikide nüanssidega kurssi viima ja õiged detailid tellima (andurid, anduritest arusaava kontrolleri, gps/wifi mooduli, kontaktori jne.). Vahepeal uurisin oma tööfailides olevaid juhendeid- wifid ja äpid on ikka ka kõne all oleval kerisel kenasti olemas. Saab lisada valgusti ja õhuniisuti- kilbis klemmid olemas selleks.
Vasta
#10

See Huum näeb kena välja, väga hea disain. Piltidelt täpselt aru ei saa kui kaugele need tennid kividest jäävad, aga elektri kerise puhul on hea leili juures minu arvates oluline, et leili visatud vesi jõuaks enne aurustuda kui ta tennideni jõuab. Mina eelistaks kerist kus see vee ja tenni kontakt on välistatud või minimaalne. Esimene leil paneb kuumadelt kividelt  kenasti jeehat, aga järgmine enam mitte. Vaata ka Harvia valikut.
Nendest äppidest ma väga aru ei saa, mida nendega tehakse? Et paned sauna küdema kui kedagi kodus pole? A kui rätik kerise peal kuivab? Kui paned piisava suurusega kerise siis 40 min ja on 75 kraadi sees. Inimestele meeldivad need vilkuvad tuled, a kas neid ka päris elus vaja on.
Palju olulisem on õige õhu tsirkulatsioon saunas. See elektrisauna kirumine on ikka alguse saanud valest või puuduvast õhu tsirkulatsioonist ja kerisest kus vett visatakse otse tennidele. Mina keskenduks rohkem sellele õhu tsirkulatsiooni projekteerimisele kui äpile. 
A Huum on ilus küll.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta
#11

Ma ka varsti valiku ees,et kas panna uus puudega keris või minna üle mugavama elektri kerise peale. Võlub elektri puhul see lisade võimalus. Pean silmas just auru poolt. Äpid nagu ka eelkõnelejal ei tõmba eriti. Ventilatsioon on vist jah päris oluline. Ma algul ei viitsinud saunast vent toru välja ära ühendada. Siis käis üks saunahoolik külas ja ühendas kiirelt asjad ära Smile 
Vahe on tuntav isegi minusuguse mitte eriti saunahooliku jaoks(kord nädalas).
Kuulnud ka elektri keristest igasugu jutte. Nii halba kui ka head. Aga krt ta ei saa ju nii halb olla kui neid massiliselt kasutatakse. Seda teemat,et otse tennile vesi ei lähe räägiti ka kusagil. Iga üks kiidab enda oma muidugi taevani Smile
Nii,et jälgin ka huviga arenguid ja kogemusi.

Kõik abistavad tegevused orkide arvukuse vähendamiseks. 4x4 ja muude vajalike autode korrastamine ning kõiksugu eriprojektid.
MTÜ Toeta Ukrainat EE522200221082095744 Swedbank`is ja märgusõnaks (Autod Viimsist rindele)
Vasta
#12

Ega äppi ja wifit ei pea vägisi võtma Smile
 See on lihtsalt täiendav võimalus oma kerist eemalt juhtida. Soomlased kasutasid mitukümmend aastat tagasi, kännukate algusaegadel, võimalust oma kerisele helistada ja teda tööle sundida.
 Mis puutub sellesse, kas kivid tenne korralikult katavad või mitte, siis iga kerise juhendis näidatud, kuidas kive võimalikult ühtlaselt ja tihedalt ümber tennide laduda samas neid mehhaaniliselt vigastamata. Kes ikka pelgab vee otse tennile sattumist, saab hoopis mingi muu lahenduse valida. Mitmesuguseid kivipaneelidest ja laavakividest lahendusi on olemas.
Harvial on samamoodi huvitavaid nn. avatud keriseid koos juhtpuldiga, tõsi sellist tilgakujulist nagu Huum, ei ole. Nii nunnut puust juhtpulti ka pole. Saunainteri ja saunamaailma kodulehtedelt saab keriste ja saunade kohta materjali nii et küll ja veel. Ka on paljudel keristel seal paigaldusjuhendid, elektriskeemid, isegi sauna vent.süsteeme on käsitletud.
Vasta
#13

Neil elektrikeristel mida olen käega katsunud ja oma silmaga näinud on kõikidel olnud tennid kivide vahel. Kuidas seda vett siis nii visata et see tennide peale ei läheks? võib-olla nii et niristad tasakesi nagu poisike pissiks et vesi jõuaks pealmiste kivide peal aurustada?
Vasta
#14

(30-12-2019, 12:13 PM)Meelis2 Kirjutas:  Neil elektrikeristel mida olen käega katsunud ja oma silmaga näinud on kõikidel olnud tennid kivide vahel. Kuidas seda vett siis nii visata et see tennide peale ei läheks? võib-olla nii et niristad tasakesi nagu poisike pissiks et vesi jõuaks pealmiste kivide peal aurustada?
sama siin ja veel on juhendis öeldud, et ei tohi tihedalt tenne kinni katta, muidu põlevad läbi.

P.S. meil töö juures harvia elektrikerisega sauna saab 40 min praktiliselt lubatud max temp elik 120 kraadini köetud. Aga alla selle pole mõtet sauna minnagi. Koduse puuküttega kerisega sauna saan "valmis" (s.t. käsi ei kannata väga lavalauda katsuda) ca 1,5 tunniga ehk poole pikema ajaga.
Vasta
#15

Kui kunagi maale sauna tegin, siis uurisin ka pikalt, et mida ja kuidas.
Õhuvahetus on meelde jäänud ja kerisest ka midagi.
Aga kõige eredamalt on meeles üks soome leht, kus põhi uba käis lava kohta: parim variant on I I ehk kaks vastakuti lava. Seda selleks, et saaks mõnusalt juttu ajada.
Hädaga käib ka L-kujuline ja no viimases hädas I ehk ühe seina ääres.
Lisaks- dušše pidi olema vähemalt kaks- 'so the conversation can continue' Smile

Hea juhtum selle jutuajamise kohta oli sügisel, kui sattusime oma seltskonnaga Lõuna-Saksamaale ühte spaasse ja sealseid saunu proovima.
Neil siis selline komme, et leili ei visata ja kõik istuvad hiirvaikselt, rätik tagumiku all ja mõtlevad omi mõtteid.
Üks eriti jutukas tüüp meil oli Saaremaalt ja no pehmelt öeldes kõlava kõriga (lisaks ei olnud tal sosistamis-funktsiooni, puhas on-off). Lugesime talle küll ennem sõnu peale ja tutvustasime kohalikke tavasid, aga noh... Kutt niheles ja niheles, kuid ei pidanud vastu.
Saksa daamid hakkasid silmi pööritama.
Meie mees ei lasknud ennast häirida, hakkas hoopis daamidele meie kombeid tutvustama- vestlusi ja õlle rüüpamist laval ning õlle valamist kerisele.
Daamid tegid iga infokillu peale 'OOO' ja tundusid isegi leebuvat.

Selline lugu siis eri kultuuride saunakommetest.
Vasta
#16

See, et alla 120 kraadi sauna ei kannata minna...
 Sauna puhul ikkagi räägitakse kuni 120- st kraadist.
 Sellekski peab olema juba kas siis eriti kuiv nn. soome saun, rikkis termomeeter või mingi kaitseriietus. Elektrisaun ise- enesest jah, tikub olemagi selline kuivapoolne. Aga seda ka rohkem puuduliku vendiga ja nn. tavaelektrikerisega. Kui saunas juba natukegi niiskust on, siis keed ära oma 120 kraadiga. Termomeetri saab loomulikult kerise kohale ka panna, siis saab kõvema tulemuse Smile
 Ise saunatan 70- 80 % õhuniiskuse juures ja ca. 75- 80 kraadi on täiesti piisav. Üle selle muutub minu jaoks ebamugavaks. Mis muidugi ei tähenda, et keegi palavamat ei võiks tahta. Olen ka paari sõbra juures saunas käies sellist kuiva 100-110 kraadist kuiva kuumust kogenud. Ei ole minu teema.
Vasta
#17

(30-12-2019, 14:01 PM)vant Kirjutas:  See, et alla 120 kraadi sauna ei kannata minna...
 Sauna puhul ikkagi räägitakse kuni 120- st kraadist.
... Kui saunas juba natukegi niiskust on, siis keed ära oma 120 kraadiga. ...
 Ise saunatan 70- 80 % õhuniiskuse juures ja ca. 75- 80 kraadi on täiesti piisav. Üle selle muutub minu jaoks ebamugavaks. Mis muidugi ei tähenda, et keegi palavamat ei võiks tahta. Olen ka paari sõbra juures saunas käies sellist kuiva 100-110 kraadist kuiva kuumust kogenud. Ei ole minu teema.
No ega see elektriline jama ju rohkem ei lase panna aga vähem ei kõlba kassi hänna allagi. 
Vot mul kodusaunas on nii, et esimesed paar leiliviskamist on ok, kuiv, kuum ja mõnus, pärast läheb märjaks auruks ja seal ei taha olla, hakkan jah ära keema, siis teen väikse vahe (suvel niidan mehhaanilise niidukiga sauna ümber muru nt), et saun uuesti ära kuivaks ja kivid korralikult tuliseks läheks ja saaks veel paar korda mõnusat kuiva leili võtta ilma ärakeemise kartuseta. Kodus mul kraadiklaasi ega niiskuse mõõtmise seadmeid saunas ei ole, paras sauna minna on siis, kui keris on punane ja lavalauad nii kuumad, et palja käega ei kannata väga puutuda. Siis rätik alla ja lavale ning higi voolab kehast välja, mitte sauna veeaur ei kondenseeru inimese jahedamale kehale.
Vasta
#18

Eks selle sauntamisega on igaühel omamoodi jah ja hea, kui on võtta erinevaid saunasid! Kõik on mõnusad ja ka soekapp on mõnus, mõnikord isegi ülimõnus! Kasvõi aurusaun, mida ma ei kujuta ette puudega köetavat  Rolleyes Ja ka korterisaun on ikka elektriga soojaks aetav ja täietsi mõnus sest kusagil on ka mõistlikkusel piir. 

Aga "erinevat sauna" saabki teha puhta võimsuse pealt, kus elektril on ka piir ees, puuküttel mitte. Elektriga on sul 230V ja keriseautomaatika, mis ei lase tennidel läbi põleda ehk kuumusel on piir ees. Puuküttel lähed võtad sületäie saarepuud ja ajad korstnaslepe ka hõõguma... Puudega saad teha kõikmõeldavaid saunatüüpe, kõik sõltubki PROTSESSIST ehk kütmisest ja ka metsa minekust, ehk millist puuliiki saed. Hästi ehitatud, õige suuruse ja piisava võimsusega ahjuga puuküttega leiliruumis saad teha sauna 50-150 kraadi, niiskust 30/40-100% jne! Elektriga seda ei tee. Elektriga puudub "mänguruum" - nagu see soekapp on, nii ta alati ka on! Mõnele see just sobibki, mulle kui saunagurmaanile aga mitte  Big Grin Mul omal 2 erinevat saunatüüpi, kodune kuiv-kuum (rekord on kogemata 160+ kraadi, isal läks kütmine käest...) ja suvekodune maakeldrisaun ehk soe/niiske, lisaks Sõprade igasugu erinevad saunad ja ka erinevate vee-spaakeskuste saunad. Käid ja naudidki erinevaid. Ja vanusega on ka saunaeelistus muutunud: lapsena harjutud 120+ ja litakas leili kuuma/kuiva enam väga ei lähe, kodustki sauna kütan peale kerisevahetust teisiti. Aga ma saan mängida - tahan, pole ikkagi ka 120+kraadi hetkega probleem saada! Jättes heli-, valgus- ja lõhnaefekti kõrvale, siis seesinane mänguruum temperatuuriga ongi suurim puukütte võlu! Kusjuures on vist ka gaasikerised olemas, see oleks täitsa alternatiiv korterisaunale.
Vasta
#19

(30-12-2019, 14:32 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Eks selle sauntamisega on igaühel omamoodi jah ja hea, kui on võtta erinevaid saunasid! Kõik on mõnusad ja ka soekapp on mõnus, mõnikord isegi ülimõnus! Kasvõi aurusaun, mida ma ei kujuta ette puudega köetavat  Rolleyes Ja ka korterisaun on ikka elektriga soojaks aetav ja täietsi mõnus sest kusagil on ka mõistlikkusel piir. 

Aga "erinevat sauna" saabki teha puhta võimsuse pealt, kus elektril on ka piir ees, puuküttel mitte. Elektriga on sul 230V ja keriseautomaatika, mis ei lase tennidel läbi põleda ehk kuumusel on piir ees.
Kuskohas see 230V piiriks osutub? Kerised enamasti 3 faasi vahel ja piirajaks ainult peakaitsme suurus.
Vasta
#20

Priidu pilti aitab vast laiendada ühe viidatud tootja leht - elektrikeris võib tõesti mingis piiratud lahenduses olla vaid mõni kW, aga võib ka olla 15kW või 18kW ehk puiduga samas võimsusklassis. Ning koormates reaalselt kolme faasi (...ja mitte ainult kaht), on ka viidatud lehe kaitsme-väärtused reaalsed ja isegi varuga.
ses osas on Priidul õigus, et võimsust peab olema. Võimsust ei huvita samas see, kas ta on kohale tulnud mööda traati või puukorvis. Ning ka see, mis värvi korv või traat olnud on ja mida keegi seda vaadates või tassides tundis Smile
ehk siis tegelikult on kogu see eelistuste plus kuidas, kus ning kellega keegi saunas käia soovib, OT. Me kõik oleme saunas käinud, mõnel on oma, mõnel mitu (minul on nt 3 sauna. Kõik ise (töömeeste toel) ehitatud). See ega saunaskäigu-jutud ei ole aga teema.

naastes algse küsimuse juurde: tennide lülitamine on-offina on loogiline. Kui on kartus, et nn on-off loogikaga toimivad tennid ei ole mõnusad, siis uuri õige müüjatelt, kas võimsust tenni kaupa juhtida ei anna - kuna tenne on mitu, siis nad ei pea ju kõik koos temp hoidmiseks sisse-välja käima. Juhtimine natuke keerukam, aga tehtav. Kas eraldi lülimine on vajalik, ei tea. Ehk keegi teema lugeja teab ja ütleb Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne