Palun aidake täiendada esemekogu "Lada VFTS" sümboolikaga
#1

Soovin täiendada oma «Lada VFTS» temaatilist esemekogu. Kas kellelgi on fotosid, kleebiseid, vimpleid, plakateid vms, kus on kujutatud «Lada VFTS» ralliautot? Ehk oldaks valmis esemeid kas loovutama või müüma minu kogu täienduseks? Tänan.

Viide minu temaatilisele lehele Facebookis

Miks ma sellise auto materjale kogun? On plaan need mingil moel süstematiseerida ja katalogiseerida. «Lada VFTS» on auto, mis köitis mind juba väikese poisina. Huvi selle sõiduki vastu on jäänud, vaatamata asjaolule, et need B-grupi võistlusmasinad on ralliteedelt ammu kadunud. Ligi 40 aasta eest VAZ-2105 baasil ehitatud «VFTS» ehk hüüdnime «puška» (vene k. пушка — tõlkes kahur) kandev võistlusauto on minu meelest läbi ajaloo üks atraktiivsematest ralliautodest üldse. Samuti on «Lada VFTS» temaatika võrdlemisi tihedalt seotud Eestiga. Esimesena endises Nõukogude Liidus võistlusautosid seeriaviisiliselt tootma hakanud «Vihuri» asutaja Juhan Sein oli esimene kaardilugeja leedulasest rallisõitjale Stasys Brundzale, kelle eestvõttel Leedus «Lada VFTS» nime kandvaid rallimasinaid ehitama hakati. Liidu koondisesse kuulunud eestlane Aleksander Tõkke on olnud treener teiste hulgas ka Stasys Brundzale, kes võitis oma kümnest NSVL meistritiitlist esimese ja viimase Eestis. Nõukogude Liidu rallikoondises kihutasid «VFTS-idega» peamiselt eestlased. Siinsetelgi teedel on selliste autodega võidu aetud mitmesugustel distsipliinidel, alates jääradadest kuni suurejooneliste autorallideni. Just need põhjused on innustanud otsima erinevat materjali toonaste sündmuste talletamiseks nii sõnas kui ka pildis, ja seda nii, et fookuses on legendi staatusesse tõusnud võistlusauto «Lada VFTS».

Mida õigupoolest tähendab lühend «VFTS», millele läbi aastakümnete on lisandunud uusi ja erinevaid tõlgendusi? Kõige lihtsamalt öeldes sai sellise nime all tuntuks Vilniuses asunud väike autoremonditehas, kus tegeldi põhiliselt mootorite ja autode ettevalmistamisega sportlikeks võistlusteks. Tähekombinatsioon «VFTS» tuli tollase Leedu NSV pealinnas asunud ettevõtte vene keelsest nimetusest «Вильнюсская Фабрика Транспортных Средств» (Vilnjusskaja Fabrika Transportnõh Sredstv), mis kirillitsas lühendatuna «ВФТС». Leedu keeles võis eksperimentaaltehast nimetada näiteks kas «Vilniaus transporto priemonių fabrikas» või veel pikemalt «Vilniaus autoremonto gamyklos eksperimentinė sportinių automobilių», millest viimane võiks tõlkes kõlada kui Vilniuse eksperimentaalsete sportautode autoremonditehas. Enam kui kolmekümne aasta vältel on ladina tähestiku tähtedega kirjutatud lühendit «VFTS» autohuviliste seas tõlgendatud mitmeti ja sellele omistatud erinevaid tähendusi. Nii on käibele võetud mitu meelevaldset nimetust, sealhulgas «Vilnius Fabrik Tuning Sport» ja «Vilniaus Fabrika Transporto Sportas». Kõige säravam versioon hilisemal ajal käibelevõetuist on kahtlemata inglise keelne «Vehicle For Total Satisfaction» ehk maakeeli täielikku naudingut või rahulolu pakkuv sõiduk — seda põhjusega, kuna «VFTS» on tänapäeval pigem ühe ralliauto, kui tehase leksikaalne sünonüüm.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#2

Ehk leidub kellelgi vanu rallifotosid ja lubaks neid digitaliseerida?


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#3

Mul on terve hunnik ajakirju "Tehnika ja tootmine"
Sealt võib ka üht-teist leida.

Annan ära Jõhvis või võin ka Tallinna tuua.
Vasta
#4

mul on kuskil pinu slaide, linnahallist, mingi sojuzi avamiselt ja vist mujalt ka.
küllap seal vfts-e ka peal on. sõidu pilte pole.
ja kuskil on kek-i rallikrosside ajast mingit nänni ka.
kleepse ja muud pisemat tõenäoliselt.
plakatid ja kilekotid on juba ammu ilmselt kõik parema elu peale saanud.
otsima (lähiajal) ei hakka. aga kui ette jäävad, siis ehk meenub see teema.
Vasta
#5

(14-09-2020, 19:01 PM)diesel Kirjutas:  mul on kuskil pinu slaide, linnahallist, mingi sojuzi avamiselt ja vist mujalt ka.
küllap seal vfts-e ka peal on. sõidu pilte pole.
ja kuskil on kek-i rallikrosside ajast mingit nänni ka.
kleepse ja muud pisemat tõenäoliselt.
plakatid ja kilekotid on juba ammu ilmselt kõik parema elu peale saanud.
otsima (lähiajal) ei hakka. aga kui ette jäävad, siis ehk meenub see teema.
Väga vahva! Fotod seisvatest autodest ja muu melu ralli ümber pakub ka kahtlemata huvi, kuivõrd rallispordi ajalugu olen püüdnud laiemat pilti vaadates samuti jõudumööda talletada. Aitäh reageerimast ja jään ootele.
Vasta
#6

Ehk on veel kellelgi mahti oma kapid, karbid, garaažinurgad üle vaadata selle pilguga, et ehk leidub seal midagi temaatilist 80ndatest aastatest - mõni kleeps, vimpel, kava, vanad kasvõi hiirte näritud fotod...


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#7

Kilekottidest on tänase seisuga ilmselt puudu vaid üks, sinise-punase-musta värviga trükitud auto kujutisega kilekott, millel tekst "СССР Ралли ALMAVÜ Tartu Rajooni TSK". Ehk on kellelgi pakkuda? Aitäh.


Manustatud failid
.jpg 01092420991de53.jpg Suurus: 79.31 KB  Tõmbamised: 385
Vasta
#8

Tuleb näitust ja võidusõitu. Aukohal on legendaarne ralliauto Lada VFTS.


Manustatud failid
.jpg reklaam_veebi.jpg Suurus: 398.66 KB  Tõmbamised: 118
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne