Porsche 911/996 1998
#21

Jätkub...

Kui armatuuril olevate kõlaritega sain ühelepoole ja tulemus on tajutav siis alustasin sama asja ka ustes olevate kõlaritega.

Sinna sai valitud Noor Tehniku abiga AP5 kõlarid. Kui ukse polstri maha võtsin siis selgus, et minu masinale on natuke ägedama paketiga kõlarite süsteem juba tehasest peal. Youtubes olevates videotes olen siiani näinud ainult väikseid kastikesi kõlari ümbe. See ei ole siiski BOSE kuid parem kui kõige algsem. Uste sees siis suured tehasepoolsed kastid. Sealsed kõlarid olid tegelt korras, kuid kui vahetamiseks läks ja kõlarid juba olemas olid siis selle vahetuse oli 5 min töö.

Kuid nüüd tuli siiski ilmsiks et see kõlar ja kast koos ei mängi. Nimelt kui kastid kokkupanin ning juhtemed külge ja muusika mängima hakkasid kõlarid sõna otses mõttes plärtsuma.Tegin sellest video ja saatsin mure ka Noor Tehnikusse kuid ka nemad ei oska asja kommenteerida. Pakuti võimlaust ka kõlarid garantiisse saata kuid praegu loobusin sellest. Kui suur saab ikka tõenäosus olla et karbist välja võttes on kõlar juba tuksis 

Nii, et ehk on siin mõni seltsimees kes asjaga rohkem kokkupuutunud ning oskab aidata. 

Kui kõlar kastist lahti lasta kruvidest ning 3 cm eemale tõmmata kaob plärstumie ära. 
Tegin veel 6mm vineerist vaheseibi/rõnga, et kõlarit natuke väljapoole tuua ja et ruumi juurde tekiks kasti tagumise seina ja kõlari vahel.
See natuke pareamks tegi kui pärtst on alles.

Seega enda loogika järgi on varjante 2:

Kast liiga väike kõlari jaoks ja kõlaripoolt tekitatav rõhk ei pääse kastist piisavalt hästi välja
Lihtsalt vale kõlar vale kohapeale  minu audio süsteemi jaoks.
Enne oli kastis 2 ohm kõlar nüüd 4 ohm võibolla ka sellest probleem

Igasugune abi ja hea nõu oleks nüüd oodatud.
           
Video

Pehmemööbli müük ja tootmine. Naturaalse mööblinaha müük 
CNC lõikus
Kaubavedu:tagaluuk,kaubik,madelkraana
5235128
Vasta
#22

2 ja 4 ohm-i vahe võibki probleemi tekitada.mis makk autos sees on.eeldan,et polaarsused on ikka õigesti ühendatud
Vasta
#23

Miks vahetasid elemente mis olid töökorras?
Kui vanad elemendid on alles siis võiksid need tagasi panna.
Vasta
#24

Kõigepealt mõistetest. Need on ka müüja lehel täiesti piiksus kahjuks.
Kõlar e akustiline süsteem moodustub kastist ja valjuhääldist. Suvaline valjuhääldi suvalises kastis ei vääri üldjuhul kõlari nime. Muidugi võib lihtsalt vedada, sinul ei vedanud. Kõlari mõõtude ja inverteri arvutamine on omaette teadusharu pm, seda lahti kirjutama ei hakka. Pane originaalid tagasi ja ilmaasjata ostetud VALJUHÄÄLDID saada lihtsalt tagasi. Kui nad vabas õhus ei lärtsu, pole neil häda midagi. 
Tahad paremaks, pead hoolega eeltööd tegema või spetsidele $$$$$ tassima Sad

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#25

Pakun, et Sul on vaja nn kinnise kasti kõlareid, aga poeuued on lahtise omad.
Vasta
#26

ma prooviks esialgu, mis juhtub kui vahetada kõlari juhtmed omavahel. See määrab ju, kummale poole membraani liigutatakse.

siis sobraks natuke otsinguga streetrace vms audiosõprade foorumis, kus pikkade aastatega on ilmselt kõikvõimalikke jamasid lahatud.

edit: ülal lahkelt viidatud 2ohm süsteemi 4ohm elemendi lisamise kui võimaliku probleemi põhjuse füüsikalisi aluseid kuulaks aga ksf Füürerilt eraldi - minu füüsikateadmised on liiga tagasihoidlikud ega võimalda seal põhjust näha.
edit2: aga Siimu viitele ei kipu samas vastu vaidlema Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#27

2 oomi süsteemile 4 oomise valjuhääldi lisamine on sama, mis 12v akule panna 24v pirn põlema.
Põleb küll ju.
6v pirn kaua ei põle.
Vasta
#28

Eks nendele kõlaritele tuleb ju kuskilt heli ka peale (makk, võimendi, filter). Selle outputis on kindlasti märgitud sobivad oomid. Teinekord on sealt tuimalt paigas 2 ,4 või 8. Teinekord ka vahemik 2-4

https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=234842
Vasta
#29

Arutelu on põnev.

Selgituseks, et autol järelturult paigaldatud Pioneer mis on eraldi protsessori ja kõige muuga.

Armatuurlaual olid 4 ohm kõlarid seega on natuke arusaamatu miks tehase süsteem selline on, et armatuuril on 4 ja ustes 2 ohm
Tagumistesse paneelidesse pole veel vaatand, kuid need on visuaalselt samad mis armatuuril.

Soetatud mängivad kastist väljas kenasti ning valesti neid ühendada ei saa kuna + ja - on erisuuruste otstega.

Pehmemööbli müük ja tootmine. Naturaalse mööblinaha müük 
CNC lõikus
Kaubavedu:tagaluuk,kaubik,madelkraana
5235128
Vasta
#30

Valesti ühendamine on veidi valesti öeldud.
Kõlarid hakkavad plärtsuma siis kui nad on valesti faseeritud.
Üks mängib väljapoole ning teine sisepoole ning see neelab heli.
Ühenda kõik lahti ning jäta mängima vaid esimeste uste kõlarid, vasak + parem. 
Kuula veidi ning vaheta ühel juhtmed ringi omavahel, kas läks paremaks või veel halvemaks?
Vasta
#31

2 Oomi ja 4 Oomi väljundid antakse ühest võimendist ilmselt sellepärast, et 2Oomistest (suurematest) valjuhäälditest rohkem võimsust kätte saada. Samas väiksemate kõlarite jaoks piisab 4Oomist. Ja heli on üldiselt kvaliteetsem, kui valjuhääldi takistus on suurem.

Videos kuuldav plärts kõlab sedamoodi, et valjuhääldi on madalate sageduste osas ülekoormatud. Mis võib tekkida nii akustilisel kui elektrilistel põhjustel.
Akustiline põhjus võib olla see, et antud valjuhääldi kinnisesse kõlarisse ei sobi. Elektriline põhjus võib olla see, et antud valjuhääldi alumine sageduspiir on 70Hz (midbass-tüüpi valjuhääldi) ja ta lihtsalt ei talu võimendist tulevaid basse, mis jäävad alla 70Hz.
Kui võimendist basse maha keerata, võiks teoreetiliselt plärts ära kaduda, aga siis kaovad ka bassisagedused.

Juhtmete +/- valepidi ühendamist ei kahtlustaks. Kui kõlarid ei asu mõlemad korraga kinnises salongis, siis 2 vastandfaasis mängivat kõlarit teineteist eriti ei mõjuta. Ja plärtsu sellest tavaliselt ka ei teki, vaid bassisagedused kaovad kõrva jaoks ära (vastandfaasid neutraliseerivad helinivoo tippe).
Vasta
#32

Asi hakkab selgemaks saama.

Ma igaksjuhuks ütlen, et kogu see situatsioon ja testimine on toimunud nii, et kundepoolsel uksel on orginaal kõlar küljes. 

Ehk kas võib ka see seda tekitada, et paremal pool on orginaal kõlar 2 ohm iga mängimas samal ajal kui ma vasakpoolsest kõlarist mis on 4 ohm proovin heli kätte saada.
ja kui menüüst heli seadeid muuta siis kaob bass kui selline ära. 

Kõlari kastil on väike õhuava olemas tehase poolt. Lihtsalt see on võibolla liiga väike.

Pehmemööbli müük ja tootmine. Naturaalse mööblinaha müük 
CNC lõikus
Kaubavedu:tagaluuk,kaubik,madelkraana
5235128
Vasta
#33

Ära kiusa võimendit! Võta teine lahti. Veel parem - enne paanitsemist ühenda mõlemad ümber ja siis kuula. Poolikud asjad ei peagi toimimaWink

Pealegi on võimalik (ma ei tunne konkreetset priboori, aga säärasest kaitsest on kuulda olnud), et kui võimendi tuvastab anomaalia, siis keeratakse võimu kõvasti maha. Sul on ju anomaalia: üks on 4, teine 2 oomi.
Vasta
#34

Mulle tundub ka, et sel plast korpusel on inverter olemas, valge koorunud kleepsu juures.

Kuid siiski jääb mulle arusaamatuks, mis on originaalidel viga, et neid soovid välja vahetada.
Kui nad tõesti ei tööta, siis on nad remonditavad, vajadusel saab krabisevat valjuhääldit tsentreerida, vahetada "vuntse" või isegi ümber mähkida.

Tegu pole ju suvalise odavasjaga, kus saab lihtsa elemendi vahetusega parema tulemuse kui insenerid on oma säästuprogrammiga ette näinud.
Vasta
#35

Lihtsalt armatuurlaualt saadud kogemus on see mis tegutsema pani kuna sealne olukord oli väga kehva ja uutega asendamise tulemus väga hea.

Eks teen proovi teisepoolega ka ning kui asi ei parane lähevad orginaalid tagasi ning need riiulisse paremat aega ootama.

Pehmemööbli müük ja tootmine. Naturaalse mööblinaha müük 
CNC lõikus
Kaubavedu:tagaluuk,kaubik,madelkraana
5235128
Vasta
#36

(29-12-2020, 11:04 AM)tõnn Kirjutas:  Mulle tundub ka, et sel plast korpusel on inverter olemas, valge koorunud kleepsu juures.

Kuid siiski jääb mulle arusaamatuks, mis on originaalidel viga, et neid soovid välja vahetada.
Kui nad tõesti ei tööta, siis on nad remonditavad, vajadusel saab krabisevat valjuhääldit tsentreerida, vahetada "vuntse" või isegi ümber mähkida.

Tegu pole ju suvalise odavasjaga, kus saab lihtsa elemendi vahetusega parema tulemuse kui insenerid on oma säästuprogrammiga ette näinud.

Ilmselt peaksid ise kuulma, kui halb saab tehaselahendus olla.
Minu 996-l on nö. basic audio, mis on täielik p*ask.
Vasta
#37

Mul on hobikas väljalaskeaastaga 1994 ja ka mina võin selle põhjal öelda, et praegusel ajal on võtta palju paremat kui too aeg pakuti. Aeg on lihtsalt edasi läinud ja tehnika areneb. Iseasi muidugi, kui oleks tahtmine 100% originaal säilitada.
Vasta
#38

Helimoonutust võib tekitada ka see kui valjuhääldit kuhugi vastu, paindesse surutakse. Kas on tal seal piisavalt ruumi ning sirget tasapinda?
Kas seal kastis on vatti või mõnda muud helikuma summutavat materjali?
Vasta
#39

Kuna armatuuril olevad olid täielikult katki ehk siis membraanid pulbriks kulunud. Siis orginaailde hankimine oleks olnud keerukam ja ka kallim varjandt ning tulemus poleks nii hea. 
Uste omadega jah nii nagu selgitasin. Tänaseks on varjant palju mis asi ei toimi seega katsun teisepoole ka taha ühendada ja siis saabub selgus. 

Et alus pind parem ja täpsem oleks siis sai tehtud vineerist alus seibid. kastis sees pehmendust pole tügi kast ainult. 

Ning kui kunagi tulevikus peaks asi sinna maale minema et mustanumbri komisjon masinat hinda hakkab siis ei tahaks ma seda uskuda(kuigi kogemus puudub) et nad iga polstri alla piiluma hakkavad ning igat kõlarit ja juhet vaatavad. Visuaalest orginaalsus säilib. 

Juppe on palju telitud ning tegelt on juba ühtteist tehtud lihtsalt kronoloogias pole me veel siiamaale jõudnud. Kuid kõik modifikatsioonid mis ma teen, teen kas orginaal juppidega või siis selliselt, et seda on võimalik orginaaliks tagasi teha.

Minu jaoks peab hobiauto pakkuma igakülgeset rahuldust. Välimus, sisu, sõiduomadused, audio.

Pehmemööbli müük ja tootmine. Naturaalse mööblinaha müük 
CNC lõikus
Kaubavedu:tagaluuk,kaubik,madelkraana
5235128
Vasta
#40

Millest selline kõlari valik üldse tingitud oli? Audisoni too kindel mudel.
Kui ma vaatan seda lõdviku konstruktsiooni, siis loogiliselt võttes on sellisel voldikul käik hiiglama suur ja arvestades membraani inertsust ongi täiesti võimalik, et kitsas ruumis tekib kummaline resonants, mis kõrvu kriibib.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne