KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri (osa 4)

Ei oskagi oma pöördumist õieti formuleerida, et kas tegu on küsimusega või niisama ajaviite heietusega.
Mõtlesin, et valgustan ka seltskonda oma "muredest".

Päevakorda tõusnud küsimus on seotud katla kütmisega erinevate puuliikidega. Tegemist on sellise huvitava nähtusega mida varem pole olnud au oma silmaga näha. 
Puugaasi katlasse on 18 aasta jooksul aetud igasugu puid kuid vahtrapuu on menüüs esimest korda. Enamuses on see vaher läinud küll ahju segatuna teiste puudega kuid juhtus nii, et sai ahi täis laotud puhast vahtrapuud. 
Umbes tunni pärast kui läksin vaatama kuidas protsess edeneb avanes koldes väga huvitav pilt. Küttekolle oli poolest saadik täis punast hõõguvat massi nagu oleks ahju täis ladunud kivisütt. Ühtlane punane hõõguv mass ja ei ühtegi tukki mis meenutaks, et kõetakse puudega.

Katseliselt panin iga päev katla täis erinevat puuliiki ja kõik puuliigid põlesid kuni lõpuni ära nii, et oli aru saada, et köetakse puudega. Tukid olid tuntavad kuni viimase lõpuni.
Vahtrapuu aga muutus jälle söeks kui katel oli töötanud umbes 45 minutit ja läbinisti. Mitte ühtegi suuremat tükki. Ühtlane mass hõõguvaid suhkrutüki suurusi söekesi. Väga huvitav nähtus. 
 Alumine põlemiskamber oli täis aga lumivalget tuhka samas kui teised puuliigid toodavad tuhka mis on ikka nagu tuhk, halli värvi. 
Igaks juhuks rohkem puhast vahtrapuud ahju ei topi. Läheb segi okaspuuga.
Vot selline naljakas probleem või küsimus siis uueaasta hommikul.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Mina lasin maakodus elektrimeestel ühe vana pärnapuu maha võtta ja ainult sellega küttes tuleb korstnast sellist musta suitsu, nagu kütaks kummikutega.
Vasta

(01-01-2022, 14:15 PM)moscito Kirjutas:  Mina lasin maakodus elektrimeestel ühe vana pärnapuu maha võtta ja ainult sellega küttes tuleb korstnast sellist musta suitsu, nagu kütaks kummikutega.
Must suits viitab hapniku puuudsele põlemisel.

Mina kütan oma kalvise katelpliiti kohati puhta vahtraga kuna seda siin jagub ja katlasse ka hakke näol kohati puhas vaher,aga põleb nagi iga teine puu,ei midagi erilist.
Vasta

Vaher on vaher. Mis siin veidrat on? Tihe puu.
Pildil ahjus üks sort eukalüptilistest. Kohalik rahvas kutsus iron tree'ks. Rauast tee liipripakud on Austraalias sellest asjast valmistatud.
Õhtul topid selle ahjukese puupakke täis, höögub ja annab sooja hommikuni niimoodi, et pole vaja vahepeal näppimas käia. Ärgates viskad uue ahjutäie halgusid veel hõõguvatele sütele peale.

   
Vasta

(01-01-2022, 16:36 PM)Janka Kirjutas:  Vaher on vaher. Mis siin veidrat on? Tihe puu.

Veider on see,et teised kõvad lehtpuud nagu saar, tamm ja jalakas mis käepärast olid põlesid kuni võiduka lõpuni säilitades halu kuju.
Vaher aga poole gaasitootmise protsessi pealt kukkub lihtsalt kokku moodustades meeletu söehunniku.

Ja teine küsimus mis päevakorda tõusis oli sellisel kujul ahjus oleva söehunniku efektiivsus.  Tundub, et gaas lihtsalt lahkub katlast oma täit tööd tegemata.
Kui muude puudega saab ahjutäiega vee kanasti 95 peale siis vahtraga küttes pidi leppima max 80 kraadiga. 
Pidi viskama 4-5 kobedamat halgu lisaks mida ma tavaliselt ei tee.

Vot see nüanss tundubki imelik. 

Kes selle puugaasi tootmise protsessiga peenemalt kursis on, et mis kujul seda gaasi sealt kõige paremini kätte saab.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Vahtra kohta ei tea , aga mu naaber küttis oma maja pajuga - toss oli hingemattev , lausa haises ja halli värvi , võimalik et tossu kogus ja värv oleneb ka kütmise tehnikast .
Vasta

Head uut!

Kütan  Viadrust segapuuga, oluline osa on vaher.  Pole veel sarnast olukorda täheldanud, peab katsetama. Iseenesest on vaher kütmiseks üks parimaid, kuivab kähku, tihe ja raske. Kui on kahtlused kütmise efektiivsuses, soovitan termomeetri korstnasse pista (kui juba ei ole), Toru-Jürid müüvad 16€ vist oli. Mul läheb esimese katlatäiega ´+300c korstnasse ja hiljem üritan 200 hoida, korsten ise on.... 6m kivi +14m 200mm teras, kui jahedam korstnasse  lasta on kondents vesi tilkumas. kõik mis üle 150-200c aitab kliimat soojendada.


Vasta

(01-01-2022, 17:53 PM)edvard Kirjutas:  Vahtra kohta ei tea , aga mu naaber küttis oma maja pajuga - toss oli hingemattev , lausa haises ja halli värvi , võimalik et tossu kogus ja värv oleneb ka kütmise tehnikast .

Paju on hea küttepuu jah. Nii kui ahju ust paotad, ärkab lisahapniku all ellu ja kargab tuppa Big Grin
See, et ta haises, võis olla muidugi kuivamise viga. Muid hädasid pole ma paju man täheldan't.
Vasta

(01-01-2022, 17:29 PM)Daff Kirjutas:  
(01-01-2022, 16:36 PM)Janka Kirjutas:  Vaher on vaher.

Kes selle puugaasi tootmise protsessiga peenemalt kursis on, et mis kujul seda gaasi sealt kõige paremini kätte saab.

Olen samuti märganud, et justkui midagi teist moodi ei tee, aga vahest hõljub põlev puugaas kaminas mitu tundi nagu virmalised, ja sooja tuleb mis mühiseb, aga teine kord mitte muffigi. Tõenäoliselt lahkuvad need gaasid korstnasse põlemata kujul..

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

Tere

Mul on natuke teistmoodi küsimus. Otsisin aga erilist vastust ei leidnud. Mure nimelt selles, et küsiks nõu millist starterit t-40 le osta? Proovisin Agropartsi 3,2 kw isendit aga see kestis kevadest, sügiseni ja ehk pidas 20 käivitamist vastu nüüd on aga kutu ja starteri parandajad ei taha seda nähagi Big Grin . Kui kindlat isendit ei oska pakkuda siis, mis firmat võiks eelistada?

Zurik

Kaubavedu kaubikuga Tallinnas ja Harjumaal 56906136
Olemas ka autotreiler 2800 kg kandevõimega,millega aegajalt hädalisi aitan.
Vasta

Letrika/Mahle starterit julgeks soovitada.
Vasta

Letrika siitpooltki oma soovituse saab.

Mis seal otsa sai, et seda näha ei taheta? Dekoga mootor ju. 3,2 kW peaks piisama küll.
Vasta

ma eile käiasin isa juures veerand tundi, aga käima ei saanud. Kärsakas oli üleval ja kuum, nii et särtsus. Aga töötab edasi. Big Grin
Tootjat ei tea, eks ta kõige odavam ole, mis saadaval.... Rolleyes
Vasta

(02-01-2022, 00:07 AM)spitfire Kirjutas:  
(01-01-2022, 17:29 PM)Daff Kirjutas:  
(01-01-2022, 16:36 PM)Janka Kirjutas:  Vaher on vaher.

Kes selle puugaasi tootmise protsessiga peenemalt kursis on, et mis kujul seda gaasi sealt kõige paremini kätte saab.

Olen samuti märganud, et justkui midagi teist moodi ei tee, aga vahest hõljub põlev puugaas kaminas mitu tundi nagu virmalised, ja sooja tuleb mis mühiseb, aga teine kord mitte muffigi. Tõenäoliselt lahkuvad need gaasid korstnasse põlemata kujul..
Eile põletasin 2 katlatäit vahtraga, halud jämedamad kui koduahjule, "kriiskad" poole peal (et puid korstnasse ei veaks), alt õhku piiratud koguses ja järelpõlemiseks lisaõhk lahti, tingimused peaks ligilähedaselt sarnanema puugaasigeneraatorile. Põles nagu iga muu puiduga, sooja andis, põlesid pea jäägitult, söed nagu ikka.


Vasta

(03-01-2022, 09:56 AM)v6sa Kirjutas:  Letrika siitpooltki oma soovituse saab.

Mis seal otsa sai, et seda näha ei taheta? Dekoga mootor ju. 3,2 kW peaks piisama küll.

Tere

Ei tea mis otsa sai ,aga jõudu ei ole.  Dekompressiooniga vuristab ringi aga kui kompressiooni peale lükkad siis on kõõks. Aku on korralik ja kaablid on pöidla jämedused,õli mootoris korralik.
Kes seda letrikat müüa võiks?

Zurik

Kaubavedu kaubikuga Tallinnas ja Harjumaal 56906136
Olemas ka autotreiler 2800 kg kandevõimega,millega aegajalt hädalisi aitan.
Vasta

Kaua see käivitusprotsess korras starteri korral aega võttis?

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta

(03-01-2022, 21:27 PM)Aspelund Kirjutas:  Kaua see käivitusprotsess korras starteri korral aega võttis?

Tere

Pole aega võtnud aga umbes 6 sekundit, dekompressioon maha,mootor lülitist ringi ja dekompressioon peale ja plaks töötas. Käivitus see traktor võrdlemisi hästi.

Zurik

Kaubavedu kaubikuga Tallinnas ja Harjumaal 56906136
Olemas ka autotreiler 2800 kg kandevõimega,millega aegajalt hädalisi aitan.
Vasta

(03-01-2022, 17:59 PM)zurik Kirjutas:  ...
Kes seda letrikat müüa võiks?
...

EDIT: kinnitamist vajav pakkumine oleks russi oma, aga sellel võib ninamik ette jääda tõesti: https://www.pmkaubamaja.ee/et/10-12b-3-2...trika.html . Ilma otsatoestuseta isendi saab paigaldada küll: https://www.pmkaubamaja.ee/et/starter-10...neton.html . Vähemalt russilt võetud sarnane mu saska peal praegu on. Minu teada on saksal ja "teesoorokil" sama mõõduga starter.

Tänan meli666 tähelepanu juhtimast.

Kuigi paarkümmend käivitust on ka kõige odavamale lutsule ikka vähe küll... Mis müüja arvas?

Enne uue starteri soetamist tasuks ikkagi üle kontrollida, palju on käivitamisel pinge starteri mootori klemmidel. Ka "värsked ja korralikud" asjad oskavad ebameeldivalt üllatada. Rääkimata massilülitist.
Vasta

See viimati viidatud on ju MTZ starter. Küsiti aga T-40 jaoks sobivat.
On ikka coorok ja russ sama starteri sobivusega? Ühel starter paremal, teisel vasakul. Lisaks on ju Letrika otsanokaga võlli toestuselt. Russil jääb tõmbemähis ilusti ülesse, coorokil aga peaks siis kuidagi muu nurga alla panema. Seda kõike eeldusel, et ka hambad sobivad.
Pole ise kokku reaalselt puutunud, võibolla ka ajan jahu.
T-40 kvaliteetset starterit tahta, siis Magneton.
Vasta

Tere

Aitähh kaasaelajatele,proovin pm kaubamajast magnetoni versiooni ära. Näeme kaua see vastu peab.

Zurik

Kaubavedu kaubikuga Tallinnas ja Harjumaal 56906136
Olemas ka autotreiler 2800 kg kandevõimega,millega aegajalt hädalisi aitan.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne