Erinevad küttepuu tegemise viisid. Kogemused, nõuanded.
#1

Läheb liiga paljude teemade vahel lappama ja risustab foorumit, teeks eraldi teema. Konkreetselt siis just koldesse minevate halgude saamise erinevad viisid. 
Kuidas oleks kõige vähemate liigutustega see võimalik - eks see huvita meid kõiki. Ja erinevates maades on nii erinevad tavad, nii erineb on puu mõõt millest kütet tehakse jne. 

Kindlasti on oma roll ka hulgal, mida iga aasta vajatakse! Mul läheb kahe majapidamise ja 6 kolde peale kokku kalendriaastaga vast 8-10 ruumi, mitte rohkem. Sooja talvega vähem. 
Mina olen siiani kohe metsas jupitanud nii jämedama kui võimalusel ka peenema. Et oleks iseendal kergem puid kas haagisele või autosse panna. Kuna maal pole vedu pikk, siis pigem sõita kord-paar rohkem ja selga mitte kurnata. Sestap olen ka mõelnud vaid lihtsamatele ja low impact väljaveoviisidele sest pole olnud plaani 3-meetrist vedida. Halvematel juhtudel on tulnud pakke korra-kaks edasi visata, seda just märjas sanglepikus, kus ka kõndimine on vaevaline. Männikus mitte. 
Lõhkunud olen metsast väljas, kas siis suvekodus või linnas õuepeal. Metsakuival vahet pole, värske sanglepa ja kase püüab ikka kohe lõhki saada sest muidu pärast vingud ise oma laiskust Wink Lõhun siiani vaid kirvega, ikka Fiskarsid. Lihtsalt meeldib. 

Lähinädalatel plaanin lisaks roomikule ära testida renditava jupitaja. Pole küll Rebak vaid selle analoog. See liinipuhastuse kuhi ikka ootab, üks haagisetäis on sealt juba tehtud. See võiks olla efektiivne viis kuivast pulgast "pioneerile" kütet toota. 

Kuidas teised teevad? 

Aga kuidas teeb Euroopa oma "brennholzi"? Tihtipeale tehakse otse metsas valmis kuupmeetrised rullpakid, millega jääb halg sinna ka kuivama. Kinnitatakse rull erilise nööri stopper-vidinaga mida kutsutakse Knoti. Ja nii seda puitu ka tihtipeale müüakse. Pärast igaüks ise kodus tükeldab. "Kõige Kõvem Mees" teeb nii, see on pisuke huumorirubriigi teema ka Wink Enamasti ikkagi kreissaega ja kõvemad tegelased on need saed ka automatiseerinud. Ja ma tegelikult täitsa mõistan seda meetrist halgu sest selline seisab virnas palju paremini! Teed 33-sendised ja riida ladumine on paras ikaldus, et ümber ei kukuks. 

Üks meile tundmatu tootja näiteks on Sloveenia Krpan, kelle vastav tehnika on ka meetristele halgudele ja suurele läbimõõdule orienteeritud. Ja on ka nendesinaste ümmarguste pakkide tegemise masinad. Kui tehnika on olemas, siis tundub selline kõige mõistlikum lahendus üldse... Siiani mõelnud, et kes neid tohutu kõrgeid lõhkujaid vajab? Eestispole vist see pikkade halgude teema väga popp või on keegi siinsetest ksf!idest ka meetristega müranud??? 

Vasta
#2

(06-05-2021, 19:36 PM)PlyVal64 Kirjutas:  See liinipuhastuse kuhi ikka ootab, ...
See on hakkeks sobiv, aga seda on liiga vähe, et keegi ostaks ja tegema tuleks.
Vasta
#3

(06-05-2021, 20:10 PM)ak75 Kirjutas:  
(06-05-2021, 19:36 PM)PlyVal64 Kirjutas:  See liinipuhastuse kuhi ikka ootab, ...
See on hakkeks sobiv, aga seda on liiga vähe, et keegi ostaks ja tegema tuleks.


Ei ole vaja kohe hakkida kõike. Kui te näeksite mida austria või itaalia Tirolides kütteks riita pannakse siis see kuhi on selle kõrval lausa palgivirn.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#4

(06-05-2021, 20:10 PM)ak75 Kirjutas:  
(06-05-2021, 19:36 PM)PlyVal64 Kirjutas:  See liinipuhastuse kuhi ikka ootab, ...
See on hakkeks sobiv, aga seda on liiga vähe, et keegi ostaks ja tegema tuleks.
Ei, see pole hake, see on küte ja lõke! Pliidipuuks on peenike ideaalne ja oksast saab jaanituli vms. Saage aru - hake ei maksa midagi, teed sellest küttepuu, maksab tihu 50 raha...kui naabrimutile ruumi hinnaga müüd! Ma pigem teen tööd, viin Sõbrale haagisetäie saunapuid (korra juba viisin) ja naudin saunaklubiga meeldivaid õhtuid! Ühel on saun, meil puud, kolmandal koduõlu ja elu on lill! 
Hakkeks tuleb teha see puit, millest mitte midagi muud enam ei saa. See, mis muidu metsas lähebki lõkkesse. 5-7 cm tüvi on juba puhas küttepuu kiirjupitajast läbi lasta. Kui meil oleks ka kümme korda nii suur hunnik terveid puid kuhjas kuivamas, siis ei mingit haket! Mida ma selle 100 euroga, mis peale makse ja suurt vaidlemist lõpuks järgi jääb, siis teen - panen ahju või? Et hakkest mingitki raha sada, pead oma küttepuumetsad kõik pulbrisk tegema. See on kortermaja- ja keskkütteelanike teema, kes vaarisalt päranduseks saadud  metsad pulbriks lasevad. 

Aga soomlaste versioon asjast, nagu ikka - veel jõulisemalt Big Grin Ekskavaatoriga! Ksf! saab telefoniputkale lisarakendust Wink Jumala geniaalne kui masin olemas. Kirve tegemine on juba kukepea. Jäme ei sobi muidu tavalisse halumasinasse.
Vasta
#5

priidule palju tänu huvitava posti eest.

meil käis eelmise ahjuga nõnnamoodu.
metsas 1.2 meetrised jupid, kodus kerve ja kiiludega peenemaks-
reie jämedused pooleks, suuremad rohkemateks tükkideks.
aida otsa juurde virna. virnasid oli kaks. puid tehti iga tali ja
poolteist aastat kuivas enne kasutuselevõttu.
köeti enamasti korra nädalas. ahju jaoks rohkem jupitamist vaja polnud.
kõva külmaga pandi ahi täis, läks umbes pool ruumi.
samad puud läksid ka pliitale. siis sai rehe all, puki peal, neljaks saetud
ja kervega peenemaks ka toksitud.
meeter kakskümmend oli hea mõõt küll. täismehed jaksasid lõhkumata
juppidega ilusti majandada ja kuivi riidast tuppa tassida jaksasin isegi
mina kui kasvu poolest alles laua alt püstipäi läbi käisin.
Vasta
#6

Sellisest kokku kuhjatud hunnikust lastes haket teha, saab paremal juhul 7-9 EUR kuupmeetrist kätte. Tihust materjalist tuleb mingi 3 kuupi haket. Nii et 20-30 EUR tihu eest ilma ise lillegi liigutamata. Kusjuures juurde tuleb veel arvestada see et 100% materjali läheb kasutusse. Kütte puhul sellest hunnikust küll julgelt veerand puhas rämps.
Vasta
#7

Kütte tegemiseks sai sel aastal rendist halumasin võetud. Selline "lõikab-lõhub-veab hunnikusse" tüüpi. Päris huvitav kogemus kui väikse vaevaga saab puud tehtud. Big Grin Mitu aastat kuuri taga seisnud hunnik sai ühe päevaga läbi lastud. Päris normilt kulutatud 60 euri.
Vasta
#8

Mulle meeldib klassikaline puutegu.

Esmalt teen talvel metsas väikese inventuuri. Tuulemurd, metsakuiv ja muu silmahäiriv kraam käib jalalt maha ja traktoriga laoplatsi. 
On metsas mäeotsas tore välu ja paraja kumerusega nii, et saab vabalt tükeldada ja ei kiilu saage kunagi kinni. 
Pakud käivad vana Valga veduridepoos tehtud kirvega, "iselõhkujaga" halgudeks ja sinnasamasse virna. 
just käisin katsin talvise toodangu kinni, et saaks hakata kuivama.
Mul seal metsas mitme aasta varu pluss kodus hetkel kolme aasta varu.  Vanemaid toon metsast järjest koju sügiseti. 
Kuna aastas nagunii neli kuud puhkust siis on paar kolm päeva igast puhkusest täitsa tore pühendada puuteole.
Järgmise puhkuse ajal toongi  mingi kümme rummi koju mis on külma talve ja pika kevade puhul norm.

Praegu käib veel jõud kirvest üle aga kui aastad edasi eks siis tuleb teha korrektiive sellisesse barbaarsesse käitumisse.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#9

(06-05-2021, 20:57 PM)olli Kirjutas:  Sellisest kokku kuhjatud hunnikust lastes haket teha, saab paremal juhul 7-9 EUR kuupmeetrist kätte. Tihust materjalist tuleb mingi 3 kuupi haket. Nii et 20-30 EUR tihu eest ilma ise lillegi liigutamata. Kusjuures juurde tuleb veel arvestada see et 100% materjali läheb kasutusse. Kütte puhul sellest hunnikust küll julgelt veerand puhas rämps.

(06-05-2021, 21:01 PM)olli Kirjutas:  Kütte tegemiseks sai sel aastal rendist halumasin võetud. Selline "lõikab-lõhub-veab hunnikusse" tüüpi. Päris huvitav kogemus kui väikse vaevaga saab puud tehtud. Big Grin Mitu aastat kuuri taga seisnud hunnik sai ühe päevaga läbi lastud. Päris normilt kulutatud 60 euri. 
Ma räägingi et 100 raha...   
Aga kui jämedat ja kui pikka masindasid? Autra rendipill ka üle 25cm ei võta. Jämedamaga on ikka probleeme.
Too kiirjupitaja oli miski pakkumine näoraamatus ja mulle sobivalt Ojasool ehk kenasti poolel teel kilulinnast Järvamaale. Peaks pehmet kuni 11cm jupitama ja teeb 20-sendised klotsid. Ideaalne pliidile. 50 raha ööpäev. Korra oli mõte Aiatähest hakkija võtta aga tuli on efektiivsem ja odavam Wink Pigem natuke käsitööd kiini ja saega teha. Kõik, mis on jämedam kui tuharesti vahe, põleb koldes ära. Lõpus jääb võrku mingi pudi mis võib ka kompostiks minna. Tegelikult saab lehtpuu-pudist väga hääd grillikuuma või suitsuahjus tossu. Kaduma ei lähe midagi, kui ei taha. Ja kas lõke ning nauding on kadu???

PS:  alguses jäi märkimata, kuskohast teema üldse tuli. Eks ikka ksf! Donn ja tema  küttepuude tegu videos. Konteinerid on Tegijad! Aga vajavad jõulisemat tehnikat... 
Vasta
#10

(06-05-2021, 21:41 PM)PlyVal64 Kirjutas:  ...
Kaduma ei lähe midagi, kui ei taha. Ja kas lõke ning nauding on kadu???

Ei ole.

Pean tunnistama, et ma kuulun nende "mõttetute" tegelaste hulka, kes vahel sae metsas seisma panevad ja lihtsalt kännul istuvad. Vahel loen mõnele puule sõnad peale, vahel olengi niisama. Tihu ei tule. Aga hea meel küll.

Kahe majapidamise peale kulub aastas paarkümmend ruumi puid.  Praeguse tempoga ei jõua 16 ha segametsa suremisele järele... 

Peenem kraam tuli seni Krooksu või saska selgas pikana (vahel oli käru ka sabas), jämmum tuleb pakuna sama küüdiga. Nüüd on lisaks lastele ATV asemele ostetud Frontu. Päris tihti korraga mõlemad .

Pool materjalist on poolmeetrine, ülejäänu "jalane". Lõhub kirves (Fiskars), poolmeetrine läheb ahju sellisena kuni 10 cm diameetrini. Seda on väga mugav teha just "akutriikrauaga" latva laasides.

Nüüd on jämedama jaoks traktorihaarats, aga märgin ja poole lõikest teen ikka metsas - sinna on orgaanikat vaja, mitte laoplatsile. VAhel viskab mõne palgi ka sisse, neid on haaratsiga hea transada.

Koos kirvega lõhkumiste ja ladumistega vast paarikümne päeva jagu tööd. Aga jaguneb tervele aastale üsna võrdselt. Mulle sobib ja teised tehku omal viisil paremini.
Vasta
#11

ALTO Ksk-50 oli masinaks. 50cm pikki ja kuni 30cm läbimõõtu tegi. Mul ei jäänud ükski roigas tegemata, hunnik oli just sobilik sellele masinale. Jämedamad tegin eelmine aasta ära juba. Tegelt endal hüdrolõhkujad jms mant olemas. A sai prooviks sel aastal teisiti. 2-3 päeva asemel sain ühe päevaga töö tehtud. Just seda tõstmist-loopimist hulka vähem võrreldes tavalise lõhkujaga.
Vasta
#12

(06-05-2021, 21:41 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Kõik, mis on jämedam kui tuharesti vahe, põleb koldes ära.

Ma ajasin kogu oma lauasaagimise saepuru katlast läbi.
Kõigepealt söed alla ja siis kühvliga puru peale.
Jämedam oksapurustaja oleks hea, mis teeks maksigraanuleid.
Vasta
#13

Ma teen metsas 1m ''palgid'' mis toon t40am kühvlis koju. Millest jõud üle ei käi, need lõikan 50cm'seks. Kühvlis on pikku pidi ja mahub korraga ~1.6rm, rohkem ei mahuta ka, siis tõstab esiotsa üles, kuigi seal on sahk raskuseks.
Õue peal puki peal, lõigun meetrised pooleks. Peenemaid läheb peale kuni 10 korraga.
Ja siis lõhun püstise hüdrolõhkujaga. Aeglane on, aga ajab asja ära.
Märjalt kuuri ja riita. 2 a varu on pidevalt kuivamas. s.t sama aasta kevadel lõigatud kaske, sügisel ahju veel ei loobi, vaid järgmisel.... Big Grin
Vasta
#14

Meie oleme alati metsas puud pakkudeks ära lõiganud, ükshaaval hunnikusse tassinud ning kevadel välja vedanud. Muidugi võsast ja latvadest tulenevad kaikad lõikan 2m, vean põkaga koju ja kreissaega juppideks.


Aga kuna sai soetatud kett saeraam siis olen viimased aastad kõik 5.1m palgiks lõiganud, kodu vedanud ja seal siis sorteerin mis palgiks, mis kütteks.
Vasta
#15

(06-05-2021, 20:33 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(06-05-2021, 20:10 PM)ak75 Kirjutas:  
(06-05-2021, 19:36 PM)PlyVal64 Kirjutas:  See liinipuhastuse kuhi ikka ootab, ...
See on hakkeks sobiv, aga seda on liiga vähe, et keegi ostaks ja tegema tuleks.
Ei, see pole hake, see on küte ja lõke! Pliidipuuks on peenike ideaalne ja oksast saab jaanituli vms. Saage aru - hake ei maksa midagi, teed sellest küttepuu, maksab tihu 50 raha...kui naabrimutile ruumi hinnaga müüd! Ma pigem teen tööd, viin Sõbrale haagisetäie saunapuid (korra juba viisin) ja naudin saunaklubiga meeldivaid õhtuid! Ühel on saun, meil puud, kolmandal koduõlu ja elu on lill! 
Hakkeks tuleb teha see puit, millest mitte midagi muud enam ei saa. See, mis muidu metsas lähebki lõkkesse. 5-7 cm tüvi on juba puhas küttepuu kiirjupitajast läbi lasta. Kui meil oleks ka kümme korda nii suur hunnik terveid puid kuhjas kuivamas, siis ei mingit haket! Mida ma selle 100 euroga, mis peale makse ja suurt vaidlemist lõpuks järgi jääb, siis teen - panen ahju või? Et hakkest mingitki raha sada, pead oma küttepuumetsad kõik pulbrisk tegema. See on kortermaja- ja keskkütteelanike teema, kes vaarisalt päranduseks saadud  metsad pulbriks lasevad.
Kui kinnistu, millel sa toimetad pole kuigi suur ja sellist materjali tekib harvemini, siis küll. Tee või haokubud. Kui oleks vaja ca 10ha vanale talupõllule ring ümber käia, sest ümbritsev võpsik on liiga suureks muutunud, tummisemat manti kukub tuulega vahest põllule jne. Ok, teed saag, võsalõikaja väljavedaja meetodil 50m lõigu ca 10m laiuselt ära, jäme materjal ühte kohta kokku kütteks ja selline, nagu sul pildil vaalu, siis mis selle vaaluga tarka teeksid?
Vasta
#16

minul miskipärast kasvab karjamaa hirmsasti toomingasse.
elukad seda süüa ka mingil juhul ei taha. 
sipsin siis ise maha ja hakkuriga peeneks ja vean
roopasse vajunud pinnaseteedele täiteks.
senimaani on õnneks roopaid rohkem kui haket.
Vasta
#17

See, kust maalt pliita alla või hakkesse, sõltub mu jaoks lõigete arvust. Mu lapil on näituseks haavavõsa, mida talvel harvendasin. Seda on ikka lust lasta, 5 meetrit 5cm tüve ja tutt oksi otsas. No mis viga neid pliitapulki lõikuda.
Samas kõrval mingi vana pajunäss, tüvi küll 10+cm, aga miljon oksa, no nahh. Enamus läks ikka hunnikusse.
Aga jupitan ka ikka kohapeal, järeltulevale põlvele jätan kokkuveo, masinaga lõhkumise (mul on see tavaline hiina pask) ja ladumise. Töökasvatus või nii.
Vasta
#18

Sai ka mõni halg tehtud täna, eks kunagi katel kiidab... 

   


'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne