Keevitusaurud: alumiinium
#1

Vaatan, loen ja imestan, et kui palju alu-mehi siin koos on  Rolleyes
Küsimus selline, et kas teil kõik muu varustus juba spetsiaalselt alumiiniumi keevitamiseks ettevalmistatud tööruumides ootamas, et nüüd odavamapoolseid aparaatisid noolite?
Te ikka olete teadlikud ohtudest, mis alu keevitamisega kaasnevad? Millega kaitsete oma tervist?
Vasta
#2

Võib- olla valgustad ullikesi, mis hirmsad ohud need on alu keevitamisel? Sarkasminoodi järgi võiks arvata, et teadmisi on rohkem kui tavalisel keskmisel foorumlasel.
Vasta
#3

olen näinud argooniseguga traadiga alu keevitamist ja toss oli korralik.Toss loomulikult tervisele kahjulik,aga asi see kohtventilatsioon tänapäeval teha pole...
Vasta
#4

(20-08-2021, 16:38 PM)vant Kirjutas:  Võib- olla valgustad ullikesi, mis hirmsad ohud need on alu keevitamisel? Sarkasminoodi järgi võiks arvata, et teadmisi on rohkem kui tavalisel keskmisel foorumlasel.
Internet on infost pungil.
Ma tõepoolest ei viitsi siin lektoriks hakata, et vastavaid loenguid peaksin pidama. Ilma sarkasmita, käsi südamel.

Aga kui küsiti, siis näiteks...
Korralik ventileeritav filtrite, puhuri ja akuga varustatud mask, mis alu keevitajat alzheimerist päästab, maksab umbes sama palju, kui siin teemast läbi jooksnud odava klassi keevitusaparaadid. Kohtväljatõmme on lisaks lausa kohustuslik.
Vasta
#5

Väga ohtlik tervisele on keevitatavate detailide puhastamine Brake Cleaneriga. Tekivad sellised aurud, et võidki sinna kõrvale jääda.
Vasta
#6

(20-08-2021, 18:30 PM)Mart69x Kirjutas:  Väga ohtlik tervisele on keevitatavate detailide puhastamine Brake Cleaneriga. Tekivad sellised aurud, et võidki sinna kõrvale jääda.
ahah.
Vasta
#7

Ma komistasin ka kunagi taolise jutu otsa.
Piduripuhastaja millest jutt käib, võis kunagi tetraklooretüleeni sisaldada, see on väga hea rasvatustaja.
Keevitamisel see laguneb ja tekib fosgeen. Surm kopsukahjustuse tagajärjel on kiire tulema.

Ma pole küll kindel ja kontrollida ei viitsi, aga minu arust on see ammu tavainimesele suunatud puhastusvahendites
keelatud. Sarnaselt paljude muude väga efektiivsete kemikaalidega, no näiteks kroomiühendid rooste tõkestajatena.
Küll aga võib puhastusvahendites muid klooriühendeid olla, paraku ei tea kas nendega on sama häda.
Igatahes on ohutum atsetoonipõhist piduripuhastajat kasutada kui keevitamiseks läheb. Ma pole muud poes näinudki...
Vasta
#8

EmmEmmEssi ja klooriga pidi olema veel ohtlikum puhastada, kui preigiga  Big Grin Kus k*radi kohast sellised targad alati välja kargavad?  Big Grin Miks peaks alu detaile enne keevitamist just brake cleaneriga puhastama? Vaadake joutuubi, kui endal ettekujutust protseduurist ei ole. Ja mis vahet on kas keevitada odava ühefaasilise inverteriga või üüberkalli vesijahutusega käpa ja kolmefaasilise aparaadiga? Kas kalli aparaadiga on kuidagi tervisele ohutum? Ja kui jutt käib "hobinokitsemisest" mitte alu laevade keevitamisest, siis 10cm õmblust ilmselt veel inimest ei tapa, kui ta seda ilma sundvendita maskiga teeb. Mõelge ikka ka veidi, enne kui inimesi hirmutama hakkate. Jutt ei käi siin ju tootmisest, vaid nokitsemisest.




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#9

Ega me keegi ju täpselt ei tea, mida keevitustoss meie kopsude ja muu orgaanikaga teeb. Internet ja dr Google teeb inimesed targaks ja sealt võib ikka leida õudusjutte parkinsonist, alzheimerist ja ei tea millest veel. Ilmselt mitte ainult alukeevitus vaid ka näiteks vana poolenisti mastiksi ja värvise autopõhja vms. keevitus pole kindlasti teab mis tervislik. Puhas raud ju ka tossab keevitades mis kole. Ei taha kuidagi naeruvääristada oma tervise eest hoolijaid, aga kodugaraažis professionaalse väljatõmbe tekitamine keevitatava detaili kohale pole niisama lihtne. Vendiga mask on kindlasti lahendus aga paljudel neidki on. Vähim, mida keevituse juures kopsude kaitseks teha saab, on mingisugunegi mask või respiraator. Ja uksed saab ikka lahti teha garagel...
 Omast kogemusest võin öelda, et vastik on see alu aur küll. TIG- i mul pole, ostsin kunagi aluvõimalusega traadiga masina, sest ei jõudnud lihtsalt iga väikse asja pärast antvärke pidi jõlkuda.
Vasta
#10

(21-08-2021, 07:42 AM)vant Kirjutas:  Ega me keegi ju täpselt ei tea, mida keevitustoss meie kopsude ja muu orgaanikaga teeb. 

 Omast kogemusest võin öelda, et vastik on see alu aur küll. TIG- i mul pole, ostsin kunagi aluvõimalusega traadiga masina, sest ei jõudnud lihtsalt iga väikse asja pärast antvärke pidi jõlkuda.
Kuskohas TIG-iga alu lastes see toss on? Võrdluseks võib teha katse ühes ja samas ruumis MIG-i ja TIG-iga ja saate aru, mis vahe seal on. Auto keretööde puhul jah MIG vajalik, kuid lihtsalt pisinokitsemiseks piisab täielikult TIG-ist. Ja vahe ruumi õhukvaliteedis ... seda peab ise proovima, siis saate aru. Smile




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#11

Tsitaat:Kuskohas TIG-iga alu lastes see toss on? Võrdluseks võib teha katse ühes ja samas ruumis MIG-i ja TIG-iga ja saate aru, mis vahe seal on. Auto keretööde puhul jah MIG vajalik, kuid lihtsalt pisinokitsemiseks piisab täielikult TIG-ist. Ja vahe ruumi õhukvaliteedis ... seda peab ise proovima, siis saate aru.
See jutt, ei ütle et vale aga kahtlema paneb küll. Ega inimese nina polegi tossu koostise analüsaator. Näituseks üht tapvamat gaasi CO ei suuda inimene tajuda, lihtsalt hingab sisse ja lõpetab oma elupäevad. Ka keevituse juurest eritub erineva koostisega "tossu" ja inimnina nende koostist ei analüüsi ega edasta ajule signaale ohu tasemest. Mõni nähtamatu ja meeldiva aroomiga gaas võib üliohtlik olla.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#12

(20-08-2021, 23:32 PM)korvimees Kirjutas:   Mõelge ikka ka veidi, enne kui inimesi hirmutama hakkate. Jutt ei käi siin ju tootmisest, vaid nokitsemisest.
See, et eestlane oma tervise pärast muret ei tunne on meile kõigile teada.

Jah, ma ei kanna kõrvaklappe, kui relakaga paar minutit lõikan, sest no mis see nokitsemine siis kuulmisele ikka teeb.
Jah, ma ei kanna kaitseprille, sest mis need puurimised ja lõikamised siis ära ei ole, protsess kestab vaid loetud minutid ja selle ajaga ei saa ju midagi juhtuda.
Jah, ma ei kanna kindaid, kui midagi kätega teisaldan, sest see kestab ju ainult mõned sekundid ja õige mehe käed ongi haavades ja karedad.
Jah, ma ei kanna kiivrit, sest mis need paar muhku targale peale ikka teevad, kui kuskil konstruktsioonide vahel turnin.
Jah, ma ei kanna turvatrakse või kui kannangi, siis ainult selleks, et inspektorile näidata, et nad on olemas, aga jätan rihmad pingutamata ja end baseline'i külge kinnitamata, sest see kõik segab ja kammitseb mu liigutusi koledal kombel ning tööd ei saa kiiresti teha ja mul on ju tükitöölise palk.
Jah, ma ei kanna terveid ja sertifitseeritud tööriideid, sest nagunii lähevad nad ühel päeval katki ja uute ostmine on nii kuradima kallis, et nutt tuleb peale. Pealegi ei kontrolli minu koduste nokitsemiste juures mitte keegi, mis mul seljas on.
Jah, mulle meeldib igal ajal ja olekus teha tööd plätudes või kroksides, sest turvasaapaid on palav kanda ja nad on nii vastikult rasked. Vt ka eelmise punkti lõppu.
Jah, ma teen soojal ajal alati tööd T-särgis või palja ülakehaga ja lühkarites, sest pikad riided on palavad. Vt ka eelmise punkti lõppu.
 Ja pealegi ja üleüldse on mu tervis minu ja mitte kellegi teise asi ja ise tean, kuidas ja teen ja kuidas suhtun!!!
....Ainult et kui midagi juhtub kohe või vanaduses see varemalt juhtunu tunda annab, siis lippan arstepidi, kirun kehtivat korda, et kõikjal on nii kuradima pikad järjekorrad ja tasulisele meditsiinile ligi ei pääse, sest raha selleks ei jätku...

Ühesõnaga - tublid! Smile

         

...sest siin lihtsalt EI SAA midagi valesti ju minna!!!
Vasta
#13

(21-08-2021, 10:53 AM)Janka Kirjutas:  
(20-08-2021, 23:32 PM)korvimees Kirjutas:   Mõelge ikka ka veidi, enne kui inimesi hirmutama hakkate. Jutt ei käi siin ju tootmisest, vaid nokitsemisest.
See, et eestlane oma tervise pärast muret ei tunne on meile kõigile teada.

Jah, ma ei kanna ... jne jne 

Ühesõnaga - tublid! Smile  

 Siit edasi oleks juba mõttetu vaidlus, eks iga mees ise teab, kuskohast tema piirid jooksevad. Samas ettevaatlikkus kulub alati ära. Meenub lugu maamehest, kel oli 10 last. Ometi oli ta väga hoolikas ja kandis kogu aeg kummi, ainult ku*emise ja ni**umise ajaks võttis maha Smile Seega olgem ikka hoolikad ja ettevaatlikud ning üleüldse tasub kõikvõimalikud tööd alati teenusena sertifitseeritud spetsialistidelt sisse osta, mitte ise kodus nikerdada. Smile

P.S. Samas võiks moded kogu asjasse mittepuutuva jura (k.a. see postitus) ära kustutada, kuna teema on siiski TIG keevituse valik mitte tervishoid.




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#14

Noh kui üks saksanimega härra külas hakkab käima ja asju peitma ei jõua need kaitsevarustuseta alukeevitajad ennast vast ära vanduda, samas ma olen tähele pannud, et keevituse äratõmbele turgu on. Oksjonil lähevad hinda. Niiet keegi kuskil ikkagi hoolib oma tervisest.

Mis aga puutub sellesse kas osta dc või ac/dc võimekusega masin, siis võimekus võiks ikka olla.
Vasta
#15

Miks selle tervishoiu osa ära peaks kustutama? Siin on niigi üliusinaid kustutajaid, las ta olla. Paneb mõnigi ehk respiraatori ette. MIG või TIG, metall ikka sulab protsessi käigus.
Vasta
#16

(20-08-2021, 18:00 PM)Janka Kirjutas:  
(20-08-2021, 16:38 PM)vant Kirjutas:  Võib- olla valgustad ullikesi, mis hirmsad ohud need on alu keevitamisel? Sarkasminoodi järgi võiks arvata, et teadmisi on rohkem kui tavalisel keskmisel foorumlasel.
Internet on infost pungil.
Ma tõepoolest ei viitsi siin lektoriks hakata, et vastavaid loenguid peaksin pidama. Ilma sarkasmita, käsi südamel.

Aga kui küsiti, siis näiteks...
Korralik ventileeritav filtrite, puhuri ja akuga varustatud mask, mis alu keevitajat alzheimerist päästab, maksab umbes sama palju, kui siin teemast läbi jooksnud odava klassi keevitusaparaadid. Kohtväljatõmme on lisaks lausa kohustuslik.
mina ei teadnud ja küsisin guuglilt. Ei saanud konkreetset vastust. Tõsi - kui küsida terase ja alumiiniumi kohta, on alumiiniumist rohkem juttu. Aga mitte nii dramaatilises võtmes, nagu teemapüstitus.

milles on täpselt probleem ja kas ohud / mõju tervisele on tavaterase keevitamisest ikka märkimisväärselt (suurusjärk) suurem?

Edit: teema on poolitatud TIG keevituse valikust

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#17

(22-08-2021, 10:30 AM)13piisab Kirjutas:  
(20-08-2021, 18:00 PM)Janka Kirjutas:  
(20-08-2021, 16:38 PM)vant Kirjutas:  Võib- olla valgustad ullikesi, mis hirmsad ohud need on alu keevitamisel? Sarkasminoodi järgi võiks arvata, et teadmisi on rohkem kui tavalisel keskmisel foorumlasel.
Internet on infost pungil.
Ma tõepoolest ei viitsi siin lektoriks hakata, et vastavaid loenguid peaksin pidama. Ilma sarkasmita, käsi südamel.

Aga kui küsiti, siis näiteks...
Korralik ventileeritav filtrite, puhuri ja akuga varustatud mask, mis alu keevitajat alzheimerist päästab, maksab umbes sama palju, kui siin teemast läbi jooksnud odava klassi keevitusaparaadid. Kohtväljatõmme on lisaks lausa kohustuslik.
mina ei teadnud ja küsisin guuglilt. Ei saanud konkreetset vastust. Tõsi - kui küsida terase ja alumiiniumi kohta, on alumiiniumist rohkem juttu. Aga mitte nii dramaatilises võtmes, nagu teemapüstitus.

milles on täpselt probleem ja kas ohud / mõju tervisele on tavaterase keevitamisest ikka märkimisväärselt (suurusjärk) suurem?

Edit: teema on poolitatud TIG keevituse valikust
Kahjulikud gaasid ja aurud

Keevitamisel tekib nn keevitussuits, mis sisaldab tervisele kahjulikke ühendeid, metalliaurusid ja gaase. Nende kahjulikkus sõltub keevitatavast materjalist, lisamaterjalist ja kasutatud keevitusprotsessist, seetõttu peab keevituskohas olema nõuetekohane ventilatsioon, mis garanteeriks sobiva õhuvahetuse. Normide järgi peaks ventilatsiooni tootlikkus olema 1000 m³/h. Põhilisteks kahjulikeks ühenditeks on Mn, V, Mo, Ba, Zn ja Pb.

Legeerimata teraste keevitamisel on üle 80% tekkivatest ühenditest tervisele kahjutud. Kõrglegeerterase ja roostevaba terase keevitamisel on kahjulikeks kroomi ja nikli ühendid, mis võivad olla vähitekitajateks. Alumiiniumi keevitamisel tekkivad metalliaurud ja aerosoolid on mürgised ja võivad põhjustada Alzheimeri tõbe [2:168]

Keevitamise kaitsegaasid CO2, Ar, He ja N2 on mittemürgised, kuid kinnistes ruumides keevitades võivad need välja tõrjuda õhu ja esile kutsuda keevitaja lämbumise. MAG keevitusel moodustub vähesel määral vingugaasi, mistõttu kinnistes ruumides ja mahutites keevitades on vaja tugevat töökoha ventileerimist [2:168].



allikas:   https://eprints.tktk.ee/id/eprint/176/2/...misel.html
Vasta
#18

Jah, ma ei kanna terveid ja sertifitseeritud tööriideid, sest nagunii lähevad nad ühel päeval katki ja uute ostmine on nii kuradima kallis, et nutt tuleb peale. Pealegi ei kontrolli minu koduste nokitsemiste juures mitte keegi, mis mul seljas on.



Mismoodi 300-sed snickersi riided mind pensioni eas kauem elus hoiavad,kui odavad rööbad (me räägime ikka kodus nokitsemisest)!!!

Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#19

Brake Cleaneri kohta välismaal piisavalt targutatud.

https://www.google.com/search?q=brake+cleaner+welding&oq=brake+&aqs=chrome.0.69i59l2j0i512j69i57j0i512j69i60l3.1252j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8


Keevitamisel pole tavalisest respikast just väga palju kasu kuid 3M toodab selle jaoks maskialuseid aktiivsöega korduvkasutatavid respikaid.
Kasvõi näiteks 9928 mida enne koroonapaanikat sai ka alla 10 euro tükk kätte.

https://www.3m.com/3M/en_LB/p/d/v000075542/
Vasta
#20

(20-08-2021, 23:32 PM)korvimees Kirjutas:  EmmEmmEssi ja klooriga pidi olema veel ohtlikum puhastada, kui preigiga  Big Grin Kus k*radi kohast sellised targad alati välja kargavad?  Big Grin Miks peaks alu detaile enne keevitamist just brake cleaneriga puhastama?
Kirjutasin ju, et kunagi komistasin lihtsalt otsa kui aastaid tagasi internetis keevitamisteemalist infot otsisin.
See pole mingi udu vaid reaalne oht mis läheb samasse auku tsingitud materjali keevitamisega.
Alu keevitamisega pole tõesti suurt pistmist, sest pole vahet mida sellega puhastad, nii kui jäägid kuskil kuuma
saavad on jama.
Ma olen tavaliselt  harjamisest tekkinud tolmu puhastusbenaga maha nühanud ja aitab. Mõned üksikud korrad
olen atsetooniga TIG-varrast nühkinud, aga ainult seepärast, vardad said lolli peaga kunagi suvalise
kummirõngaga kokku tõmmatud ja see paari aasta pärast kleepus ning pudises...

Mul on tähelepanekuid endast ~12 a. noorema, igapäevaselt garaažis leiba teeniva mehe kohta. Viimase
kümmekonna aasta jooksul on ta üha enam hakanud kaitsevahendeid kasutama. Mida aeg edasi seda rohkem,
eriti pärast viimast tõsisemat õnnetust kui rooste-metallikübe relakast silma lendas ja elu põrguks tegi. Hea,
et vikerkesta kahjustus pikapeale paranes. Kõrvaklappe ka varem ei tunnistanud, nüüd olen neidki peas näinud.

Ma olen alla 50, paremast kõrvast poolkurt ning mõlemas kõrvas tinnitusega. 90-te alguse reivid, vanemate
keldris kreissaega pidev pliidipuude saagimine ning hilisem motikasõit on kõik lõivu nõudnud. Kuid relaka
paljas käivitaminegi ilma klappideta on siiani füüsiliselt ebameeldiv, poolkurt või mitte. Võibolla olen ma relaka
tekitatud müra spektri suhtes kuidagi eriliselt tundlik.

Starost ne radost, eriti kui tervis p*erses, hoidke seda.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne