[poolita] Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi
#81

Kui seda punkt kolm ,taastuvenergia tasu poleks, siis poleks ka neid väheseid tuulikuid, mis keskmise elektri hinna alla toovad.
Ehk elekter oleks veel kallim.
Vasta
#82

(09-12-2021, 09:29 AM)raulex Kirjutas:  Kui seda punkt kolm ,taastuvenergia tasu poleks, siis poleks ka neid väheseid tuulikuid, mis keskmise elektri hinna alla toovad.
Ehk elekter oleks veel kallim.

Pole päris õige. Tuulikud toovad hinda alla vaid siis, kui need töötavad. Ning sel ajal tiksub tuulikute tarvis reservis hoitava (ehk parasjagu maha jahutatud) katla miinus. Ehk taastuvenergia tasu on sõna otseses mõttes meiepoolne panus taastuvenergia vägisi arendamisse. Millest on peamise tulu saanud "päikeselaene" vahendanud pangad ja paneele püstitanud firmad. No natuke tiksub paneeliomanikele ka. Tuugenitega on pahasti, sest enamus inimesi on nende vastu, kuna "elektrit saab ka ilma nende koledate linnujahvatiteta". Ilma tuumajaamata nii palju varsti enam ei saa... Aga tuumajaam tuleb kõige varem 10 aasta pärast, kui täna hakata sinna panustama päriselt. Mida esialgu ei paista küll kuidagi meid valitsema sattunute toimetamisi vaadates. Ehk odavat (ja kindlat) elektrit ei saa enne inimpõlve.

Üks eelkõneleja on õigesti juba kirjutanud, aga ma natuke täiendan.

Öise aja madalamad tasud on puhtalt tarbimise juhtimiseks. Ei ole öine edastamine odavam, aga öist tarbimist on vaja edendada. Ehk rõhudes (õigesti) inimeste ahnusele, saadakse kulutuskõverat laugemaks ja ajas vähem muutuvaks.

Aktsiis on maks teise nimega. Kuningal on pappi tarvis Big Grin Juriidiliselt olla vahe tohutu, aga sisuliselt on sama asi.

Envi, palun täpsustada, milline küsimus mul on jäänud vastamata? Doktor ma ei ole, aga natuke neist asjust olen kuulnudWink
Vasta
#83

Mina sain aru et börsil ei ole hind mitte keskmine vaid selle määrab viimane pakkuja.
Vasta
#84

Viimane pakkuja määrab jah hinna. Ja selle tuhat pakkus väidetavalt mitte tootja, vaid suurtarbija kes oma tootmise selleks tunniks välja lülitas.
Keskmise all mõtlesin aasta keskmist elektrihinda.
Ainult põlevkivist toodetud elektri omahind on täna 130 eurot ja see saab ainult kasvada nii tootmiskulude kui ka CO 2 kvoodi hinnakasvu tõttu.
Vasta
#85

Tuulikute arendajad on rääkinud pikalt et saavad ka ilma toetusteta hakkama, lihtsalt kotitakse tugevama õigusega.
Eile käisin Narvas ja Aserist läbi sõites uhasid ainult umbes 1/3 tuulikutest, kui hinnad laes peaks ju kõik uhama elu eest.
Vasta
#86

Täna ilmselt saavadki enamikul päevadel.
Tuulikud on ise ka kümne aasta tagusega võrreldes arenenud, nii väikseid enam ei tehtagi.
Esimesed vanad tuulepargid on praeguseks toetustest maas, need toodavadki kommertsalustel. Toetus on 12 aastaks.
Ja uued tuulepargid saavad ainult hinnagarantii odava börsihinna tundideks.
Ehk algusest peale toodavad enamus ajast turuhinnaga ilma toetuseta.
Vasta
#87

(08-12-2021, 10:39 AM)Meistrimees Kirjutas:   Minu generaatoriga on 5500W võimsus 3 liitri bensiiniga. Ehk siis 3*1,6/5500=87 senti KWh

Õhtuleht on kah koledad asjad läbi arvutanud:

https://www.ohtuleht.ee/1050421/uskumatu...iiniautoga

Sealt jäi silma generaatoriga tehtud elektri hind 40 senti kilovatt-tunnist.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#88

Seda artiklit ei pääse lugema, kuid eeldan, et see oli sama mida kuksilt teisest kohast sai lugeda tasuta. Seal hakkas igast lapsikusi silma arvutustel ala ruumi soojendamiseks on võetud arvesse ainult otsene energiavajadus õhu temperatuuri tõstmiseks temperatuurilt X temperatuurini Y. Ruumi soojuskadu ning kõigi ruumis olevate kehade temp tõstmine sinna Y temp juurde on jäetud arvestamata.

5KW väljundvõimsusega diiiselgeneka manualis on kirjas kütusekuluks 1,6l/h nominaalvõimsusel. Tehaseandmed on tihtilugu veidi optimistlikud ning reaalselt võib see sinna kuni 2l juurde ehk küündida, eriti kui masinal veidi vanust ka juba. Bensumootorid on teadupärast janusemad ning 3l/h on täitsa reaalne. 2,5l/h võiks eeldada mingiks tehasepoolseks hinnanguks.
Vasta
#89

(08-12-2021, 10:28 AM)olli Kirjutas:  Sellise väikse bensiinigeneraatori kasutegur on kindlasti natuke madalam kui korralikul diiselgeneraatoril. Ütleme, et 25%. Seega ühest liitrist bensiinist saab umbes 2,5 kWh elektrit. Bensiin maksab ümmarguselt 1,5 EUR liiter, koos kõigi maksudega. Järelikult kWh hind 0,6 EUR. Ehk 600 EUR/MWh. Elektri börsihinnale tuleb mõistagi käibemaks, võrgutasu ja aktsiis juurde arvestada. Aktsiis on seejuures praktiliselt olematu aga võrgutasu (hetkel -50% "kampaania") ca 20-30 EUR MWh eest. Seega suurusjärk 450-500 EUR/MWh börsihinnast alates on bensiiniga odavam elektrit teha. Nüüd muidugi, kui suudaks ülejääk soojuse bensiinigeneraatorist tuppa juhtida, oleks tulemus juba hoopis teine.
Ei ole üldse küsimus! Merel me teemegi peamasina jahutusveest kuuma tarbevett ja ka toasooja Big Grin Koduse majapidamise tarbeks tuleb lihtsalt ise soojusvahetiga generaator mürakindlasse ruumi ehitada. Õigemini on tarkpead välja arvutanud, et üliodava diiselsõiduka tiksutamine on juba odavam kui enamus muid offgrid-lahendusi. Suudad sinna autole veel 230V geneka ka juurde pookida... PSA 66kW HDi võtab tunnis heal juhul liitri kuni poolteist, seda siis natuke kõrgema pöördega. Ma suutsin 2021 hooajaga sellega ära kulutada 500 kildi läbimisele (metsas ja külateekestel!) ning maja tarbeakude laadimisteks pool paaki kütust. Ainuüksi kallima ehk hea seinavoolulaadija kulu on nii suur, et ma võin selle raha eest mitu suve akusid autoga laadida Big Grin Rääkimata paneelidest ja vajalikest vidinatest! Sealt edasi mingi pisema a'la 20-ruuduse maja kütminegi pole probleem. Kuna paneelindus on läinud odavamaks, siis vist tuleb need panna, saan äkki suvel ka külmiku omale. 
PS. veel kavalamad on väitnud, et pizdepsel-hübriidi varastamine on kõikse kasulikum Big Grin Saad oma moodsa ja suure mahutavusega elektrijaama. Ja seda saab ju ka Päikese olemasolul paneelidest laadida, ei pea sisepõlemist kasutama. Eks asjad on arenenud sinnani küll, et meie kliimas saab pisema suveelamise, kus ollakse "kella keeramisest kella keeramiseni" ja mis asub postielektri võimalusest arutu rahanumbri kaugusel, ikka täitsa mõistliku hinnaga off-grid teha. Kõik õhukaudu interneti teel kaugkäivitused jms teeb võimalikuks vaat et soomlasliku pisikese kalamehe-mökki talvisegi pidamise! Aga mingi tõsisema voolutarbega majapidamisega läheb praegusel aastaaajal ja kliimas küll altervantiivne elekter raskeks ja kalliks. Kel on paneelipargid, täna ilus ilm ja Päike isegi paistab! Palju sealt ka tuleb??? Mingi veoka aku saaks ööseks täis laetud?
Vasta
#90

Tere!
Teist talve elame nigerla soojustusega maamajas. Kütteks on õhksoojuspumbad, elekter on veel kuni 1. jaanuarini börsihinnaga. Elektriarve 300 eur kuu.
Mul küpses plaan, kuidas tuba soojaks saada:
 1. tellisin 8 kw diisel soojapuhuri aliexpressist, 142 jewrikut koos transpordiga.
Tööle hakkab see fritüüriõliga, mis on tasuta.
2. Tellin Saksamaalt diiselgeneka, mis hakkab tööle fritüüriõliga. Kompott läheb maksma ligi 3k, hind sisaldab lülitusautomaatikat.Siis elekter on tasuta. Soe tuleb ka tuppa.
3. Ostsin katlamaja, mis töötab vana mootoriõliga, on vaja ainult paika panna veel. Kütus tasuta, sooja annab 25 kw.
Võrgust tulev elekter on ainult tagavaraks. N*ssige elektrihinnaga edasi, mul kama.
Suvel kruvin katusele päikesepaneelid, tuppa Liitium metall akud ja elu nagu lill.
Ei viitsi enam külmetada elektrihinna pärast.
Vasta
#91

Mactoonaldsis töötad või ? ;-)
Poslamaslaga diisel vajab veidi ümberehitusi et tööle hakkaks - lisaks kütuse eelsoojendusele ka väga head filtrid vajalikud.
Päikesepaneelid katusel on hea aga nõuavad pidevat puhastamist talvel kui soov sealt midagi ka saada.
Igasugune generaator peab ka kvaliteetse siinuse välja andma - muidu on jama majas tundlikumate tarbijate puhul.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#92

(09-12-2021, 16:14 PM)Aiku30 Kirjutas:  Tere!
Teist talve elame nigerla soojustusega maamajas. Kütteks on õhksoojuspumbad, elekter on veel kuni 1. jaanuarini börsihinnaga. Elektriarve 300 eur kuu.
Mul küpses plaan, kuidas tuba soojaks saada:
 1. tellisin 8 kw diisel soojapuhuri aliexpressist, 142 jewrikut koos transpordiga.
Tööle hakkab see fritüüriõliga, mis on tasuta.
2. Tellin Saksamaalt diiselgeneka, mis hakkab tööle fritüüriõliga. Kompott läheb maksma ligi 3k, hind sisaldab lülitusautomaatikat.Siis elekter on tasuta. Soe tuleb ka tuppa.
3. Ostsin katlamaja, mis töötab vana mootoriõliga, on vaja ainult paika panna veel. Kütus tasuta, sooja annab 25 kw.
Võrgust tulev elekter on ainult tagavaraks. N*ssige elektrihinnaga edasi, mul kama.
Suvel kruvin katusele päikesepaneelid, tuppa Liitium metall akud ja elu nagu lill.
Ei viitsi enam külmetada elektrihinna pärast.

Õhksoojuspumbaga ei saagi talvel mingit sooja! Ja lakapealne tuleks ka soojapidavaks saada. Siis puupliit tuppa/kööki ja kõik need soetatavad asjad lihtsalt toetavad. Ma sain just novembri arve 100-aastasele 100-ruudusele mitte just kõige moodsama soojapidavusega majale: 296kWh ja 56€. Börsipaketiga. Homsest on fix.hind, tehti hea pakkumine ja börs tõuseb, seda võib arvata... Puid kulus 4 kolde peale ~1,5 ruumi ehk 1 tihu aga köetavat on 75-80 ruutu ja sauna olen see talv vähe teinud, kuidagi sattunud mujal sauna Wink  Aga elektriga pole muud kütnud kui sooja vett ja peldikus hoiab valvur 10 kraadi. Hetkel toas maja kaugeimas nurgas meetri kõrgusel 20 kraadi aga pliidiall oli ka tuli. Põrandal külmem.

Miskit pole teha, õhkküte ei ole meie kliimas ja suure massiga kiirgusküttele mõeldud vanades majades otstarbekas. Nagu ka IR. See on sellise soojamaa talve küte, kus öine 0-kraadi on vaja kompenseerida aga enamuse ajast on hoopis jahutada vaja. Ideaalne Prantsuse ja Hispaania Vahemere ja Biskaia äärne rannik! Parim küte katalaanidele ja baskidele, kus praegu on päeval +10 ümber ja külmemal öösel 0-3. Ööpäeva keskmine on selline 6-7 kraadi aga päikeselisi päevi on palju ja Päike käib meiega võrreldes ikka väga kõrgelt ja kütab! Ma miskipärast olen nendesse kantidesse sattunud pikemalt kondama just novembrist veebruarini ja see on igasuguse illusiooni Päikesega seotud alternatiivsustest Eestis minu jaoks nullinud. Jah, SEAL see kõik töötab ka talvel ja suvise ulmelise ületootmise tarbib ära lõputu konditsioneerimine. Eestis - unsutage ära! Puhas enesepettus.

Edit:tegin kiire võrdluse viimase käidud-oldud kohaga ehk siis Touloni juures Saint Mandrier sur Mer, kuskohast sai M/V Mojito Nice'sse sõidutatud jaanuaris 2018. See on siis Vahemere põhjapoolsem osa, sama laiuskraad mis Biskaia lõuaosa a'la Bilbao. Talvel nullis on juba "väga külm". Aga siis Päike:

Tallinn 21.september pööripäev: max. tõusunurk 31 kraadi, Päike taevas 07:04 - 19:20
Toulon 21.september pööripäev: max. tõusunurk 47 kraadi, Päike taevas 07:22 - 19:35
Pole suurt vahet peale Päikese kõrguse keskpäeval ei ole. 

Aga nüüd siis talvine pööripäev ehk 21.12 kant.
Tallinn: tõus 7 kraadi ja päev 9:17 - 15:20, 6 tundi PäikseKUMA Wink 
Toulon: tõus 23 kraadi ja päev 08:04 - 17:04, 9 tundi PÄEVAvalgust Päikesega!!! 
Päris sama ei ole Toulonis jõuludel, mis meil septembri keskel aga palju ei puudu. Lisame üldise soojuse, Vahemere talvise tuulisuse ja rohepöördel on isegi mingi mõte olemas. Eestis, nagu meist targemates põhjapool asuvates Riikideski, on see idiootsus ja nad üldiselt jamaga ei tegele. Tuumajaam tööle, gravitatsioon appi ja nii elatakse pilkane tuuletu külm pimedus ja päikesetus "roheliselt" üle. Virmalised tuugeneid ju ei toida...
Vasta
#93

(09-12-2021, 09:54 AM)v6sa Kirjutas:  
(09-12-2021, 09:29 AM)raulex Kirjutas:  Kui seda punkt kolm ,taastuvenergia tasu poleks, siis poleks ka neid väheseid tuulikuid, mis keskmise elektri hinna alla toovad.
Ehk elekter oleks veel kallim.

Pole päris õige. Tuulikud toovad hinda alla vaid siis, kui need töötavad. Ning sel ajal tiksub tuulikute tarvis reservis hoitava (ehk parasjagu maha jahutatud) katla miinus. Ehk taastuvenergia tasu on sõna otseses mõttes meiepoolne panus taastuvenergia vägisi arendamisse. Millest on peamise tulu saanud "päikeselaene" vahendanud pangad ja paneele püstitanud firmad. No natuke tiksub paneeliomanikele ka. Tuugenitega on pahasti, sest enamus inimesi on nende vastu, kuna "elektrit saab ka ilma nende koledate linnujahvatiteta". Ilma tuumajaamata nii palju varsti enam ei saa... Aga tuumajaam tuleb kõige varem 10 aasta pärast, kui täna hakata sinna panustama päriselt. Mida esialgu ei paista küll kuidagi meid valitsema sattunute toimetamisi vaadates. Ehk odavat (ja kindlat) elektrit ei saa enne inimpõlve.

Üks eelkõneleja on õigesti juba kirjutanud, aga ma natuke täiendan.

Öise aja madalamad tasud on puhtalt tarbimise juhtimiseks. Ei ole öine edastamine odavam, aga öist tarbimist on vaja edendada. Ehk rõhudes (õigesti) inimeste ahnusele, saadakse kulutuskõverat laugemaks ja ajas vähem muutuvaks.

Aktsiis on maks teise nimega. Kuningal on pappi tarvis Big Grin Juriidiliselt olla vahe tohutu, aga sisuliselt on sama asi.

Envi, palun täpsustada, milline küsimus mul on jäänud vastamata? Doktor ma ei ole, aga natuke neist asjust olen kuulnudWink

Võib olla polegi vastamata jäänud, aga tüütu on neid kuskilt teksti seest otsida... seepärast paningi küsimused 1...4.
Vastuseid lootsin samal viisil!
... ja lisaks veel 5. küsimus...
Olen ka mõne aasta koolis käinud ja siis räägiti elektri edastamise kadudest, mida sai küll vähendada pinge tõstmise teel.
Täna liigub elekter teab kus kaugelt meile ja teab kui kaugele välja!
5. Kas need kaod pole piisavalt märkimisväärsed, et olla üle poliitilistest otsustest?
Vasta
#94

(09-12-2021, 16:14 PM)Aiku30 Kirjutas:  Mul küpses plaan, kuidas tuba soojaks saada:
 1. tellisin 8 kw diisel soojapuhuri aliexpressist, 142 jewrikut koos transpordiga.
Tööle hakkab see fritüüriõliga, mis on tasuta.

Eks anna siis teada, kui ära oled katsetanud, kas ikka hakkas fritüüriõliga see ahi tööle. Aga sooja annab see ahi küll. Muidugi jutt olematust kütusekulust ei vasta tõele. Tegelik kulu on ca 10 liitrit diislit ööpäevas. Muidugi, kui miinimumi peal tiksutada, siis vähem, aga siis pole sooja ka Smile




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#95

sain kunagi tohhujaa seda fritüüri, ühe objektiga kaasavaraks kaasa. Oli jantimist, et sellest lahti saada. Naljalt 200-st vaati ikka ei liiguta, niisama. No see selleks. Eelmine tegelane oli seal majapidamises sellega eksperimenteerinud, vahelduva eduga. On nagu meelde jäänud, et mingi probleem tekkis seoses happesusega. Ja kuna siis olid hinnad odavad, ei tasunud ikkagi jamamist. Täna ilmselt pilt teine. Aga fritüür sai tol korral kuramus mehele pandud.. ei saa ikka kunagi midagi minema visata (.. siis ikka jäätmejaama viia).

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta
#96

Neile, kes aiku30-ga arutama hakkavad - kasutaja registreerunud 2h tagasi, postitus 2h tagasi. Esimene postitus bravuurikas, et ksf-del oleks ikka, kuidas inimest elama õpetada.
ma arvasin, et kass teeb nalja ja viskab poolnäritud kondi, et jälgida selle edasi närimist Smile
IP aadress tekitab aga mõtte, et ehk tuli hoopis hundu615 end lõbustama. Igatahes lõbus!

91.129.104.20 Postitus: RE: [poolita] Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi Autor: Aiku30
91.129.104.20 Postitus: RE: Viimane KGB-lane Autor: hundu615
91.129.104.20 Postitus: RE: Viimane KGB-lane Autor: hundu615
91.129.104.20 Postitus: RE: Liivapritsi valmistamine Autor: hundu615
91.129.104.20 Postitus: RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri (osa 2) Autor: hundu615
91.129.104.20 Postitus: RE: KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri (osa 2) Autor: hundu615
91.129.104.20 Postitus: RE: Riia parkimistrahv? Autor: hundu615
Vasta
#97

(09-12-2021, 18:21 PM)korvimees Kirjutas:  
(09-12-2021, 16:14 PM)Aiku30 Kirjutas:  Mul küpses plaan, kuidas tuba soojaks saada:
 1. tellisin 8 kw diisel soojapuhuri aliexpressist, 142 jewrikut koos transpordiga.
Tööle hakkab see fritüüriõliga, mis on tasuta.

Eks anna siis teada, kui ära oled katsetanud, kas ikka hakkas fritüüriõliga see ahi tööle. Aga sooja annab see ahi küll. Muidugi jutt olematust kütusekulust ei vasta tõele. Tegelik kulu on ca 10 liitrit diislit ööpäevas. Muidugi, kui miinimumi peal tiksutada, siis vähem, aga siis pole sooja ka Smile
8 kW on suure luksusauto ülivõimas kütteseade. Keskmine on 5-6 kW ja pisikestel 4kW! Reaalselt võttes on autotehnika tiksutamine täiesti optsioon. Olematut kütusekulu muidugi ei ole olemas ja ka 10 toopi ööpäevas on kergelt kahtlane aga siiski. Mingi pisema kubatuuriga värkstoa kütteks ja elektriks diiselkäula ninaosa koos armatuuriga "läbi" seina ja koguooper Big Grin Pedaalid ja muu huinjaa ehitad ka kinni. Nina jääb õue ja vibra vältimiseks võid ju selle rattarummudest mingitele pehmetele patjadele kinnitada. Roolivõimui asemele 230V genekas ka ja kogu süsteem. Müra pole sel suurem kui soojuspumba välisosal, eriti vee lteadlikult-oskuslikult kattes ja toru taevasse viies.  Suvel, kui on jälel toas palav ja on kliimaga nina, on kont ka olemas Big Grin  Off-gridina mõeldav, postielektri olemasolul kindlasti mittetasuv. Ja kõige lõpuks saab ju läbi käimakoti ka pöörleva liikumise millegi töövahendi ringiajamiseks kätte! Siin äsja olid mingid telesaated, kus postielektri ühenduse eest küsiti ulmelisi summasid. Elad maal, ostad ühe traktorilaadse, regad ennast põllumehena ära ja uhad sinisega. Alternatiivenergia-jõujaam. Kindlasti kusagil keegi on ammu ära teinud, Venemaal raudselt Big Grin
Vasta
#98

Loodan, et see diiselpuhuri jutt on huumori teema ja keegi tõsimeeli ei plaani eluruumide kütteks seda kasutada. Enese (ja enda pere) ära tapmiseks on väga palju kiiremaid ja odavamaid mooduseid.
Vasta
#99

Tu om kole riist jah, nääh, üits laits ommginõ joba otsa ant  Sad

   

https://www.aliexpress.com/item/1005002856936205.html
Vasta

(09-12-2021, 18:20 PM)envi Kirjutas:  Võib olla polegi vastamata jäänud, aga tüütu on neid kuskilt teksti seest otsida... seepärast paningi küsimused 1...4.
Vastuseid lootsin samal viisil!
... ja lisaks veel 5. küsimus...
Olen ka mõne aasta koolis käinud ja siis räägiti elektri edastamise kadudest, mida sai küll vähendada pinge tõstmise teel.
Täna liigub elekter teab kus kaugelt meile ja teab kui kaugele välja!
5. Kas need kaod pole piisavalt märkimisväärsed, et olla üle poliitilistest otsustest?

Ma ei leia küsimusi 1-4Sad

Kaod oleksid määravad siis, kui otsuseid teeksid spetsialistid. Aga täna teevad otsuseid avaliku halduse magistrid või avalike suhete spetsialistid. Keda väga ei sega kujuteldav kadu kujuteldava laine siirdumisel piki voolujuhti ümbritsevat aegruumi. Peaasi, et oleks roheline ja võrdõigusline. 

Seda enam, et kõrgepingelise energiaedastuse korral füüsikaline mateeria ju sisuliselt ei liigu. Liigub elektriväli, mis ümbritseb juhti. Mul on endiselt seda raske ette kujutada, võtan lihtsalt teadmiseks.


Ning tunnistan, et ei tea, kui palju on liinikadu väiksem sama 10 KVA edastamisel Narvast Tartusse võrreldes selle sama koguse saatmisega näiteks Prahast Tartusse. Aga meil võiks olla siin keegi, kes teab. Palun harida Cool
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne