[poolita] Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi

Päikeseelektri mõttetuse või mõttekuse kohta nimetaks ka meie laiuskraadil konditsioneerimise vajaduse.
Jah, vana talupojaloogikaga taredes on see pigem pseudoprobleem.
Maast laeni akendega ultramoodsas kontorihoones on juba aprillis konditsioneerita nii palav, et tööd saab teha ainult ujumisriietes märg kalts otsaees.
Vasta

(10-12-2021, 12:48 PM)Janka Kirjutas:  Tu om kole riist jah, nääh, üits laits ommginõ joba otsa ant  Sad
Klassikaline ja tavaline "vebasto" või siis "ikarussi salongiküte" või ... mis ajastust keegi on Big Grin Aga 10 liitriga ööpäeva küll ei saa, ärge unistage! Kvaliteettootja Webasto 5kW Thermo Top EVO võtab reaalses kasutuses 0,7-1 liiter tunnis! 0,5 ja alla saab soojas ilmas kerge "puhumisega". On neid merel vägapalju tunde tarbitud... 8kW puhul pigem 1-1,5 tunnis ehk siis ööpäevaga 20-30 liitrit. See nüüd puhas õhkküte. Teine teema on diisel-veesoojendid ja seal taga massiga/mahutavad radikad. Ka merel palju kasutusel ja ennde hind on omajagu kõrgem, sooja ei tule ni iruttu aga kütusekuluna on nad vaat et 3 korda ökonoomsemad! 15kW Thermo Top Pro 150 kulutab samamoodi 1,2-1,5 liitrit aga välja ananb 3 korda rohkem. JA kui on süsteem kuum, siis sooja hoidmiseks kulutab juba olulislet vähem. Miks on õhkkütte "vebastod" popid, ongi odavus, lihtne paigaldus ja sooja saamise kiirus. Nii merel kui autos! Aga tõsine merematkaja ja majaehitaja panustab soojaks köetavasse massi. Vesi ja radikad on esimene ja lihtsaim kuni siis ju sooja ja tonnides kaaluva köetava betoonpõrandani. 
Ja eks ta ole ka tänases rohelises asjas ja teema põhipealkirjaski kirjas, et Päike ja tuul pannakse enamasti sooja vette ja sealtkaudu saadakse kõik vajaminev. Vesi või dedelik üldisemalt on ju kõige parem liikuv energiakandja, kel on ka massi. Sa võid ju õhutoru maasisse panna aga maakütet sellest ei teki.
Vasta

mina teadsin,et eelsoojendused võtavad max 0,5 liitrit tunnis. tava sõiduauto 2,0 diisel võtab 1 liiter tunnis.kuidas see pisike käkk samamoodi liiter tunnis võtab
Vasta

(10-12-2021, 20:33 PM)sturmbannführer Kirjutas:  mina teadsin,et eelsoojendused võtavad max 0,5 liitrit tunnis. tava sõiduauto 2,0 diisel võtab 1 liiter tunnis.kuidas see pisike käkk samamoodi liiter tunnis võtab
Käkk või mitte aga kütuse kulu sõltub võimsusest.
Veoauto "kuiv gero"  võtab olenevalt ilmast 0,5 ja ülespoole.liitrit tunnis.
"Märg gero" aga alustab 1liitrist ja mida külmem seda rohkem joob.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Rääkides maismaameestega "gerodest", siis minge käige korra merel ära, kulutage selle "geroga" tehast uskudes kogu kütus ära ja jääge sadmast näiteks 2 miili kas tuulevaikusesse või tormi... Ja PEALE seda ei usu Te mitte ühte muinasjuttu pooleliitrisest kütusekulust! Ma räägin PÄRISELUST ja olen aus: ma olen ka käinud kummariga 2 miili kauguselt Visbyst 16-meetrisele jahile diislit toomas! Piisab, kui sa arvutad 3 ööpäeva peale 0,1 liitriga tunnis valesti mis teeb 3,6 liitrit, mis jäigi puudu! Rekkamees ei hakkagi sellest kunagi aru saama, sest neil on tankla kogu aeg olemas. Keerab tund varem tanklasse ja mure murtud... Arvutada tuleb varuga ja nii, et jääks ÜLE! Eks seda Omanike ja tehaste muinasjutet on elus liigapalju usutud ja juba aastaid ma otsustan ise, palju miski masin kütust võtab. Peale seda pole hätta jäänud ega pidanud vaevalislet purjega sadamasse ukerdama. Viimane kord 1.novebber, kus lõpuks jäid paaki äkki "aurud" aga Dirhanisse tankimiskaisse me saime! Jah, vahepeal kasutasime Osmussaare varju, et päravurri paagis tunni jagu bensiini ka ära  kasutada! Lõpuks suudad kütusekulusid grammides ette mõelda vastavalt laienle, tuulele jne. Aga seda teed VARUGA. Jääb mingi kuudi gero 5 minutit varem vait - so what??? On see 5 minti valju tuulega näiteks Nice sadamasse sisenedes??? Korraldad mingi 100 milli hävingu...
Vasta

Sul see shift klahv kiilub kinni aeg-ajalt klaviatuuril?
Vasta

Nii, mehed-kotkad! Kuna on "testimsie" teema, siis jätkame selel roheenergia asjaga. Eks on ju asju aastaid vaadatud... Tänane päev on aga REAALSELT suurele enamusele eramajaomanikele selline. Et siis Päikese "kõrgus" keskpäeval detsembris ja lõunasuunaline 30-ruuduse pargi jaoks katus, mis võiks ju roheenergiaga elu kergendada. See teeks selline 4,5kW, mis annaks ideaaltingimustel ehk S ja 15 kraadi otse Päikeses 4000 kWh aastas. MAja elektrikulu praegu on olnud täpselt 3500-4000. Koos akupakiga, ilma milleta ei ole asjal üldse jumet, ja koos targa süsteemiga, mis vajadusel laeks akusid sel meljal kuul aastas odava börsielektri pealt, 10-12K€ ehitusmaksumus. Aga OH HÄDA!!! Puud on ees! Pilt on ju raagus puudega Wink Nõmme, miljööväärtuslik, roheline, männid on pühad jne.... Reaalselt saaks ma sealt katuselt kätte kesksuvel "midagi" ja siis vast tuhatkond kilo, vatti ja tundi. Ja siia see rohepööre lõppebki! Kõrgemale maja katusele ei saa kunagi luba paneele panna aga ega sinnagi Päike rohkem paista!  Mändidel on ju omadus kasvada ka... Samas tänu paneelindusele arendatud akulahendustele ja nende tarkadele Internetist infot tarbivatele juhtsüsteemidele tundub jumet energia säilitamisel olevat! 10K€ kõigemoodsam akundus, mida siis laadida ja kalli elektri ajal tarbida, tundub lõputute piirangutegatiheasustusalal olulislet jumekam. 8-15 kWh päevas akudelt kätte saada pole tänapäeval üldse teemaks. 

Ja täpselt nii me kogu selle rohepöördega ummikusse jooksemegI!  Esiteks elame Päikese energia jaoks täielikus karupees Jah, aasta kogunumber on ju ilus aga me ei vaja kesksuvist elektrit! Päikese otsese kiirguse Kalkuklaator, mida mina olen kasutanud, seda siis iseenda vihastamiseks aga ka käidud ja kogetud kohtade võrdlemiseks iseenda elukohaga! Põhimõtteliselt 4 kuud, kus me pärislet elektrit vajame, seda Päikesest EI TULE! Ja me räägime ainult näiteks Nõmmest, kus elab täna 50 000 elanikku! Nendest julgelt 30 000 o P äikeseenergiast kõikmõeldavate keeldude pärast ära lõigatud. Isegi sellest kesksuvisest... Tuulest ja veest pole Eestis mõtet rääkida, need mikrotuulikud on mõttetud isegi merenduse kontekstis!  Sealt ei tule midagi peale müra. 
Aga ka need "õnnelikud" kel on park otse Päikeses ja saavad äkki isegi mingeid toetuseid, siinsedki ksf!id, ei ole kuidagi efektiivsed! 5 kuud on Eestis pimedus, kus otsene maapinnale jõudev Päikesekiirgus on vahemikus 3-40kWh/m² siis selel paneelide kasuteguri ja ruutmeetritega läbikorrutamien annab ikkagi masendavalt ahastamapaneva tulemuse. Ja pole ka see oktoobri 30-40kWh/m²  mingi number! Selleks ongi see kalkulaator hea, et lähed jalutad kuroriga kuhugi Euroopasse ja vihastad! Võtame Euroopa keskpunkti Müncheni, see on igatepidi keset mannert ilma russlandita. Seal igasse suunda on enam-vähem ühepalju maad ja elanikke. Ja siis vaatame, mille järgi öiroliit oma rohepööret teeb! Aasta koguhulk on 1156kWh/m² mis ei ole vägapalju suurem Eestist! Jäme 10% - elame üle! Aga TALV oktoobrist märtsini: 61, 35, 23, 27 ja 52kWh/m²!  Tipp juulis 178kWh/m²!  Ja oma lageda lõunasse avatud maakodu, kuhu ju olen mõelnud, et "võiks" ka pargi panna, kasutamata maad jagub: 36, 11, 3, 8 ja 26 ning tipp juulis sama 178kWh/m² aga aastane kokku 1012,3kWh/m².  Münchenis saab 5 kuuga Maa energiat 198kWh/m², siis Noarootsis kõigest 84kWh/m²! Sellest saab parimate ja kalleimate paneelidega kätte 1/5, mille hind Eestis, akupankadest rääkimata, on jälle omajagu kõrgem Arenenud Vanast Euroopast!  

Mul oleks vabalt 1000 ruutu paneelide alla panna, see ongi just selline ksf! kassi 165 kW park, mis võiks aastas toota teoorias siis 160 000 kWh elektrit ehk selline ~800 ruutu parimaid paneele.  Kusagil Alpides saaks sama paneeli hulga juures kätte 185 000 kWh aga siis mõlemas kohas "pimeda ja külma aja" vahe ehk see, kui me just seal suusatamas käime!!! Noarootsis 5 kuuga 13 500 kWh ja seal Kõrgel mägedes, kus elavad Valged Inimesed peaaegu 32000 kWh!!! Üle KAHE KORRA rohkem! Võtame praeguse kuu elik siis detsembri: 3 vs 23 ehk 480 kWh vs 3680 kWh! Kus saab reaalslet off-grid roheelektriga ära elada, kui see on piisava akupargiga seotud? Ja me räägime 100 000 eurot suurusjärgus investeeringust! Kõige halvema kuu tootlikuse vahe on 7,66 korda ehk VIIS KORDA väiksemat parki on seal vaja samasuure elektrikuluga maja aastaringseks off-gridimiseks! Millest me räägime? Tuleme Alpidest üelspoole, muutub asi kehvemaks, läheme aga lõunasse, siis koos oluliselt kõrgema aastaringse temperatuuriga ja lumetusega muutub asi veel. Kog uaeg võrreldakse Saksamaaga, et "kuidas seal kõik toimub".  Et oleks AUS, võtame siis nende põhjapoolseima suurema linna Kieli ka ette: 51, 18, 12, 15 ja 30kWh/m² mis teeb sisi kokku 126kWh/m² ehk siis teoorias ikkagi veel 1,5 korda rohkem! Ja see õnnetu detsember siis 1920 kWh, mis võimaldab ka täiesti ära elada! No ja nendeni ei jõua mitte kunagi Venemalt pärit arktiline Siberi külm ja totaalne tuulevaikus.
Vasta

Lohutuseks mõnele hädaldajale, elu siinsel laiuskraadil on üldse mõtetu, põllult saad vaevalt ühe saagi, 4 või oli see 5 Cool kuud pead raha eest päevitama jne, jõulude ajal tuleb naabritega võistelda maja tulukestesse uputamises ja lumerookimistehnikaga eputada, suvel muru niita ja mida veel. Vot palmi all oleks elu lill, kas keegi keelab?

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

Öine odav päikeseelekter ?  Kui füüsikud avastavad võimaluse  kuuvalguse toimel elektrit toota , miks ka mitte , praegused tehnoloogiad ei võimalda ka detsembrikuu päikselistel tundidel päiksepaneelidest märkimisväärsel hulgal elektrit toota .
 Tuulepargid millised praegu võrku toodavad annavad kogutoodangust 5 - 12% , kui see tuuleparkide võimsus kasvab ka 10 korda , siis mis saab 25 külmakraadiga kui pole päikest ega tuult ?
Vasta

Tsitaat:mis saab 25 külmakraadiga kui pole päikest ega tuult ?
Ostad sidruni ja paned elektroodid sidrunisse. 

https://www.youtube.com/watch?v=zgwn6iEjYjU

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta

MINA näen lahendusena vaid tuumajaama ja mitte mingit 400 MWh vaid ikka võimsat , mis võimaldab ka energianäljas naabreid aidata , praegu on balti ja soome piirkonnas puudu 1200 MWh elektrit , plaanitud rohehullus tõstab vajaduse elektri järele 2 kordseks  , nüüd kui Meil oleks  saadav odav elekter siis : inimesed ei peaks talvel pelgama külma , suvel saaksid jahutada eluruume , oleks toimivad ja hinnalt jõukohased soojustagastusega ventseadmed - inimesed oleks tervemad , väheneksid kulutused tervishoiule või saaks parema tervishoiu , parema hariduse , võimekama riigikaitse , turvalisema elukeskkonna , eksporditud elektri eest laekuvast rahast saaks  tagada oi kui palju , mida praegu pole .
Vasta

(13-06-2022, 22:43 PM)edvard Kirjutas:  MINA näen lahendusena vaid tuumajaama ja mitte mingit 400 MWh vaid ikka võimsat , mis võimaldab ka energianäljas naabreid aidata , praegu on balti ja soome piirkonnas puudu 1200 MWh elektrit  ...
Räägime ikka õigetes ühikutes: võimsust mõõdetakse vattides, mitte vatt-tundides.
Tuumajaama vajadus on aga ilmne. See asendaks põlevkivijaamad ning laseks meil elada selle ajani, kui taastuvenergeetikud on oma sisteemi üles ehitanud.
Vasta

(13-06-2022, 18:17 PM)MeelisV Kirjutas:  ...
Eks paljud hakkavad laadima öösel näiteks.
No kui töölt koju tuled, siis tulebki öösel laadida aga... viimasel ajal pole öine elekter mitte odavam päevasest, nädalavahetustel isegi vastupidi, viimane laup-pühap. oli ca k 11-17 alla 5 sendi ja öösel üle 30 sendi ...
See mõttetu börsijura tuleb ära lõpetada, EW ostab  tootjalt lepingulise hinnaga a la 3 senti (ja müüb edasi eraisikutele ja firmadele kindla hinnaga a la 3,2 senti) ja punkt, millega toodad on su oma mure - sitast-saiast või põlevkivist, kui hind läheb üle 5 sendi on see rohelisus juba tappev ja tuleb ära lõpetada, parem sureme kliimakatastroofi kätte kui energianälga.
Vasta

Börsimula ja samamoodi CO2 teema tuleks tõesti ära lõpetada! Oli siin jaanuaris jutt peale kõrgeid elektriarveid, et inimesed, koguge suvel raha, et talviseid elektriarveid maksta. Tsiteerides siit foorumist klassikuid, tahan öelda, et "Halllooooo!!!"- mille arvelt, kui suvel on hind kõrgem kui talvel. Näiteks eelmisel kuul oli mul arve umbes 3x kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal, ulatudes kõrgemale kui ükskõik millisel varasemal aastal külmimal talvekuul. tõenäoliselt on suht sama seis kõigil. Eesti elekter on Euroopas kalleim/kallimaid, samamoodi on inflatsioon Euroopas kõrgeim, hinnatõusudest me ei räägigi- tundub vägisi, et see jutt poliitikute plaanist keskklass ära hävitada vastab tõesti tõele.
Vasta

(14-06-2022, 08:25 AM)Aare R. Kirjutas:  Börsimula ja samamoodi CO2 teema tuleks tõesti ära lõpetada! Oli siin jaanuaris jutt peale kõrgeid elektriarveid, et inimesed, koguge suvel raha, et talviseid elektriarveid maksta. Tsiteerides siit foorumist klassikuid, tahan öelda, et "Halllooooo!!!"- mille arvelt, kui suvel on hind kõrgem kui talvel. Näiteks eelmisel kuul oli mul arve umbes 3x kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal, ulatudes kõrgemale kui ükskõik millisel varasemal aastal külmimal talvekuul. tõenäoliselt on suht sama seis kõigil. Eesti elekter on Euroopas kalleim/kallimaid, samamoodi on inflatsioon Euroopas kõrgeim, hinnatõusudest me ei räägigi- tundub vägisi, et see jutt poliitikute plaanist keskklass ära hävitada vastab tõesti tõele.
Ära sellepärast väga muretse - uuel talvel saavad hinnad olema palju kõrgemad kui sellel suvel  Smile niie t hakka koguma.
Vasta

Seepärast ma ütlesingi sama nagu honkomees, et see börs ja muu jama tuleks kiiremas korras ära lõpetada. Normaalne elu ikka küll- me peame mingil aastaajal KOGUMA selleks, et kasutada sääste teisel aastaajal normaalseks eluks vajalike teenuste eest tasumiseks, ja seda 21. sajandil! Mäletame ju küll, kuidas detsembrikuu arved küündisid paljudel lausa terve kuupalgani, see pole ju päris normaalne, õigemini on see ju lausa mõistusevastane. Inimene teeb kuu aega esmaspäevast reedeni tööd, et maksta kuu elektriarvet, aga kuidas ta järgmisel kuul enam tööd teeb, kui ninaesiseks enam ei jagu? Hetkel tundub järjekordselt nii, et Kallasemutil&Co-l on täiesti suva, kuidas lihtsad Eesti inimesed hakkama saavad.
Jagavad "geniaalseid" (tegelikult nende pädevust arvestades peaks kasutama sõna"kenjaalne") soovitusi, et kui on kõrge elektriarve, et siis ajatada- võtad 1 arve 2-3 kuu peale, siis järgmise jne ja lõpuks kujunebki välja, et sa oledki selles krdi rohemulli orjuses.
Vasta

(20-06-2022, 15:17 PM)raulex Kirjutas:  No lehmade lendama panekust jäi silma üks kenas eesti keeles dokument.
Copy Paste, mis (lähi)tulevikuks "soolas" on:
Ekspertintervjuude ja -töötoa käigus analüüsisid turuosalised järgmisi alternatiivseid meetmeid:
 ● Bensiini/diisli aktsiisi tõstmine
 ● CO2 heite põhise maksu kehtestamine 
● Elektriauto soetamisel käibemaksuvabastus või -tagastus 
● Elektriauto soetamisel/kasutamisel ettevõtete erisoodustusmaksust vabastamine 
● Elektriautode puhul registreerimistasust vabastamine (või selle vähendamine) 
● Teemaksu kehtestamine (ja elektriautode puhul selle vähendamine/sellest vabastamine)
 ● Automaksu kehtestamine (ja elektriautode puhul selle vähendamine/sellest vabastamine)

Selel on ju ajudeta kajakallas koos oma padupunase kommunistliku kanakarjaga kokku kirjutanud sest majanduslikku loogikat seal ei ole! See on kui kommuparteoi manifest sotsdemmide suuläbi edastatuna... 
Olematu riigige nimega Eesti sureb selle peale lihtsalt välja! KUSKOHAST see RAHA siis ka võetakse??? Riigi ülalpidamiseks, ühistranspordi arendamiseks et saada maha ajuvaba siiberdamine magalate ja kaugete töökohtade vahel jne??? Me JUBA näeme igasuguse energiakandja kallinemisest tingtud krahhi poole liikumist. Idiootsus nimega "elektriauto" ja roheajupesu vaid kiirendab paratamatust. See lõputu rahatrükk ei ole kuidagi jätkusuutlik ja pauk saab olema hirmus. Küsimus on vaid selle kohalejõudmise kiiruses.
Vasta

(20-06-2022, 17:38 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(20-06-2022, 15:17 PM)raulex Kirjutas:  No lehmade lendama panekust jäi silma üks kenas eesti keeles dokument.

Selel on ju ajudeta kajakallas koos oma padupunase kommunistliku kanakarjaga kokku kirjutanud sest majanduslikku loogikat seal ei ole! See on kui kommuparteoi manifest sotsdemmide suuläbi edastatuna... 
Olematu riigige nimega Eesti sureb selle peale lihtsalt välja! KUSKOHAST see RAHA siis ka võetakse??? Riigi ülalpidamiseks, ühistranspordi arendamiseks et saada maha ajuvaba siiberdamine magalate ja kaugete töökohtade vahel jne??? Me JUBA näeme igasuguse energiakandja kallinemisest tingtud krahhi poole liikumist. Idiootsus nimega "elektriauto" ja roheajupesu vaid kiirendab paratamatust. See lõputu rahatrükk ei ole kuidagi jätkusuutlik ja pauk saab olema hirmus. Küsimus on vaid selle kohalejõudmise kiiruses.
Hea tava kohaselt foorumites poliitmöga ei aeta, tuleb hakata isand Kassiga nõustuma, et siin see foorum käib täiega alla.
P.S. Üldse ei pahanda, kui minu post koos eelnevaga kustutatakse.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

(20-06-2022, 18:54 PM)metsakohin Kirjutas:  
(20-06-2022, 17:38 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(20-06-2022, 15:17 PM)raulex Kirjutas:  No lehmade lendama panekust jäi silma üks kenas eesti keeles dokument.

Selel on ju ajudeta kajakallas koos oma padupunase kommunistliku kanakarjaga kokku kirjutanud sest majanduslikku loogikat seal ei ole! See on kui kommuparteoi manifest sotsdemmide suuläbi edastatuna... 
Olematu riigige nimega Eesti sureb selle peale lihtsalt välja! KUSKOHAST see RAHA siis ka võetakse??? Riigi ülalpidamiseks, ühistranspordi arendamiseks et saada maha ajuvaba siiberdamine magalate ja kaugete töökohtade vahel jne??? Me JUBA näeme igasuguse energiakandja kallinemisest tingtud krahhi poole liikumist. Idiootsus nimega "elektriauto" ja roheajupesu vaid kiirendab paratamatust. See lõputu rahatrükk ei ole kuidagi jätkusuutlik ja pauk saab olema hirmus. Küsimus on vaid selle kohalejõudmise kiiruses.
Hea tava kohaselt foorumites poliitmöga ei aeta, tuleb hakata isand Kassiga nõustuma, et siin see foorum käib täiega alla.
P.S. Üldse ei pahanda, kui minu post koos eelnevaga kustutatakse.

Kodanik on 2002 aastast alates liige olnud, ma ei usu, et "foorum" siin just allakäija on.

Kas ostaks elektriauto? Jah, teiseks autoks, millega tööle minna ja mööda linna ringi tiirelda. Kalale lähen endiselt veel pärisautodega. Õnneks ei ole nii rikas.
Vasta

(20-06-2022, 18:50 PM)Aare R. Kirjutas:  ...
Kes tahab elektriautot osta- aga palun, aga pole vaja seda sunduseks muuta.

KUS on sundus? Ole hea ja mine osta endale täna sisepõlemismootoriga auto. Bens või diisel - valikut on. Ei ole näha, et seda keelataks enne 2035. aastat.

Ärge winguge wingumise pärast!

Ma võtaks küll Ford Lightningu ligi, kui seda reaalselt ükskord siia saaks. Praegune prognoos on saada siia esimesi müügiautosid aastal 2024...
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne