Vanatehnikaharrastuse kajastamine meedias
#1

Vanatehnikast kirjutatakse ja seda eksponeeritakse. Nii eesti kui muudes keeltes leiab huvitavat tehnilist kirjandust. Käesoleva teema eesmärgiks on koguda ja jagada kaasharrastajatele teavet Eesti vanatehnikaharrastuse kajastamise kohta meedias ning vanatehnikaringkonnas avaldatud ajakirjades-raamatutes.
 
Alustuseks spikker kahest perioodilisest käesoleva ajani ilmuvast ajakirjast, mis on kättesaadavad ka digitaalselt. Kuna aga vanatehnikaharrastus on  kinni traditsioonides ja õige vanatehnikaharrastaja soovib ikka asju käes hoida, siis tasub neid trükiseid ka paberil koguda. Internetiavarustes on infol kombeks kaduma minna.
 
Jättes kõrvale traditsioonilise meedia, siis kutsun üles lugema ja viima end vanatehnikaharrastusega kurssi läbi kahe ajakirja.
1.      Eesti Vanatehnika Klubide Liidu ajakiri „Vanad Veljed“ – esimesed must-valged 4-leheküljelised ajalehe moodi trükised avaldati 2000 kuni 2003. Siis tava soikus. Tagantjärgi on õnnestunud tuvastada, et ilmselt anti välja 5 erinevat numbrit. 2017. aastal sai see asi uuesti ette võetud ning igal aastal on õnnestunud välja anda 1 number ajakirja. Paberil küsige ajakirja klubidest, digitaalselt on vanemad numbrid kättesaadavad https://issuu.com/evkl 
2.      Eesti suurim vanatehnikaklubi enam kui 170 liikmega on Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto, kes annab alates 1994. aastast välja klubi ajakirja „Tempo“. Paberil tuleb küsida klubist, digitaalselt on kättesaadav http://unic-moto.ee/ajakiri-tempo/
Väga oodatud on viited vanatehnikaharrastuse käsitlemisele meedias, aga ka muudes trükistes (klubide albumid, raamatud jne). Kellel on materjale, siis jagage ka teistega.
 
Garaazis on mõnus nokitseda, kuid hobitegevusel on alati ka klubiline väljund. Sama diagnoosiga inimestega on ikka huvitav kokku saada ja saavutatut võrrelda. Klubidesse liitumine ei ole kohustus ning õnneks saab vanatehnikat harrastada ka iseseisvalt, kuid üheskoos tegutsedes on lihtsam infot vahetada, kogemusi hankida ning ühiste huvide eest seista. 

Vanade Velgede värkeim number on avaldatud 01.05.2022

.pdf VanadVeljed_2022 esikaas.pdf Suurus: 2.62 MB  Tõmbamised: 93


   
Vasta
#2

Tervitus! Ajakirja " Vanad Veljed" Maikuu numbrit oli juba Tagadil võimalik soetada, mida ka tegin ja soovitan kõigile vanatehnikahuvilistele. Muu huvitava lugemise kõrval on ajakirjas ära toodud eesti vanatehnikamuuseumid, nimekiri, ligikaudne asukoht kaardil, kodulehekülje link. Mulle oli üllatuseks, et nimekiri nii pikk on kokku 36 nimetust. Plaanin sel hooajal ka mõnda neist külastada.
  Samuti on ajakirjas nimekiri ka Eestis 2022 aastal toimuvatest olulisematest vanatehnikasündmustest.
Vasta
#3

2021. aasta jõulukuuks valmis Rene Levolli koostatud põhjalik ning mahukas kogumik Eesti- ja Liivimaa autonduse kahest esimesest kümnendist. A4 formaadis raamatus on 520 lehekülge, 774 fotot või illustratsiooni meie kodumaal enam kui sajand tagasi olnud sõidukitest ja nende omanikest. Raamatus on ka register maakondade kaupa esimestest autodest ja mootorratastest erinevates piirkondades. 

Raamatut on veel võimalik soetada Laitse RallyPargi kaudu. Küsida võib ka klubide kaudu.

   

   
Vasta
#4

Trükikojast on saabunud ahjusoe raamat "Unikaalne Unic", autoriks on Mati Laos ning pajatab see läbi Valeri Kirsi pilgu klubi "Unic" loomisest ning lõpust, kuid veidi ka tänapäeva Valeri Kirsi vaates. Ning lõpetuseks saab lugeda ka veidi Valeri Kirsi vanatehnikavälisest tegevusest, kuid sellele on pühendatud vaid väike osa. Palju huvitavaid fakte ning pildimaterjali annavad ühe mehe pilgu sellele, kuid vanatehnikaliikumise Eestis sündis ning arenes. Respektiga vaade on tehtud ka Unic klubi eelsele nö Mäksa perioodile. 

Kuna EVKL oli abiks raamatu trükikulude kandmisel, siis on igale klubile üks eksemplar Valeri Kirsi pühendusega. Muud huvilised saavad raamatut küsida otse Valeri Kirsilt endalt ning piiratud koguses on neid võimalik ka soetada raha eest. 

Vanatehnikakirjanduse väljaandmine on seni olnud nii ajakirja "Vanad Veljed" kui raamatu "Automotokroonika. Tsaariaeg" näitel tegijatele selgelt kahjumlik tegevus ehk raamatute või ajakirjade müügist saadud tulu katab heal juhul vaid trükikulud, kuid mitte nende tegemise kulusid. Eestikeelse trükikirjanduse ainus ellujäämisviis on nende raamatute soetamine. Selles valguses tuleb kiita Vanamootorrattaklubi Unic-Moto, kes oma klubi ajakirja "Tempo" annab välja päris tasuta. See tähendab tasuta lugejate jaoks, kuid keegi maksab ka selle väljaandmise kulud kinni.

Soovitan soetada ka ajakirja "Vanad Veljed" (viimane number ilmus maikuus) nng raamatut "Automotokroonika. Tsaariaeg"

   
Vasta
#5

Huviga loeks Unicu raamatut. Kuidas seda raha eest soetada saaks?
Vasta
#6

Minu riiulist on puudu Automotokroonika. Kui vaid teaks kust seda osta saab... Sad
Vasta
#7

Tegelikult on igas postituses viidatud, et tasub küsida klubide kaudu. EVKL liikmesklubid saavad kogu aeg vajalikku infot ja neil on oma kanalid, kuidas erinevaid trükiseid endale tellida. 

Automotokroonika põhiline levitaja on Laitse RallyPark. Ka Vanad Veljed on seal üldjuhul vabamüügis. Mingi varu erinevaid trükiseid on ka allakirjutanul, kõige lihtsam on astuda ligi iga kuu kolmanda teisipäeva õhtul Tallinnas Vanatehnika Lustisõidul. Võib ka muul viisil minuga ühendust võtta. Kontaktid on avalikud.
Vasta
#8

Ilmus Tõnu Ojala koostatud raamat Ajalugu neljal rattal.Selles tutvustatakse Peeter Kalli autode kogu.Raamatut saab osta Halinga automuuseumis.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#9

Ajakirja "Vanad Veljed" (sh on saada ka vanemaid numbreid) ning raamatuid "Automotokroonika. Tsaariaeg" ja "Unikaalne Unic" on võimalik soetada 02.10.2022 Tagadi Restauraatorite päeval korraldajate ehk Unic-Moto telgist. Hea õnne korral võib ürituselt leida ka raamatute autoreid ja peategelasi, et neilt autogrammi küsida.
Vasta
#10

Eesti Vanatehnika Klubide Liidu selle aasta ajakiri Vanad Veljed nr 11 on valminud. Soetada saab klubide kaudu.

   
Vasta
#11

Eesti Vanatehnika Klubide Liit on välja andnud ramatusarja Eesti Vanatehnika lugu esimese raamatu, mis käsitleb perioodi 1918 kuni 1975. Raamatusari on mõeldud enenkõike talletama vanatehnikaharrastuse ajalugu, kuid esimene sissejuhatav raamat annab ülevaate ka autonduse (aga ka mootorrattaharrastuse) arengust Eestis alates I maailmasõja lõpust ning auto-moto klubilisest tegevusest nii Eesti Wabariigi ajal kui Nõukogude ajal. Raamatust leiab peatükid ka Tartu autojuhtide klubilisest tegevusest nii EW ajal kui Nõukogude okupatsiooni tingimustes, sh Mäksa päevade algatuse. Raamatut saab soetada klubide kaudu. Järgmised raamatud on mõeldud kajastama perioodi 1976 kuni 1994 ehk Automi all tegutsenud klubi Unicu lugu, 1995 kuni tänapäevani ehk kaasaegne vanatehnikaklubide ajalugu ning neljandas raamatus on plaan tutvustada Eesti vanatehnikamuuseume ja kollektsioone. 

Raamatute autoriks on MATI LAOS.

   

08.09.2023 kell 16 on raamatu esitlus koos autoriga Tabasalu raamatukogus.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne