Mälestused 19-22 juuni 1992 - Eesti rahareform.
#1

Praegu kalendrilehte vaadates ja 90-nendate muusikat kuulates meenus üks oluline tähtpäev  Eesti riikluse ajaloos mis saabumas neil päevil . Siis möödub  30 aastat sellest kui vene rubla kadus igavikku ning Eesti rahvas sai taas oma raha krooni .  Päris huvitavad kuid ka vastuolulised  asjad tulevad meelde  nendest suviselt palvatest päevadest 30 aastat tagasi.Kuigi ma ise otseselt raha vahetuses ei osalenud sest olin selleks liiga noor 15 , küll aga osalesin aktiivselt  rublade kulutamisel rahareformi eelsetel päevadel.  Mis kõige hämmastavam et ma pole kunagi näinud Tartus nii palju rahvast kui siis rahareformi viimastel päevadel. See oli ikka kujuteldamatu möll mis siis poodides ja tänavatel toimus kus rahvas rabas valimatult  kõike mida  veel saada oli. Püüti oma  rublad konverteerida kaubaks sest polnud ju teada kui palju kas üldse rublasid vahetatkse krooni vastu .Igatsugu kuulujutte oli liikvel ja see tekitas rahvas ostupaanikat sest kardeti rahareformi tagajärjel oma säästude kaotamist mis tegelikult osutuski tõeks sest raha vahetus käis röövelikku kursiga 10 rubla eest sai 1 krooni.  Minu vanemad langesid ka ostuorgia ohvriks  ja ostsid igatsugu manti kokku  ja sellest kraamist lahti  saamine oli paras peavalu.Nii siis mullegi anti neid rublasid lahkel loal kulutada igatsugu nii asjalikke kui mõttetute  asjade peale , viimased olid kahjuks ülekaalus  . Kõige hämmastavam oli see et see oli aeg kus raha olemasolul sai isegi alaealine baari või pubisse sisse , nii  siis selle rubla viimasestel päeval sai mitmeski joogiasutuses käidud sõpradega  pidutsemas. Ma polnud seda ennem teinud ja see ikka jättis kustumatu mulje , mille emotsioon on siiani meeles . 20  juuni hommikul saabuski siis Grand finale- rahavahetus mis kestiski vaid paar päeva.  Kui peale lõunat  uimase peaga koju  hakkasin tulema  siis kehtis juba kroon ning toidupoed olid kui imeväel täitunud kaubaga mida polnud ennem näinudki .Aga osta midagi ei saanud sest kehtis juba kroon  .Kodu jõudes olid kroonid juba vahetud ja niimoodi jäigi see krooni vahetamise protsess mul nägemata . Lisaks sain koledasti pahandada selle eest et öösel  kodus polnud  ning olin tuhanded ruublid lihtsalt tuulde lasknud ja midagi vajalikku  ka polnud endale eriti  ostnud. Lõpuks mulle halastati ja anti 10 krooni , mille ma paari päevaga ära kulutasin. Siis hakkas see närune aeg pihta kus poed olid kaupa täis aga raha polnud , ennem oli ikka vastupidi ja seda oli ikka  alguses  rahval väga raske taluda.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

NB.-Riigiaparaadi hammasrattad ja väntvõll vajaks kiiremas korras remonti.
Vasta
#2

Mina olin sel ajal 7 aastane ja ostsin kopkade eest musta värvi põrkepalli mis oli läbipaistvas kiles.
Kotist välja ei võtnud, põrgatasin koos kotiga seda kuni ära kulus.
Väga hea pall oli.
Hiljem, krooniajal tulid värvilised ja läbipaistvad pallid müüki mis kõvema viskega pooleks läksid.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta
#3

Rahavahetus oli mõningatele märkidele tuginedes ette aimatav. Minust sõitsid umbes paar nädalat enne jaanipäeva Viljandi lähedal mööda kaks Kamaz-i mille sarnaseid olin näinud Leningradis Vassili saarel rahapajast välja sõitmas. Kenad autod kahvaturoosat värvi nagu praegu kulunud teetöö masin.
See oli esimene märk, et on tulemas peatne füüri vahetus.
Tuttav kes töötas miilitsamaja kolmandal korrusel ei osanud seda teemat kommenteerida kuna rahavhetus oli küllaltki suur saladus. Küll aga rääkis ta, et eks see tehakse ära enne jaanipäeva, nii vähemalt  arvab kogu sõbralik miilitsamaja kollektiiv kuna siis on rahvas kõik kodus. Väike logistiline nipu.

Meil paari sõbraga oli veel üks tehing pooleli ja õnnestus see murekoht meie jaoks õnnelikult lahendada. Käisime ja maksime oma rahad õnnelikult ära, 46 000 rubla ja olime tagsiteel ning tegime just Äksil Postimajas väikese prae. Kell oli ümbes 15.30-16.00 kui raadiost kuulutati, et nüüd lähevad kõik rublatehingud lukku ja tuleb kroonile üleminek.  Kui ma ei eksi siis see lukkupanek oli reedel ja pühapäeval oli rahavahetus.

Meil oli selle uudise taustal eriti hea meel ja ovatsioonid meie lauast olid ikka väga tugevad. Kogu kõrtsitäis rahvast vahtis meid nagu lolle. Eks me jätsime tõesti lolli mulje rahvale aga meie jaoks oli see kõva vedamine.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#4

Ei mäleta küll, et mujal kui ajakirjanduses oleks olnud paanika rubladest lahtisaamiseks.
Tudengi stipp oli 600rbl (mõnel rohkem, mõnel vähem ja hea muidugi, et sedagi anti), sellest sai kõrtsis 2pdl šampust. Et 1500rbl kroonideks vahetada, pidi juurde laenama.
Järgnev tarbimispohmelus oli üsna ebameeldiv ja ilmselt just seetõttu eriti palju sellest ei meenu. Igatahes, jaanideks oli õlut vaja ja just jaanilaupäeval poes seda kas ei olnud või kõigile ei jätkunud või lihtsalt olid poed õhtuks kinni, aga nö putkast või platsilt ostes maksis õlu 3krooni. Kogu vahetatud kroonivara ehk 150 krooni eest oleks saanud piltlikult öeldes 2,5 kasti õlut.
Aga see-eest maksis nüüd ka kütus ainult 3 krooni liiter ja järsku oli seda igalpool piisavalt.
Ühesõnaga - kroonivahetusest saadud 150 krooniga võis valida, kas osta 50 liitrit kütust või 50 pudelit õlut.
Vasta
#5

Mäletan et mõned päevad peale raharehvormi sattusin möödasõidul Pikevere maapoodi kus oli lademetes Koffi õlut hinnaga mingi 52 senti purk vist. Sai sealt mitmel nädalal möödaminnes karbiga õlut pagassi laotud. Kuigi ise enam siis suur õllesõber ei olnud aga hea oli tuttavatele jagada.
Vasta
#6

(19-06-2022, 11:09 AM)TeeTL Kirjutas:  Ei mäleta küll, et mujal kui ajakirjanduses oleks olnud paanika rubladest lahtisaamiseks. ...
Kas nüüd paanika aga nö optimeerimine käis ikka ... see rahavahetuse teema oli ju pikalt õhus ja kõigile oli selge ka see, et vahetatakse mingi näpuotsatäis ja ülejäänuga võid p***t pühkida. Sai ikka mingi pool aastat vähemalt rublasid realiseeritud (telekad, külmikud jms), korra pikemalt Venes käies tekkis küll mure, et äkki teevad vahepeal reformi ära ja siis jäädki  ilma kronudeta. Samas vahetuse ajaks oli parajalt raha järgi, mingi väike osa ka hoiusel - see vahetati mingi lahjema kursiga. Venest toodud kaupa sai müüdud ka valuuta eest ... Pensionäridest vanematel jäi küll hoiusele suurem summa, mis sisuliselt vastu taevast lendas aga nad ei soovinud ära kulutada, ei uskunud jne
Rahavahetuse päeva ei mäletagi, elasime Võrumaal, naine ja minu ema olid Tartus sisse kirjutatud ja raha vahetasime seal, mina ja isa Võrumaal eri elukohtades, kuidas meie rahad vahetatud said, ei mäleta ...
Vasta
#7

olin siis 14 ja TSKi laagris Tallinnas, vana andis kaasa paki 5 rublaseid, et oleks piisavalt. Viimasel rublapäeval klappisime seltskonnaga - kõik 14-16 a.- konjakeid. Hommikul poes 180.- rbl õhtuks oli hind juba 280 - vot selline inflatsioon oli viimasel päeval. Öösel "toitsime" kajakaid ja järgmisel päeval oli koju sõit.

H.
Vasta
#8

Meenub, et poolene viun järgis vahetuskurssi, elik hind rublades oli sama, mis peale rahavahetust kursijärgi kroonides.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta
#9

(19-06-2022, 17:39 PM)honkomees Kirjutas:  ... Pensionäridest vanematel jäi küll hoiusele suurem summa, mis sisuliselt vastu taevast lendas aga nad ei soovinud ära kulutada, ei uskunud jne
...

See vist päris nii ei olnud. Pangas olev puuruubel vahetati ju ka kroonideks, lihtsalt sularaha limiit vahetusel oli 1500 rubla. Midagi sellist nagu meenub. Muidu oleks majandus ju paugust kokku kukkunud, kui igal inimesel ainult 150 eeki eest vara järgi jäänud oleks.
Vasta
#10

(19-06-2022, 21:40 PM)alfredo Kirjutas:  
(19-06-2022, 17:39 PM)honkomees Kirjutas:  ... Pensionäridest vanematel jäi küll hoiusele suurem summa, mis sisuliselt vastu taevast lendas aga nad ei soovinud ära kulutada, ei uskunud jne
...
See vist päris nii ei olnud. Pangas olev puuruubel vahetati ju ka kroonideks, lihtsalt sularaha limiit vahetusel oli 1500 rubla. Midagi sellist nagu meenub. Muidu oleks majandus ju paugust kokku kukkunud, kui igal inimesel ainult 150 eeki eest vara järgi jäänud oleks.
kõik õige aga mitte päris, hoiukassas olevad rublad vahetati mingi sitema kursiga kuni mingi lahja summani, ei mäleta enam kui suureni ja sealt edasi nulliti. No enam-vähem nii, et kel kuupalk oli hoiukassas, see sai vahetatud, aga kes oli põrsaid-pulle ja peete, kurki ja tomatit kasvatanud, lenska turul käinud müümas ning aastakümneid raha kogunud ning mingi korraliku summa kokku saanud, see jäi kogu oma teenitust ilma ... noh räägime ikka mingist a la paarisajast tuhandest ruublist.
Vasta
#11

Kaks asja. 
1. Savisaar tahtis 91. aastal ühekroonised käibele lasta. 
2. Tumeda nahavärviga meestel paistis juba päev-kaks hiljem olevat piiramatus koguses kroone. Tänaval käis aktiivne rahavahetus. Kust nad küll kohe neid tuhandeid said?

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#12

(19-06-2022, 22:30 PM)honkomees Kirjutas:  
(19-06-2022, 21:40 PM)alfredo Kirjutas:  
(19-06-2022, 17:39 PM)honkomees Kirjutas:  ... Pensionäridest vanematel jäi küll hoiusele suurem summa, mis sisuliselt vastu taevast lendas aga nad ei soovinud ära kulutada, ei uskunud jne
...
See vist päris nii ei olnud. Pangas olev puuruubel vahetati ju ka kroonideks, lihtsalt sularaha limiit vahetusel oli 1500 rubla. Midagi sellist nagu meenub. Muidu oleks majandus ju paugust kokku kukkunud, kui igal inimesel ainult 150 eeki eest vara järgi jäänud oleks.
kõik õige aga mitte päris, hoiukassas olevad rublad vahetati mingi sitema kursiga kuni mingi lahja summani, ei mäleta enam kui suureni ja sealt edasi nulliti. No enam-vähem nii, et kel kuupalk oli hoiukassas, see sai vahetatud, aga kes oli põrsaid-pulle ja peete, kurki ja tomatit kasvatanud, lenska turul käinud müümas ning aastakümneid raha kogunud ning mingi korraliku summa kokku saanud, see jäi kogu oma teenitust ilma ... noh räägime ikka mingist a la paarisajast tuhandest ruublist.
Vähemalt kolm erinevat internetiallikat väidavad, et kursiga 10:1 vahetati ka kõik Eesti pangakontodel olev.
50:1 oli limiiti ületavale sularahale.

Ise olin siis tudeng Tallinnas ja mingit paanikat ei mäleta, justkui kõik peale konkreetse kuupäeva oli enam-vähem üldteada juba hulk aega. Ühiskonna hoiak oli mäletamist mööda pigem sinnapoole, et "kui nad jaanipäevaks tehtud ei saa", siis valitsuse toetus ja maine saavad suure põntsu.

Edit: Siin foorumis küsiksin pigem, et kas kellelgi on olnud kokkupuuteid vanade rahaveo autodega Eestis? Need eelpool mainitud Leningradi Kamaz-id kõlavad uskumatuna ajaloolises kontekstis.
Vasta
#13

1992. aastal olin juba paar aastat venemaa vahet sõitnud. Mul ei olnud vaja seda Eesti krooni, rublasi oli vaja! Eks sai sealt venemaalt küll autokütuseid, metalli, süüa Eestisse veetud ja kroonide vastu vahetatud Toungue
Olid kuldsed ajad, igatahes. Raha pole kunagi nii lihtsalt tulnud.
Vasta
#14

(19-06-2022, 22:39 PM)aavu Kirjutas:  Kaks asja. 
1. Savisaar tahtis 91. aastal ühekroonised käibele lasta. 
2. Tumeda nahavärviga meestel paistis juba päev-kaks hiljem olevat piiramatus koguses kroone. Tänaval käis aktiivne rahavahetus. Kust nad küll kohe neid tuhandeid said?
Kust küll tumeda nahavärviga mehed piiramatus kogustes kroone said? Nad lihtsalt vahetasid valuuta pankades kroonide vastu. Mina tulin rahavahetusele eelmisel päeval Tartust sessilt, taskus ainult 30 rubla. Rahavahetuse hommikul sain oma 3 krooni kätte ja siis panka Soome marku vahetama. Seal vist ei olnud mingeid piiranguid.
Vasta
#15

Olin siis 12a, vanemad andsin 2 krooni peale rahavahetust. Marssisin Trummi tn poodi ja ostsin pätsi saia ja limonaadi, peotäis sente anti tagasi ka. Olid ajad Big Grin
Vasta
#16

Ma olin siis Tallinna Tolliinspektuurui kaubakontrolli osakonna inspektor ja kuni rahareformini tuli makse võtta ka valuutas ja tagasi anda samas valuutas! See oli arusaadavlt jube vaev. Ma õnneks liiga pikalt ei jõudnud seda teha, paar nädalat, sest rahareformiga jäi ainsaks legaalseks maksevahendiks EEK. Ja tegelikult muutus asi päris kiiresti ka nii, et ainult kassad said makse võtta aga sinna läks veel aega. See muutus ,et AINUS kehtiv käiberaha on EEK, see o nhästi meeles. JA tegelikult kadusid väga kirielt "Käibelt" FIMid, ja USDid jne. VAndiid ja autoturu kõhukotiärikad veel aastake püüdsid "doltse" käigus hoida aga eestlane läks ikka kohe ja päevapealt Eesti Kroonile üle. 

Isiklikus plaanis oli esimene kroonipalk tolliinspektorile äkki 475EEK. Ja kuna ma olin enne seda olnud tudeng ja abikaasa oli ikka tudeng, siis me ei saanud kahepeale ka ühte normi kokku vahetada, lihtsalt polnud raha. Samas: tänasest Rahumnäe Põhikoolist, kus ol isisi rahavahetuspunkt, läksime otsejoones Nõmmele Tulu poodi mis on tänane matkapood, ja üle öö oli kaup letil! Me ostsime lihtsalt süüa, mäletan et mingit tsipa paremat juustu ja miskit veeel. Aga seda peab ütlema ,et ei osanud valuuta ajal äritseda, siis OMA raha tulekuga hakkas ka seda tekkima. Ma pean ütlema, et kogu EEK kehtivuse aja ei olnud kordagi rahast puudu? Nüüd euro ajastul on jälle sama häda mis enne kroone: võõras raha kuidagi ei taha suurel hulgal ligi tulla.
Vasta
#17

(19-06-2022, 03:57 AM)E303 Kirjutas:  raha vahetus käis röövelikku kursiga 10 rubla eest sai 1 krooni.  
Tea milles see röövellik kurss ka väljendus? Sama kursiga muutusid ju nii hinnad kui ka palgad ja see, et inflatsioon toimus nii enne kui pärast, ei ole konkreetse numbriga kuidagi seotud.
Vasta
#18

Euro tuli 1:15 kursiga.
Kui sellise kursiga kupüürid ei vahetuks siis varsti oleks me kõik nagu simbabwe miljonärid.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta
#19

Mäletan, et viimaste rublade eest ( 10 000) sai kunda tehasest ostetud eterniiti,
terve KAMAZi kast oli seda täis.. Smile
Vasta
#20

Aasta enne Eesti krooni ostis mu isa tutika akvaariumkabiiniga MTZ 82, mis maksis 11.000 rubla, mille ta sai videomaki ja VHS kassetikogu müümisest Big Grin
Mis Eesti krooni puutub, siis ma isegi mäletan seda päeva ja põnevusega ootasime, milline see oma raha siis välja näeb. Enne seda aga, mõni päev enne krooni tulekut ostsin Pärnust Tehnika poest kolm suurt Cameli kleepsu sõiduauto tahaaknale, aga see küll ei meenu, mis nendest sai. 
Muuseas, maapoiss nagu ma olin ning arvestades asjaolu, et kirjutamine on mul üsna hästi välja tulnud, pidasin ma too aeg mingit päevikulaadset asja, kus ma kirjutasin meie värskelt alanud metsatööst, talu ehitusest ja muuhulgas oli juttu ka Eesti kroonist. Pean selle üles otsima, ma mõni aeg tagasi maalt leidsin selle, aga praegu on mul see siin kodus kusagil. Tooks selle hetke reaalselt ellu tagasi Smile
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne