Saunaahi ja alumiiniumist korsten
#1

Küsimus praktikutele: kui al sulamistemp on veits üle 600 kraadi, roostevabast sertidega toru on 600 kraadi, siis kuidas väljendub(näeb välja) kui al korsten on "liiga saanud". Katse teen hoolimata vastustest, hoonetest eemal, neljanda põlve tuletõrjujana(vabatahtlike seas) austan ja kardan tuld. Samas vent torust "korsten" kütab maja seina ääres tünni ja liigset kuumust pole(ei visuaalset, ega mõõdetavat) ja nüüd uus "projekt" mõttes, esialgu "ohutus kauguses". Riske tean, oletustest pole abi, kogemustest küll SmileAlu on minu jaoks uus materjal ja tema omadustest pole aimu. Huvitab ainult konkreetne küsimus, lahendused(erinevad)pole teemaks. Tänud ette!
Vasta
#2

Praktilisi näiteid leiad kõige lihtsamalt kümblustünni ahjudelt. Sisemise ahjuga tünnidel ahju ülemised ääred lokivad, kui on liiga vähese veega tünni köetud. Aegajalt on ka ostas pakkumisel väliseid alust tünniahjusid, kuhu mõni aff on kuivalt tule alla teinud ja mis enam vett ei pea.  Seal on piltidelt kenasti näha, mis selle ahjuga juhtub, kui ta "liiga saab".




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#3

Kuidas alumiinium pikema aja jooksul kõrgemaid temperatuure talub oksudeerumise mõttes (eriti just see sul kasutada olev sulam) ei oska öelda ning normaalse kütmise juures sul vaevalt mingit visuaalset defekti õnnestub tekitada katsetuse käigus, kuid eelnevalt kuumaks köetud alumiinimumist korsten tahmapõllengu käigus kardan, et võiks küll sulama hakata.
Vasta
#4

Alumiiniumi sulamistemperatuur on 600 kraadi ja roostevaba terase sulamistemperatuur 1400 kraadi.
Sauna ahju suitsugaasi temp on alla 400 kraadi.

Ega ta kohe ära ei sula, kuid väga ebameeldiv oleks hiljem laval olles avastada, et just nüüd sai suitsutoru eluiga läbi.

Kui katset tahad teha, siis võta mõlemast materjalist üks jupp, viska ahju ja küta sauna.

Julgen väita, et alumiiniumi sa sealt hiljem ei leia.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta
#5

Vent torul põleb ära kaitsev tsinkalumiinumi kiht ja seejärel roostetab toru aegamisi läbi.
Kui silmad peas, siis märkad ohtu ja paned uue toru. Lubatud see muidugi pole.
Alumiiniumkorsten sulab samadel tingimustel kahe oksiidikihi vahelt tühjaks.
 Alumiiniumist korsten võib seejärel veel isegi kuju säilitada, aga mingit tugevust enam ei oma.
Väga, väga ohtlik.
Vasta
#6

Lisaks temperatuurile on teisi mõjureid veel, näiteks happeline kondensaat. Ja üks asi on nö normaalne töötemperatuur, teine on erakorraline tõus, kas siis tahmapõlengu või hullu kütja käe läbi. Alumiinium võib olla sõltuvalt sulamist ka habras, mis võib tähendada ka mingi kuumenemise-jahtumise tsüklite järgi pragusid.

Ja üks asi on lühiajaline mõju, teine pikaajaline. Tellisele ei tee tuli lühiajaliselt midagi, pikaajaliselt laguneb pudiks. Auto malmkollektorist põleb pikapeale raud välja.

Aga eks kõik nõuded ja standardid tehakse kõik ju arvestusega, et toode oleks ohutu asjatundmatu kasutaja puhul kogu tema ettenähtud eluaja jooksul ja seda võimalikes halvimates tingimustes - ehk tegelikult on seal tublisti varu sees.
Vasta
#7

Klassikaline soome tüüpi kaminahi tellistest ja keegi andekas "meister" pani ukse kohale alu broofil reikast liistu silluseks,mina seda nägin aasta või nii hiljem oli see keskelt juba ammu sulanud ja servades turritasid tüükad...Mis temperatuur on kaminahjus kus tõmmet piiratakse õhu peale andmisega ja mis temp on kerises kus leek suisa suitsutorus?Järeldused tee ise...Roostevaba toru kannatab kenasti kuumust,alumiin paraku mitte ja nagu juba mainiti siis viska alumiin ahju koldesse kui kütad ja vaata kas ja mis sealt alles jääb...
Vasta
#8

Igatsugu põlemisjäägid ja hapnik söövad selle alumiimiumi ära. Kuumus  polegi nii esmane tegur.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#9

Pole minu asi kobiseda aga milleks üldse sellised katsed? Terasest või roostevabast toru pole ju maailmast kadunud.Kõikvõimalikud tulega kokkupuutuvad asjad peaks ikka olema kindlapeale mindud muidu saab jällegi uudistest kuulda,et seal ja seal see ja see põles maha.
Vasta
#10

Koomikud.... tänud Võsale ja Dieslile, kes viitsisisid süveneda küsimuse mõttesse...foorum...nunuh
Vasta
#11

(24-08-2022, 20:27 PM)Kivipurustaja Kirjutas:  Pole minu asi kobiseda aga milleks üldse sellised katsed? Terasest või roostevabast toru pole ju maailmast kadunud.Kõikvõimalikud tulega kokkupuutuvad asjad peaks ikka olema kindlapeale mindud muidu saab jällegi uudistest kuulda,et seal ja seal see ja see põles maha.
Iga asja jaoks on ju projekti ka vaja!!!
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne