Treimisest
#21

Tahaks ka tõlget -negatiivse nurgaga teritatud-.Togisin googlesse negatiivne nurk,aga targemaks saanud midagi.Tera valesti või vale nurga all teritada siis nagu ei lõika üldse...Kunagi ammu kui alles tv4 ostsin siis ka oma arust teritasin teravaks ,aga ei lõiganud midagi...täna tean küll mis tookord valesti oli...
Vasta
#22

2715 ilusa pildiseeria ja toreda lõpulause kohta lisaks ammu teada oleva tarkusetera. 
"Kõik targad väidavad  et see pole võimalik. Siis tuleb üks loll kes kes ei tea, et see pole võimalik ja teeb lihtsalt asja ära".

Aquila captas non muscas.
Vasta
#23

(30-11-2022, 17:06 PM)vant Kirjutas:  Äkki saaks natuke valgustust õigete tööriistade osas. Tahaks saada ka nende kilda, kes lihvitud/karastatud võlli pinda pehmeks peavad.
Seda ma ei öelnud et pehme on,aga töödeldav.Sellesse materjali liistusooni freesinud,puurinud jne.Tuleb leida tööriista tarnija,kes nahka üle kõrvade ei tõmba.
Vasta
#24

Maakeeles lahti seletada siis positiivne on tera lõikenurk kui ta lõikub treitava materjali tsentrist kõrgemal, neutraalne kui tsentris ja negatiivne allpool tsentrit.
[Pilt: main-qimg-8ce8e8cfbfe28ce64ee210d1a94df43b]
Mida kõvem materjal ja suurem lõikekiirus seda negatiivsemaks läheb tera nurk.
Vähemalt nii olen aru saanud.
Detaili pehmus ja kõvadus pole töötlemisel probleem, kuna mõlema jaoks on olemas lahendused.
Probleem tekib hetkest kui materjali kõvadus muutub sest muutuvad lõikejõud ja negatiivse nurgaga tera ei lõika pehmet materjali.
Minul vähemalt nii jäika pinki pole et kui tera jõuab läbi kõva kihi siis detaili läbimõõt ei muutuks.
Siis ma tegingi sohki ja lasin pöörlevat detaili gaasipitsiga kuni ta sellise sinaka tooni omandas sest sel temperatuuril kõvadused ühtlustuvad ja teralt eraldub kirsipunane laast.
Sedasama karastusega võlli näiteks meeldib inimestele hirmsasti käiaga lõigata ja enamasti ka viltu ning siis näitad ikka ühele ja teisele, et T15K6 mahalõiketera hakkab talle väga edukalt peale kui minna parajate pööretega mõistliku jõuga peale.
Tähtis on tera esimeste pööretega lõikama saada ja kui juba lõikab ei tohi enne järgi anda kui kõva kiht on läbitud.
Niimoodi on võimalik isegi 10 lõiget teha teritamata aga läbiminekul kui tera ots pehmesse läheb murrab tera ära kui olla hooletu.
Kõva materjali lõiketöötlus saigi võimalikuks kui lõikekiirused suurenesid et metall pehmeneks lõikamisel.
Niisama kõva pinna treimiseks aga on keraamika, mis on õrn aga lõikab edukalt ka puure ja freese.
Aga nagu ta pehmet metalli näeb on kohe lõikeserv hävinud.

Pika jutu kokkuvõtteks, et pole ei pedagoog ega treimist õppinud vaid kõik on katsetamise ja silmaringi laiendamise teel tulnud.
Vasta
#25

Ma julgeks väita, et treitera peaks materjaliga lõikuma alati  võimalikult lähedal selle tsentrijoonele, kuid pos/neutr/neg tera on tera nurk lõigatava pinnaga kokkupuutel. Nagu visuaalselt jooniselgi kujutatud.
Vasta
#26

Kövade materjalide löikamiseks on terad ja puurid millel ühisnimetaja rahvapäraselt on "karbiid"
Treiterikud on jah väga haprad ja peab olema väga ettevaatlik. Aga tööd teevad hästi.
Sama puuridega. Puuridel on pisut rohkem eksimisruumi.
50-70 HRC pole mingi probleem.
Aga kui kövast kihist- näiteks pindkarastatud materjalil läbi lähed ja pehme kihini jöuad, tuleb terik ära vahetada
Müüvad neid enamvähem köik tösisemad tarvikumüüjad. Alaskuul, Attila, jne.
Kui huvi on vöin Dinnid karbipealt homme vaadata...
Vasta
#27

Võiks karbi pealt vaadata küll. Saaks ka mingit infot, mis hobitreiali targemaks teeks. Seda iidset Targa Meistri juttu a la "tuleb õiged tööriistad osta õigest kohast ja üldse jobud, mis te ka teate"- juttu on juba kuuldud.
 Mina lasin nimetatud materjalil esimese kõva kihi pealt maha mingi Dremeli ümara käiakesega. Seda kihti polegi väga palju. Edasi puuris "tavaline" puur täitsa hästi. Mingites netiteemades olen vaadanud, et need, kel aega vähe, lasevad relakaga rapsaku sinna kõvasse kihti. Natuke ilu poolest päris see ju ei ole, aga kõik see ilu jääb tapi puhul puksi sisse peitu, nii et saab ka nii.
Vasta
#28

(01-12-2022, 08:21 AM)vant Kirjutas:  Võiks karbi pealt vaadata küll. Saaks ka mingit infot, mis hobitreiali targemaks teeks. Seda iidset Targa Meistri juttu a la "tuleb õiged tööriistad osta õigest kohast ja ülse jobud, mis te ka teate"- juttu on juba kuuldud.
 Mina lasin nimetatud materjalil esimese kõva kihi pealt maha mingi Dremeli ümara käiakesega. Seda kihti polegi väga palju. Edasi puuris "tavaline" puur täitsa hästi. Mingites netiteemades olen vaadanud, et need, kel aega vähe, lasevad relakaga rapsaku sinna kõvasse kihti. Natuke ilu poolest päris see ju ei ole, aga kõik see ilu jääb tapi puhul puksi sisse peitu, nii et saab ka nii.
Kõva pinnakihi paksus oleneb ka tooriku jämedusest.
80mm võllil on ikka tugev 5-6mm.
Kobelcol on neist vaja risti läbi puurida 16mm augud üks kumbagi otsa ja neid on seal rohkem kui paar tükki...
Algul sai neid metallile sobivaks teritatud kivipuuriga puuritud et kivipuuriga kõvast läbi ja seest pehmet tavapuuriga kuni uuesti kõva kiht tuleb.
Lõpuks aga gaasipitsiga hästi terava leegiga seni kui tekkis sinine täpp augu läbimõõduga ja siis loed mõttes 15 ja lased veel korra kuni kollane joon liikuma hakkab.
Muidu jahtub järsult maha ja karastub uuesti.
Vasta
#29

Lisan möned pildid:

Pilt1

Pilt2

[Pilt: AL9nZEV7BZj5xSabKV8ilgfVAlEreKI95yRrTjMy...authuser=1]

[Pilt: AL9nZEW81wz4SZSxmoAwo0MvNKjm8FP30bZ5zpTP...authuser=1]
Vasta
#30

Kas ainult mina ei näe pilte?
Vasta
#31

(02-12-2022, 08:48 AM)urmet48 Kirjutas:  Kas ainult mina ei näe pilte?
Mul on päris kenad pildid, värvilised ja puha. Kasutan Chrome.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#32

(02-12-2022, 08:48 AM)urmet48 Kirjutas:  Kas ainult mina ei näe pilte?

Mina ka ei näe.
Vasta
#33

(02-12-2022, 09:55 AM)metsakohin Kirjutas:  
(02-12-2022, 08:48 AM)urmet48 Kirjutas:  Kas ainult mina ei näe pilte?
Mul on päris kenad pildid, värvilised ja puha. Kasutan Chrome.
Mul ka chrom ja pilte pole...
Vasta
#34

Eile nägin pilte,täna ei.
Vasta
#35

Vabandust. Ei tea mis juhtus. Öhtul vaatan arvutist üle.
Vasta
#36

Ma ka nägin, aga süveneda ei jõudnud.
Vasta
#37

Mul on internet aga ikka ei näita.
Vasta
#38

Püüdsin asja parandada
Keegi vöiks nüüd infot anda kas on kaks esimest pilti lingina ja kaks pildina. Ei önnestu esimesi pilte pildina panna?
Vasta
#39

(02-12-2022, 22:34 PM)rehepapp Kirjutas:  Keegi vöiks nüüd infot anda kas on kaks esimest pilti lingina ja kaks pildina. 

Täpselt nii nad nüüd paistavad. Kusjuures mina nägin kogu selle hädaldamise ajal kõiki pilte pildina.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#40

(02-12-2022, 22:49 PM)Marko Kirjutas:  
(02-12-2022, 22:34 PM)rehepapp Kirjutas:  Keegi vöiks nüüd infot anda kas on kaks esimest pilti lingina ja kaks pildina. 

Täpselt nii nad nüüd paistavad. Kusjuures mina nägin kogu selle hädaldamise ajal kõiki pilte pildina.

Halloooo!

Väga tore! Kusjuures mina, kes ma olen siit voorumist välja arvatud, kuid kellel on siiski jäänud ligipääs ülemaailmsele internetikeskonnale!  , ei ole varemalt näinud mitte m...gi, ilmselgelt looduslik valik, siiski, kogu eelnev info on olnud mulle (ja loodan, et ka teistele keskkonda nautivatele ....) kasulik ja meeldiv, ühesõnaga mitme sõnaga, mina ei ole hädaldanud ja mulle ei tekita vaimset ja vüüsilist valu, kui ma ei näe mingisuguseid pilte treiteradest, mida iga loll, vabandust, ksf!, võib üleilmalisest  internetikeskkonnast leida.....

ei tervita, pole lugupidamist jne
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne