Küsitlus: Kui palju Teil maa hind muutub? - You do not have permission to vote in this poll.
Väga vähe kallineb
3.39%
2
3.39%
Väga palju kallineb
88.14%
52
88.14%
Odavneb
1.69%
1
1.69%
Olen maata, ei tea
6.78%
4
6.78%
* Hääletasite antud valiku poolt. Näita tulemusi


Uus maa väärtus
#21

(01-11-2022, 07:42 AM)pannkook Kirjutas:  mind väga huvitab, mis põhimõtete järgi need koefitsendid saadakse.
Itimees tegi nalja ja kirjutas koodi selliselt, et kui vaatad naabri andmeid , siis näitab alati, et naabril on parem seis. Wink
Vasta
#22

10000m2 krunt (elumajaga) pärapõrgus, oli 440 eurot, nüüd on 1920 eurot Smile 
See vist elamumaa odavuse rekord Big Grin
Vasta
#23

Maakoht 5h, suuremalt jaolt põllumaa - enne 1770, nüüd 21 837
Palju seda mõjutab see et tegemist nüüdse Saue vallaga?
Vasta
#24

(01-11-2022, 07:42 AM)pannkook Kirjutas:  mind väga huvitab, mis põhimõtete järgi need koefitsendid saadakse.
Tegelikult oleks seda hea teada küll. Mul sama lugu. Põllud naabrimehega kõrvuti. Tal 1 ha, mul 3,5. Tal piirneb avalikult kasutatava teega, mul mitte. Mullastik sama. Tal tõus 8,5X, mul 20X.
Mul on sihuke kahtlane tunne, et M-A kabinettides on tehtud vist jälle sedasama jama, mis tehti aastaid tagasi metsamaade pindade korrastamisega. Selle käigus ''õnnestus'' mul muu hulgas oma põllule külge saada metsatükk, mis tegelikkuses oli naaberkrundi puudevari.... Big Grin Nii juhtub, kui elu korraldavad vinniliste nägudega äsja kooli lõpetanud diletandid.
Vasta
#25

ZIL131, tänks! 

Asukoha mõju on hinna puhul ju ära näidatud. See on 1-8 ja 1 on Tallinna ja Tartu Vanalinn ja Südalinn jms. Õde Tartus Antoniuse õues Savikoda ärimaa 85% ja elamumaa 15%, kokku olematud 210 ruutu ja hinnatõus radikaalne 13,4 korda. Samas ei maksa see rohkem, kui meie lapsepõlvekodu Nõmmel, vahe on alla tuhande euro. Ruudu hinnavahe seega 3,6 korda, Rahumäe on hinnaklass 2. Sarnased hinnad Tartu Vanalinnaga on ka Talllinnas näiteks Katariina käigus ja kallis on just ärimaa! Ja see on nüüd teema, millega tulevikus hakatakse ka raha teenima, sest ärimaa pross on kuni 1%. 

Mis teeb maa automaatselt kalliks, on ju veekogu lähedus ja ehitusõigus ehk elamumaa ehk ehitusmaa. Õnnelikud on need, kes on lasknud veekoguäärsed majaalused krundid ülejäänust eraldada. Haapsalu lahe kaldal on vahe jõhker: omakülamehel 2 tükki, üks vana talu elamumaa ja teine maatulundus mereääres. Päris ühesuurused pole, 1,5 ja 2,25 aga hinnad olid siiani samad 6550€. Nüüd suurem mereäärne mets, "süvasadam" koos kaptenimajakesega ja peoplats 1770€ ja 400 meetrit merest majaümbrus 29900€. Meil mets, üleujutusala, kõik ranna- ja kaldakaitsekeelud, ehituskeeld jne, mis viibki hinna alla aga mis TEGELIKULT müües on hinnakordaja! Tegelikult on neid arvutuskäike ja seletusi päris põnev vaadata ja kuigi on seal palju küsitavusi kõiksugu teede jms olemasolu-mitteolemisega, on suures piires  asi hästi. Mis on veel tähelepanek: kõik kes on usinalt metsa lasknud takseerida ja kelle kohta on head andmed, saavad suuremad laksud sisse. Mul lihtne: inventeerimata metsamaaa 100% ja sellest 61% looduskaitselised piirnagud. Ei ole teada KKTd, boniteeti ega midagi - odav võpsik elik poole ulatuses küpse metsa piiril pohlamännik Big Grin 

Nagu igapäevakoduga, nii nüüd ka maaga - ära torgi toimivat asja, siis ei juhtu sinuga mitte midagi halba!!! Jälle töötas see suhtumine Wink Minu suvine kodu ei muutu kuidagi sellest, kuidas seda Riik nimetab. Oluline on et selle omamine oleks odav aga mõnus ja kasulik. Kogu kulu ongi olnud maamaks ja nii ka jääb. Kuna siiski on oht selles padupunases Euroopas et sellest maa hindamisest hakatakse kujundama ka kinnisvaramaksu alust, siis... Ma olen nii aru saanud, et täpselt nii on asjad Rootsis? Kuna maamaks tõesti on olematu ja tõus ka väike, siis mingi sigaduse lõputute lubadus-aukude lappimiseks nad välja mõtlevad. Tunduvalt kindlam on sinna siseneda 7,6 ja 10K euroga kui kümnete või sadade tuhandetega.
Vasta
#26

Ma märgiks ära ka selle, et kui maa väärtusega kuidagi ebaõiglaselt madalale on mindud (või siis kõrgele), siis on praegu see periood, kus otsust vaidlustada saab. Ilmselgelt peavad mingid argumendid ka olema, lisaks sisetundele.
Vasta
#27

Harku vald

oli          8940
uus        340868

tõus 38 korda

alles sain mõni aasta tagasi lahti topeltmaksustamisest...oeh

Sõbral, kellega piirid kokku puutuvad on tõus...222 korda!
Vasta
#28

(01-11-2022, 02:36 AM)ZIL 131 Kirjutas:  Maamaks võib aastaga tõusta kuni 10 %.

§ 81.  Maamaksu tõusu piirmäär
  (1) Kui maa maksustamisperioodi maamaksu summa on vähemalt 10 protsenti suurem eelmise maksustamisperioodi maksusummast, suureneb maksusumma 10 protsenti.
https://www.riigiteataja.ee/akt/110032022033
Kui suur inflatsioon hetkel ongi?
Kui maks saab tõusta max 10%, siis maamaks kahekordistub 7 aataga. Pole vast hullu.
Vasta
#29

(01-11-2022, 13:50 PM)Meistrimees Kirjutas:  
(01-11-2022, 02:36 AM)ZIL 131 Kirjutas:  Maamaks võib aastaga tõusta kuni 10 %.
Kui maks saab tõusta max 10%, siis maamaks kahekordistub 7 aataga. Pole vast hullu.
Nii on mõeldud praegu. Väikeste summade puhul pole asi hull, suurematel summadel on mõju märgatav. Paarikümne eurose maksu puhul on see vähe, mitmesaja puhul märgatav ja tuhandetes maamaksu puhul juba oluline. Ja ka see on ju kõigest paragrahv seaduses, mis juba täna 14 kuud ette on ajal jalus kui ikka sisult riigimehelik olla. 

Aga pigem tekitab küsimsui MIKS seda just nii ja praegu tehti? Üks asi on maa hetkelise tegeliku väärtuse kajastamine aga see on turumajanduses alati ikkagi tehingupõhine. Väätus on see, mis sel hetkel makstakse. Kuna ka maksulaekumist KOVidele ei suurendatud mingil oluliselt määral, siis on kuskil mingi muu konks. Olgem ausad, maamaks ON ajuvabalt väike võrreldes kunagiste aegadega ja see 10% tõusu on mittemidagi. Ma pole isegi mitte kunagi arvanud, et KOV peaks selle kopika eest mulle midagi vastu pakkuma! Näiteks talvel tee krundini lahti lükkama. Aga ma pole peaaegu et mitte ühte KOVi pakutavat teenust tarbinud ka. 2024 väheneb mul maamaks 4 korda, siit küsimus et kuidas KOV hakkama saab? See on ju tore isiklikus plaanis aga ei ole kuidagi loogiline tohutus inflatsioonis elades. 160-eurosest kohustsuest saab 40 eurot maksu, mitte vastupidi. Sõbral läheb 150 pealt 5.60 peale, mis on veel ajuvabam Wink
Vasta
#30

Sattusin just tuttavaga uusi maa väärtusi võrdlema. Üllatuseks leidis, et maa uus maksustamishind on ligikaudu 30 korda kõrgem kui kehtiv. Enda metsadel ning elamumaal ca 5-7x tõus. 
[Pilt: Screenshot_2022-11-01_162344.png]
Vasta
#31

See maa väärtuste ümberhindamine on tehtud Maa-ameti poolt kaasates mingeid laia ringi spetsialiste ning uurides tehingute statistikat piirkonnas ilma KOV-e kaasamata. Seega ei teata eriti kohalikke olusid, piiranguid, maakasutust, rentimist jne. Kui verbaalselt sõidab tulem õiglustundele sisse, siis saab nii Maa-ametiga pahandada kui ka KOV-ga ühendust võtta, argumenteeritult muidugi.
Sama juhtus ka paar aastat tagasi, kui aerofotode järgi hakati kõlvikuid ümber hindama ning nii mõnigi võsa sai väärtuslikuks "metsamaaks" koos kohese maksutõusuga.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#32

Kas kusagil on olemas ka mingi kalkulaator, millega saaks tulevase maamaksu välja rehkendada? Mul on kinnistuid päris mitu, osa läksid odavamaks ja enamus kordades kallimaks. Maamaksu tõusu vastu ei ole mul midagi, kui see jääb mõistlikkuse piiridesse. Praegu ma ei leia kusagilt , kui suur on maamaks siis, kui üleminekuaeg on lõppenud. Ja eriti uhke oleks muidugi see variant, kus saaks näiteks isikukoodi põhiselt näha kõikide kinnistute maksu korraga.
Vasta
#33

(05-11-2022, 14:18 PM)Raudpats Kirjutas:  Kas kusagil on olemas ka mingi kalkulaator, millega saaks tulevase maamaksu välja rehkendada? Mul on kinnistuid päris mitu, osa läksid odavamaks ja enamus kordades kallimaks. Maamaksu tõusu vastu ei ole mul midagi, kui see jääb mõistlikkuse piiridesse. Praegu ma ei leia kusagilt , kui suur on maamaks siis, kui üleminekuaeg on lõppenud. Ja eriti uhke oleks muidugi see variant, kus saaks näiteks isikukoodi põhiselt näha kõikide kinnistute maksu korraga.
Maamaks saab tõusta ainult 10% aastas nagu ka eelpool toodud, nii et reaalse nüüdsele uuele väärtusele järgijõudmine võib võtta aastakümneid (Link).

Aga uus maa väärtus teeb piltlikult öeldes endisest vaesest kehvikust vaat, et juskui püstirikka "maaomaniku". Tartu südame lähedal asuva 5-kordse hruštovka aluse krundi hind oli enne 18 000 ja nüüd 876 000 (48x tõusu). Tartu kõige halvemas ja mittetahetud linnaosas oleva garaažiühistu kogu krundi väärtus tõusis 6000 pealt 158 000 peale (26x tõusu).
Vasta
#34

Kõik on omavalitsuse otsustada ja kujundada. Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, volikogu määrab iga-aastaselt.
Vasta
#35

(05-11-2022, 17:16 PM)bom Kirjutas:  Kõik on omavalitsuse otsustada ja kujundada. Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, volikogu määrab iga-aastaselt.
Et siis maksimaalselt hästi laias laastus, liidan kõikide oma kinnistute väärtused kokku ja siis korrutan 2,5 protsendiga läbi ning saan maksimaalse maamaksu, mis võib olla ka oluliselt väiksem, kui vallavalitsus määrab väiksema maksumäära?
praegu umbes 800 maksan ja selle loogika järgi oleks tulevikus maksimaalne maks 7500 aastas. No ehk ei lähe kõik 2,5 prossaga. Arvestatav summa muidugi, aga ei ole mõtet maal niisama seista lasta, tuleb majandada, kasutada, külvata ja lõigata, metsa teha. Eks seda raamatupidamist peab siis ühe suurenenud kulureaga täiendama. Kui tõuseb 10 prossa aastas, siis selle maksimaalse summani läheb ikkagi oma 10 aastat ja selle aja peale inflatsioon teeb ka oma töö, ehk ei olegi siis enam see maksutõus nii suur. Kui nüüd järgmisest aastast peaks kohe hakkama uue määra järgi ja veel maksimumi maksma, siis oleks natuke jama ikka küll
Vasta
#36

(05-11-2022, 17:16 PM)bom Kirjutas:  Kõik on omavalitsuse otsustada ja kujundada. Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, volikogu määrab iga-aastaselt.
Ära valeta. Lugege seadust.

[b]§ 5.   Maksumäär[/b]

  (1) Kohaliku omavalitsuse volikogu kehtestab hiljemalt maksustamisaastale eelneva aasta 1. juulil igale järgmisele maa sihtotstarbegrupile maksumäära:
  1) elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule 0,1–0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas;
  2) käesoleva lõike punktis 1 nimetamata maatulundusmaale 0,1–0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas;
  3) käesoleva lõike punktides 1 ja 2 nimetamata sihtotstarbega maale 0,1–1,0 protsenti maa maksustamishinnast aastas.
Vasta
#37

(05-11-2022, 21:15 PM)ZIL 131 Kirjutas:  
(05-11-2022, 17:16 PM)bom Kirjutas:  Kõik on omavalitsuse otsustada ja kujundada. Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, volikogu määrab iga-aastaselt.
Ära valeta. Lugege seadust.

[b]§ 5.   Maksumäär[/b]

  (1) Kohaliku omavalitsuse volikogu kehtestab hiljemalt maksustamisaastale eelneva aasta 1. juulil igale järgmisele maa sihtotstarbegrupile maksumäära:
  1) elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule 0,1–0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas;
  2) käesoleva lõike punktis 1 nimetamata maatulundusmaale 0,1–0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas;
  3) käesoleva lõike punktides 1 ja 2 nimetamata sihtotstarbega maale 0,1–1,0 protsenti maa maksustamishinnast aastas.
Just lugege seadust 

[b]§ 5.   Maksumäär[/b]

  (1) Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, välja arvatud käesoleva seaduse paragrahvi 11 4. lõikes sätestatud juhul. Maksumäära kehtestab kohaliku omavalitsusüksuse volikogu hiljemalt maksustamisaasta 31. jaanuariks. Muudetud maksumäära rakendatakse maksustamisaasta algusest.
[RT I, 08.07.2011, 7 - jõust. 01.01.2013]

https://ncfailid.emta.ee/index.php/s/wqbLA57fmGZC2Pr siin näha omavalituste kaupa hetkel kehtivad maamaksumäärad
Vasta
#38

Morna provintsilinnake 1400m2 elamumaa 1480 v 33686 ehk 22x
samas lähedal 1600m2 1870 v 36860, ehk 19x.
Paar km kaugemal 3500m2 tootmismaad looduskaunis kohas  470 v. 3485 ehk vaid napp 7x.
maamaks oli viimastel aastatel 0,00. loodame parimat.
Vasta
#39

(06-11-2022, 08:28 AM)volvo Kirjutas:  
(05-11-2022, 21:15 PM)ZIL 131 Kirjutas:  
(05-11-2022, 17:16 PM)bom Kirjutas:  Kõik on omavalitsuse otsustada ja kujundada. Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, volikogu määrab iga-aastaselt.
Ära valeta. Lugege seadust.

[b]§ 5.   Maksumäär[/b]

  (1) Kohaliku omavalitsuse volikogu kehtestab hiljemalt maksustamisaastale eelneva aasta 1. juulil igale järgmisele maa sihtotstarbegrupile maksumäära:
  1) elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule 0,1–0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas;
  2) käesoleva lõike punktis 1 nimetamata maatulundusmaale 0,1–0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas;
  3) käesoleva lõike punktides 1 ja 2 nimetamata sihtotstarbega maale 0,1–1,0 protsenti maa maksustamishinnast aastas.
Just lugege seadust 

[b]§ 5.   Maksumäär[/b]

  (1) Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas, välja arvatud käesoleva seaduse paragrahvi 11 4. lõikes sätestatud juhul. Maksumäära kehtestab kohaliku omavalitsusüksuse volikogu hiljemalt maksustamisaasta 31. jaanuariks. Muudetud maksumäära rakendatakse maksustamisaasta algusest.
[RT I, 08.07.2011, 7 - jõust. 01.01.2013]

https://ncfailid.emta.ee/index.php/s/wqbLA57fmGZC2Pr siin näha omavalituste kaupa hetkel kehtivad maamaksumäärad
Et 2024. aastal maksad 2022. aasta seaduse järgi maamaksu Big Grin
Vasta
#40

See on huvilistele õige lugemisvara https://www.riigiteataja.ee/akt/110032022033
Tsitaat:Väljaandja:
Riigikogu
Akti liik:
seadus
Teksti liik:
terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:
01.01.2024
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:

Avaldamismärge:
RT I, 10.03.2022, 33
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne