DIY Hobigaraaž

Metallitöö laud peab kannatama ka peal haamriga nüpeldamist minu silmis,1mm plekk seda kindlasti ei kannata ja omale tehes kah alla 3mm ei paneks.
Vasta

(28-02-2024, 19:26 PM)muska71 Kirjutas:  Metallitöö laud peab kannatama ka peal haamriga nüpeldamist minu silmis,1mm plekk seda kindlasti ei kannata ja omale tehes kah alla 3mm ei paneks.

Jutt jumala õige. Mul ka üks töölaudadest sarnase projekti järgi tehtud. Paks vineer all ja 4 mm plekk peal ja kipub ikka vastu vetruma.
Teine töölaud on tehtud vanal heal ajal juba eelmisel sajandil, kui olid teised võimalused. Sellel on 12 mm lauaplaat paigaldatud otse alusraamistikule ja seal kannatab küll kolkida. Eks muidugi praegusel ajal tuleb valikud võimalustega kokku sobitada.
Vasta

Tänud kõigile taas kommentaaride eest!

(28-02-2024, 06:41 AM)v6sa Kirjutas:  Siit on kenasti näha, miks nõukalaud Sinus mingit erilist rõõmu ei valmistanudSmile

Kui Sul just ei ole mingit vajadust kruustange laua vasemasse serva panna, siis kõige parem nende jaoks on parema jala kohal. Toetub otse põrandale ja mingi prügi ei saa kukkuda/tilkuda lahtiolevasse sahtlisse. Ning mingi imeliku kujuga virbel mahub paremini otsapidi laua alla kaSmile

Laua katteplaat oli Sul ju materjalipiltide juures kenasti olemas. 3 mm... Või lähed ikkagi RV peale, et poleks magnetiseeruv?

Nõukaaegsed lauad mulle meeldivad, kuid siinkohal ei leidnud sobivat mis ruumi oma olemasoleval kujul ära mahuks. Eks tahtmine midagi ise ära teha sai ka võitu...

Kruustangideni aega on. Mis suuruses ja otstarbel need selle laua peale tulevad, seda veel ei tea. Võimalus on, et jätan laua külge kergema töö kruustangid, aga kangemad panen näiteks traktori alusekahvlite külge. Saab sõta kuhu vaja ning ka väljas tööd teha kui vaja. Eks aeg ja vajadused teevad omad korrektuurid. Küll olen arvestanud, et kruustangid saab laua jala kohale ära mahutada. Püüan lähtuda põhimõttest, et iga töö jaoks sobiv tööriist - nii ka kruustangidega. Üle mõistuse jõudu ei ole vaja kasutada, kui tööriist vastu ei pea.

Laua plaat jääb jah 3mm terasleht, sest see on olemas. Roostevaba peale hammas ei hakka ja kuskill ripakil ka ei näikse olevat.

(28-02-2024, 14:01 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Laud on tore, taustal figureeriv maitsekas sodiläkk väärib ka kiitust.

Tänud. Massin on asjalik, kuid kahjuks ei ole minu oma. Tuttav tõi talveks sooja.

(28-02-2024, 17:30 PM)muska71 Kirjutas:  
(28-02-2024, 11:37 AM)huvi5 Kirjutas:  Kena töö, muud ei suuda välja mõelda norimise mõttes peale selle, et raami oleks võinud üle värvida.
Mina saan hetkel aru,et raam läheb veel lihvimisele kuna õiget lihv asja ei olnud hetkel käepärast.

Kogu kupatuse võtan tõepoolest uuesti lahti. Siit-sealt käin veel keevisõmblused üle. Samas midagi, mida värviga parandada ei annaks, hetkel silma ei paista. Seega jah, värv tuleb ikka ka selga.

Plaadi paningi korraks peale ja poltidega kinni, et proovida, kui vetruv vineer alusraamil jääb ja et kas on kuhugi vaja mõni tala risti või püsti vahele keevitada. Tuli välja, et ei vetru ning on piisavalt stabiilne. Sellepärast läkski kinnituseks ainult neli polti ning muid modifikatsioone tegema ei pidanud.
Vasta

Üksjagu nuputamist oli et kuidas edasi minna. Kuidas plekk plaadile peale panna nii, et see seal paigal püsiks ja nii, et endal hea tööd teha oleks. Esimesed kaks tingimust olid paigas - puit ei tohi paistma jääda ning väikesed detailid (nt kruvid, laagri kuulid jms) ei tohiks päris ise üle ääre maha veereda.

[Pilt: IMG_5654.JPG?_t=1709317631]

Alustasin raamiga, mis läheb plaadi ümber ja katab ära selle ääred ning nurgad. Kuivõrd vineer oli paksusega 24mm, siis äärte katteks valisin 30x30x3mm nurkraua.

[Pilt: IMG_5656.JPG?_t=1709317631]

Laud ise läheb vastu seina tagumise osaga ning parema küljega. Seega esiosa ja vasaku külje tegin nii, et nurkraud katab vineerplaadi täielikult. Vastu seina mineva tagaosa ja parema külje tegin nii, et pöörasin nurkraua püsti. Vineer jääb paigutuse tõttu silma alt ära ning 30mm kõrge ääre tõttu on välistatud, et laual suurema hoo kätte saanud detailid laua taha või seina ja külje vahele ei veere. Ees ja vasakul küljel piisab juba materjali enda paksusest (3mm), et tülikamad tegelased maha ei veereks. Raamiga oli iseenesest üsna palju sobitamist, sest see oli laua mõõtusid arvestades üsna "sült". Samas pidi täpselt ja tihedalt plaadi ümber istuma. Plaadile sobitamine, seejärel punktimine ning siis maha tõstmine oli kõige väljakutsuvam, sest siis kippus asi mõõtudest välja paidnuma. Paar korda pani vanduma, et ei ole teist paari käsi abiks.

[Pilt: IMG_5667.JPG?_t=1709317631]

[Pilt: IMG_5668.JPG?_t=1709317631]

Kui raam sai tehtud, siis võtsin ette teraslehe. Kõigepealt lõikasin pikkuse paika ja seejärel laiuse. Arvestasin lõikamisel, et terasleht jääks kahest küljest võrreldes laua plaadiga nii 1mm jagu kitsam. Seda siis sellepärast, et nurkraual, mis pärast sinna peale istub, on nurga sees teatav kumerus. Kui kumeruse alla jääb takistus, siis nurkraud ei istu lõpuni plaadi peale ja jääb mingil määral õhku.

[Pilt: IMG_5669.JPG?_t=1709317631]

[Pilt: IMG_5670.JPG?_t=1709317631]

Soovisin teha nii, et töötasapind jääks sile ning et laua plaadile ei peaks kruvisid sisse panema. 3mm terasleht mõõtudega 2,4x0,75 meetrit kaalub üksjagu. Lootsin, et see jääb oma raskusega vineeri peal piisavalt stabiilne, et täiendavaid kinnitusvahendeid ei peaks kasutama. Ja jäigi. Laua konstruktsioon on nii palju jäik, et vineerplaat läbi ei vaju ja seega püsib terasleht kenasti paigal ega vetru. Eks aeg näitab, kas ka kestab. Kui suure vasara ja oma lollusega järjekindlalt metallplaati ei töötle, siis vast kestab.

[Pilt: IMG_5672.JPG?_t=1709317631]

Ja lõpuks sai raam omale kohale sobitatud. Sobis mõõtudelt hästi ning püsis omal kohal ka siis, kui terasleht all oli. Vineer siinkohal 24mm (pinnalt gramm maha lihvitud), teraslehe paksus 3mm ning nurkraud ise 30x30mm. Serv jäi alt vineerplaadiga kenasti tasa ning puit välja ei paista - täpselt nii nagu soovinud olin.

[Pilt: IMG_5675.JPG?_t=1709317631]

[Pilt: IMG_5674.JPG?_t=1709317631]

Viimase liigutusena surusin nurkrauast raami pitskruvidega kergelt plaadi vastu ning kinnitasin äärtest/külgedelt laia peaga plekikruvidega (4,2*45). Kuna üleval pool jäi jutt pisut segane, siis nüüd on fotolt paremini näha, kuidas tagumine külg ja parem külg on kõrgemad tänu üles pööratud nurkrauale. Need jäävad seina poole ning on kaitseks kui laual midagi liigutada või kui midagi peaks tahtma iseseisvalt maha veereda.
Vasta

Ma nüüd ei teagi, kas ma tohin üldse seda küsida, aga üks pisike kurat sees ässitab... Toungue

Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.

Julged proovida?

Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.
Vasta

(01-03-2024, 22:47 PM)v6sa Kirjutas:  Ma nüüd ei teagi, kas ma tohin üldse seda küsida, aga üks pisike kurat sees ässitab... Toungue

Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.

Julged proovida?

Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.


Mul on tehtud samasugune  laud (enam vähem koopia) puidust.  Raam on 70x150 prussist ja plate on 44mm vineer. Plekk alla ja russi mootor peale. Isegi ei nõksata. Ma arvan, et see laud ei tee poolest tonnist apsull välja.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(01-03-2024, 22:47 PM)v6sa Kirjutas:  Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.
Julged proovida? Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.

Kui raam väljas lihvimisel oli (plaati veel ei olnud), siis panin kaks prussi risti üle ca 70-80cm vahega. Frontaali raami panin peale ja lükkasin põkal esirattad maast lahti. Silmaga ei saanud aru küll, et midagi olulist oleks juhtunud või läbi paindunud. Mõõdulindiga mõõtmas ei käinud. Kas nina 1,5T masinal nüüd 500kg on, seda ei julge lubada. Vast ikka gramm vähem. Aga pärast üritust kuskil jäävat läbipainet ei ole. Ma ei tea kas ma tahan täiendavaid loomkatseid tegema hakata Rolleyes
Vasta

Kui võimalik liimi plekk vineeri külge kinni.  Arvestades sinu põhjalikkust hakkab see varsti häirima.
See vinkli serv on hea mõte kui on selliseid veerevaid asju.
Endale tegin uue laua pealt sileda. Vanaga aegajalt ikka mõtlesin, et kesseekurat sellise asja välja mõtles Smile
A muidu oled õigel teel, mulle ka meeldib asju varuga teha.
Vasta

Mis liimi sa pleki vineeri külge liimimiseks kasutasid?
Vasta

(02-03-2024, 00:31 AM)Daff Kirjutas:  
(01-03-2024, 22:47 PM)v6sa Kirjutas:  Ma nüüd ei teagi, kas ma tohin üldse seda küsida, aga üks pisike kurat sees ässitab... Toungue

Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.

Julged proovida?

Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.


Mul on tehtud samasugune  laud (enam vähem koopia) puidust.  Raam on 70x150 prussist ja plate on 44mm vineer. Plekk alla ja russi mootor peale. Isegi ei nõksata. Ma arvan, et see laud ei tee poolest tonnist apsull välja.
Puidutöö toetamiseks on tehtud H kujulised pukid, jalad 5x10 vahtra prussid pealmine tasapind sama. kogukõrgus 90cm, ehk samal tasapinnal teiste pinkidega. jalgu toetavad tallad 5x15cm lisaks diagonaalid. kinnituseks 6x90mm puidukruvid. teoorias olid need mõeldud 1-2 laua-plangujupi jaoks, . aga mingil hetkel oli üle 2-e puki haagisetäis tammelauda,ca 1+tm, ehk ligi tonn. õõtsutasime, nügisime, liikumist ei olnud märgata. 
Teemaks oleva laua kandevõime tundub olema piisav kogu garaažitäie tehnika hoiustamiseks. no päris serva peale ei oleks hea toetada.
vineeri ja pleki vahele soovitan pur liime, Soudal, Kiilto ja kindlasti on neid veel, vead 10-15cm vahedega ribad ja press peale. pur paisub ´´makroflex´le´´sarnaselt ja täidab kogu pinna. kui vaja hiljem lahti võtta, siis on... kehvasti.


Vasta

(02-03-2024, 11:12 AM)pikk88 Kirjutas:  Mis liimi sa pleki vineeri külge liimimiseks kasutasid?
Ei kasutanudki.
Laud tehtud vähemalt 40 aastat tagasi ja mitte minu tehtud. 
Lihtsalt liimitud äkki ei teeks hääli.
Vasta

Mul tekkis kohe küsimus, et miks ei lasknud selle pleki ääri ära painutada, oleks raamiga jändamine ära jäänud? Oleks lauale sileda serva saanud. 
Vasta

(04-03-2024, 11:25 AM)Peeter2 Kirjutas:  Mul tekkis kohe küsimus, et miks ei lasknud selle pleki ääri ära painutada, oleks raamiga jändamine ära jäänud? Oleks lauale sileda serva saanud. 
Mulle tundub, et vastus peitub postituses #484.
Vasta

Kui siin juba konstruktsioonide üledimensioneerimisega tegeletakse siis kas ei käinud peast läbi üks diagonaal laua tagumisse jalaavasse paigaldada, noh nii kindluse mõttes et kui russi moto laual ja meetrise õlaga seda lahatakse siis värinapoissi ikka sisse ei võtaks? Usaldad ikka oma keevitustööd piisavalt?

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta

(04-03-2024, 17:59 PM)Walter Kirjutas:  Kui siin juba konstruktsioonide üledimensioneerimisega tegeletakse siis kas ei käinud peast läbi üks diagonaal laua tagumisse jalaavasse paigaldada, noh nii kindluse mõttes et kui russi moto laual ja meetrise õlaga seda lahatakse siis värinapoissi ikka sisse ei võtaks? Usaldad ikka oma keevitustööd piisavalt?

Esialgsed koormustestid näitasid, et laud on stabiilne. Keevis peab. Russi mootori jaoks on teised abivahendid.

[Pilt: IMG_5680.JPG?_t=1709578466]

Kui teemaga edasi liikuda, siis külastasin üle pika aja taas Tööriistamarketit. Tööriistu ega tarvikuid ma sealt tänaste hindade juures ammu ei osta. Küll aga pakub kauplus Dupli Color'i uretaanipõhist värvi Alkyton. Koduses (talu)majapidamises kiireks metallpindade kaitsmiseks ja värvimiseks ma seni paremat lahendust leidnud ei ole. Hea läikega ning väga heade isetasandumisomadustega värv on. Lisaks ei tilgu, jääb tugev, piisavalt elastne ning ei vaja alla krunti. Kasutanud aastaid alates aiapostide värvimisest ning lõpetades erineva metsa- ja majapidamistehnika vajadusepõhiste värviparandustega. Pettuma ei ole kunagi pidanud. Ka laste mänguväljaku atraktsioonid olen kõik sellega värvinud.

[Pilt: IMG_5681.JPG?_t=1709578466]

Kui seni olen kasutanud peamiselt tumerohelist tooni, siis seekord sai laua jaoks toodud purk kena sinist värvi, mis sahtliboksiga pea et üks-ühele kokku sobib.

[Pilt: IMG_5682.JPG?_t=1709578466]

Kõigepealt pesin raami rasvaeemaldajaga puhtaks ning seejärel läks peale kiht sinist. Tänu värvi liimilaadsele konsistentsile on ühest kihist enam kui küll.

[Pilt: IMG_5683.JPG?_t=1709578466]

[Pilt: IMG_5684.JPG?_t=1709578466]

Esmalt värvisin laua "alumised" pinnad. Pärast kui laua jalgadele keerab, siis on lihtsam silmale kriitilisemaid kohti värvida. Kusjuures maas olevad kaks prussi on need samad, millega oma koduse koormustesti tegin. Prussid samas asendis laua peale ning tõstin taustaks oleva traktori frontaaliga rattad maast korralikult lahti. Seega ei pea vastupidavuse pärast väga muretsema.

[Pilt: IMG_5679.JPG?_t=1709578466]

Sellise raske laua juures on oluline, et midagi oleks ka jalgade all, et põrandat ära ei kraabiks ning pikast seismisest võimalikke roostejälgi betooni sisse ei imenduks. Otsakorke on saadaval pea kõigile enimkasutatavatele nelikanttoru profiilidele.

[Pilt: IMG_5685.JPG?_t=1709578466]

[Pilt: IMG_5686.JPG?_t=1709578466]

Kui "põhjaalune" ära sai värvitud, läksid korgid omadele kohtadele. Nüüd sai laud kenasti jalgadele keeratud, et alustatud värvitööd ära lõpetada.

[Pilt: IMG_5689.JPG?_t=1709578466]

[Pilt: IMG_5687.JPG?_t=1709578466]

Kuivab see värv tänapäevaste värvide mõistes üsna aeglaselt. 22 kraadise õhutemperatuuri ja madala õhuniiskuse juures on puutekuiv umbes 7-8 tunniga. "Võta-kinni-ja-tõsta" kuiv on umbes 36 tunniga. Pind jääb läikiv ning sile. Nüüd tuleb lasta see 36 tundi rahulikult lõpuni kuivada ja seejärel saab laua juba omale kohale transportida.

[Pilt: IMG_5688.JPG?_t=1709578466]
Vasta

Kusagil põranda valamise kandis jäi meelde "kalded ärajooksu suunas" või miskit taolist. Nüüd selle kalde peal koostatud laud, kas istub oma kohale "rauatöö" ruumis ilma kõikumata?

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta

(05-03-2024, 00:54 AM)aavu Kirjutas:  Kusagil põranda valamise kandis jäi meelde "kalded ärajooksu suunas" või miskit taolist. Nüüd selle kalde peal koostatud laud, kas istub oma kohale "rauatöö" ruumis ilma kõikumata?

Täitsa õigesti on meeles. Otsustasin, et lähen seda teed, et laud valmib ikkagi sirge põranda jaoks. Kõrgustega annab alati sobitada, kuid laua jalgu samasse tasapinda tagasi töödelda on raskevõitu. Kunagi ei tea, kui tahan laua mujale viia ning siis on hunnik õnnetust. Paraku on nii, et kahte head asja korraga ei saa.
Vasta

Värv on nüüd kuivanud ja sai hea. Vedasin laua väiksemasse ruumi. Laud läheb paremale nurka ning sinine kapp rändab selle koha pealt varsti minema. 

[Pilt: IMG_5693.JPG?_t=1709930139]

[Pilt: IMG_5694.JPG?_t=1709930139]

Ja plaat peal ning laud oma õigel kohal. Siin on näha ka, kui hästi õnnestus nurkraua ja alumise vineeri valik. Ilma lõikamisteta on alumine äär põhimõtteliselt sile.

[Pilt: IMG_5696.JPG?_t=1709930139]

[Pilt: IMG_5697.JPG?_t=1709930139]

Natuke materjali jäi laua ehitusest järgi ning selle kasutasin ära selleks, et sahtliboksi kõrvale alumine hoiuriiul/tasapind teha.

[Pilt: IMG_5702.JPG?_t=1709930139]

[Pilt: IMG_5703.JPG?_t=1709930139]

[Pilt: IMG_5705.JPG?_t=1709930139]

Nüüd võib sellele tööle vast kriipsu alla tõmmata. Suuremaid muutusi enam ehk plaanis ei ole. Võib-olla perfopaneel vms tagaseinaks, kruustangid jne. Aga need paigaldab siis, kui selleks vajaduse peaks tekkima. Kokkuvõttes sai tulemus enda jaoks üsnagi rahuldav. Vähemalt on mõnusalt stabiilne laud, ei vetru ning mulle paraja kõrguse ja plaadi suurusega. Kui materjal kokku lüüa, siis peaks kaalu olema vahemikus 280-300kg.

[Pilt: IMG_5706.JPG?_t=1709930139]
Vasta

Väga Hea! Wink
On sul tuleviku projektides poltide/ mutrite hoiustamise süsteem ka tulekul? Või mingisuguste muude tarvikute jaoks.
Vasta

(09-03-2024, 09:01 AM)heiti Kirjutas:  Väga Hea! Wink
On sul tuleviku projektides poltide/ mutrite hoiustamise süsteem ka tulekul? Või mingisuguste muude tarvikute jaoks.

Poltide-mutrite jaoks peab midagi välja mõtlema küll ning seda ilmselt üsna eelisjärjekorras. Hoiukarbid on isegi juba tellitud. Eks vajaliku hulka kuulub tegelikult kõik (hobi)garaažis toimetamisega seonduv. Püüan jõudumööda teiste tegemiste kõrvalt aega leida ning teha.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne