DIY Hobigaraaž

(28-02-2024, 19:21 PM)pannkook Kirjutas:  katuseplekk on ju max 0.6mm
milline plekk kannatab juba kõike Big Grin
Praegusel optimeerijate ajastul kindlasti.
Vasta

Metallitöö laud peab kannatama ka peal haamriga nüpeldamist minu silmis,1mm plekk seda kindlasti ei kannata ja omale tehes kah alla 3mm ei paneks.
Vasta

(28-02-2024, 19:26 PM)muska71 Kirjutas:  Metallitöö laud peab kannatama ka peal haamriga nüpeldamist minu silmis,1mm plekk seda kindlasti ei kannata ja omale tehes kah alla 3mm ei paneks.

Jutt jumala õige. Mul ka üks töölaudadest sarnase projekti järgi tehtud. Paks vineer all ja 4 mm plekk peal ja kipub ikka vastu vetruma.
Teine töölaud on tehtud vanal heal ajal juba eelmisel sajandil, kui olid teised võimalused. Sellel on 12 mm lauaplaat paigaldatud otse alusraamistikule ja seal kannatab küll kolkida. Eks muidugi praegusel ajal tuleb valikud võimalustega kokku sobitada.
Vasta

Tänud kõigile taas kommentaaride eest!

(28-02-2024, 06:41 AM)v6sa Kirjutas:  Siit on kenasti näha, miks nõukalaud Sinus mingit erilist rõõmu ei valmistanudSmile

Kui Sul just ei ole mingit vajadust kruustange laua vasemasse serva panna, siis kõige parem nende jaoks on parema jala kohal. Toetub otse põrandale ja mingi prügi ei saa kukkuda/tilkuda lahtiolevasse sahtlisse. Ning mingi imeliku kujuga virbel mahub paremini otsapidi laua alla kaSmile

Laua katteplaat oli Sul ju materjalipiltide juures kenasti olemas. 3 mm... Või lähed ikkagi RV peale, et poleks magnetiseeruv?

Nõukaaegsed lauad mulle meeldivad, kuid siinkohal ei leidnud sobivat mis ruumi oma olemasoleval kujul ära mahuks. Eks tahtmine midagi ise ära teha sai ka võitu...

Kruustangideni aega on. Mis suuruses ja otstarbel need selle laua peale tulevad, seda veel ei tea. Võimalus on, et jätan laua külge kergema töö kruustangid, aga kangemad panen näiteks traktori alusekahvlite külge. Saab sõta kuhu vaja ning ka väljas tööd teha kui vaja. Eks aeg ja vajadused teevad omad korrektuurid. Küll olen arvestanud, et kruustangid saab laua jala kohale ära mahutada. Püüan lähtuda põhimõttest, et iga töö jaoks sobiv tööriist - nii ka kruustangidega. Üle mõistuse jõudu ei ole vaja kasutada, kui tööriist vastu ei pea.

Laua plaat jääb jah 3mm terasleht, sest see on olemas. Roostevaba peale hammas ei hakka ja kuskill ripakil ka ei näikse olevat.

(28-02-2024, 14:01 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Laud on tore, taustal figureeriv maitsekas sodiläkk väärib ka kiitust.

Tänud. Massin on asjalik, kuid kahjuks ei ole minu oma. Tuttav tõi talveks sooja.

(28-02-2024, 17:30 PM)muska71 Kirjutas:  
(28-02-2024, 11:37 AM)huvi5 Kirjutas:  Kena töö, muud ei suuda välja mõelda norimise mõttes peale selle, et raami oleks võinud üle värvida.
Mina saan hetkel aru,et raam läheb veel lihvimisele kuna õiget lihv asja ei olnud hetkel käepärast.

Kogu kupatuse võtan tõepoolest uuesti lahti. Siit-sealt käin veel keevisõmblused üle. Samas midagi, mida värviga parandada ei annaks, hetkel silma ei paista. Seega jah, värv tuleb ikka ka selga.

Plaadi paningi korraks peale ja poltidega kinni, et proovida, kui vetruv vineer alusraamil jääb ja et kas on kuhugi vaja mõni tala risti või püsti vahele keevitada. Tuli välja, et ei vetru ning on piisavalt stabiilne. Sellepärast läkski kinnituseks ainult neli polti ning muid modifikatsioone tegema ei pidanud.
Vasta

Üksjagu nuputamist oli et kuidas edasi minna. Kuidas plekk plaadile peale panna nii, et see seal paigal püsiks ja nii, et endal hea tööd teha oleks. Esimesed kaks tingimust olid paigas - puit ei tohi paistma jääda ning väikesed detailid (nt kruvid, laagri kuulid jms) ei tohiks päris ise üle ääre maha veereda.

[Pilt: IMG_5654.JPG?_t=1709317631]

Alustasin raamiga, mis läheb plaadi ümber ja katab ära selle ääred ning nurgad. Kuivõrd vineer oli paksusega 24mm, siis äärte katteks valisin 30x30x3mm nurkraua.

[Pilt: IMG_5656.JPG?_t=1709317631]

Laud ise läheb vastu seina tagumise osaga ning parema küljega. Seega esiosa ja vasaku külje tegin nii, et nurkraud katab vineerplaadi täielikult. Vastu seina mineva tagaosa ja parema külje tegin nii, et pöörasin nurkraua püsti. Vineer jääb paigutuse tõttu silma alt ära ning 30mm kõrge ääre tõttu on välistatud, et laual suurema hoo kätte saanud detailid laua taha või seina ja külje vahele ei veere. Ees ja vasakul küljel piisab juba materjali enda paksusest (3mm), et tülikamad tegelased maha ei veereks. Raamiga oli iseenesest üsna palju sobitamist, sest see oli laua mõõtusid arvestades üsna "sült". Samas pidi täpselt ja tihedalt plaadi ümber istuma. Plaadile sobitamine, seejärel punktimine ning siis maha tõstmine oli kõige väljakutsuvam, sest siis kippus asi mõõtudest välja paidnuma. Paar korda pani vanduma, et ei ole teist paari käsi abiks.

[Pilt: IMG_5667.JPG?_t=1709317631]

[Pilt: IMG_5668.JPG?_t=1709317631]

Kui raam sai tehtud, siis võtsin ette teraslehe. Kõigepealt lõikasin pikkuse paika ja seejärel laiuse. Arvestasin lõikamisel, et terasleht jääks kahest küljest võrreldes laua plaadiga nii 1mm jagu kitsam. Seda siis sellepärast, et nurkraual, mis pärast sinna peale istub, on nurga sees teatav kumerus. Kui kumeruse alla jääb takistus, siis nurkraud ei istu lõpuni plaadi peale ja jääb mingil määral õhku.

[Pilt: IMG_5669.JPG?_t=1709317631]

[Pilt: IMG_5670.JPG?_t=1709317631]

Soovisin teha nii, et töötasapind jääks sile ning et laua plaadile ei peaks kruvisid sisse panema. 3mm terasleht mõõtudega 2,4x0,75 meetrit kaalub üksjagu. Lootsin, et see jääb oma raskusega vineeri peal piisavalt stabiilne, et täiendavaid kinnitusvahendeid ei peaks kasutama. Ja jäigi. Laua konstruktsioon on nii palju jäik, et vineerplaat läbi ei vaju ja seega püsib terasleht kenasti paigal ega vetru. Eks aeg näitab, kas ka kestab. Kui suure vasara ja oma lollusega järjekindlalt metallplaati ei töötle, siis vast kestab.

[Pilt: IMG_5672.JPG?_t=1709317631]

Ja lõpuks sai raam omale kohale sobitatud. Sobis mõõtudelt hästi ning püsis omal kohal ka siis, kui terasleht all oli. Vineer siinkohal 24mm (pinnalt gramm maha lihvitud), teraslehe paksus 3mm ning nurkraud ise 30x30mm. Serv jäi alt vineerplaadiga kenasti tasa ning puit välja ei paista - täpselt nii nagu soovinud olin.

[Pilt: IMG_5675.JPG?_t=1709317631]

[Pilt: IMG_5674.JPG?_t=1709317631]

Viimase liigutusena surusin nurkrauast raami pitskruvidega kergelt plaadi vastu ning kinnitasin äärtest/külgedelt laia peaga plekikruvidega (4,2*45). Kuna üleval pool jäi jutt pisut segane, siis nüüd on fotolt paremini näha, kuidas tagumine külg ja parem külg on kõrgemad tänu üles pööratud nurkrauale. Need jäävad seina poole ning on kaitseks kui laual midagi liigutada või kui midagi peaks tahtma iseseisvalt maha veereda.
Vasta

Ma nüüd ei teagi, kas ma tohin üldse seda küsida, aga üks pisike kurat sees ässitab... Toungue

Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.

Julged proovida?

Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.
Vasta

(01-03-2024, 22:47 PM)v6sa Kirjutas:  Ma nüüd ei teagi, kas ma tohin üldse seda küsida, aga üks pisike kurat sees ässitab... Toungue

Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.

Julged proovida?

Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.


Mul on tehtud samasugune  laud (enam vähem koopia) puidust.  Raam on 70x150 prussist ja plate on 44mm vineer. Plekk alla ja russi mootor peale. Isegi ei nõksata. Ma arvan, et see laud ei tee poolest tonnist apsull välja.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(01-03-2024, 22:47 PM)v6sa Kirjutas:  Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.
Julged proovida? Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.

Kui raam väljas lihvimisel oli (plaati veel ei olnud), siis panin kaks prussi risti üle ca 70-80cm vahega. Frontaali raami panin peale ja lükkasin põkal esirattad maast lahti. Silmaga ei saanud aru küll, et midagi olulist oleks juhtunud või läbi paindunud. Mõõdulindiga mõõtmas ei käinud. Kas nina 1,5T masinal nüüd 500kg on, seda ei julge lubada. Vast ikka gramm vähem. Aga pärast üritust kuskil jäävat läbipainet ei ole. Ma ei tea kas ma tahan täiendavaid loomkatseid tegema hakata Rolleyes
Vasta

Kui võimalik liimi plekk vineeri külge kinni.  Arvestades sinu põhjalikkust hakkab see varsti häirima.
See vinkli serv on hea mõte kui on selliseid veerevaid asju.
Endale tegin uue laua pealt sileda. Vanaga aegajalt ikka mõtlesin, et kesseekurat sellise asja välja mõtles Smile
A muidu oled õigel teel, mulle ka meeldib asju varuga teha.
Vasta

Mis liimi sa pleki vineeri külge liimimiseks kasutasid?
Vasta

(Eile, 00:31 AM)Daff Kirjutas:  
(01-03-2024, 22:47 PM)v6sa Kirjutas:  Ma nüüd ei teagi, kas ma tohin üldse seda küsida, aga üks pisike kurat sees ässitab... Toungue

Julgen arvata, et pooletonnine koormus selle laua keskele plaati mõõdulindiga mõõdetavalt ei painuta. Ehk läbipaine jääb alla millimeetri.

Julged proovida?

Või palju Su põks tõstabki kahvlitega.


Mul on tehtud samasugune  laud (enam vähem koopia) puidust.  Raam on 70x150 prussist ja plate on 44mm vineer. Plekk alla ja russi mootor peale. Isegi ei nõksata. Ma arvan, et see laud ei tee poolest tonnist apsull välja.
Puidutöö toetamiseks on tehtud H kujulised pukid, jalad 5x10 vahtra prussid pealmine tasapind sama. kogukõrgus 90cm, ehk samal tasapinnal teiste pinkidega. jalgu toetavad tallad 5x15cm lisaks diagonaalid. kinnituseks 6x90mm puidukruvid. teoorias olid need mõeldud 1-2 laua-plangujupi jaoks, . aga mingil hetkel oli üle 2-e puki haagisetäis tammelauda,ca 1+tm, ehk ligi tonn. õõtsutasime, nügisime, liikumist ei olnud märgata. 
Teemaks oleva laua kandevõime tundub olema piisav kogu garaažitäie tehnika hoiustamiseks. no päris serva peale ei oleks hea toetada.
vineeri ja pleki vahele soovitan pur liime, Soudal, Kiilto ja kindlasti on neid veel, vead 10-15cm vahedega ribad ja press peale. pur paisub ´´makroflex´le´´sarnaselt ja täidab kogu pinna. kui vaja hiljem lahti võtta, siis on... kehvasti.


Vasta

(Eile, 11:12 AM)pikk88 Kirjutas:  Mis liimi sa pleki vineeri külge liimimiseks kasutasid?
Ei kasutanudki.
Laud tehtud vähemalt 40 aastat tagasi ja mitte minu tehtud. 
Lihtsalt liimitud äkki ei teeks hääli.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne