Balti keti sõit 2024
#1

Aasta pärast augustis toimub taas Balti keti sõit. Kui 2019. aastal sõideti Vilniusest Tallinnasse, siis seekord on suund vastupidine. Lähemalt uudises.

Vanatehnikaühingud sõlmisid lepingu Balti keti sõidu korraldamiseks

Leedu, Läti ja Eesti vanatehnikaühingud sõlmisid 6. juulil 2023. aastal Riias lepingu 2024. aasta augustis Balti keti sõidu korraldamiseks.

Algupärasel Balti keti teekonnal toimuv sõit algab 20. augustil 2024. aastal näitusega Tallinnas. 21. augustil sõidavad osalejad Tallinnast Rapla ja Türi kaudu Viljandisse. 22. augustil jätkub teekond sealt läbi Karksi-Nuia ja Valmiera Riiga. 23. augusti programmi kuulub sõit marsruudil Riia - Bauska - Pasvalys - Panevežys. 24. augustil sõidavad osalejad Panevežysest Vilniusse, kus toimub ka ürituse pidulik lõpetamine.

Osalema on oodatud 1989. aastal ja varem valmistatud sõidukid, mis on algupärases või sellele lähedases seisukorras. Osalejad ei pea kaasa tegema kogu programmi, vaid võivad liituda ka üksikuteks lõikudeks.

Lepingule kirjutasid alla Läti Latvijas Antīko automobiļu klubs (AAK) president Valts Ceplevičs, Riia Mootorimuuseumi direktor Agris Šmits Leedu Senovinių automobilių klubas Klasika president Egidijus Einoris, Eesti Vanatehnika Klubide Liidu juhatuse liige Tiit Talts ja Vanatehnika Klubi LEVATEK juhatuse liige Veiko Praks.

Lätist osalesid allkirjastamisel Armands Ābele, Valts Ceplevičs, Andris Smits ja Agris Šmits. Leedu esindusse kuulusid Egidijus Einoris, Dalius Linkevičius, Albinas Monstavičius, Rolandas Setkauskas ja Raimondas Skridulis. Eestist võtsid sündmusest osa Heino Jaanus, Tõnu Korrol, Kaspar Noor, Imre Otter, Veiko Praks, Indrek Sirk, Kristjan Sooper, Martti Suur ja Tiit Talts.

Esimene Balti keti sõit toimus 2019. aastal Vilniusest Tallinnasse.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#2

19. jaanuaril 2024 kogunesid Eesti, Läti ja Leedu vanatehnikaorganisatsioonide esindajad taas Riia linnas, et arutada 20.08.2024 kuni 24.08.2024 toimuva "Balti Kett 35" sõidu korralduslikke küsimusi. Kuigi juba traditsiooniliseks saava ürituse juures on paljud detailid paigas ning sellel konkreetsel üritusel ka sõidu marsruut juba 1989. aastast enam-vähem teada, siis ikkagi on orgkomiteede ühised kokkusaamised vajalikud. Sai langetatud ka mitmeid olulisi otsuseid. 

Olulise infona on jagada seda, et mistahes riikide militaarsete sõidukite osalemine ei ole lubatud. Kriitilise pildiga vaadatakse ka sellistele sõidukitele, mis võiksid idealiseerida repressiivorganeid, eelkõige Nõukogude Liidu omi. Näiteks miilitsavärvides sõidukid ei ole oodatud, kuid üksikujhtumi tasemel kaalutakse ka iga registreerunud parteinomenklatuuri täistavat sõidukit, mistõttu võivad olla piirangud ka näiteks musta värvi GAZ või ZIL tehaste toodangul. Registreerimistoimkond tegeleb piiripealsete juhtumitega eraldi. 

Osalustasu on: 
- sõiduk + juht 100 eurot
- kaasreisija 60 eurot
- lapsed kuni 7 (ka) tasuta ning 8-17 (ka) -50%

Osalustasu eest saab auto kohta märgi ja sõidu materjalid, igale osalejale lõunasöögid (enamasti on tegemist kas supi või pudruga). Ööbimiste, luksuslikuma lõunasöögi, hommiku- ja õhtusöögi eest muretseb igaüks ise vastavalt oma soovidele. 24.08.2024 õhtul on suurem lõpupidu nagu 2019. aastal Laitses, sellel osalemiseks on eraldi tasu, mis selgub hiljem. 

Unic-Moto eestvedamisel on valmimas ka vimplid. 

   

Unic klubi on märgi ja metallmärgi kujundamise enda peale võtnud. 

   

Sõidu märk on veel kujundamisel, kuid varsti saab seda ka jagada.

Seekordsel koosolekul Riias osales Eestist Veiko Praks, Tiit Talts, Avo Kompus, Martti Suur ja Indrek Sirk, Lätist Armands Abele, Valts Ceplevics ja Andris Smits ning Leedust Albinas Monstavicius, Andrius Zigmantas, Dalius Linkevicius, Rolandas Setkauskas, Tomas Aliulis, Romualdas Masonas. 

Kes kindlalt plaanib osaleda, siis tasub mõelda ööbimiskohtade broneerimise peale. Registreerimine avatakse tõenäoliselt maikuus.
Vasta
#3

Kas telkidega ööbimine on samamoodi korraldatud kui 5 aastat tagasi? Bikerniekil näiteks.
Vasta
#4

(12-02-2024, 10:17 AM)wax Kirjutas:  Kas telkidega ööbimine on samamoodi korraldatud kui 5 aastat tagasi? Bikerniekil näiteks.
Telkimiseks leiab igas linnas sobiva koha. Seda tuleb eraldi teada anda ning lahendatakse loominguliselt. Kuna tung telkimiseks väga suur ei ole, siis spetsiaalset telklaagrit ei korraldata.
Vasta
#5

Ma siis annan teada et plaanis oleks telklaagrist osa võtta matkakäruga Mossega.
Vasta
#6

Üldised küsimused, ettepanekud ning ka abi pakkumine on teretulnud. Konkreetseid üksiku ekipaazi telkimisega seotud küsimused saavad lahenduse siis, kui läheb registreerimiseks ning on määratud kontaktisikud sellega tegelemiseks. Kogu foorumi ees iga üksiku telkimissoovi üle arutlemine ei ole võimalik ning see ei jää kahjuks ka meelde. Igale olukorrale on lahendus.
Vasta
#7

Balti Kett 35 rahvusvaheline korraldustoimikond kogunes 29.03.2024 taaskord Riia Mootorimuuseumis.

Põhiline informatsioon on juba jagatud varasemates postitustes ning korraldustoimikond tegeleb nüüd juba peenhäälestusega, et kõik sujuks osavõtjate ja pealtvaatajate jaoks tõrgeteta. Seejuures on teretulnud ka igaühe abi - kõige suurem tugi on sõnumi levitamisel, et pealtvaatajad teaksid tulla meid teede äärde ja näitustele vaatama. Samuti liiklejate juhendamisel kohtades, kus võiks tekkida arusaamatusi. 

Lähiajal saab avaldada ka ajakava kellaajalise täpsusega. 

01.05.2024 avatakse registreerimine ning lõplik osavõtjate selektsioon tehakse juuli alguses.

Eestis annab on meie mälestussõidule stardi Vabariigi President Alar Karis, näitused toimuvad 20.08.2024 Tallinnas, 21.08.2024 Raplas, Türil ja Viljandis ning 22.08.2024 lahkume Karksi-Nuia ning Lilli piiirpunkti kaudu Eestist.

Lõpliku heakskiidu on saanud ka sõidu märk.

   

Seekordsel koosolekul osalesid Eestist Veiko Praks, Tiit Talts, Indrek Sirk, Imre Otter, Marrti Suur ja Heikki Riim. Lätist Agris Šmits, Valts Ceplevičs ja Andris Šmits. Leedust osalesid Andrius Zigmantas, Dalius Linkevičius, Rolandas Setkauskas, Tomas Aliulis, Romualdas Masonas.

   
Vasta
#8

Registreerimine on alanud. 

Osalemissoovist saab anda teada siin - link eemaldatud, soovi korral saab pöörduda personaalselt tiit.talts@gmail.com 

Osalemissoove võetakse vastu kuni 30.06.2024. Lõplik nimekirjade lukkupanek toimub juuli esimesel nädalal. Ööbimiskoht tuleb igal osalejal ise valida vastavalt oma maitsele ja rahakotile. Telkimishuvilistele leitakse selleks vajadusel võimalus. 

Küsimused ja infovahetus - balticway35@gmail.com. 

Ajakava:

.pdf 20240501 BalticWay35 time schedule.pdf Suurus: 247.36 KB  Tõmbamised: 226
Vasta
#9

Täitsin vormi.

Segadust tekitas see lõpupeole registreerumine. Soovin osaleda üksi ning reisikaaslased jäävad puhkama ööbimiskohta. 
Samas ei olnud võimalik lõpupeo osas märkida mitu inimest ekipaažist lõpupeol osaleb. Ei sooviks 40€ asemel 120€ maksta lõpupeo eest aga kuidagi indikeerida seda vormil ka ei saanud (polnud ka "märkused" lahtrit).
Vasta
#10

(02-05-2024, 13:48 PM)robi Kirjutas:  Täitsin vormi.

Segadust tekitas see lõpupeole registreerumine. Soovin osaleda üksi ning reisikaaslased jäävad puhkama ööbimiskohta. 
Samas ei olnud võimalik lõpupeo osas märkida mitu inimest ekipaažist lõpupeol osaleb. Ei sooviks 40€ asemel 120€ maksta lõpupeo eest aga kuidagi indikeerida seda vormil ka ei saanud (polnud ka "märkused" lahtrit).
Väga õige tähelepanek, teeme selle korda.
Vasta
#11

Rregistreerimine on hooga alanud. Registreerunud saavad kindlasti ka mõne päeva jooksul kinnituskirja. Esmalt kontrollitakse, kas sõiduk vastab selle ürituse jaoks seatud lävendile. Lõplikult loetakse registreering tehtuks osavõtutasu maksmisega. 

Lisaks osavõtutasus olevale sõiduki märgile on võimalik endale tellida ka sõiduki metallmärk (hind 20 eurot, läbimõõt 10cm, poltkinnitusega) ning vimpel (hind 10 eurot, saab nööriga kinnitada mootorrattale või näiteks antenni külge). Vimplid on kolme Balti riigi lipuvärvides ehk võimalik on soetada kolm erinevat vimplit. Vastavat soovi tuleb kinnitada makse ja maksekorralduse selgitusega.

Metallmärgi näidiseks on eelmise sõidu märk, uue kujundus on kõrval.

   

Vimpel

   

   
Vasta
#12

Eestlaste registreerimine Balti Kett 35 sõidule on olnud nii aktiivne, et meile ettenähtud osavõtjate arv hakkab täituma. 

Kuigi põhimõtteliselt saab registreeruda kuni juuni lõpuni, siis ei ole mõtet seda jätta viimaseks hetkeks. Juba praegu tuleb korraldajatel teha valikuid, kuid meie kohtade arvu täitumisel on lihtsaim viis registreerimisest keeldumiseks või ootejärjekorda panemiseks varasem registreerimine. 

Nõukogude Liidus valmistatud autod on juba rohkearvuliselt esindatud. Mitmekesisema pilgu saavutamiseks on eelistatud väljaspool Nõukogude Liitu valmistatud autod-mootorrattad või erilised mudelid. Tõsine üleskutse on ka vanemate autode-mootorrataste omanikele. Kuigi mälestussõit on 1989. aastal toimunud Balti Keti meenutamiseks, siis üks eesmärk on eksponeerida ka sõidukeid, mis on valmistatud kuni 1939. aastani. Ja loomulikult ka vahepealse 50 aasta auto-moto tehnika. 

Kokkuvõtvalt - kui on mõte osaleda, siis pigem registreeruda varem. 

Puutuvalt juba varem välja öeldud valikukriteeriumidesse, siis igasugune militaartehnika on välistatud. Samuti näiteks miilitsa sümboolika. Eraldi käsitletakse ka sõidukeid, mida võiks seostada repressiivorganitega, kuid lihtsalt musta värvi Volga ei ole siiski keelatud.
Vasta
#13

14.00-12.40 Ukmerge – Vilnius (79 km, 120 minutes)
Siia väike trükikratt sattunud.
Vasta
#14

Eesti osavõtjate piirarv on nüüd kahjuks täitunud, mistõttu on praegu registreerimine suletud. Hoiame veidi ruumi eriliste ja/või väga vanade sõidukite jaoks. 

Personaalsed pöördumised palume saata tiit.talts@gmail.com ja siis püüame leida ka personaalse lahenduse. Oluline on see, et lõplik registreerimine sõidule toimub pärast osavõtutasu tasumist. Eelregistreerimise teates on antud ka tähtaeg, mille ületamisel loetakse registreerimisest loobunuks. Varasemate suurte sõitude korraldamisel on olnud üksikud ebameeldivad kogemused, kus on registreerunule saadetud mitmeid meeldetuletusi ning lõpuks saadud ülbe vastus, et ju ma siis ei tahtnud, kui makset ei teinud ja miks üldse tülitatakse. Seega palume mõistvat suhtumist ja koostööd, korraldajad teevad seda oma vabast ajast ja tasu saamata. Ka korraldajad ise maksavad osavõtutasu.

Kui keegi teab, et on registreerunud, kuid ei ole saanud vastust või üldse on mingeid küsimusi, siis taas tiit.talts@gmail.com annab vastuse. 

Eesti osavõtjaid tuleb kiita - masinapark on piisavalt kirev ning peaaegu on täidetud ka eesmärk kuni 1939. aastal valmistatud autode ja mootorrataste arvu osas. Kuna Balti Kett korraldati 1939. aasta salasobingu maailmale meenutamiseks, siis seetõttu on eesmärgiks näidata auto-moto tehnikat ka tollest kaugest ajast. Kaasaegse autoga on kindlasti mugavam sõita, kuid reaalsuses jäävad päeva läbisõidud 200 km piiresse ning pikim järjest sõidetav lõik on 100 km. 

Täiesti avatud on Balti Kett 35 avanäitus Tallinna Lauluväljakul 20.08.2024 õhtul kell 18 kuni 20. Sinna ei ole vaja ette registreeruda ning ei ole ka osavõtutasu. Osaleva sõiduki kriteeriumid on küll samasugused ning Lauluväljaku väravas kontrollitakse sõiduki visuaalset vastavust. Kes näituse lävendit ei ületa, saab parkida värava taha ning tulla jalgsi vaatama.
Vasta
#15

Jagamiseks ja kohaliku teavitustöö tegemiseks on valminud plakatid. 

Kutsun kõiki üles jagama infot näitustest ja kolonni liikumisest, et vanatehnikasõidu teekonnale jäävad kohalikud inimesed teaksid tulla vaatama näituseid ning lehvitama teeäärtes mööduvale kolonnile. 

Esimene plakat on suunatud eelkõige Tallinna Lauluväljakul 20.08.2024 kella18 kuni 20 toimuva näituse reklaamimiseks, teine aga 21.08.2024 ja 22.08.2024 toimuva sõidu ja näituste tutvustamiseks. 

   

   
Vasta
#16

12.07.2024 kogunesid korraldajad taaskord Riia Mootorimuuseumis, et lihvida viimaseid detaile. 

Olulised asjad:
1. kuna osalejate arv on üsna suur ning nii pikal trassil liikluse reguleerimise korraldamine on keeruline, siis on osavõtjate jaoks üks tähtsamaid abilisi nn roadmap, kus on kaardid sõidu marsruudi ja ajakavaga. Sellest saab vastuse nii küsimustel, millal sõidetakse kui ka kuhu sõidetakse. Pealtvaatajad ootavad meid kindlatel kellaaegadel ning sellise suure seltskonnaga mingeid muutuseid ajakavas teha ei saa. Seetõttu tuleb ise ajakavast kinni pidada. NB! - ajakavas on esimese auto ehk nn lipuauto aeg. 
2. Leedu ja Läti on loovutanud meile mõned kohad, mistõttu võib kuni 19.07.2024 anda Tiit Taltsile teada osavõtusoovist. 

Kes on valmis oma õlga alla panema ning soovib oma kodukandis reklaami teha, siis siinsamas eespool on jpg failina plakatid. Plakateid saab ka paberkandjal Veiko Praksi ja Indrek Sirgi käest. 

Seekordsel koosolekul osalesid Eestist Veiko Praks, Heino Jaanus, Tiit Talts ja Indrek Sirk, Lätist Agris Šmits, Valts Ceplevičs ja Andris Šmits, Leedust osalesid Andrius Zigmantas, Dalius Linkevičius, Rolandas Setkauskas, Tomas Aliulis, Romualdas Masonas.

   
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne