Kombainid Eestis
#1

Kunagi kärutasid vilja lõikuse ajal NIVA kombainid,kas neid veel alles on? Ja kas neid muid Vene aja omi ka on?

Just a man!
Vasta
#2

Tõsisemate põllumajandusettevõtjate omanduses/kasutuses Nivasid enam ei ole - on toekamad ja uuemad masnad. Aga - Eesti peal ringi sõites võib neid siin-seal ikka tihti hoovides kohata. Reeglina CK-5 ja modifikatsioonid, CK-4 (lahtine) ei leia praktiliselt.

Eks nad veidi ikka vast ka kasutuses on aga... see ei paista teeliikluses välja - väiksemate talude/ettevõtjate põllud on reeglina talukeskuse lähedal ja nende kombainid teedel pikki otsi ei sõida nii nagu Vene ajal (kolhoosiajal). Suuremate ettevõtjate omad küll, aga nemad reeglina Nivasid enam ei kasuta.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#3

Nivasid ikka leidub,CK-6 \"Kolose\" aga pole üleüldse kohanud (toodeti neid umbkaudu Nivadega samal ajal).Veel aeg-ajalt leiab Jenisseisid,DDRi masinaid E516/517 ning Kesk-ja Lõuna-Eesti poole minnes ka Done.Viimastel on Eestis ka ametlik esindus olemas.
Vasta
#4
Exclamation 

Kui keegi on huvitatud, siis mul on üks NIVA on müüa.. Täiesti töökorras, kõik tuled-viled töötavad.. Hind: 10000.-
tel: 55628052
Vasta
#5

No kombainide kohapealt oskan ma vast ka \"targutada\". SK-4 on kindlapeale olemas Prosti kogus. Töötavaid Kolosse (SK-6) olen viimase paari aasta jooksul ka ikka ca paari tükki kohanud. Töötav Niva (SK-5) aga ei ole üldse mingi haruldus ,näiteks Viiratsi kandis ühel suurtalul neid neli tükki igal sügisel käigus. Jenisseisid on kahte sorti. Varasemad ,rohelised on Jenissei-1200N. Neil on tagasild asjalik: tagarattad jooksevad eesmistega ühes jäljes ja kummid on neil ka laiemad. Hilisemad on värvitud punaseks ning kannavad markeeringut Jenissei-1200-1. Miskipärast on neile paigaldatud taas n.ö. Niva tüüpi tagasild. Done müüakse Viljandimaal Kõos praegugi. Uued on värvilt rohelised ,kollaste velgedega ning muudetud tagaosaga (puudub nõukogude päritolu kombainidel tüüpiline põhukogur.). Tootjaks on:SK-4 ,Niva ,Don: \"Rostselmaš\"
Kolos: Taganrogi kombainitehas.
Jenissei: Krasnojarski kombainitehas
Saksa DV Fortschritt kombaine leidub meil jah kahte tüüpi: E 516B ja E 517(uuem variant). Kõige vanemad meil kasutusel olevad E 516B peaks olema aastast 1983. Jõgevamaal Eskus aga jäi ca kuu aja eest silma ka E 514 kombain ,mis on eeltoodutest väiksem.
Igal juhul tahan varsti hakata põldude vahel tiirutama ,et oma uue digikaameraga igasugust marki kombaine töös jäädvustada.



Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#6

Jenisseisid tehti minu teada (ka) Krasnojarski tehases ja kunagisest ajast mäletan jutte,et Taganrog tootis kah Nivasid.Võib olla ka nii,et N.ajal mitu tehast valmistasid ühte ja sama mudelit.
Läänemaal leidub hulgemini Nivasid ning Taebla kandis tean ka vähemalt ühte DDRi kombaini E517 ning ühte Jenisseid,Done Läänemaale minu teada pole sattunud.
Vasta
#7

Peale N. Liidu ja SDV toodangu sattus 80.-tel Eestisse näpuotsaga ka Soome päritolu kombaine Sampo 500 ja Sampo 650. Need anti eeskätt sordiaretusega tegelevatele põllumajandusettevõtetele. Sampo 500 on tänini käigus Viljandimaal Kamaral ,Sürgaveres ja Olustveres. Kahes viimatimainitud kohas on algselt ilma kabiinita masinale paigaldatud SDV liikurniidukilt või -hekseldilt pärinev kabiin. Kahte Sampo 650 aga mäletan 80.-te lõpust Tartumaalt Sangla kandist ,seal paiknes toona vist üks paljudest Lenini-nimelistest majanditest.
Fortschritt kombaine tean käesoleval ajal Viljandimaal:
1.)Sürgavere ühistu (end. kolhoos \"Kindel Tee\"): E 517 ,2 tk.
2.)Väluste ühistu (varem arvatavasti Tarvastu kolhoosi Väluste osakond): E 516B ja E 517
3.)Vello Triisale kuuluv talu Sürgavere lähedal: E 516B
4.)Anton Peek`i Undi talu Mustla lähedal: E 516B
5.)Talu Viljandist ca kilomeetrijagu Vastemõisa poole:E 516B
6.)Päri ühistu (end. Viljandi näidissovhoosi Päri osakond): E 517
Veel 2001. aastal oli Sürgavere lähedal Wolfgang Buschmann`ile kuuluval teraviljakasvatustalul Fortshritt kombainide järglane Erntemeister ,margitähiseks oli vist E 524. Möödund sügisel aga kuulsin ,et masin on ära müüdud ,praegust asukohta ei tea.


Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#8

Üks Sampo oli igal juhul N.ajal ka Sõpruse näidiskolhoosil Läänemaal.Mudelit ei mäleta,oli ilma kabiinita.
Vasta
#9

mrali Kirjutas:Üks Sampo oli igal juhul N.ajal ka Sõpruse näidiskolhoosil Läänemaal.Mudelit ei mäleta,oli ilma kabiinita.
Ilmselt siis Sampo 500 ,sest Sampo 650 oli juba algselt kabiiniga.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#10

Huvitaval kombel on täielikult kadunud nõuk. ajal üsna tavalised poolroomikkäiguosaga kombainid ,mida leidus vist nii tehasetoodanguna kui ka omaaretistena. Ju vist kadusid koos riigikorra vahetumisega ka liigniisked põllud?

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#11

Poolroomik kobainid tulid tehasest minu teada ratastel välja, kuid mudeli nimetus oli SKP-5 (või SKP-5A). Ainuke erinevus tava SK-5-st oli esisillas. Sillatalal oli roomikuosa kinnitamiseks spets. krontsteinid.

Majandites oli üksikuid kombaine roomikutega, sest lintidel liikumine ühelt põllult teisele on raskendatud. Seda eriti suuremates kolhoosides-sohvoosides kus ühest servast teise oli ikka mitukümmend kilomeetrit. Kunagise Tartu Rajoonis Saadjärve äärses \"Avangardi\" kolhoosis hoiti pehmemate põldute tarvis veel 80-ndate keskel käigus vana SK-4 kombaini, mis oli SK-5 kergem.
Vasta
#12

...ja veel 70.-tel leidusid meil mõned täisroomikkombainid SKG-4.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#13

Lugu tuleb meelde, kuidas kunagi, aastal vist 1978 hirmus sademeterikas suvi olnud. Põllud igalpool vee all ja pehmed mis kole. Poolroomiku komplekte kohalikus agrovarustuses netu. Polnd fonde ja polnd limiite jne. aga vili vaja kätte saada. Saadeti siis Pärnu rajooni ühest eesrindlikust kolhoosist varustaja Venemaa reisule, Taganrogi. Kahe veoautoga läinud, ühel pullmanhaagis, teisel külmik poolhaakes järel. Külmikusse laoti hunnik \"värsket\" kaasa. Mõned noored pullid ja sigu kah. Lisaks õite mitu kasti kohalikku \"valutsi\", mis ääretul kodumaal hinnas, ehk \"Vana Tallinna\". Suur rahapakk ka ühes. Igasugu tsentraalsetest fondidest ja limiitidest oli ju võimalik otse tehasega suheldes mööda pääseda, ent tehasel polnud taas mingit kohustust tahtjale tavaari müüa. Pidi siis sm. varustaja paar nädalit suure tehase juhtkonda kõvasti määrima, saunatama ja tüdrikuid välja tegema. Nädala-poolteise järel tulnud telegramm: \"Saatke veel raha!\" Saadetigi. Kulunud veel nädalijagu, siis saadud hinnaline koorem küüti ja enam polnud aega raisata, muudkui padavai kodu poole ajama. Sõidetud ühe jutiga Taganrogist Pärnumaale, pandi autud töökoja õuele ja mindi tuttu. Järgmine päe kamandati kõik tehnikamehed platsi, laaditi koorem maha ja krutiti kombainidele külge. Viljasaak tuli päästetud ja ümberkaudsed agronoomid saivad vesistades pealt vaadata, kuidas eesrindlik veelgi eesrindlikumaks muutus. Eks kui omad viljad koristet, eks aidati teisi ka.
Vat nisuke lugu tuli nende roomikutega meelde. Tänavunegi suvi õite vihmane olnud...

loll on loll olla.
Vasta
#14

Jenisseid tulid ikka jah Krasnojarskist. Ja enne seda tulid sealt Sibirjakid.
Vasta
#15

Ülenurme Põllumajandusmuuseumis on olemas CK-3.
Vasta
#16

IIIFFFAR Kirjutas:Lugu tuleb meelde, kuidas kunagi, aastal vist 1978 hirmus sademeterikas suvi olnud. Põllud igalpool vee all ja pehmed mis kole. Poolroomiku komplekte kohalikus agrovarustuses netu. Polnd fonde ja polnd limiite jne. aga vili vaja

Sellelsinasel 1978. aasta vihmasel sügissuvel võis Eesti peal ringi liikudes pea igal pool roomikutega CK-5-si kohata. Kui roomikuvarianti poleks olnud, oleks paljudes kohtades vili põllule jäänud Sad

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#17

Kas oli nii, et need poolroomikud tahtsidki töökeskkonnaks vedelat pori? S. t. kuival põllul sebides jäi kusagil jahutus puudulikuks ja süsteem jooksis kinni. Et vennad, kes asja \"igaks juhuks\" külge kruvisid, jäid rohkem hätta?
Vasta
#18

IIIFFFAR Kirjutas:Lugu tuleb meelde...

Üks kombainilugu \"Avangardi\" kolhoosiajast:
Kunagi oli üks kombainer koos kombainiga kadunud, agronoomid-brigadiirid juba mitu päeva mööda kolhoosi otsinud. Mees läks ühte metsatallu haltuurale ning kui vili võetud tehti nagu ikka sellepeale liigud, mis venisid paari päeva pikkuseks. Ilmus mees siis lõpuks välja ning kolhoosi esimees Peek kutsus vennikese vaibale: et kus ta kõige paremal lõikuse ajal oli.\"
Vastus: \"Käisin Rostovis varuosi toomas... kombainiga.\"
Vasta
#19

Täna nägin kombaini Tallinna kesklinnas, kus ta oli veoauto peal ja liikus Baltijaama juures mööda paldiski mnt-d Hotell Tallinn poole.
Vasta
#20

Igaunise küsimusele vastuseks, et ei tahtnud need poolroomikud mingit vedela pori jahutust. Ka mina mäletan seda 1978. aasta sügist kui need poolroomikud väga asja eest olid. Väga levinud variant oli veel see, et põllul oli valves T-150K, mis vajaduse korral lükkas kombaine tagant selleks valmistatud tala abil.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne