automoto.ee foorumid
Maa-alune Eesti - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Vaba teema (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Teema: Maa-alune Eesti (/showthread.php?tid=6623)

Lehed: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: RE: Maa-alune Eesti - Regardman - 20-10-2004

Kosmonaut Kirjutas:Kas keegi on käinud Viimsis rohuneeme lõpus olevates koobastes?
Seal oli kunagine vene sõjaväe osa ja seal läheb ka päris mitmest kohast tunnel maa alla.
Kahjuks pole ise seal veel käinud ja kui olen siis on alati taskulamp koju jäänud.

Kaberneeme tipus pidi ka midagi olema.
Räägitavat, et pidi mingi soomusmasinate vrakide piirkond olema, kui utiili mehed pole käind.


RE: Maa-alune Eesti - Kosmonaut - 20-10-2004

Kusjuures midagi sellist see ongi.Seal on suured lennuki garaazid ja nende juures on auto garaazid kust lähevad koridorid alla.Kes teab mis seal maa-all võib olla.


RE: RE: Maa-alune Eesti - Martti - 20-10-2004

Kosmonaut Kirjutas:Kusjuures midagi sellist see ongi.Seal on suured lennuki garaazid ja nende juures on auto garaazid kust lähevad koridorid alla.Kes teab mis seal maa-all võib olla.
Oot-oot, kus kohast need koridorid alla lähevad? Natuke segaselt on kirjutatud, võiks asukoha ka kirjutada, kas siis Kaberneeme või Rohuneeme?



RE: Maa-alune Eesti - Kosmonaut - 20-10-2004

Jutt käib ikka rohuneemest.Minumeelest on seal päris huvitav koht,seal on igasugu punkreid nii maa pealseid kui maa aluseid.


RE: Maa-alune Eesti - vongodric - 26-10-2004

Tere
täitsa huvitav teema.
kahjux ise pole eriti kuskil kolamas käind(korra hiiumaal küll). Aga kui huvitab(see küll ei ole sõjaline ehitis), aga tartus on ka mõned maaalused käigud. Nimelt Toome kirikuga. Üks käik läheb kindlalt maa alla kirikust, aga mõned aastad tagasi kui ma seal käisin oli suur raske metall uks ees ja sissevarisenud ka. Siis oli umbes pool kilti sealt kunagi mingid kaevamised ning seal oli ka mingi käik lahti kaevatu. Olen toda ise ka nöinud, sellin trepp mäenõlval maa all, mõlemast otsast oli kinni müüritud või varisenud(sry ei mäleta enam). Aga täpselt ei oska öelda -kas keegi teab midagi?

Ning kunagi(ilmselt suve poole) olex ilge huvi kuskil niimoodi ringi kolada/uurida, aga ise küll ei jugle üksi minna(ning ei tea ka kuhu), et äkki oleks keegi nõus giidigs olema?



RE: RE: Maa-alune Eesti - Martti - 04-11-2004

Kosmonaut Kirjutas:Jutt käib ikka rohuneemest.Minumeelest on seal päris huvitav koht,seal on igasugu punkreid nii maa pealseid kui maa aluseid.
Äkki räägid kus kohas need seal täpsemalt on, võib olla kunagi aega sinna kolama minna. Vaatsin kaardlit et Rohuneeme on nii suurel maa-alala et sealt ikka annaks otsida seda üles.


RE: RE: Maa-alune Eesti - valdo - 05-11-2004

vongodric Kirjutas:... tartus on ka mõned maaalused käigud. Nimelt Toome kirikuga. Üks käik läheb kindlalt maa alla kirikust, aga mõned aastad tagasi kui ma seal käisin oli suur raske metall uks ees ja sissevarisenud ka.

Kuni 1771. aasta keisrinna Katariina keelava ukaasini oli siinmail komme matta surnuid kirikute ümbrusesse või lausa kiriku põranda alla hauakambritesse. Kõik Eesti vanemate kirikute põrandaalused on sääraseid hauakambreid täis. Mingeid käike seal ei ole. Kui jutt käib ustest, siis osadesse hauakambritesse viisid trepid ja neisse pääses uste kaudu (teised tuli pealt lahti kaevata).

Mõnes kohas on sääraseid hauakambrite süsteeme lahti kaevatud, kuid seda siiski vaid häda sunnil, sest surnute rahu tuleb säilitada. Nt Tartu Jaani kiriku tugistustööde (uute vundamentide rajamistööde) ajal tuli ära lõhkuda enamik hauakambritest. Surnute luud olid siis kokku pandud ühte-kahte kambrisse (mis jäid vast terveks), kus neid oli väga-väga palju. Mina käisin seal 1995, kuid tööd olid pooleli.

Üldiselt vana kultuurkihiga pinnastes (linnad, kirikud jm) üldjuhul käike pole. Kus neid leidub ja lausa ohtralt, on tehislikud muldkindlustused. Väidetakse, et Toompea lossi juurest saab maa alla minna ja Vabaduse väljaku või Kaarli kiriku juures pinnale tõusta. Selle ala pinnavorme aga muudeti tundmatuseni 17. sajandi lõpukümnendeil.

Looduslikult oli seal maastik hoopis teistsugune - Tõnismäe tipust praeguse veetorni juurest (keskaegse Püha Antoniuse kabeli asukoha juurest, mis on Tõnismäele muide nime andnud) Toompeale minnes algas maapinna aeglane, aga pidev tõus kuni lossini. Tõnismäe ja Toompea vaheline pinnas on 17. sajandi lõpul maha kaevatud ja kuhjatud bastionitesse/raveliinidesse. Vaid Kaarli kirik asetseb ühe künkakese otsas, mida mingil põhjusil maha ei kaevatud.


RE: Maa-alune Eesti - Martti - 07-11-2004

Tänases \"Ajaproovis\" mainiti sellist asja: Hiiumaal on ainult 3 giidi kes teevad ekskursioone Peeter I merekindlutesse ja et neid olevat raske kätte saada kuna huvi on rahval nii suur.


RE: RE: RE: Maa-alune Eesti - Lypsik - 15-11-2004

Lypsik Kirjutas:
Martti Kirjutas:Praegu mingi vea tõttu on pildid maas, kuid need on varsti tagasi.
Keegi häkkis sinna serverisse sisse ja keeras süsteemi tuksi. Millal kõik uuesti käima saab, seda ei tea.
Server töötab jälle!
Aadress siis ka uuesti: http://lypsik.nohik.net/gallery/martti


RE: Maa-alune Eesti - Lypsik - 23-11-2004

Käisime Marttiga septembri lõpu - oktoobri alguse ajal Laagri radaribaasis kolamas. Tegime ka pilte.
Pildid on minu galeriis: http://lypsik.nohik.net/gallery/Laagri-radaribaas


RE: Maa-alune Eesti - Landy - 30-12-2004

Värsket lugemist:
http://www.epl.ee/artikkel_281705.html


RE: Maa-alune Eesti - mercher - 08-01-2005

Tervitus!!!!
Sai nüüd kõik sellesse foorumisse puutuvad kommentaarid läbi loetud ning mulle jäi silma, et paar meest oleks nõus abiks olema nende maa-aluste ehitiste leidmiselSmile Tallinna ümbruses olen paljud kohad juba läbi käinud ja mõnes paigas isegi Kesk-Eestis, kuid seni üsna pealiskaudselt. Kui keegi viitsib pisut kiidi mängida ning oma teadmistega abiks olla, siis oleks see väga teretulnud :duh


RE: Maa-alune Eesti - Steelrider - 08-01-2005

Igasuguste raketibaaside, punkrite jms kohta leiab võrratult rohkem informatsiooni militaarfoorumist http://www.militaar.net/viewtopic.php?t=215


RE: Maa-alune Eesti - Martti - 01-03-2005

Käidud Lypsikuga Pirita-Kosel kolamas, kahjuks oli taskulambil patareid peaaegu tühjad ja ei hakanud seal sees ekslema. Pildid


RE: RE: Maa-alune Eesti - kOll - 02-03-2005

0liver Kirjutas:See \"saareke\" e. betoonkärakas meres Miiduranna sadama lähedal oli omal ajal mõeldud kalalaevade tankimiseks. Vee sügavus selle junni ümber on ~10m.
Kutsutakse seda asjandust Kuuli Munaks sest selle lasi ehitada tookordne Kirovi kalurikolhoosi direktor sm. Kuul. Aga miks just muna, seda ma küll ei teaSmile

eksid kahjuks. \"Vene ime\" on ehitatud vene sõjaväelaste ja moskva metrooehitajatega ja just sõjalaevade reidil kiireks tankimiseks. Sinna jookseb mere alt teenindus käik koos nafta juhtmetega, kahjuks on merepõhi aastatega liikunud ja tunnel ühe koha pealt katki - seega vett täis ja nii ta jääbki(90-ndate keskel isegi mõeldi korra taastamise peale).
mis puutub savi sisse uuristatud mahutitesse, siis neid on seal all kolm. kõik u. 700m pikad ja mahutavad igaüks ca. 16 000m³. mahutite vahelistesse teeninduskäikudesse mahub tõesti veoauto ja sapikaga mahuks isegi ümber keerama, kui ainult oleks nii suurt lifti, mis alla käiks.

PS. kui asja kunagi ehitati, siis kogu eemldatav maa transporditi minema pimeduse katte all tavalistes kaubavagunites!

Legendi ka: Rohuneeme ja Randvere all pidavat olema vene sõjaväe ehitatud maaalune allveelaevade remondibaas, kuhu pääses veealust tunnelit pidi Soome lahest ja ühest bunkrist kuskil Randvere metsas...?

Fakti: Viimsis Lubja mäe all on paar punkrit mis vett täis pumbatud, kuid maapinnast palju kõrgemal, võib-olla et on ka põhjas luugid edasi kuhugi...
Ja Rohuneeme raketibaasi lükatakse juba vaikselt laiali ja jagatakse kruntideks.


RE: Maa-alune Eesti - Martti - 02-03-2005

KOll, päris hea legend, räägin oma poolse ka ära: Olen kuulnud et alveelaevad olevat sõitnud sinna remondibaasi lausa mööda Pirita jõge. No mine võta kinni kelle jutus rohkem tõde...
Oskad sa äkki rääkida kuidas sinna mahutitesse pääseb ja kus täpselt raketibaas asub? Ja kummal pool Lubjamäge on neeb punkrid, kas äkki Lubjaküla lähedal?


RE: Maa-alune Eesti - 0liver - 03-03-2005

Ei usu mina seda allveelaevade juttu kohe mitte kuidagi. Avalikumat kohta kui Tallinna reid Eestis nende tankimiseks ja remonti viimiseks ju ei ole. Paldiski oli selleks mitmeid kordi parem, isegi linna elanikkond oli ustav.
Ja need Lubja mäe punkrid - kus need seal on? Seal olen näinud ainult silikaatkivist voodriga kütusemahuteid.


RE: RE: Maa-alune Eesti - kOll - 03-03-2005

Martti Kirjutas:KOll, päris hea legend, räägin oma poolse ka ära: Olen kuulnud et alveelaevad olevat sõitnud sinna remondibaasi lausa mööda Pirita jõge. No mine võta kinni kelle jutus rohkem tõde...
Oskad sa äkki rääkida kuidas sinna mahutitesse pääseb ja kus täpselt raketibaas asub? Ja kummal pool Lubjamäge on neeb punkrid, kas äkki Lubjaküla lähedal?

[Pilt: hbtruini.bmp]

pole vist päris täpne, kuid mingise ettekujutuse annab. Vähemalt enam-vähem selliseid jooniseid on minu silmad näinud, ja nendes tunnelites mis maa sisse jäävad ise ka korduvalt käinud(aastaringselt +6C).
* on tähistatud üks maaalune bunker, kuhu mina isiklikult pole roninud(masuudi ja vee lögaga poolenisti täidetud).

[Pilt: lubja.jpg]

1 ja 2 on need veega täidetud bunkrid, 3 on mingisugune 2 ruumiga vaatlusbunker(?) üleval mäe otsas.
mäe jalamil on veel pooleldi maasse peidetud pumbajaam, mahuteid enam ei ole on vaid tellistest vooderdised, nende ümber kah veel mingised sahtid maa alla aga need on vist põhjavee ära juhtimiseks.

Legendi koha pealt oleks rohkem usutavam see varjant, mida mina kuulnud olen, kuna lihtsalt pirita jõgi on liiga madal, et mööda seda allveelaev märkamatult kuhugi maaalusesse baasi jõuaks...
Isiklikult kaldun arvama, et see maaaluse remondibaasi jutt on rahvasuu tuletis just sellest samast kütusebaasist.

Oliver, keegi ei olegi väitnud, et reidilt allveelaevu tangiti, ikka tavalisi \"veepealseid\" sõjalaevu.
Ja Paldiskis kah allvelaeva peal käidud ja periskoopi näpitud koos sellesama sm.Kuuliga(võis olla aastal 1986).

Edit: unised silmad panid lifti asukohaga veidike mööda...

[Pilt: lift.jpg]

aga selleks, et sinna lifti juurde saada pead kõigepealt läbi murdma \"lilto\" turvameestest, kumminuiadest ja pipragaasist, siis sisse lülitama lifti toite vahetuseülema kabinetist ja mööda luurama elektrikute putkast... Wink




RE: Maa-alune Eesti - kOll - 03-03-2005

Rohuneeme raketibaasi kunagine maa-ala on ümbritsetud musta joonega, noolekesed on erinevad garaazid ja küngasteks maskeeritud raketihoidlad. Kindlasti on neid rohkem, kui minu märgitud. Kahjuks on seal kinnisvara arendajad juba osad maha lükanud... Seal kus on näha ringteekestega Kelvingi küla asus ennevanasti lasketiir, kust aeg-ajalt sai õppegranaate ja muud huvitavat kola otsimas käidud.

[Pilt: rohuneeme.jpg]



asoo, esimeselt pildilt on puudu mahutite vahelised tunnelid, mis tegelikult moodustavad nagu E, ainult natuke erinevates tasapindades.
Mahutitesse kahjuks minul enam ligipääsu ei ole (ei tööta enam seal) ja viimane firmapoliitika oli, et võõraid enam maa alla ei lasta(1998 ja `99 oli võimalik).


RE: Maa-alune Eesti - Martti - 04-03-2005

Ma ei suuda tuvastada teise pildi asukohta, mis mnt sealt mööda läheb ja kas nende punkrite ümber mingit aega pole mis takistaks sinna kolama minemast. Äkki võid öelda ka mis firma seal oma asju ajab?