tehnikamuuseum
#21

Vabandust väga, et ilusa ürituse puhul norin... aga vaadates seda nimekirja ja lugedes juurde väidet, et 500tuh saab healjuhul ainult 3 autot osta ja renoveerida ... siis tekib mul küll küsimus, et kuhu see ülejäänud raha pannakse?
Väga suur osa sellest nimekirjast on suhteliselt levinud masinad ja ka paljudel foorumlastel olemas ja ka korda tehtud... kas siis tõesti olete oma volgade, moskvitshide, zazide, uazide ja vazide hankimisele ja tegemisele kulutanud 166666.- masina kohta? Vaadates viimase paari kuu jooksul müügis olnud vanatehnikat, nii restaureerituid kui ka restaureerimist mittevajavaid tehasekorras masinaid, siis olen müügis näinud umbes kümmekond koheselt ekspositsioonikõlbulikku, küll põhiliselt hinnaklassiga 10000-40000 vahel. Paari masinat, mida natuke üle 100000.- müüakse juba tükkaega peaksid kah kõik teadma...
Ja siis te räägite riikliku muuseumi vajalikusest... riik parem toedaku neid, kes juba teevad midagi... selle asemel et hakata järjekordset peotäit ametnikke ja projektijuhte ülal pidama... kuna sellest tundub, et otsesele säilitus- ja taastetööle eriti nagunii midagi ei jää...

Vabandan veelkord oma suhtumise pärast... aga selline on minu arvamus.
Vasta
#22

Võrrimees, eks riik toetabki, kui küsitakse ja see ka kasulik-vajalik tegevus on. Kuid täna-praegu-hetkel ei ole mõeldav muuseumi nime väärivat asutust koos ekspositsiooniga erakapitalil teha. See ei too sisse ... ja nii rikkaid inimesi on Eestis olematu hulk. Kaks-kom rikast vanatehnikahuvilist ei suuda never-ever suurt korralikku asja teha. Need paar on ju ka teda, kel on palju asju ja kes restomisega tegelevad. Teised on \"üheautomehed\".
Teise asjana on võimalik raha olemasolul tuua heas korras masinaid euroopast, kus projektid ei maksa suurt midagi. Aga need projektid on meie omade roostehunnikute-sitahunnikutega võrreldes väga korralikud originaalid. Näiteks vast Volgat tasub Eestist otsida(vaevalt), kui palju korralikuma võib ju tuua Leedust. Jne. Erategijad ei suuda sellise asjaga tegeleda. See oleks siis tuleviku visioon.
Kolmanda asjana vaatame siis juunis, palju neid vanatehnikamehi ümber Eesti sõitma tuleb ja paljudel nendel ka korralik tehnika istumise all on. Miks peaks riik kedagi toetama, kes ise ei püüagi midagi elanikkonnale pakkuda? Sul võib ju Bugatti Royale omal kodus elutoas olla aga keda see huvitab? Mind ... natuke, äkki Piiburit kah ... natuke aga tädi Maalit Kükametsast see tõesti ei huvita. Ja JukkaPekka, kes Vabaõhumuuseumisse satub või Jaanipäeval kogemata Kuremaal on, ei tea sellest midagi. Ainsad tõsised aktivistid on siiani olnud pritsumehed, vähem motomehed ja peaaegu olematu on automeeste panus vanatehnikaharrastuse propageerimisse. Aga tuletõrjemasinaid ei osteta ega ehitata isikliku leivaraha eest ning tsikli tegemine ei maksa ligilähedaseltki autoga samapalju. Ja poleks ka Ikarus Luxi ega Saurerit, kui suurfirma ei oleks Heinot toetanud.
Lisaks tahaks näha seda 10 000 maksvat näitusesaalikõlbulikku autot. 40 000 võib tõesti hea Muhk maksta, Ikarus 66 või Zil110 maksavad romuna juba rohkem. Mis nende tegemine veel maksab?
Vasta
#23

PlyVal64 Kirjutas:Lisaks tahaks näha seda 10 000 maksvat näitusesaalikõlbulikku autot.

küsitud autode nimekirjast esimese näitena siis
http://www.auto24.ee/kasutatud/auto.php/...U/id=94521
Vasta
#24

Vastuseks w6rrimeez666 - le

Luban kogu summa, mis jääb alla 200 000 -dest kroonist pärast ZIS 101 ostmist ja restaureerimist w6rrimeez666-le isiklikust taskust stipendiumina välja maksta.

Rene
Vasta
#25

Olen siin igati teemaalgataja poolt. Kui tahad renoveerida sapika võid tõesti hakkama saada 10000 kuid kui tegu on juba ... autoga siis need summad on kordades ja kordades suuremad. Juba korralik Zimi renoveerimine koos tooriku ostmisega võib ületada tunduvalt välja käidud 166666 krooni piiri Smile
Mis me siis räägime tsaika, zis´i jne masinate tegemisest...
Ja miks teie poolt tuleb vaid kriitikat selle ettevõtmise suhtes? Pakkuge oma masinaid kui võimalik ja uurige pigem tagamaad mis-millal-kus-kes. Kuidas on reguleeritud õhuniiskus, kindlustus, transport, mis konstruktsiooniga on varjualune jne. Millal asi alguse saab? Rohkem tolerantsi mehed.

Ja ärge heietage iga nimekirjast välja jäetud auto üle kui vajalik jne see on. Kindlasti on!, kuid kõik nimekirjad ei ole ju lõplikud! Pakkuge välja oma masinaid ka neid mis ei ole nimekirjas.

Lihtasalt mõtisklesin

Priit Kuldsaar
priit@made.ee
+372 510 9332
www.vanaautod.eu- kollektsioon piltidel
Vasta
#26

Ma ei ole väitnudki, et kõik odav on ja iga masina saab odavalt hankida ja korda teha. Opereerisin konkreetselt antud nimekirjas olevate masinatega ja väitsin et suur osa sellest nimekirjast, mitte loomulikult igat neist, saab kordi odavamalt hankida ja korda teha. Keegi ei käsi alustada ju kollektsiooni loomist kõige kallimatest ja haruldasematest neist, ikka vastavalt momendivõimalustele. Lihtsalt olen viimase 6kuu jooksul näinud müügis niipalju ja suhteliselt odavaid korralike vanasõidukeid ja ka ideaalseid ehitustoorikuid. Paari masina puhul põen siiani, et ise ära ei ostnud... kuna olen hiljem näinud, kes ja mida sellega juba teinud on. Minu arvates just kõigepealt tehnika päästmine võiks olla sellise muuseumi esmane funktsioon. Võibolla tõesti on muuseumil tunduvalt uhkem omada 1-2 eriti haruldast masinat... selle asemel, et alustada korraliku kollektsiooni loomist just neist, mida veel(!) võimalik suhteliselt lihtsalt hankida ja taastada on... ja siis samade masinate hankimise ja taastamise peale 5-10 aasta pärast kordades rohkem kulutada.
Neid \"1-2 auto mehi\" on ju nagunii kõikkohad täis.
Samas olen ka just mitme väikese ja spetsiifilisema (mootorratta, võidusõidu, nõukogude tehnika, tuletõrje jne), mitte ühe suure muusemi pooldaja just selle tõttu, et suures jääb ikkagi kõik lihtsalt üldiseks ülevaateks ja ühegi konkreetse teema pisinüanssidesse ja detailidesse lihtsalt ei suudeta mahu tõttu minna... ja kogu asja mõte olekski see, et näe, meil Eestis on on kah muuseum...

Vabandan väga veelkord oma arvamuse omamise eest ja kordan veelkord, et ma ei kahtle tehnikamuuseumi kui sellise vajalikuses... aga lihtsalt pärast seda kui sai suure käraga avatud okupatsioonimuuseumi külastatud, kus on ehitatud moodne karp, kus eriti midagi näidata ei ole (või ei osata näidata) ja ka see mis on, on eksponeeritud alla igasuguse arvestuse ja inimloogika, olen igasuguste selliste projektide kohapealt suhteliselt pragmaatiline.

Lisan:
Kui olen ikka õieti aru saanud, aga antud teemast tundub nii, siis antud kontekstis on loodava muuseumi puhul tegu eksponeerimiskoha loomisega, kus siis inimesed, kes on masinad ise ostnud ja ära taastanud, saavad neid rahvale näidata. Vaja on ka sellist kohta, kuna paljusid sõidukite omanikke kuumitab pidev ruumipuudus ja puudub korralik ja turvaline masina hoidmiskoht... ja edev inimloomus õnneks tahab oma masinat ka teistele näidata. Aga tahaks ikkagi kõigepealt kuulda ka sellest, mida loodav muuseum lisaks sellele ise teha on plaaninud.
Vasta
#27

mnjah, olen täiesti nõus sellega, et restaureerimine on kulukas hobi ja kord juba valmis ja restaureeritud objekt peab selliseks ju ka jääma, mis ka lisakulutusi nõuab. Märt Aarne ja tema töö kvaliteedi ees võtan iga kell mütsi maha ja viiksin nii mõndagi talle teha...kurvem lugu on see, et oman küll mitmeid tsikleid ja autosid kollektsioonis ja mõni neist vajaks ka väga heal tasemel restaureerimist...kuid kahjuks pole mul selliseid finantsilisi võimalusi (see ei tähenda seda, et Märt Aarne tehtav töö ja suhtumine pole küsitavat hinda väärt - igal juhul on!). Üht-teist suudan siiski lasta nõutaval tasemel korda teha, kuid mõne asjaga ma ei kiirusta, sest kohe kui asi valmis saab, tekib järgmine häda - hakkab kummitama ruumipuudus, sest selliselt restaureeritud tehnikat ei jäta lumehange või ka kuuri, kus ta esialgse projektina seista võib. Ja garaže ei jõua ka lõputult juurde ehitada.Seega annaksin hea meelega mõne restaureeritud objekti mistahes vormis tegutsevasse muuseumi hoiule, sest minu boonus on see, et auto/tsikkel on kenasti ulu all ja vajadusel saan teda alati mõneks ürituseks laenata, et sõitmisest rõõmu tunda. Samas saavad kõik huvilised teda vaadata kas muuseumis või siis üritusel sõitmas.
Ja vaevalt et riik hakkab suvaliselt toetama vanatehnika omanikke, sest reaalset kontrolli/sunni/mehhanismi on väga raske kehtestada eraomandi üle -s.t. nt. et kodanik, kellele on antud raha objekti tasemel restaureerimiseks, seda raha ka selleks kasutaks ja siis vastavalt vajadusele oma tehnikat riigi v. munitsipaalmuuseumis eksponeeriks või üritustele kasutamiseks annaks või ise sellega kohale tuleks.
Vasta
#28

Vahva keskustelu. Võiks isegi arvata, et avalik arvamus sellise tehnikamuuseumi rajamist ei toeta.

Tsitaat:Rene Levoll
Praegusel hetkel on info vajalik esialgsete eelarvete ja projektide koostamiseks. Riigilt raha küsijaks on Vabaõhumuuseum.

Fakt on see, et riigi rahakoti rauad ja toetus teatud ettevõtmise läbiviimiseks on avatud vaid hetkeks ja kui seda ei suudeta ära kasutada, võib järgmist võimalust ootama jäädagi. Sellest, millised sõidukid peaksid kollektsioonis olema, mis muuseumid peaksid rajatava tehnikamuuseumi kõrval tegutsema jne võiks jätta selleks ajaks kui taotlused rahuldatud, Vabaõhumuuseumi põhimääruses tehnikamuuseum struktuuriüksusena sees ning rahaline kate olemas.

Priit Kuldsaare toodud nimekiri on esialgse projekti koostamisel ilmselt väga asjakohane. Lisaks küsiksin, kas tehnikamuuseum on 100% iseseisev projekt iseseisva eelarvega või saab kasutada Vabaõhumuuseumi (Kultuuriministeeriumi all olev keskmuuseum) administratiivpoolt (tehniline tugi, eelarves ette nähtud vahendid hoonetele, valve jne).

Riigi toest vanatehnika omanikele: see võib osutuda üheks efektiivsemaks mehhanismiks. Raamistikuks on lepinguline suhe, kus riik saab rikkujale hambaid näidata sarnaselt iga teise isikuga. Sarnaselt toetab riik rahaliselt teisi ettevõtmisi, kus tulemuse saavutamiseks on olemas oluline avalik huvi - nt rannakarjamaade hooldust või teatud juhtudel muinsuskaitsealuse mälestise hooldamist.

B.
Edit: postituse mõte seesama eespool juba öeldud rohkem tolerantsi Smile Et katsuks siis tublile inimesele väga käegakatsutavas ettevõtmises abiks olla ja jätaks üldise lahmimise teiseks korraks.
Vasta
#29

vastuseks BOM – le

Alustame koos Vabaõhumuuseumiga, perspektiiv on ilmselt kaks eraldi sihtasutust.
Öelda mingeid osatähtsuse protsente ja tähtaegu praeguses staadiumis, kus karu veel pahaaimamatult metsas ringi luusib, on vara.
Valdavas osas pakub muuseum võimalust teiste inimeste silmarõõmuks oma kallikest ilusti soojas ja valve all hoida. Muideks, on juba huvi tuntud ka Läti poole pealt, et kas leiduks meil ruumi ka nende tehnikale kuna kõik, ka restaureeritud autod, ei mahu neil ära. Selliselt võiks ehk mõnigi siit ära viidud masin leida taas oma kodutee ja võib juhtuda, et ka Tõnu Piibur saab lõpuks oma lastelastele näidata, millise masinaga tema vanaisa ringi sõitis.
Riigi toetusele restaureerimisel võib loota vaid väga oluliste projektide puhul. Näiteks GAZ-i ürgne toodang.

Rene
Vasta
#30

Intelligentse inimese tunnuseks olevat oskus võtta vähe ruumi, aga käiksin eelarve koostamiseks ühe postitusega siin välja veel ühe mõtte.
Kas peaksid kõik muuseumi eksponaadid olema perfektselt restaureeritud? Ja kas ühe tõsise ajaloomuuseumi eetikaga läheb restaureerimine kokku, ehk oleks otstarbekam panna rõhku konserveerimisele. Ekspositsiooni vaadeldavust saab kompenseerida ka teiste vahenditega kui klantsvärv ja kriiskav kroom.
Muidugi kui arvestada Vabaõhumuuseumi ülejäänud ekspositsiooni, siis seegi on veendunud ajaloolaste jaoks \"Potjomkini küla\" ja propaganda trikk, mida raha eest õpilastele ja turistidele müüakse.

Lihtsalt nappide vahendite juures võiks piirduda ka autode eksponeerimisel sama tasemega kui ülejäänud vabaõhumuuseum.
\"Vanatehnikavabaõhumuuseum\" on ju juba täies elujõus näiteks tuletõrjujate pool olemas. Sellisest tasemest seisvate eksponaatide kokkupanek ei peaks küll keeruline ja kallis olema. Ega te ei arva, et kõik Riia muuseumi eksponaadid läbiks tehnoülevaatuse!!! Tutvuge ka Kurtnas asuva Mootorrattamuuseumiga. Sellisel tasemel saaksime me avatavasse muuseumisse kamba peale vägagi huvitava kollektsiooni kokku, mida vajadusel hiljem kõpitseda saab või paremate eksponaatide vastu välja vahetada.

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#31

Tõnu

Sul on jumala õigus. Autentselt säilinud restaureerimata rauatükk võib olla paljuski atraktiivsem kui klantsitud, kroomitud, värvitud j.n.e. asi.
Siiski peaks nõukogude pealesõjaaegsetele masinatele siiski olema rangemad nõuded.

Rene
Vasta
#32

Lugupeetud vanatehnikasõbrad!

Palun kirjutage samal teemal veel arvamusi ja avaldage mõtteid. Nii huvitav on lugeda!

Lugupidamisega
Sm. Tasku

vanatehnikahuviline
Vasta
#33

Sm. Tasku võiks ka ise arvamust avaldada, mitte ainult oodata kuni teised seda teevad ... aga asjast ...

Tartu meeste vingumine teemal \"miks teie nüüd meile halba teete\" on masendav ... põhimõtteliselt on meie väikses vabariigis rohkem rauda kui pinda selle eksponeerimiseks ja see pole niisama möla, vaadake palju on Teearu, Kuke, Kirsi jt väikestes kogudes eksponaate ja kui väiksele pinnale on see kõik pakitud, selleks et iga ratas või auto aura pääseks mõjule peab olema eksponaadi ümber hingamisruumi, ühele vähem teisele rohkem... kompressormersusi ja rida 8 horche ei ole nagu sobiv eksoneerida \"silgud tünnis\" vormis ... pealegi on 500K (või zis 110) pea 2 korda suurem kui M410.

Eestis oleks vaja ekspositsiooni pinda minimaalselt 5000 ruutu ... et saaks üldse mingist kogust/väljapanekust rääkima hakata. Samas võiks isegi \"välja sebida\" 8-10 suurt/autot ühikut ja mõned väiksed/rattad... ca 3-400 ruutu ekspositiooni pinda läind ... ja ma pole ainuke \"hälvik\" ... neid on veel SmileSmileSmileSmile

Samuti mind hämmastab, et on nimekirjast välja jäetud ET-d ja KÕIK vene rattad.

Dad.
Vasta
#34

Tartu meeste vingumine teemal \"miks teie nüüd meile halba teete\" on masendav ...


Lp. unicu-mees dad Tallinnast,

Keegi siin ei vingu. Tõlgendad eelnevaid mõttekäike Tartu meeste vingumiseks teemal \"miks teie nüüd meile halba teete\" - see on küll ekslik ning väär arusaam asjast.
Igalühel oln õigus oma arvamusele.....Smile
Tore, et vähemalt pealinnas see vanatehnikamuuseumi loomise värk on täie hooga käivitunud!

mel

Vasta
#35

Paar mõtet või mõtetust ka minu pooltWink
Kas eestimaal on kõik militaarehitised,mis peale n.armee lahkumist kõigile parajat peavalu valmistanud,lõplikult \"ära jagatud\" või kusagil(Paldiskis,näiteks)on veel vaba maad-pinda?Ühendaks meeldiva kasulikuga?Vähemalt zdelano v sssr-i toodangule küll ajastuhõnguline eksponeerimiskoht.Miks peaks kõik asjad ikka Tallinnas olema?Saan aru,et valdav osa linna kolinud aga kõikke ikke kandikul kätte tuua on samuti liiast.Olematu regionaalpoliitika.
Raha on alati vähe.Kui reaalne oleks teha korjandus?Matemaatika mul üks nõrkkadest kohtadest aga kui iga kaasmaalane(sinisilmne?)paneks 10 eek-i,saab peris palju.Sebimist ja pusimist parasjagu aga teostatav.
Ummamuudu maamiis aga 5x10 krooni annan küll!Big Grin
Vasta
#36

mel Kirjutas:Lp. unicu-mees dad Tallinnast,

Kuna siin kõik solvuvad, siis ma ka solvusin nüüd. Ei näe põhjust lasta sõimata ennast Tallinnlaseks ... dad Eestist oleks veel aksepteeritav (mitte esimeses ja teisest vaid lihtsalt Eestist).

Dad.
Vasta
#37

Lisaks Tallinnale ja Eestimaale on ju olemas veel Saaremaa ja Hiiumaa, kus minu teada eksisteerib arvestatav kogus vanatehnikat. Kas meie peame ka oma vanakesed Tallinna vedama või võime näiteks Sõrve otsa oma tehnikamuuseumi teha? Muidugi riigi toel, sest seni on kõik oma tasku peal läinud.
Vasta
#38

Muidugi oleks tore küll kui teeks iga maakonna keskusesse mõne tehnikamuuseumi ja siis vahetaks omavahel eksponaate, mõtle vaid kui lihtne oleks inimesel käia ja vaadata. Targutamine targutamiseks aga au inimesele kes on muuseumi asja mõtisklend ja üritand teha juba aastaid. Muidugi peab märkima et need kes on oma (era) muuseumit tasa ja ilma lärmita teind on millegi pärast juba ammu vaatamiseks valmis saanud.
Eelnevalt on juba mainitud kuid vastust ei ole tulnud millised on hoiu tingimused, jube tore oleks kui Rene tuleb näiteks homme Kurtnasse ja tutvustaks asja lähemalt.
Teine asi kas on keegi välja selgitand millised masinad on olemas või silmapiiril, sest kui mõnda marki masin olemas kas on siis veel kellegil teisel pakkuda ja pingutada.

Eino
Vasta
#39

Käidud ja kuulatud Kurtnas muusjemu kohta ka kuid mitte midagi asjaliku ei öeldud. Jääb esile selline mulje et mõni soovib end esile tõsta või teenida kas rahaliselt või muul viisil.
Eino
Vasta
#40

No ma nüüd kohe jälle mitte aru ei saa Sad
Kõik tahavad teada, et mis ja kus ja siis on ikka mingi hala ... ja seda enam et siin foorumis, olid kohapeal, KÜSINUD ... mulle küll meeldib selliseid asju küsida.
Rene kohta võib küll öelda seda, et alati on ta jaganud informatsiooni oma \"esile tõstmise ja teenimise\" kohapealt, (üle)eelmine aasta oli võimalus, et saab sama asi (muuseum siis) korraldatud Laululava tiiva all, siis oli sellest info väljas nii siin foorumis kui ka http://www.unic.ee avalehel. Ma väga loodan, et kõik kes tol korral küsisid said ammendava vastuse, vähemalt mina kuulsin Unicu klubi teisipäevastel istungitel Rene käest päris põhjalikku seletust asjade käekäigu ja välja panekut vajavate tehnika suhtes... see siis vastukajana www.unic.ee kodulehel olnud informatsioonile. Iseasi muidugi see, et Renele tuleb süüks panna, et TA EI INFORMEERINUD KUI PROJEKT PER**E LÄKS!!!

Tartu meestest veel juurde, Heino Jaanus rääkis eelmisel laupäeval, et \"tal oli küll Tartu muuseumi projekti paberid kotis aga ta ei öelnud seda kellelegi\" ...

sry ...

Kas me veame siin ühist eesmärki, et meil ole TOIMIV ja ELUJÕULINE ja mis põhiline JÄÄV (sõltumata valitsevast parteist) muuseum või oname iga üks omas nurgas ja teistega EI RÄÄGI, EI MÄNGI jne.

Suhtumisega \"mina sinu liivakasti ei pissi ja sa ei saagi märga liiva\" ei jõua me mitte kuhugi, me oleme selleks liiga väiksed, liiga vaesed ja liiga rumalad.

Seega ... nagu ma varemgi olen öelnud ... vähem möla - pikem samm ... ja kui kellelgi mida asalikku öelda on siis teeb noka lahti, vastasel juhul nokib oma si**a edasi.

Dad.

P.S. Ma hakkan juba arusaama nendest vanameestest, kes ei müü põhimõtteliselt oma tehnikat Eestisse, ainult 1 möla ja teineteisele kaigaste kodaratesse loopimine ... masendav.

Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne