Kuidas vändast käivitada?
#21

Cadillaci vastava juhtumi kohta peaks kõik Eestimaa autohuvilised olema lugenud hr. Kuuse raamatust 100 AUTOT. Solenoidile aga soovitaks tervise ja entusiasmi säilitamiseks leida võimalusel sõber kes Su paela otsas käima tõmbaks...Smile

loll on loll olla.
Vasta
#22

Lada Big GrinBig Grin kasutusjuhendis-remondiraamatus Big GrinBig Grin siis oli soovitus , et tuleks alustada sellest , et t6mmata j?ult v? alt-yles ja siis kohe alla tagasi..mitte siis vastupidi , kuna nii pidi lihtsam olema...
Isegi paar korda katsetanud ja nii ta lihtsam on Big GrinBig Grin
Samas olen m?anud ,et lykates- t6mmates k?itub auto alati
Nii et kutsu aga s6brad siis trenni tegema...
ja veel:
oli t?uures gaz 51 motoga t6stuk ja kuna starter ajas kuidagi v? uimaselt ringi ,siis see k?itus ka -20 c juures v?ast ...
ja ka minu esiemene moskvits k?itus ainult v?ast(Muidugi peale paari-tunnist v?amist)Big Grin
edit: v6tmest ,tähendab juhtmetest käima ei läinudSad

Pole midagi targemat teha
Vasta
#23

Aasta oli siis 95, kui sai napsise peaga küsitud ühelt TA leivaautot käimalöövalt vanalt " kas mõni pikem sõit ees, et vedru nii kõvasti üles keerad?". Mees rabas leivaautolt vända välja ja hakkas mulle järele tormama, õnneks sain eest ära. Täpsustuseks veel, et väljas oli 28 kraadi külma ja kell oli seitse hommikul.
Vasta
#24

Postimees, see pani ikka muigama Smile
Muidu ise soovitaks ka ikka käima tõmbamist. Niimoodi lähevad ka mahapõlenud küünaldega diislid lõpuks käima ja neid juba käima ei vänta.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#25

Lugesin terve vända teema läbi ja see kõik pani natukene muigama.

Aga jah,et mootor tööle vändast tööle panna peab ta muidu heas korras olema,kuna keegi ei suuda vändata nagu starter. Jõuab ainult teha ju ühe järsu poolpöörde!

Endal kogemus vaz 2101 olemas, millel 06 mootor peal. Sai talvel niisama ringi rallitud. Oli mingi jama akulaadimisega, vist geneka juhe halvasti küljes vms. Ühesõnaga suri mootor välja. Loll pea. Aku ei tõmba. Hakkasin väntama,ei jõua . Tõmbsin tooreklappi natukene välja ehk läheb paremini. midagi. Oli külm juba ja mootor hakkas jahtuma, kahjuks polnud ka mobiili kaasas ning maakoht kaugel. Viimases hädas võtsin 2 küünalt maha,et kergem oleks, SAIN TÖÖLE !
ühe küünla sain tagasi keerata kui teist ei saanud,vist rikkusin keerme ära. No see auto oli nagunii kärutamiseks,kui tahaksin teeksin korda.
-------

Mis aga puutub,vända hoidmisse siis ma lihtsalt ei saa aru miks mitte hoida nagu pulka? Muidugi kanna kinnast kuna nahk kipub vända ja pleki rullu vahele jääma. Mootorit paned ju käima kella osutisuunas. Kui mootor lööb tagasi siis löök läheb peopessa ja ülejäänud 4 näppu. Kuna mutter/koht kuhu vänt läheb on nii tehtud,et mootori tööleminekul lükkab vända ise välja pole ka seda ohtu. Oleneb ka kuidas sa autot käivitad,mina näiteks tõmbasin vänt alt ülesse kuna nii kõige rohkem jõudu ja kahekäega. Kui ikka vänta korralikult peos hoida tugevasti,mitte nagu vedelat vorsti ei juhtu midagi isegi kui lööb tagasi Big Grin irw irw . Mootorattal on nati teine teema,kuid kande saapaid mitte palja jalaga ning veel kanna kohaga nagu üks tuttav!
Vasta
#26

Gravity Kirjutas:Oleneb ka kuidas sa autot käivitad,mina näiteks tõmbasin vänt alt ülesse kuna nii kõige rohkem jõudu ja kahekäega. Kui ikka vänta korralikult peos hoida tugevasti,mitte nagu vedelat vorsti ei juhtu midagi isegi kui lööb tagasi Big Grin irw irw .
Einoh, kõva poiss, ei saa midagi öelda. Keevitad ehk lekkiva bensupaagi juures ka? Toungue

Mina niiviisi kahe käega ja "pulga moodi" ei julgeks ning, äkki on veel mõni nii vedel vend kui mina, igaks juhuks ei soovitaks teistelegi. Minu filosoofia järgi parem natuke karta kui hiljem tükk aega valust oiata.
Vasta
#27

41Degree Kirjutas:Minu filosoofia järgi parem natuke karta kui hiljem tükk aega valust oiata.

Asi see siis oiata pole, iseasi kui kolepalju gyprocit kulub....

loll on loll olla.
Vasta
#28

Nii palun kulla inimene seleta sina ära kuidas paned auto vändast tööle? Ma ütlen ausalt,ma ei jõudnud ühe käega seda tööle panna,oli auto ka just mitte matsupill. Mõtle ise talvel,auto seisnud mingi 30 minutit, lõuna eesti jaanauri kuu lõpp õues -20C.

Unustasin vist mainida,et ise pole küll ühtegi vigastust saanud.Mille kallal sina irvitad?
Vasta
#29

Pohh oma asi kuda pöialt hoiad,kui hoiad kahe käe ja tugevasti kinni ei murra midagi. Aga niisama ühekäega vehikdes võid tõesti pöidlast ilma jääda. Samas ma kahtlen,et keegi jõuab näiteks Ladat nii vändada nagu hakkliha masinat.
Vasta
#30

Huvitav kuhu neil autodel vänt läheb millel on risti mootor ? Big Grin
Vasta
#31

inc Kirjutas:Huvitav kuhu neil autodel vänt läheb millel on risti mootor ? Big Grin

Ei lähegi.

Väga vähestel moodsatel (loe: viimase paarikümne aasta jooksul toodetutel, sh uuematel esiveolistel) autodel on üldse vändast käivitamise võimalus.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#32

No näiteks paljudel vene traktoridel on ka vändaga käivitamise võimalus olemas. Kuid tegelikult on see hoops mõeldud mootori remondiks/hoolduseks,et kus vaja natukene ringi ajada mootorit. Samas,ega mina neid kõiki vene imevigureid ei oli neal näiteks väikse bensiimootoriga ajam millega sai vända kaudu mootoreid käivitada. Sakslastel ww2 olid osadel tankidel selline võimalus.
Vasta
#33

Gravity Kirjutas:No näiteks paljudel vene traktoridel on ka vändaga käivitamise võimalus olemas.

Seda kalevipoja-laadset vägilast oleks huvitav vaadata, kes suudab kõrgkompressioonilise diiselmootori vändast käima udjada Smile

Mis Vene traktoreid puudutab, siis odavate/kättesaadavate plii-käivitusakude masslevikuajastu eelsel ajastul eviti neil reeglina käivitusmootoreid - tõmbad paelast väikese bensiinipõrri käima, mis siis omakorda käivitab suure diisli Smile

Imeviguriks seda nimetada ei ole vast kohane - veel loetud aastad tagasi olid käivitusmootorid suurematel Vene traktoritel ülitüüpilised ja ülimass-kasutuses. Ainult et neid endid käivitati juba reeglina elektristarteriga, mitte paelast Wink

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#34

Ehh,,
Lõbus teema, ei jõua kõiki arvamusi sirvida.
Vene sõjaväes Siberis oli noortele esimene tõmbenumber diisel-Urali vänt pihku panna ja kas noorel jõust puudus ? küsida.
Vene traktorimootori käivitamiseks tänapäeval poeletis nii plokisoojendused kui ka reduktoriga starterid, oma Gaz 66 D-l mõlemad ja käivitub imehästi.
Vädastarteri põhireegel:
Pöial samale poole sõrmedega ! Tagasilöögi puhul pole vaja traumapunkti kipsisegaja toolile istuda.
Vasta
#35

Gravity mõtles võibolla mitte statsionaarset vaid portatiivset käivitusmootorit - umbes siis nagu družba-saag, millel keti asemel väljundiks käivitusvända võll. Võidusõiduautosid, millel oma starter puudub, aetakse ka umbes sarnaste asjandustega käima (tõsi küll, ned käivad vist enamasti elektriga)
Vasta
#36

Ei ei ei. minu halb selgitamise oskus Big Grin

Jah enamustel vene diislitel oli peal käivitusmootrid. väiksed 10HP kahetakilised mootorid, mille juures reduktor ja sidur,samuti vabajooksu sidur,et käivitus mootor puruks ei jookseks kui diisel läheb käima. Vanematel oli kävitusmootori käivitamine nööri abil. Uuematele poogi elektristater külge. Igaks juhul oli tehtud starteri hammasvöö ikka selline,et said ka vajadusel nööri käima panna,jäeti siuke rant nööri jaoks. Talvel väga kasulik,kui sul just mega akusid pole siis starter ei jõua lihtsalt tööle ajade külmunud mootorit! Näiteks T40 traktoril oli veel nii,et hüdrosüsteemi pump oli võimalik mootor tagant kangiga ära võtta kuna külmunud hürdoõli on ikka väge raske ringi ajada,samuti veel üldlevinud dekopmressioni kang ja muidugi eelsüüte küünlad.
------

Palun AinP sele ära kuidas sul pöial ära murdub? Eeldusel,et sa just ei käivita suvalist võrri mida jõuad tõesti vändada nagu aknatõstukit. Muidu tõmba ju kangi alt ülesse. Ehk vänt on peopesas,lööb tagasi lööb pihku ja mis see pöial siia puutub?? Kui mootor peaks käima minema ka ei rebi pöialt ära vaid kald pinnaga( spets koht kuhu vända otsa läheb sisse) lükkab vända välja. Kus sul pöial katki läheb? No eks igaüks teab ise paremini kuidas ja mida käivitada. Kui eriti värdjalikult vänta näppude vahel kuidagi imelikult hoida siis tõesti käsi hiljem harali põõsas Big Grin

----

Just Mercello asja ma mõtlesingi,et on väike mootor millel väljundiks käivitusvõll,millega siis suuremaid mootoreid tööle panna. Njah võidusõidu autodel kasutatakse ja ka vanasti lennukitel. IIMS kasutati selleks ZIl5 või Gaz A tüüpi veoautosid millel spets juurdeehitus lennukimootorite käivitamiseks.
Vasta
#37

Näiteks HTZ-7-l oligi vänt ainuke käivitusmootor, vähemalt neil, mis mu papal ja naabrimehel olid...
Muidugi, surveste oli praktiliselt kaks korda madalam kui praegustel bensumootoritel...
Vasta
#38

valdo Kirjutas:
Gravity Kirjutas:No näiteks paljudel vene traktoridel on ka vändaga käivitamise võimalus olemas.

Seda kalevipoja-laadset vägilast oleks huvitav vaadata, kes suudab kõrgkompressioonilise diiselmootori vändast käima udjada Smile

Ära Sa ütle midagi. Oli kord selline juhus: T40AM-il metsatööga üks oksajurakas murdis küttepaagil kraani alt. Masin töötas, kuniks filtritest kütet tõmmata sai. Ja enne kui mees matsu jagas, jooksis küttepaak tühjaks(õnneks oli seal ca paarkümmend liitrit), ja käias starteriga aku kah õhtale. Külma oli ca 15 kraadi, ja tondil abi järgi tulla ca 4 km. Võtsime siis tööriistad, startgaasid, küttekanistrid+ 2 sõiduautoakut kaasa, ja vastu pimedat metsa.
Ja jandasime mis me jandasime, traktort käima ei saa. Akud tühjad, küte nigu liigub, startgaasiga lubab, käima ei lähe.
No ja siis oligi juba otsus valmis, et las raibe seisab, hommikul lohistame dziibiga metsast välja, siis vaatame, et mis pull on. A üks tüüp meil seltskonnas polnd veel alla andnud, ütles proovime korra veel.
Kombineeris padrunikomplektist mingi vända kokku, ja proovisime siis koos selle pooltühja akuga. Ja käima läks.!
Vasta
#39

YEAH! tcumen pole paha. veel lollim oleks siis olnud kui oleksid tulnud metast ära teadmisega,et nagunii poleks jõudnud tööle panna! Ma muidu ise ka teinud kuu aega metsa t40 AM(kui see ikka 4x4 ? ) . Kurta ei saa. Traktor igavene vana,no hooldusi on küll onul korralikult tehtud kuid remonti mitte. Soe mootor on matsu pill,nõks starterit ja juba käib. Külmast peast hommikul lasime soojapuhuriga mingi pool tundi,et natukenegi õli vedelduks.
Vändast pole proovinud kuid kui kompression maha võtta ning koos starteriga ikka hoog sisse ajada täitsa võimalik. Õli teil ka nä KAMAZ diisliõli või midagi kaasaegsemat?
Vasta
#40

Vänt, starter,käivitusmootor,nööriga paelaga...
Aga on veel üks võimalus...Suruõhuga Wink
Seda kasutatakse tankidel kui akud ei toimi.
K-701 on sama mootoriga,mis T-55 aga pole suruõhukäivitusseadet peal.
Big Grin Hmm...Teema on hea, tõstis tuju kohe mitme pügala võrra...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne