Kuidas vändast käivitada?
#41

Ma ka aru ei saa mis "pöidla jutt" siin käib kuid tean sõna otseses mõttes omast käest kuidas on tore kui süüde liiga täpne on ja lihtsalt tagasi lööb..
..valusalt vasta pihku nii et pihk pahupidi käib =)

Ja korra õnnestus vändal ka mu käekell pilbasteks lüüa..

Katsetuseks oli GAZ 69 - Volga mootor või mis tal seal peal ongi..
Vasta
#42

[/quote]
Ära Sa ütle midagi. Oli kord selline juhus: T40AM-il metsatööga üks oksajurakas murdis küttepaagil kraani alt. Masin töötas, kuniks filtritest kütet tõmmata sai. Ja enne kui mees matsu jagas, jooksis küttepaak tühjaks(õnneks oli seal ca paarkümmend liitrit), ja käias starteriga aku kah õhtale. Külma oli ca 15 kraadi, ja tondil abi järgi tulla ca 4 km. Võtsime siis tööriistad, startgaasid, küttekanistrid+ 2 sõiduautoakut kaasa, ja vastu pimedat metsa.
Ja jandasime mis me jandasime, traktort käima ei saa. Akud tühjad, küte nigu liigub, startgaasiga lubab, käima ei lähe.
No ja siis oligi juba otsus valmis, et las raibe seisab, hommikul lohistame dziibiga metsast välja, siis vaatame, et mis pull on. A üks tüüp meil seltskonnas polnd veel alla andnud, ütles proovime korra veel.
Kombineeris padrunikomplektist mingi vända kokku, ja proovisime siis koos selle pooltühja akuga. Ja käima läks.!
[/quote]

Seda ootamise taktikat kasutatakse ikka külmaga käivitamisel.
Kombit (IZ) sai -20-a vaid nii käima, et mõni sek starterit, siis minut pausi, siis jälle sutsuke starterit ja jälle pausi. Pikapeale sai nii mootorilt potsud kätte ja kui veel akut jätkus, siis ka käima...
Ilmselt ka siis need startgaasid pikapeale andsid vladimeretsi mootoris õnneliku pauksegu lõpuks kokku ja viimane pööre "vändaga" lõi ta lõpuks käima. Palja diiselküttega jahtunud T-40-t käima ei vänta...selle peale võib kihla vedada...
Kahtlen, kas dziibiga metsast traktori koju oleks saanud lohistada, kui see just kusagil sihipeal polnud. Talvel, lumise-samblase metsaall dziip ise vaevalt liigub ja kui sinna veel 2,5t traktor taha panna, siis ei aita võibolla ka Hummer
Vasta
#43

Indy Kirjutas:Vänt, starter,käivitusmootor,nööriga paelaga...
Aga on veel üks võimalus...Suruõhuga Wink
Seda kasutatakse tankidel kui akud ei toimi.
K-701 on sama mootoriga,mis T-55 aga pole suruõhukäivitusseadet peal.
Big Grin Hmm...Teema on hea, tõstis tuju kohe mitme pügala võrra...

Enamus laevadiisleid ja veduridiisleid pannaksegi suruõhuga käima. Algul elektriline õlipump lööb õlisurve üles ja siis suruõhk peale...
Vasta
#44

Indy Kirjutas:K-701 on sama mootoriga,mis T-55 aga pole suruõhukäivitusseadet peal.
On see fakt või nali? Minuteada on K-701 ja tanki T-55 mootorid ikka kapitaalselt erinevad.
Vasta
#45

Tjah, seda vägilast tahaks mina näha, kes tagasilöövat mootorit oma näppudega tagasi hoiab. Toungue

Ühe käega väntajad on muidugi kõvad mehed, kuid enamati kipub ühe käe jõust väheks jääma ja siis võtadki teise käe kah appi ja unustad selle pöidlanipi emmal-kummal käel. Loomulikult käib pots ja sellele järgneb siis juba väntaja käivitumine poolest pöördest...

Kes on kogenud, see teab... Teised niikuinii juttu ei usu. Proovige, mõne Volga peal näiteks. Eriti siis, kui süüde on varasevõitu.

Muidugi peab mootor käivituma poolest pöördest, aga enamasti on väntamiseni jõudes asi matsupillist ikka väga kaugel ja väntama peab pikalt ning hardalt. Ja siis on väga kasulik, kui pöial koos näppudega on ühel pool käepidet. Et kui pauk valel ajal lahti läheb, ei peaks mõnda aega mõttetegevusega tegelema...

Sama efekt on võimendamata rooliga traktorite puhul. Ikka väga valusasti lööb...
Vasta
#46

irw irw irw. kulla inimesed,kes see jõuab mootorit sama kiiresti ringi ajade järjest kui starter? Selle poolpöörde mõtet ongi see,et jõuad piisava hoo sisse anda. Muidu keeruta või mootorit aeglaselt päev aega ja ikka ei lähe.
Paljud siin ise midagi on vändast käivitanud?

Ma ütlen,et kui kahe käeg ilusti vänta käes hoida koos kinnastega ning mitte käsi vedelaks lasta siis ei tee tagasilöök mitte midagi! Sest kui pauk tuleb lendad ise terve kehaga,ühte käe puhul jah võib midagi murda,aga ühe käega pead tõeline rambo olema või siis soe suve ilm ja korras mootor.
Vasta
#47

[quote=Gravity]
irw irw irw. kulla inimesed,kes see jõuab mootorit sama kiiresti ringi ajade järjest kui starter? Selle poolpöörde mõtet ongi see,et jõuad piisava hoo sisse anda. Muidu keeruta või mootorit aeglaselt päev aega ja ikka ei lähe.
Paljud siin ise midagi on vändast käivitanud?

Mina ükskord olenToungue aga see hoo ja kiiruse jutt ei jõua eriti mulle kohale. Võiks teha lihtsamad teemad, et teised ka aru saaksid (näit. mina)Cool! Aga samas ega eriti muud huvitavat ka lugeda poleBig Grin ise ma postitan osavalt igasuguseid emotikonisid.
Muide oli minu onul GAZ AA (MM) mootoriga traktorike tehtud nagu paljudel omal ajal, tegi sinna hiljem ka puugaasi generaatori/toite nsagu ma ka siin -seal olen uhkustanud. Käivitamine toimus vändast, kasutati magneeto-süüdet. Muidugi ka mitte kõige tihedamad kolvi/silindri vahekorrad ja aeglase pöördega asi aga probleemi eriti polnud, kui oli töötamisekorras, siis käima ta läks.
Ja kes seda pöidla ja sõrme juttu ei taha kuulata, siis vast ärgu kuulaku kui nii targad on, võtku 3-käega ja kahepaari kinnastega või veelparem, ärgu võtku üldseWink
Vasta
#48

Erm minul on pohh kuda teete. Võtke kasvõi hammstega!Mina lihtssalt rääkisin omadest kogemustest. Sorry ma ühe käega ei jõua tööle vändata,pole ka auto matsupill. Siis kahega. No siis võib ka ju mitte pöialdega hoida. Aga peaasi on see,et käima jõuad ikka ainult alt ülesse vänta tõmmates panna. Kui lööb tagasi lööb peopesadesse. Seega kuidas pöidlad asjasse puutuvad? Ainult siis kui väntad ringiratast/ülevalt alla,on tõesti suur oht saada pöidla murd aga paljud meist üldse jõuavad nii vändata??? NÄäh oma valik see vändateema Big Grin
------

Mis puutub venelaste v12 diislisse siis nende kõikide eelisa oli v2 diisel mida hakata 1930 lõpus tootma. Hiljem pandi turbo veel peale(alates t-72 tank), nendest tehti ka lugematu arv tsiviilversioone trakoritele,roomikmasinatele,veduritele,statsionaarsed mootorid jne. Vähendati võimsust umbes poole võrra eks peaks kauem vastu. Kes tahab võin ka rohkem infot kirjutada,vaatan mõned raamatud läbi ja niimoodi.
Vasta
#49

Gravity Kirjutas:Aga peaasi on see,et käima jõuad ikka ainult alt ülesse vänta tõmmates panna. Kui lööb tagasi lööb peopesadesse. Seega kuidas pöidlad asjasse puutuvad?
Sa sellepeale ei tule, et vänta on võimalik ka teistpidi kätte võtta? Kui peopesad enda poole on, ei jõuagi seda ülevalt alla korralikult tõmmata. Ülevalt alla ning vänta iseenda poole tõmmates on käeseljad ju samuti enda poole, mistõttu tagasilöök toimub näppude suunas. Kui pöidlad teiselpool pulka nüüd ilusasti ja kramplikult vastus on siis pole trauma tekkimine mingi probleem.
Ehk siis kõik oleneb vända liikumise suunast ning käte asendist.
Vasta
#50

ma ei saanud midagi aru millest sa räägid.

Ma räägin,et mina kasutan vänt ainult alt ülesse. Mootor käib ju kellaostui suunas. Vända võtan ilusti kahe käega,ühte kätte vänt ja teisega hoian käest kinni,et rohkem jõudu oleks.Käsi hoian tugevasti.No kujuta ette,et paned ühe käe rusikasse ja teise käega võtad rusikast kinni. Nii on piisavalt palju jõudu ning ka tagasilöök ei rebi midagi küljest ära.
Selle hooga mis ma jõuan näiteks alt ülesse tõmmata läheb ka alla tagasi.
Vaidle ja mõtle ja lõpuks anna vänta nagu tahad!Kui väga kardad tagasilööki keera süüde hilisemaks. what ever. või ära üldse anna vänta . who cares
Vasta
#51

kolz Kirjutas:On see fakt või nali? Minuteada on K-701 ja tanki T-55 mootorid ikka kapitaalselt erinevad.
See kapitaalne erinevus seisneb sel juhul selles, et K-701-l on forsseerimata T-54-l, T-55-l kasutatav mootor.
(kogemus: 2 aastat tankivägedes komandörina teeninud)
Vasta
#52

Ma pakun umbes et k-700/k-701 oli umbes 300 HP. Tankil t-54/t-55 umbes 550 -600. Võib olla esimesed t-54 tulid isegi kas 500 või 520 HP mootoritega. T-72 oli juba 700-750 HP turbomootorid ning T-90 tõsteti võimsust juba 800 kuni 1000HP ni. Mootori enda kaal oli algselt 750KG ja tõusis 1T peale. Väga arenenud tehnoloogiaga oma aja kohta. Kasutati hulgaliselt alumiiniumi,4 klappi silindri kohta,topelt nukkvõllid(DOHC). Uuemaid mudeleid ei tea kuid võib olla juba hüdrotõukuritega.
Vasta
#53

Kui mitu inimest siis t40l vast kasutati dekompressorit? Vändaga vingaal sisse ja siis "kontakt"?

Samas, ärge alahinnake foorumi(te) jõudu. Mõni "devalveerib" veel oma käe/pöidla elu lõpuni.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#54

Tegelane5 - eelpool kirjutati,et starteri abiga pandi t40 vändast tööle. ju siis kasutati ka dekompressorit.
Mõni on endale isegi minimopeedi käimalöömisega endale haiget teinud,see tähendab 50ccm ja 2 takti. Paljudel kaasaegsetel suure töömahuga mootorratastel/atv 300-650 ccm ja 4 taki pole ka elektri starterit. Lüüakse ka jalaga ilusti käima ja pole probleemi.

See teema muutub juba mõtetuks.Iga asjaga on end võimalik vigastada. Räägi siis juba haamriga naelte löömisest! Variante mitu ju kas kahekäega lüüa,pihta lüüa või hoops naelapüstoliga lasta. Mida iganes. Hoidke ennast ja ka jumal hoiab teid Big Grin
Vasta
#55

Indy Kirjutas:
kolz Kirjutas:On see fakt või nali? Minuteada on K-701 ja tanki T-55 mootorid ikka kapitaalselt erinevad.
See kapitaalne erinevus seisneb sel juhul selles, et K-701-l on forsseerimata T-54-l, T-55-l kasutatav mootor.
(kogemus: 2 aastat tankivägedes komandörina teeninud)
Pole küll sobiv teema vaidlemiseks, kuid mulle on jäänud mällu tanki mootori pilt ja ei oska ma kuidagi neid kahte omavahel seostada.
K-701 mootor JaMZ-240, T-54/55-T-62(minul mõningad kokkupuuted) oli mootori margiks mingi D-????.  
Vasta
#56

Ühesõnaga militaar versiooni oli suurem võimsusega,üldiselt suurendati lihtsalt pöördeid. Tsiviiliversioon vähendatud võimsusega,maks pöörded 1700-1800. Tankidel oli juba maks kas 2500-3000!
Vasta
#57

Vändast käivitamise mõttes kisub jah teemast välja, aga kas on kindel, et K-701 traktoril ikka oli tankimootor?
Tõepoolest, tankidiislit kasutatakse senini üsna laialt militaar- ja mingil määral ka tsiviiltehnikas ja mitte-tanki versioonid olid 300 hj-ni deforsseeritud. Mis aga ei tähenda, et kõik vene 12-pütised diislid olid V2 tankimootori derivaadid.
Näiteks BeLAZ kalluritel oli ka V12 mootor, mis sisuliselt kujutas endast kahte MAZ-i V6 mootorit üksteise otsas (plokikaaned vist olidki identsed, neid oli 4 tk). Äkki K-701 oli seesama mootor?
Vasta
#58

K-701 mootor. Pilt võetud Rcforum.ru:
   
Vasta
#59

Ongi vist jah seesama. Võrdluseks tankimootor:

[Pilt: P6200025.JPG]

Edit: väljendusin vist segaselt. Seesama selles mõttes, et eelmisel pildil K-701 kapoti alt paistev mootor meenutab mälu järgi seda, mida olen näinud BelAZ-karjäärikalluril. Tankimootori pilt on võrdluseks, et see on hoopis teine teema.
Vasta
#60

Gravity Kirjutas:Tegelane5 - eelpool kirjutati,et starteri abiga pandi t40 vändast tööle. ju siis kasutati ka dekompressorit.

Minu mäletamist mööda kadus dekompressor ratastraktoritelt üleminekuga MTZ-5/MTZ50. Jäi päridnina vaid vaid JUMZile.
T40-l ja teistel pole teda vististi kunagi olnud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne