Kuidas vändast käivitada?
#81

Gravity Kirjutas:Muuseas kui sa väntad nukkvõllis pead hoopis ise 2x kiiremini väntama,kuna nukkvõllk käib 2x aeglasemalt kui väntvõll!
No kuule, kogu respekti juures...
Väntvõll teeb ühe tiiru, teeb nukkvõll pool tiiru. Korrutad kahega, saad, et vänt teeb kaks tiiru, nukk ühe. Seos vänt-2 -> nukk-1 kehtib ka teistpidi ehk nukk-1 -> vänt-2.
Vasta
#82

oii sry. mul olid tol hetkel mehaanikast jumala kaugel. muidugi,ülekanded kehtivad mõlemat pidi Big Grin minu viga heh
Vasta
#83

Kaasfoorumlane siin varasemalt mainis vene sõjaväge, Siberit ja diisel-Urale. Teenisin ise samades tingimustes ja meil suutsid küll mõned tüübid diisel-Urali vändast käima saada. Endal polnud juhust - oli õnneks korraliku starteri ja akudega auto, aga paar meest väntasid oma kolakat iga jumala hommik ja said käima. Ka talvel ja suure külmaga.
Päris külma mootorit muidugi ei vändatud. Mootoritel olid peal eelsoojenduskatlad, millega aeti õli kuumaks. Kõige raskem oligi käivituse algfaas, kui hangunud õliga mootorit pidid vändast ringi ajama, et see ühtlaselt soojeneks. Sellega pidid tegelema ka siis, kui starterist üritasid käivitada - mitte ükski starter ega aku ei suutnud täiesti külma mootorit talvel ringi ajada.

Aga see "pöidla-reegel" kehtib täielikult. Oleneb muidugi kumma käega vänta hoiad. Parema käega vändates on ju nii, et kui mootor tagasi lööb, siis vänt liigub tagasi pöidla poole. Näppude vahelt pääseb ta lihtsalt välja ja jõuad käe ära tõmmata. Aga kui näpud on ühel pool ja pöial teisel pool, siis ei jõua reageerida. Tagasi lööb ju nö pöidla poole, näppude vahelt pääseb vänt lahti, aga pöidla taha haagib kinni ja siis on ikka väga ai-ai-ai. Kui aga oskad ja jõuad vasaku käega vändata, siis võid pöidla ka teisele poole käepidet jätta, sest siis lööb tagasi näppude poole; näpud lähevad sirgu ja vänt pääseb nende vahelt välja haiget tegemata. Kui vänt on käest lahti pääsenud ja sellega nö teisel ringil pihta saad, siis oled juba ise koba, et ei reageerinud. Selle vigastuse vastu pole vahet, kuidas vänta hoidsid.

Urali puhul ainult alt üles tõmbamisega tavaliselt ei käivitunud. Vaja oli ikka kolmveerand või isegi rohkem ringi. Poisid keerasid vända "kella kolme peale", esimene veerand ringi vajutati seega keharaskust appi võttes ülevalt alla, saadi juba väike hoog sisse ja tõmmati selle abil alt üles.
Vasta
#84

keskealinevanur2 Kirjutas:Kaasfoorumlane siin varasemalt mainis vene sõjaväge, Siberit ja diisel-Urale. Teenisin ise samades tingimustes ja meil suutsid küll mõned tüübid diisel-Urali vändast käima saada.
... no nüüd läheb küll juba kalamehe juttudeks kätte ära. Big Grin Diisel Ural ja hommikul vändast käima Big GrinBig GrinBig Grin mida veel...
Aga muidu huvitav teema. Algul arvasin, et kindlasti piirdub selline teema paari-kolme postitusega, aga võta näpust. Esmapilgul tundub väga sarnane küsimusega: "Kuidas lusikaga putru süüa", aga samas on aeg nii palju edasi läinud, et auto vändast käivitamine pole enam sugugi igamehe elementaarne oskus.




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#85

... no nüüd läheb küll juba kalamehe juttudeks kätte ära. Big Grin Diisel Ural ja hommikul vändast käima Big GrinBig GrinBig Grin mida veel...

No vaba maa, ega ma kedagi vägisi uskuma saa panna ja youtubet tol ajal veel polnudSmileSmile Ma AUSÕNA ei aja pada. Nagu ma mainisin, seisnes "nipp" eelsojendatud õlis. Võimalik, et kroonuaegsete piltide seas leidub mõni selline, kus mees on talvel vändaga Urali kallal, aga kui ma selle leiaksingi, siis väidate jälle, et on vaid lavastatud piltSmile
Vasta
#86

See on juba hoopis teine teema, aga vene sõjaväes tehti muidki hullusi, vändast käivitamine oli tühiasi. Näiteks vahetati talvel lagedas stepis lõhkikülmunud Urali mootor ära. Milline temperatuur oli, seda ma tõesti ei mõõtnud, aga päris külm oli kindlasti. Kogu protseduuri raskeim osa oli mootori maha/peale saamine, sest käterammuga seda nii lihtsalt maha ei tõsta ja ühtegi puud, mille abil saanuks algelise tali konstrueerida, polnud ka silmapiiril. Lõpuks siiski rihmade abil kergitasime mootori üles. See käis umbes nii, nagu tõstaks kirstu hauast välja ja laseks hauda. Kaks autot aeti sabapidi katkise auto ninasse, et tõstmine mugavam oleks, autode kastis olid veel mingid kastid kõrgenduseks ja kui mootor parajal kõrgusel, veeretasid teised mehed katkise auto mootori alt ära.
Vasta
#87

IRW. siis võiks ju üldse tänapäeva ökoautodele kas ainult vändaga käivitamise võimaluse jätta! säästaks nii aku kui ka startei pealt kena kopika! Lisaks ajaks käe parajalt rammu. Kui mehed juba omal ajal urale panid tööle siis suvalise 1.0L auto töölepanek on lihtne nagu silmapilgutus!
Tõesti heal juhul paned tööle ainult diisel trakotri kuna temal saab komperssiooni maha võtta et hoog sisse saada.
Vasta
#88

Noh, see Uraali väntamine sai toimuda küll ainult bensumootori puhul ja ega seegi kerge olnud, olen ise proovinud. Diiselmootorid hakkasid tulema vist alles Kamz-ide tootmise ajal ja sellel mootoril pole kohtagi vända jaoks.
Vasta
#89

No krt, diisel-Urali põhi kild oli ju see, et lasti akud tühjaks ja saadeti kutt väeosa peale käimalöömise vänta otsima.

Dad.
Vasta
#90

No ei tea, kas mälu siis tõesti on nii tuhmunud... Oli meil kutt, keda kutsuti Sloniks ja minu arust oli ta diisel-Urali peal. Aga küllap ma siis eksisin ja see elukas, keda ta alatasa käima väntas, oli bensiini-Ural.
Vasta
#91

ettevaatlik tasuks olla väntamisega.minu isal tegi mosse omal ajal suu hammastest tühjaks!

rahvusvahelist vedude kaugsõidu raskeveoki juht
Vasta
#92

Krt,ärme nüüd vänta kõiges ka süüdista.
Vasta
#93

minumeelest on kõik võimalikk kui süüde on õige ja mootor hää nt mul jawa638 süüde hää( pool pauku ja töötab) ja 4 -aastane vend tõmbas kogemata vändast tööle
Vasta
#94

kolz Kirjutas:
via Kirjutas:Minu mäletamist mööda kadus dekompressor ratastraktoritelt üleminekuga MTZ-5/MTZ50. Jäi päridnina vaid vaid JUMZile.
T40-l ja teistel pole teda vististi kunagi olnud.
T-40 on dekompressiooni lülitus kõikse aeg olnud, samuti T-16, T-25. Samuti on/oli SMD mootoritel dekompresiooni lülitus.

SMD-st on dekompressor ainult linttraktoriversioonidel (SMD-14) ja mõned forsseeritud variandid. Kombainidele mõeldud SMD-d ja V6-d (T-150) on ilma selleta...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne