Toyota Crown LS110 & MS110
#81
Selline filosoofia on ohtlik, tekitab offtopicut. Panen siis ka oma panuse.
Kunagi ammu maksid tippvarustuses Ford Scorpio ja S-Mersu baasversioon umbes sama raha. Ehk oli 700 000 krooni? Oma silmaga esindustes kaetud. Päris sama klassi autod nad ju ei ole...
Lisade maaletoojad on loomulikult jaapanlased.
Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#82
Mina pakuks, et nad olid odavad sellepärast, et nad olid lihtsalt odavad.  Cool

Neid müüdi odavamalt, sest euroopa rahvas ikka pisut umbusaldas seda jupimajandust; võis ju täitsa juhtuda, et sõitsid tiiva katki ja ootasid uut tiiba kuu aega Jaapanist, sest lähemal ei olnud võtta.
Täna jah, on Toyotal, Mazdal, Nissanil jne euroopas hiiglaslikud laod, mille varudest saab 1 miljon autot tehaseväliselt kokku pannna, aga tol ajal vast veel ei olnud.
Aga isegi täna, (no peaaegu täna - 10a tagasi) jäi Mazda varuosade tellimusest umbes 1-5% jaapani ladude kanda. VÕI, juhtus ka seda, et mingit asja üldse polnud saada. Pidi ootama, kuni tehas 500tk tellimusi täis saab, siis hakkas seda uuesti tootma.
Olles ka VAG süsteemis töötanud, sellist asja ma küll ei mäleta, et oleks olnud.
(et volkkaril mingi jupp on, varuosakood on, aga saada ei ole, sakslasega polnud võimalik, et nii on)
Ma arvan, et see oli üks nende odavuse põhjuseid.

Tehnika kvaliteedilt ju jaapanlased siis just hakkasid oma tippaega jõudma, 90ndad oli vist see aeg, kus Toyota reetis end maailmale, et ON VABALT võimalik teha selline rooliots, mis mitte kunagi ära ei lagune.
Ma ei tea, kes neid seal jaapanis tegi (äkki 555 ehk Sankey Industry, ma arvan), aga neid kasutati osaliselt isegi veel 2000ndetatel.

Ma töötasin 5a Mazdas, neil vedeles kogemata tellitud rooliots laos; linn oli ńeid 6si paksult täis, tänavad olid auklikud, aga seda rooliotsa ei vajanud neist mitte keegi. Ei garantii - , ei mingi muus korras.
Lõpuks pani üks vist äärekivisse, siis läks ära, kuna sai oma otsa lihtsalt kõveraks.

Mis sellesse mugavuse ja kauakestvuse etalonisse puutub, siis, ega 79ndal aastal EI TEADNUD ju veel keegi kuratki, et ta selleks saab.
Teda oli vist 3a müüdud, ok, aga kas sa täna tead 3a müüdud auto kohta, et ta on hea või mittehea.?
Ei tea, tavaline auto, mis alles hakkab end kunagi tõestama.
Ja üldse mul on tunne, et MB polnud ka siis veel see, kes ta on täna. 124 oli veel tegemata, 140 oli tegemata jne.
Osteti teda pigem rohkem selle pärast, et ta oli kaua olnud ja ikkagi "oma". 

Ja ei olnud ta siis veel mingi mugavuse etalon ka. 
Ma olen sõitnud vaheldumisi W116 MB ja Jaguar XJ6-ega, aastatelt võrdselt vanad (1976-1978), võrdse läbisõiduga, võrdselt taastatud ja mõlemad üliheas korras.

Jaguaris tunned end nagu päris autos, s.o. ta on hästi juhitav, vaikne, suht tänapäevane. Kui 3 käigune traktori aut.käigukast vaid mingi uuema tüübi vastu vahetada.
W116ega kulged nagu uunikuumiga ikka, pisut kumiseb, pisut kuuled, kuidas ratas maakera peal ringi käib, pisut mootor nagu liiga vali jne.
Kast muidugi samasugune klikiaegne. Drive ja pauk ja R ja pauk.
MB ei saanud tollal veel Jaguari lähedalegi.
(täna on muidugi vastupidi.... Toungue )


Aga teine odavuse põhjus vast oli pleki paksus ja just eriti korrosioonivastane "liikumine".
Jaapan ostab kogu oma raua sisse ja nii see on vist tänapäevani. 
Et nad käivad sellega väga kokkuhoidlikult ringi, see on ok.
AGA korrosiooniga oleksid nad võinud küll rohkem tööd teha; lõppude lõpuks see ju pole nii kallis teema (happe- jne krundid + hea paks värvikiht) ja saab ka ilma tsinkimiseta kere täitsa hea ja kestva teha. W124 kasvõi näiteks...  Rolleyes
Mõni sihuke aastast 1989 sõidab siiani igapäevaautona, mulgi üks aiataga termostaadi korpuse vahetust ootamas. Ja pole tal kuskil mingit tsinki.
W210 mehed ei saa pihta, mis värk selle roostega on.
Vasta
#83
Eks Jaapanlased olid 70 lõpus samas seisus, mis korealased eelmisel kümnendil ja karta on, et Hiinlased praegu - ehk siis nad olid Euroopas uued tulijad. Kui sa tahad turgu vallutada, on selleks esialgu üks võimalus ja see on hind. Hinnaga aga lööd muidugi seal, kus hind on oluline, ehk siis väike ja keskklassis. Selles videos on välja toodud väga huvitav nüanss (kuskil 7:50 alates), ehk siis tootlikus ühe töötaja kohta.
Vasta
#84
Olles natuke vanade corollade asju jälginud, siis peab tõdema,et tehas neile korrosiooni tõrjet ei pakkunud. Iga riigi diiler(Soome/Rootsi najal) pakkus autot ostes seda siis lisana välja.
1975 maksis Soomes KE35 coupe corolla 24900.- markka
Korrosiooni täislaks samale autole maksis 190.- markka
Soomlased hindasid toyotsi vägagi kõrgelt. Samuti muid japse. Mootorid normaalse hooldus juures ei tahtnud kuidagi ära lõppeda. Kered jah digimuundusid oksiidiks. Aga väike lapitekitehnika ja sõittis jälle.
Rootsis ruulis toona muidugi Saab/Volvo. Väidetavalt soositi neid nii öelda omatoodangu(Rootsi) autosid ka maksustamise näol natuke. Japsid ei olnud seal eriti hinnatud kuna volvo ja saab olid oma töökindlusega jätnud sügava jälje. Ja samuti oli toona Rootsis olnud probleem varuosade saadavusega neile. Mida kindlasti ei saanud äelda nende enda toodangu kohta. Samas kui Soomes toyotas töötanud inimene väittis,et neil olid laod maast laeni juppe täis. Kõik võimalikku ja võimatut oli igaks juhuks laos.
Vasta
#85
Nu Suomaalia oligi Jaapani autokeste jaoks Euroopa vallutamisel oluline platsdarm. Näiteks Issand, toonane Datsun, sisenes esimesena just Suomaaliasse aastal 1962, samas, kui inbreederite saarele alles 1968. Esimesed kaks Toyotat saadeti samuti 1962 aastal niisamuti Suomaaliasse. Esimene Isuzu, mõistagi Bellett, laekus Suomaaliasse 1965. Samal aastal toodi ka esimesed kaks Mazdat.
_______________________
KKK all the way...
Vasta
#86
Kas tegelikkuses üldse oligi Toyota Crowni suurim konkurent Soomes Mersu? Eriti kui arvestada et suurem osa autodest müüdi plank varustusega. Praegu meil ntks täis plangud Octaviad ja Superbid ju ei konkureeri saksa preemiumiga. 
 Pigem tegid nood suured japsid elu keeruliseks põhukoti diisliga Granadal ja Volgatki müüdi ju Soomes tollal veel.
You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#87
Ma pakuks veel ühe vaatenurga sellele asjale juurde. Toyota võis sellel ajal odav olla ka selle tõttu, et just siis jõuti mingisuguse mõttelise verstapostini TPSi arendamisega. Väga lühidalt kokku võttes on see terve filosoofiline maailm, mille eesmärk on vähendada suurtootmises raiskamist ning seda kõige laiemas tähenduses. Wiki artikkel selle kohta on siin ning võib-olla tasuks tudeerimist alustada näituseks Just-In-Time'ist, jidoka'st ning poka-yoke'st.

Vot seda ei kujuta ma muidugi ette, mis selle kõige rahaline efekt on, sest ei ole ju ajaloost võtta kahte täpselt sama toodangut tegevat tehast, millest üks toimetaks TPSi järgi ning teine laseks free-style'i.
Vasta
#88
Väike offtopic on tore. Eriti kui seal leidub vihjeid senimärkamata vaatenurkadele.
TPS on kindlasti väärt meenutamist ja ülelugemist.

Vähese materjalikulu osas Crowni kindlasti süüdistada ei saa. Kaalub oma 1400kg, nagu võrreldav mersugi. 
Plekk on ilmselt küll õhem kui sellal eurooplastel tavaks oli, aga raam lisab omad kilod jälle juurde.

Pisut usinama läbiroostetamise kohta oleks tõesti huvitav ükskord midagi põhjapanevat teada saada.
Kas oli see õhem plekk, miskitpidi "vale" terasekoostis, pinnatöötluse eripärad (õhuke värv, "vale" värv?), konstruktsiooninõrkused (niiskuse kogunemine?) või siis mis. 

Veel meenub kusagilt loetud juhtum seitsmekümnendate aastate Californiast, kus mingi hulk Mazdasid kutsuti tagasi liigse roostetamise tõttu, mis ilmnes juba 3 aasta jooksul. Peab ikka midagi väga veidralt tegema auto ehitamisel, et Californias 3 aastaga auto roostetama saada. Kahjuks ei leia seda viidet ja teksti enam üles, et kontrollida, mis seal siis täpsemalt oli.
Vasta
#89
Turunurka ja nutunurka said otsinguteated üles, panen siis põhiteemasse kah.
Otsin 6-silindrilist 5M(2,8-liitrit) mootorit, mis võis leiduda kuni 1978-1987a Toyota Crown, Cressida.
Välja näeb umbes nii: 
[Pilt: attachment.php?aid=68646]

Hetkel on peal 2-liitrine M mootor. Mis küll töötab, aga vigurdab ja õiget sõidulooma temast pole.
Korralikuks remondiks on kaks takistust, mida sooviks vältida. Üks on varuosade saadavus ainult otse Jaapanist ja teine on ruumipuudus põhjalikuks lammutamiseks.

Seevastu 2,8 5M mootorile on kõike saada Euroopast või Ameerikast.
Ehk siis abiks oleks leida 5M toorik, teha auto kõrval korralikuks ja hiljem ühekorraga vahetada.

Tõenäosus Eestist kohapealt leida on küll väga väike, heal juhul on neid siin 5tk olnud aegade jooksul. Aga võibolla mitte täiesti võimatu Smile
Sobivad ka vihjed, kui keegi on "kuskil midagi sellist näinud". Või teab kedagi, kes võiks tahta oma Toyota raami vahelt selle üsna jõuetu ja edasiaitamiskõlbmatu 5M mootori välja visata Smile
Vasta
#90
Neid pandi ka kuni 82 celica suprale.
Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#91
(08-03-2018, 09:02 AM)hundu615 Kirjutas: Neid pandi ka kuni 82 celica suprale.

Jah, oli seal kah. Kui keegi teab sellist esimese põlvkonna celica supra imelooma Eestis, oleks see juba iseenesest väga huvitav. 

   
Üks helesinine, mis sügisel Haapsalus nostalgiapäevadel läbi sõitis, oli vist lihtsalt Celica.

Põhimõtteliselt on Crowni jaoks variant ka 5MGE mootor, 2,8L ja 125kW. Aga tundub siiski, et alates 1982 kui need mootorid ilmusid, paigaldati Crowni puhul neid väga vähe, võibolla eritellimusena, olen näinud vaid mõne üksiku Royal salooni küljes neid.
   


Üldiselt läksid 5MGE mootorid 1983-85 peamiselt Celica Suprale ja USAs Cressida peale.

Tänasel päeval liigub neid 5MGE mootoreid ikka rohkem kui 5M, siinpool lompi Soome kandis vähemalt, aga siis oleks vaja täiesti täiskomplektset mootorit koos kõigi pudinatega, mitte ainult toorikut.
5MGE juppide saadavus ja hinnatase USA kaudu on veel parem kui 5M.
Vasta
#92
Mk2 celica suprale pandi ka Tartus vist oli üks veel millel see peal,jõudu oli vist mingi 105kw kui ei eksi.
Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#93
(08-03-2018, 20:39 PM)hundu615 Kirjutas: Mk2 celica suprale pandi ka Tartus vist oli üks veel millel see peal,jõudu oli vist mingi 105kw kui ei eksi.

Tartus üks punane on seesugune, et muidu 2gen Celica Supra nagu Supra ikka ja 2,8 kiri ka saba peal, aga registris kirjas nagu 2,0L Celica ja 103kW.
   

Soomes-Rootsis leidsin mootorite osas nii 5M kui 5MGE toorikud.
Küsitavad hinnad sealsete rapete eest on paraku sellised, et nende hankimisel, transportimisel ja kapitaalremontimisel saaks senisest odavast nokitsemisest koheselt eksklusiivne restaureerimishobi.
Samas on ju positiivne, et just tänu kõrgele hinnale on need mootorid nagu naksti saadaval, ainult mine ja osta Smile
Vasta
#94
Siis on register midagi pange pannud.
Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#95
(07-03-2018, 22:12 PM)TeeTL Kirjutas: 2,8 5M, heal juhul on neid siin 5tk olnud aegade jooksul. 

Iseasi kas sellest infost mingit kasu sulle üldse on, kuid 2009 omasin ühte 1986 Crowni, millel tehnikaks 2.8 ja automaatkast. Kahjuks küll lolli peaga müüsin selle maha ja siiani kahetsen. 
Minust eelmisele omanikule käisime seda koos Põlvast toomas ja siis oli ta veel tumesinine, eelmise tegelase käes läks mattmustaks ja too tegi kapotile-esitiibadele helesinised scallopid, mis ma auto enda omandusse sattudes ajutise plaanina omakorda musta värviga katsin.
Aga räägin seda üldse seetõttu, et olen aegajalt (mitte liigselt vaeva nähes) seda autot otsinud ja kui ma ei eksi, siis see peaks nüüd jälle tumesinist värvi olema. Mingitel eelmise suve autoürituse piltidel jäi silma. 
Lühidamalt - vähemalt üks selline mootor peaks veel Crowni keres siin ringi liikuma.
225 1980 | Type1 1971
One Eyed Morse Kustoms pinstraibid | sildimeisterdamine | custom paint
http://www.kustom.ee


Vasta
#96
(12-03-2018, 00:19 AM)Jarmo Kirjutas: olen aegajalt (mitte liigselt vaeva nähes) seda autot otsinud ja kui ma ei eksi, siis see peaks nüüd jälle tumesinist värvi olema. Mingitel eelmise suve autoürituse piltidel jäi silma. 
Lühidamalt - vähemalt üks selline mootor peaks veel Crowni keres siin ringi liikuma.

Tjah, vähemalt 2 masinat sellise 5M mootoriga täitsa liikvel, nii on ka MNT registris kirjas.
Üks see sinine MS123 Crown ja teine üliheas originaalkorras hall 1987a Cressida, millel pole tilkagi roostet. 

Aga see'p see "häda" ongi, et nad on liiga korralikud Smile 
Ühe sinise ehk ilmselt sellesama Crowni omanikku või üht kasutajatest tean. Seda atribuuti vaikselt nokitsetakse, pole tahtnud minna mootorit maha kauplema Smile

Cressida ei loovuta mootorit kohe kindlasti, pilt 2016:
   


MNT register näitab veel ühte 107kW Crown MS112 isendit Saaremaal registreerituna. Kas reaalselt olemas või mitte, mine võta kinni. Väga kaua ei tohiks ju registris püsida need, millest ainult number järgi?

Vaatasin veel üle ka kunagi varem tehtud ARK päringu, ja leidsin, et kokku ikkagi vähemalt 12 Crowni on Eestis seda huvitavat 5ME mootorit kandnud.
Tugitoolist ja interneti kaudu nende jääke vist tõesti ei leia, aga teoreetiliselt võiks ju olla Smile
Üks nende vähemalt 12 eksemplari jõuallikatest on ka mu enda praeguse masina algne originaalmootor, mis auto ostmise ajal ilma plokikaaneta ja lahtiste silindritega põllul vedeles ning seetõttu ka kaasa võtmata jäi. Eelmiselt omanikult küsisin hiljuti, praeguseks pole enam midagi alles.

Üks võimalik kandidaat, või siis varjatult garaažis istuja - ca 10 aastat tagasi nägi veel ülikorralik välja:
   
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne