TZ 4K-14 mootori remont

Ostsin ta aastavahetusel Tallinnast ja maksin 3100-3200 eur-i. Kaasa sain latniiduki, freesi, adra, kultivaatori (vist on see), lumepuhuri, taga haakese käiva Koppa või kühvli - ei oska nagu õiget nimetust anda, lumesaha, tänavaharja, ainuke mis hetkel vist puudu on originaal haagis.

Kui traktorit ostma läksin , oli traktor väljas seisnud paar ööd ja kõima läks pm kohe, mudu sai enne veel viljandis ühte vaatamas käidud, mis oli ikka väga lohakalt hoitud ja väga õnnetu, see seisis soojas katlaruumis ja omanik käijas seda ca 3-4 min enne kui suure musta suitsu saatel käima läks. Eks see selline õnne mäng on, et omale korralik traktor leida.

Niitmisel proovisin kuidas see jõuvõtuvõll üldse tööle peaks hakkama, lülitasin tagasilla välja (sealt tagasilla külles olevast vardast, mida saab sisse ja välja lükata.) Jõuvõttuvõlli lülitasin järele eest vasakpoolsest kangist - lükkasin sisse. Siis tundus kõik nagu õige olevat. Niitma hakkasin esimese käiguga ja veidi kõrgemate pööretega - kui tühikäik. Siis viskas sinist - summutist sealt alt peenikesest torust tilgub õli ka ja summuti ise ka seest nagu nõgine - pole otseselt vaadanud.
Rehve hetkel kohe igaksjuhuks müüa veel ei taha, aga kui plaan tekib siis annan sulle es-iga teada.

Silla õlide kohta küsisin sellepärast et ma ei tea kui head määrimis omadused neil praegustel õlidel on, sellepärast tekkis mõte kasutada ford-i toodangut, mis on vähe soodsamalt kätte tulnud.
Kas tagasilda saab ainult sealt tagasilla külles olevast vardast järele ja järelt ära lülitada. ? Mis see vasakpoolne kang veel teeb, keskel ehk siis selle lukuga fikseeritud asendis on vist neutraal, kui sisse lükkan siis lülitab kardaani järele, aga kui välja tõmmata mis siis teeb. ?

Kust saaks kütuse ja õli filtreid sellele pisikesele. Küsimusi on päris palju hetkel kõik ei meenu.

Vasta

Kopeerisin varasemaid vasteid erinevatest teemadest:

Tagasilla karteri vasakul küljel (edasi sõidu suunas vaadates) on väike kang, millel on 2 asendit:
1)Kang lükatud sõidusuunas - kardaanilt kantakse pöördemoment
tagaratastele ning jõuvõtuvõll pöörleb
koos nendega (niitmisel).
2)Kang tõmmatud tahapoole - kardaanilt kantakse pöördemoment
ainult jõuvõtuvõllile (sõltuvus mootorist)

Nelikveo lülitamiseks on vasakul pool armatuuri kõrval kõige ääres kolme asendiga hoob.
1)Kui hoob on tõmmatud juhi suunas lõpuni, lülitub sisse tagasild.
2)Kui hoob lükata ettepoole, kuni vedruriiv piirama hakkab, lülitub tagasild välja.
3) Kui riiv üles tõsta ja hoob ettepoole lõpuni lükata,
hakkab kardaan pöörlema, sõltumata käigukangi ja reeversi olekust. See asend on vajalik ainult freesiga (võib olla ka tänavapuhastusharjaga) töötamisel, kui jõuvõtuvõll on lülitatud mootorist sõltuvaks, st tagasilla karteri vasakul küljel olev kang (fikseeritud stopperkruvi ja mutriga) on välja tõmmatud asendis.
Kui jõuvõtuvõll on veost sõltuv ja lükkad hoova riivist edasi, riskid jõuülekande purunemisega.

Esimese diferentsiaali blokeerimine toimub parempoolse äärmise kangi alla vajutamisel. NB! Esimest diferentsiaali tohib blokeerida ainult siis, kui traktor on sirgelt (roolist otseks keeratud), muidu jõuülekanne puruneb. Kuna diferentsiaali eriti tihti blokeerida pole tarvis (siiani peamiselt
põllu servast üles ronimisel mõnikord kasutatud), on nimetatud kang vedru abil automaatselt tagastuv, st. ei fikseeru alumises asendis.

Igaks juhuks meeldetuletus: kõik lülitused toimugu väljalülitatud siduri ja traktori paigalseisu ajal!

Õlifiltrit vist leiab ainult KRK-Mõigu poest, kuid ostseslt selle vahetamiseks, st äraviskamiseks ei ole põhjust, ma olen teda pesnud bensiiniga puhtaks ja kuivatad ära, toimib jälle. All olevat õlisõela pead lihtsalt aegajalt puhastama. Kütusefiltriks on Avia kütusefilter, viiamti oli filtripoodidest vabalt saada, lihtsam ilmselt vana maha võtta, siis kui uue järgi lähed.
Tasub aegajalt hoida silm peal ka õhupuhastajal ja selle õlitasemel.
Ja see sillaõli on vene päritolu ja minuarust küll ideaalne, kuskil 7-8€ kanister oli viimati kui ma ostsin, eks sõltub poest.
Kas oleks võimalik saada pilti sellest lumepuhurist, oleksin edale ka selle soetamisest väga huvitatud.
Anna kindlasti ka teada, kui otsustad rehve müüa!
Minul on komplektis olemas frees, tänavahari (muide, sellega on hea sügisel lehti kokku lasta!), kulitvaator (ehitasin ümber vaoajajaks ning kasutan kultivaatorina vana hobuse nn "vedru"), lumesahk, niidumasin (kasutan ka harva, tegin järelveetava hobuniidumasina korda, siis on haakimine jms lihtsam ning saab 4WD ringi lasta, kuna mul maastik üsna keeruline), pöördader ja haagis. Vaieldamatult enim kasutust leiab minul haagis, just oma madaluse ja suuruse poolest.


Unustasin veel mainida, et freesida tohib ainult esimese käiguga!
Ja veel, mina niitsin selel amsinaga üldiselt teise või kolmanda käiguga, tasasel maal normaalsete pööretega.
Hüdroõlina võid kasutada tavalist tänapäevast hüdraulika õli, sobib ideaalselt.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

Mida selle õhufiltri juures vaatama peab, seal alumises kopsikus on õli sees, aga on seal midagi sellist mida peab jälgima - tase, või mustus.
Eelmine omanik tegi meile korraliku instruktaazi ka, aga no ega koheselt kõik meelde ei jää.
Kuidas seda mootori all olevat sõela puhastada saab, kas mootorist tuleb õli välja lasta. ?

Ise olen mõelnud osta ATV-le mõeldud metsaveohaagist, kuna oma majapidamine siis vahest oleks vb vaja metsast ka mõned puud tuua. (aga metsast puudevedamiseks on T-16). Sobiks üldse selline kära taha ja kas vedada ka jõuab, tz vist peaks olema veidi võimsam kui nt 750-ene atv. ??
Vasta

mina vean originaalkäruga, Peale mahub 2m3. olen vedanud ka T16ga, aga see ei kõlvanud selleks tööks minuarust üldse.
Vasta

Mina kasutan ka puude veol originaalkäru, just tegelengi puude veoga alates laupäevast, põhimõtteliselt kannatab panna niisuure virna peale, kui suudad ära mahutada koormasse, mul kärul veel kõrgendused ka tehtud ja lisaks veel kaikad äärde püsti.
Õhufiltris peab vaatama, et õli oleks all kopsikus oleva märgini ja aeg ajalt tasub suurem mustus seal põhjast ka ära pühkida. Oleneb muidugi, mis tööd teed, mina kasutan teda ka palju põllutöödel, rullimine jms, seal tolmab kõvasti.
Alumist õlisõela saab puhastada ainult sisi, kui õli välja lasta. See asub mootori all, seal on selline ristküliku kujuline detail, nurkadest 4 poldiga kinni ja õlitoru ka läheb sinna külge. Selel keerad lahti, siis tuleb üks vahetükk sealt enne ära ja seejärel on sõel, mina puhastan seda paari kolme aasta tagant ja siis on see üsnagi must tavaliselt, oleneb jällegi palju tööst, mida teen ja tehtud on.
Lisaks veel, äkki viitsid teha paar pilti sellest lumepuhurist, näeks milline see on.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

Mul on originaalhaagis olemas, aga sellele lisaks sai soetatud ATV metsaveokäru. Viimane on originaalkärust kordi kergem, samuti ei sega ported ja pole tarvis nii kõrgele upitada puid. Küll jah ei raatsinud osta kahesillalist ja see puudus andis sügisel-talvel metsas küttepuid tehes tunda. Sai siis lisaks ette installeeritud ka ATV vints. Oli abi küll.
Vasta

To: sarraand- lähi ajal katsun pildi teha, kahjuks see pole komplektne, see reduktori või ülekande osa on puudu, selle saan vanalt omanikult kätte kui tallinnasse lähen.

Täna niitsin kõrgemat rohtu ja vahepeal viskab rohkem sinist siis jälle vähem. Vaatasin ka et mootori õlitase pole langenud. Aga homme lähen toon seda kamazi õli igaksjuhuks. Õli muidu selline ilus ja puhas läbipaistev. Üks jama on sellel latniidukil, see kardaani ja niiduki ühendus kang, see viskab vahepeal sealt nuudist välja ja enam hambumisse ei saa, ainult siis kui niiduk tagant ära võtta ja mõlemad nuudid paika keerata ja siis nuut kokku lükata nii et oleks hambumises ja siis kinnitan niiduki tagasilla külge. ca üle 10a pole need aparaadid tööd teinud, täna tõin määrde pritsi ja määrisin kõik niplid ära. Muidu niiduk töötab hästi ja ka see rohu suunaja lükkab niidetud muru keskele rohkem.

Minul sellist maa harimist pole, talvel lükkan lund, suvel paarkorda niidan seda kõrgemat rohtu. vb vean ka vaz-i käruga puid kuurist maja keldrisse. Kedagi võin kindlasti oma jutu ja küsimustega tüüdata, aga kuna eelnevalt pole pikalt kokku puutunud selle traktoriga siis tahan et kõik asjad oleks ikka võimalikult heas korras. Kuidas õlivahetust teha, kas lasen alt õli välja, puhastal selle sõela ja filtri ära ja panen uue õli sisse, kui tihti seda filtrit pesema peaks, eelmine omanik on korralikult kõik raamatusse kirja pannud eelmise aasta lõpus on vahetatud õli ju siis on ka filter ja sõel puhastatud. Palju seda õli üldse sellese mootorisse läheb.
Vasta

Tehase manuaali järgi ei tohi niidumasinaga töötades lülitada sisse neljandat käiku ja jõuvõtuvõlli sõltumatut käitust (st vasakpoolset kangi ei tohi lükata eesmisse asendisse).Niidumasinaga töötamiseks on 1,2 ja 3 käik, vaskpoolne kang tõmmatud samal ajal tagumisse asendisse ja läbivuse parandamiseks tagasild sisse lülitatud (hoob tagasilla küljes sisse lükatud).Oma kogemustest võin öelda, et originaalniidumasin teeb ka tihedas rohus väga hea töö.
Vasta

Õli läheb mootorisse kuskil 2 liitri kanti, päris täpselt ei ole meeles, kuigi just paar kuud tagasi vahetasin omal. Õli vahetuseks toimi täpselt nii, nagu ise kirjeldasid: alt õlipunn 22 või 24 võtmega lahti, vana õli välja, siis õlifilter küljepealt lahti ja vajadusel puhastada, alt sõel samuti. Alumise sõela puhastamisel tasub ka seda meeles pidada, et ilmselt läheb sealne papp tihend katki ja pead kas uue lõikama või siis kasutama hermeetikut, kui seda juba ei ole varemgi seal tehtud. Kui sul õli on hele, siis vast ei ole mõtet vahetada, aga mina vahetan kuskil umbes kord aastas, oleneb palju tööd teen.
Mina ei ütle ka originaalniiduki kohta ühtki paha sõna, mõnevõrra keerulisem on teda kiirel ajal külge panna (võrreldes hobuniidukiga, mille haakimine võtab 10sekundit), aga muidu okei ja toimis väga ilusti.
Kui vajad milleski abi, küsi julgest, oma kogemuste piires aitan meelsasti!

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

Keegi võiks nendest filtritest pildid teha, siis teaks õigeid asju näppida Rolleyes
Vasta

Püüan leida kodust mõned filtrid ja üles pildistada lähipäevil.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

Oleks ka piltidest huvitatud.


Nüüd mõned päevad tagasi sai kodu ümbert pargist tormiga mahalangenuid puid tükeldatud ja veetud. Minul siis haagiseks tavaline nõuka aegne lada käru maz vist. ? see sai kuhjaga täis laotud suht märgasid leppa pakke. (lihtsalt prooviks kuidas niiskema ja soisema maa peal see pisike toimetab.
Ei saa midagi halba öelda, väga kenasti sai hakkama, pm isegi ainult esisilla veoga vedas koormat.

Lattniidukiga sai ka niitmine lõpetatud (üks õhtu sai niita). Aga ma arvan et see on traktori surm, suht jubedalt lammutas ja vibreeris. Kui ma siin eile traktoril nö hooldust tegin (kõik määrde niplid üle käisin) siis vaatasin et see tagasilla osa mis on 4 poldiga kinni ja sild liigub nagu üles alla, siis need poldid olid suht lahti - igat polti sain pm terve ringi peale pingutada. Väga ei julge seda niidukit enam järele panna, kuigi mul üks väike maalapike on mida niita. Igatahes olen mina selle traktoriga väga rahul.
Vasta

Kui kellelgi on pakkuda antud põkale sidurikäppasid siis paluks teada anda!

Pakkumised võib ps panna.
Vasta

kui kellelgi huvi siis mul terve selline traktor pakkuda, 2 sahka kaasa, muud nodi pole, käivitub ja töötab ilusti, hüdropumpa pole, muidu komplektne. Mersu eelsüüteküünal, korralik veoauto aku juhi taha viidud jpm.

tallinnas tel. 58149448
Vasta

Nii plaan teha mootoril õlivahetus, kus täpsemalt see õlifilter olla võiks. Muidugi nägin kuskil netis et kellelgil oli selle originaal kütusefiltri kopsiku asemele paigaldatud vist vag grupi sõiduautode filter. (siis tavaline plekist filter, millel tulevad toruutsad ülevalt välja. Kui selline filter paigaldada, oleks asi lihtne ja jääks ka see originaal filtri otsimine ära. On keegi sellise leiutisega kokku puutunud.

Mootori õlina olen mõelnud kasutada Mobil Super 2000 10W40 või Super 3000 5W40. Kuna praegune õli mis sees on, tundub kuidagi eriti vedel (külmal mootoril kontrollides). Siis pm ei tohiks ju nende lääne õlidega probleemi esineda. Mobil õli iseenesest hea õli ja kuna õlipump neil -vist- suht õrnake, siis hea õli peaks ainult kasuks tulema. ?

Või mis marki õlisid üldse nende traktori omanikud kasutavad. ??
Vasta

Õlifilter asub juhikohalt vaadates paremal küljel ja on nii 3cm läbimõõduga väike punn, kus on käega keeratav väike punn peal, keerad selle kopsiku ära ja seal all on väike vildist filtrike.
Õliks sobib igasugune normaalne kaasaegne õli. Ise kasutan Kamaz diiselõli juba aastakümneid.
Õlipump ei ole üldiselt nõrk koht, vaid siis kui pumpa sattub liiva jms, siis ta kulub kiiresti.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

Üks küsimus tekkis veel, osad diiselautode omanikud räägivad et kui tanklas paagi täis tangivad siis lisavad paagitäiele kütusele ka mingit lisandit või tavalist mootori õli. Kas tasub tz-ile ka paagitäiele nt kahetaktilist õli lisada, et paremini määriks nii pumpa kui ka pihustit. ??

Ja mis vahe on neil: TZ 4K 14
TZ 4K 14B
TZ 4K 14C

Müügi portaalides on erinevad isendid läbi käinud.

Ja miks osad Tz-id on rohelist värvi (kuigi enamus on ju halli ja punasega kaetud.) Osadel on veel ees kandilised tuled. ?
Vasta

Mina ei ole üldiselt üle kahekpümne aastase kasutamise jooksul lisanud küll ühtegi korda kütusele mingit lisandit, kuskil 5 aastat tagasi sai vist mõned korrad pandud, aga ei näe sellel vajadust. Kütusepumpa ma ei ole veel 20 aasta jooksul suutnud ära kulutada, pihustiotsa olen vahetanud 1 korra ja arvan et see on ka vägagi normaalne. Mul need väiksed põkad töötavad päevast päeva suuremate masinate vahel, seega kindlasti ei ole ma pühapäeva kasutaja. Eks see õli lisamine on ilmselt maitse asi, kui seda teha, siis ikka üsna väike kogus, sest küttepaak on väike ja liigse kütuse õlitamisega võib rohkem kurja kui kasu teha (nt pihusti ots läheb umbe vms).
Nende modifikatsioonide numbrite kohta ei oska kahjuks midagi öelda, ma ei tea, et neid oleks erinevaid, mul on mõlemad identse ehitusega, kuigi ehitusaastate vahe on 8 aastat.
Rohelist värvi on juba uuemad masinad, vanemad olid kõik kindlasti punase ja halli värviga kaetud.
Olen ise ka näinud, et väga vähestel tuled kandilised, jällegi on see minuarust pigem erand ja ei oska öelda, miks see nii on.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta

Ehk oskab keegi ütelda esisilla simmerite mõõte? Nimelt tilgub õli kummaltki poolt kohe rataste juurest. Oleks hea simmerid ette valmis osta enne kui lahti võtta. Smile
Vasta

Ma tean neid mõõte, aga pean need välja otsima kodust ja enne nädalat aega seda teha ei saa.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne