Traat keevituse valik
#81

(04-12-2014, 10:21 AM)PlyVal64 Kirjutas:  
(04-12-2014, 01:30 AM)viplala Kirjutas:  Tegelikult võiksid kõik variandid garaažis olemas olla Big Grin 

TIG'ist olen puudust tundnud teinekord, kui vaja näiteks torusid kokku lasta väga hea kvaliteediga. Võibolla tulevikus soetangi selle endale traadi kõrvale. Varras vedeleb ka nurgas. Seda olen 10 aasta jooksul kasutanud täpselt 5 korda. 3x alumiiniumi jaoks, 1x malmi jaoks ja 1x aia värava jaoks garaaži väliselt. Igapäevaselt aga suristan ikka traadiga, sest see on lihtsalt nii kiire lihtne
See on juba jutt va see kiiruse/lihtsuse asi??? Mis on lihtsam ja kiriem: pista pistik sisse, panna mask pähe, elektrood käppa ja asuda 15 sekundi pärast keevitama või keerata ballooni kraani ja avastada, et kurat, gaas on otsas...

 Kuidas aga ronida mingi traadimasinaga 4 meetri kõrgusele lae alla? Isegi 2,5 meetrit ehk tavaline köögi laealune on juba keeruilne, peab pikk käpa voolik olema. Tavaline 3-meetrine on liiga vähe. 
Demagoogia kõrgeim tase.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#82

lisan ka õli tulle. mul juba viies lehekülg. ply-l on vist nii jäme arvuti, et mahutab ühele lehele rohkem juttu.
nii, aga kõigepealt elektroodist, ehk siis täielik ot nagu teemale kohane.
olen ise näinud, kuis õppind ja töötand mees keevitab elektroodiga alla millimeetrist plekki pideva õmblusena.
tulemus jäi väga hea. mis riist ja mis elektroodid olid, seda ei taiband uurida. aga igatahes saab teha.
ja kui nüüd jälle teemasse tulla, siis värskendasin mälu ja minu keevitus on kempomat 180. ja selliseid näikse
põgusa koogelmoogeli põhjal olevat alla viiesaja raha saadaval küll. mina maksin kolm ja poolsada.
asi töötab ja keevitab nii plekki kui veidi paksemat rauda. kui õigesti mäletan, siis teemaalgatajal ei olnud vist
öeldud, et tingimata uut vaja. seega mina julgeks küll väita, et mainitet viiesaja rahaga saab igatpidi piisava
traadika kätte küll.
Vasta
#83

(04-12-2014, 13:47 PM)viplala Kirjutas:  
(04-12-2014, 10:21 AM)PlyVal64 Kirjutas:  
(04-12-2014, 01:30 AM)viplala Kirjutas:  Tegelikult võiksid kõik variandid garaažis olemas olla Big Grin 

TIG'ist olen puudust tundnud teinekord, kui vaja näiteks torusid kokku lasta väga hea kvaliteediga. Võibolla tulevikus soetangi selle endale traadi kõrvale. Varras vedeleb ka nurgas. Seda olen 10 aasta jooksul kasutanud täpselt 5 korda. 3x alumiiniumi jaoks, 1x malmi jaoks ja 1x aia värava jaoks garaaži väliselt. Igapäevaselt aga suristan ikka traadiga, sest see on lihtsalt nii kiire lihtne
See on juba jutt va see kiiruse/lihtsuse asi??? Mis on lihtsam ja kiriem: pista pistik sisse, panna mask pähe, elektrood käppa ja asuda 15 sekundi pärast keevitama või keerata ballooni kraani ja avastada, et kurat, gaas on otsas...

 Kuidas aga ronida mingi traadimasinaga 4 meetri kõrgusele lae alla? Isegi 2,5 meetrit ehk tavaline köögi laealune on juba keeruilne, peab pikk käpa voolik olema. Tavaline 3-meetrine on liiga vähe. 
Demagoogia kõrgeim tase.
Mis on siin demagoogia??? Ma kirjutan PÄRIS ELUST, omadest kogemustest jne! Näita mulle ette, kuidas Sa keevitad köögi lae all oleva boileri veekindlaks peegliga vaadates, kui boileri ja lae vahe on 5cm??? Seda siis traadimasinaga.  Ja ei taha kogu tsinktorudega süsteemi keset talve lahti lõhkuda... aga näed, mu Sõber sai minu enda köögis sellega hakkama - töökojas minema visatud kontsudega säristades! Siis tahaks näha, kuidas Sa vead uhke-vägeva traadiamsina koos suure ballooni, gigageneka ja muude jubinatega kuhugi metsa, sest näiteks ningi metsaveokäru tiisel murdus pooleks. Seda tahaks ka näha, kuidas Sa vead seda aparaatust kodu ja näiteks suvekodu vahet, sest seal võib ju ka vaja olla midagi keevitada. Ehk sisuliselt KÕIK tööd, mis tuleks teha väljaspool keevitusruumi, on peaagu võimatud. Või ilgeim tüütus. Js siis on väike balloon et üldse saaks kaasa võtta ning gaas saab otsa, sest oli pikk keevitamine. Ja kohe on lisavaev minna täitma/vahetama. 

Ja nagu isand diesel (ekraan on tõesti 23-tolline) õli tulle valas, siis paarikilone inverter ja pikendusjuhe ja/või suisa kerge genekas aitavad hädast välja ka pleki keevitamisel, kui oskad ja õiged elektroodid valid. MIG/MAG on raudselt vajalik asi ... autoehitajatele. Ning üldse mistahes paikses töökojas tehtava jaoks. Lihtsalt enamus on liiga vanakool ja ei ole UUSI korralikke elektroode ja moodsat inverterit isegi kaugelt näinud ja arvamus, et 220V/1f elektroodkeevitusega ei saa midagi teha, kõige vähem õhuksest plekki keevitada, pärineb nõukaajast. Sellest ajast, kui elektrikeevitus kaalus 300 kilo või oli üldse haagisena, elektroodid kurat-teab kuskohast toodud ja hea, et säraküünlaga keevitama ei pidanud, siis tundub ju "võimatu", et miskine 3-kilone proua teatriridiküli suurune "asi" võiks sama teha ja et uued eektroodid on super! Siis oli Soomest kasutatuna toodud ja läbitrööbatud Kemppi muidugi ulmevärk. Sealt ka ju traadimasinate rahvalik nimetus! Aeg on nii palju edasi läinud, et kallist traatkeevitust on VAJA tunduvalt vähematel, kui on neid, kelle 90% vajadustest rahuldab odav inverter. Selle 10% vajadustest saab ka kuidagi teistmoodi lahendada. Seesama Sõber oli ka "vanakool" kuniks siis proovis moodsat asja! Ja traadikas seisabki garaažinurgas... muuseas, tühja ballooniga Big Grin Sest keegi ei viitsi seda suurt junni isegi liigutada...

Kasutatud tööriistaga aga on ikka sama asi mis üldse kasutatud tehnikaga: see võib igavesti kesta ja võib "homme" saba panna. Ma muidugi ei tea, kui palju näiteks kasutatud telekat või külmikut ostetakse, sest nende ja keevituste hinnad on sarnased. Mina küll ei osta, ainsa kasutatu ja meie maja esimese värviteleka otstsin tudengina komkast ~1991. Ma miskipärast ei taha ka kasutatud mootorsaagi jms osta, küll ostsin kasutatud murutrakatsi, sest nende uute hind läheb valulävest välja ... nagu ka enamasti autode oma.  Aga see toodi mulle koju kohale ja anti ka garantii juurde. 
Mis on veel omaette küsimus, on ju liikuvate osadega masinate ülalpidamiskulud vs "käekott". Ka see on raudselt täpselt kokku arvutatav mingi X-ajaühiku ja Y-jooksevõmbluse meetrihulga peale. Et mis tuleb lõpuks kõige ODAVAM pidada, eriti, kui tahaks erinevaid materjale keevitada! Ma lihtsalt avastasin, et isegi corten.laevaterase jaoks on OMA elektrood.  

Muuseas, neid keevitamise teemasid on aeg-ajalt ikka olnud. Samas vaat et ainuke selge ja näidetega teema on üldse Märt Aarne tehtu vanatehnika.ee'sse, seal küll konkreetselt keevitusgaasidest. Tegelikult võiks selline asine teema olla mõlema laiemalt levinud keevitusviisi kohta, kuhu siis võiks lisada ka TIG jms eriti "popi". Aga ka Märt jõuab kiiresti tulemusele, et traadiga ja parema gaasiga läheb kohe jälle kallimaks. Traat võib ju odav olla ning elektroodi pakk päris kallis aga kokku? Masinate endigi hinnavahe on metsik. Miskit sarnast arutleti lühidalt ka offroaderite juures aga "joomajoo" hakka ISE mingeid kuradi balloone millestki ümber ehitama, värvima jne... 

Ehk teeks kurat asja lõpuks SELGEKS piltide ja rahanumbritega? Et mida saab, kuidas saab ja palju saab/ei saa moodsa inverteriga PÄRISELT teha ilma, et peaks käima ringi mingi raske traadijunntükiga kui litsa lapsega. Ühte asja ma TEAN, mida ei saavat või ei tohtivat (ka seal on vahe!) elektroodiga teha: alupaadi kereplaadistuse õmbluseid. Äkki 0,5 plekki ka ei saa keevitada. Ja 10mm+ rauda ka mitte, vähemalt mitte nende odavate masinatega. Usun, et paljudel on juba põnevaks läinud, et mida siis ei saa selle uue käekotikesega teha? Kas ma saan Ladale tiiva külge keevitada (kui õpin ja keevitada mõistan)? Või on see absoluutselt välistatud??? 
Vasta
#84

Siin suured keevitusspetsid koos,kas inverteriga saab ka alumiiniumelektroodiga normaalset õmblust teha?Mul kasutusel veneaegne kahe faasiline keevitus ja sellega mina ei suutnud küll mingit normaalset asja välja võluda,elektroodid ostsin Agast.Vahel vaja paadi vindil mõni kivitäke täis lasta ja ei viitsi traati ja ballooni tassida ja vahetada(omal pole neid).
Vasta
#85

(04-12-2014, 23:04 PM)ahtos Kirjutas:  Siin suured keevitusspetsid koos,kas inverteriga saab ka alumiiniumelektroodiga normaalset õmblust teha?Mul kasutusel veneaegne kahe faasiline keevitus ja sellega mina ei suutnud küll mingit normaalset asja välja võluda,elektroodid ostsin Agast.Vahel vaja paadi vindil mõni kivitäke täis lasta ja ei viitsi traati ja ballooni tassida ja vahetada(omal pole neid).

Kuna on olnud alu keevitamisel olnud võimalus kasutada TIG-i ja kunagi ammustes aegades(15a tagasi) ka korraks  MIG/MAG-i, siis on jäänud tänaseni proovimatta MMA alu. Keevitada pidavat saama, aga kuna tegu paadi vindiga on see suur häda, et tema materjal ei pruugi olla keevitusele eriti söödav. TIG-inud neid olen vahel ja tulemus on olnud kah enamvähem. Probleemiks on piisava puhtuse saavutamine. Eriti kui kruvi on elanud aegu merevees. Peenikesed oksiidi poorid on suht tüütud. TIG-i eelis tuleb selle kohapeal välja, sest võimaldab neid ussiauke välja meelitada. Need ussiaugud ei pruugi enne nähtavad olla kui keevitama hakkad. Vahel aitab, kui enne keevitama asumis keevitatav koht kuuma kaarega läikima lasta, siis uuesti puhastada ja siis proovida keevitada. Kuidas see MMA puhul toimima saada ei tea.

Väike video ka juurde. https://www.youtube.com/watch?v=UY7KAnJGYwY

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#86

(04-12-2014, 23:04 PM)ahtos Kirjutas:  Siin suured keevitusspetsid koos,kas inverteriga saab ka alumiiniumelektroodiga normaalset õmblust teha?Mul kasutusel veneaegne kahe faasiline keevitus ja sellega mina ei suutnud küll mingit normaalset asja välja võluda,elektroodid ostsin Agast.Vahel vaja paadi vindil mõni kivitäke täis lasta ja ei viitsi traati ja ballooni tassida ja vahetada(omal pole neid).

Alumiiniumi puhul on loetud ja vaadatud videote põhjal MMA kõige kehvem valik ja pigem paksemate ~4-5cm ja paksemad konstruktsioonisarnaste jublakate ühendamsieks sobiv, kui peeneks tööks õhukese materjaliga. Seal ikka TIG ja MIG. Aga kohe on lisaks ülimale puhtusele ka ruumi enda temperatuur ning täielik tuuletus ülioluline, kui õigemate asjadega keevitada. Külmas ruumis ei pidavat millegagi alut keevitada saama! Külm - meie talvised temperatuurid mitteköetavas ruumis näiteks. Ehk spetsid ütlevad: alumiiniumi keevitamine ja klaasplasti tööd tuleb teha sarnases "kliimas" ehk vähemalt +15 kraadi. 
Alumiiniumi jaoks on ka MIGile lisaseade ehk nn. spoolgun elik traadikera-söötjaga käpp. Selge, et MIG on PAREM, kui MMA aga kui panna asi siiski esmasesse vajadus-raha skaalale, läheb IGA vidinaga hea MIG-TIG-MMA võimeline universaalmasin üha kaugemale ja kaugemale rahanumbriliselt! Ma pole muidugi piinliku põhjalikkusega uurinud kuid Eesti müüjatelt pole vähemalt "ette juhtunud" ühtegi spoolgun'i. Aga 100+ eurot on see igal juhul, pigem Euroopas tavaks saanult USA hindadega võrreldes "sealne number korda kaks". EDIT: ikka on saada ja minu kartus vastas tõele: Stokkeris Telwini spoolgun 432 eurot! Saadavus, nagu Eestis kombeks, NULL - telli! 
[Pilt: 8201261.jpg?_v=5a94e708-b43a-47fc-b9d2-56110847a5a6]

Muidugi võiks iga DIY-mehe märg unistus olla selline masin töökoja nurgas, mis maksab isegi USAs 3300 USD (ilma balloonideta ohvkoors), asi siis sinna juurde 100-eurone (isegi selle raha eest saab!) MMA aiapostide keevitamiseks osta aga reaalsus on pisut teine Sad
[Pilt: thaw1004403.jpg]
Vasta
#87

Proovisin tigi 1978aastal viimati,siis oli aparaat suure riidekapi mõõtudega.Piimakombinaadis käisid etgargradist vigurkeevitajad kohal,kui oli vaja alumiiniumi keevitada,aga töö käis tavalise gaasikeevitusega ja lisametalliks olid alumiiniumvardad mida kasteti mingi vedeliku sisse.Vardad lõigati tavalisest 3mm alumiiniumplekist.Millist tig keevitust siinsed korüfeed soovitavad koduseks tarvitamiseks.Vaja oleks roostevaba töid ka teha,aga põhiline,et saaks alumiiniumi keevtada ja hind ei oleks väga hull.Garazis on 3faasi olemas,aga eelistaks 1faasilist asja,sest teinekord vaja keevitada sellises kohas kus ainult 220v või 2,5kw genekas.
Vasta
#88

(05-12-2014, 13:20 PM)ahtos Kirjutas:  Millist tig keevitust siinsed korüfeed soovitavad koduseks tarvitamiseks.Vaja oleks roostevaba töid ka teha,aga põhiline,et saaks alumiiniumi keevtada ja hind ei oleks väga hull.
Korüfeed hakkavad parandama aga olles siis nüüd oma jaoks asju põhjalikumalt uurinud - keevitus on nagu uue auto ost: vajadus vs võimalused - siis alumiiniumi jaoks peaks olema AC/DC, ideaalis ka pulss jne ehk odavama otsa DC-TIGidega ei saa alut keevitada? Vastab tõele, kulla korüfeed?, sest osad vähemalt lausa märgivad toote juures, et ei kõlba selleks
Ja niipea, kui tahta ka roostevaba töid teha, oleks reaalsuses plasmalõikur peaagu obligatoorne (nende kiiluraamide tükkide lõikumine ja kiilupoltide aukude puurimine oli "kohutav" elik raske ja ajamahukas töö ning ODAV ei olnud see ka, kui kõik puruks läinud puurid ja läbikulunud spetskettad rahaliselt kokku liita!) tööriist, siis olemegi kohe jälle 1000 rutsi juures + plasmale veel ka kompressor. See õnneks on enamusel kas olemas või suhteliselt odavam jupstükk soetada, mis ikka leiab tavaliseski kodumajapidamsies rakendust. Aga kaalu on kohe 26 kilo, mida niisama käeotsas jalutades mereäärde MMA'na töötamiseks ja näiteks poiankru keti keevitamsieks ei vii ja kodu-suvekodu vahet ka niisama lihstalt "igaks juhuks" ei vea ... rääkimata hinnast! Aga ma olen siis praeguseks OMA olnud ja äkki tulevikuski ette tulevaid vajadusi kaaludes sellise komboni jõudnud. Aga küsitav ja kulutada tulev rahanumber on  Sad Sellise riistaga töötamise õppimise vastu poleks küll midagi. 

Edit: minu arust lahedaim ja harivaim kanal sinutorus on sellise laheda noorsandi, kui ChuckE2009 oma. Kas seal nüüd absoluutselt kõik räägitav ja ka komemnteeritav sulatõsi on aga üldise splaanis saab sealt kõnealusteasjade kohta palju teada. Aega peab olema vaadata-lugeda...
Aga ksf!Kass võib ju vaadata ja õppide täitsa "iseseisvalt", kui peaks olema vajadust ketivenitajaid vee all keevitada! Lausa alumiiniumit keevitada Big Grin Saaks sellise asjaga kuivalgi maal hakkama...
Vasta
#89

Aeg peaks olema küps veealuse keevitamise nüanssidega teemat vääristama hakata, mida tuuker-korüfeed arvavad?
Vasta
#90

lisaks siis ka punktkeevituse teema

ehk leidub üks masin millega saab kõik tehtud. Cool
Vasta
#91

Punktkeevitus peaaegu eimillestki:
https://www.youtube.com/watch?v=vrlvqib94xQ
Näib toimivat.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#92

(05-12-2014, 10:20 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Muidugi võiks iga DIY-mehe märg unistus olla selline masin töökoja nurgas, mis maksab isegi USAs 3300 USD (ilma balloonideta ohvkoors), asi siis sinna juurde 100-eurone (isegi selle raha eest saab!) MMA aiapostide keevitamiseks osta aga reaalsus on pisut teine Sad
[Pilt: thaw1004403.jpg]

Eestis tuleks sellise hind ca 2700€+km
Tõmmates soovi veidi allapoole, asendades massina enda sellega (millega kaasneks siis teine spoolgun ja teine TIG- ja teine MIG-põletid),
saaks tonni jagu odavamalt hakkama, ehk ca 1700. Lõin hinnad silma järgi jämedalt kokku.
Nii, et pole siin midagi jänkiveebis miilustada Big Grin
Ja mõningad sellised maarjamaal ongi, rohkem kui mitu lausa....
[Pilt: 3toorik2.jpg]
Vasta
#93

(05-12-2014, 16:16 PM)aeroplano Kirjutas:  Ja mõningad sellised maarjamaal ongi, rohkem kui mitu lausa....
[Pilt: 3toorik2.jpg]

Ajad kadeks, jah?  Smile Samas on see pilt ju kuralikult kena "vihje aiateibaga", et kui palju pildil nähtav töö tegemiseks valmis ülihea "komplekt" kokku maksab. Peal on vist lõikur? Et millise "lollidemaa rahapuu" all kaevata tuleks. Ning arvestada tuleks sellega, et DIY-mehe puhul hobikasutusse on tegu lõpptarbijaga, kes ei saa kõmmi tagasi - riigi petmist pole kena avalikult promoda Wink 
Vasta
#94

(05-12-2014, 16:28 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Ajad kadeks, jah?  Smile Samas on see pilt ju kuralikult kena "vihje aiateibaga", et kui palju pildil nähtav töö tegemiseks valmis ülihea "komplekt" kokku maksab. Peal on vist lõikur? Et millise "lollidemaa rahapuu" all kaevata tuleks. Ning arvestada tuleks sellega, et DIY-mehe puhul hobikasutusse on tegu lõpptarbijaga, kes ei saa kõmmi tagasi - riigi petmist pole kena avalikult promoda Wink 

Lihtsalt infoks.
Ülemine on jah, väike plasma. Ühel teisel komplektil sinna AC/DC TIG istutatud. Mis ülejäänutel, ei tea. See nagu lego, mis klotsid paned, sellise mänguasja saad Big Grin

Ma ei propageeri riigi petmist, lihtsalt km-kohuslasena harjunud ilma km arveldama, pea sama kaua kui k(alõm)m olemas meil olnud on. Eraisikuline persoon peab loomulikult rigikassat toetma, kuidas muidu valimislubadused täidetud saavad Wink
Vasta
#95

ja kui kõik saavad rahapuu leitud ja uhked riistad soetatud, kuid õu veel asfalteerimata, siis tasuks hakatuseks käru suuremate ratastega varustada. saab, kuni asfalteerimiseni, ka õues lihtsamalt liigeldud. 
Vasta
#96

Aga tänapäevaste mma-de puhul ju tig võimalus ka olemas, ostad tigi juurde ja ongi elu lill, või pole? Täna kuldsesbörsis nägin miskise 420euriga matrix traat müügis, ei tea kas samasugune käkk nagu matrix ketassaag?  Big Grin
Vasta
#97

(05-12-2014, 17:28 PM)diesel Kirjutas:  ja kui kõik saavad rahapuu leitud ja uhked riistad soetatud, kuid õu veel asfalteerimata, siis tasuks hakatuseks käru suuremate ratastega varustada. saab, kuni asfalteerimiseni, ka õues lihtsamalt liigeldud. 

Mis sa sellega õues kärutad, ega see pole muruniiduk.
Vasta
#98

(05-12-2014, 18:45 PM)autojuht Kirjutas:  
(05-12-2014, 17:28 PM)diesel Kirjutas:  ja kui kõik saavad rahapuu leitud ja uhked riistad soetatud, kuid õu veel asfalteerimata, siis tasuks hakatuseks käru suuremate ratastega varustada. saab, kuni asfalteerimiseni, ka õues lihtsamalt liigeldud. 

Mis sa sellega õues kärutad, ega see pole muruniiduk.

Kõik ei ela betoon töökojas, kuhu 20t laadur vabalt sisse võiks põriseda.

Mina oma puust garaaži ligidalgi ei keevita. ja kui peakssealt igakord üle sügisese muruplatsi seda mürakat vedama, siis...?


Väike järelpärimine Sinutoruse andis jälle midagi huvitavat teada DC alu keevituse kohta. https://www.youtube.com/watch?v=CHkx8cca-SQ
Üle 3mm väidab muidugi mitte saavat teha sedasi.

Vähe paksema jaoks heeliumi keskonnas DC https://www.youtube.com/watch?v=7RyuLEdhyrA

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#99

Mõlemad lingid on samad.

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta

Seda alalisvoluga alumiini keevitamist tigiga pole praktikas väga lihtne rakendada.
Et asi õnnestuks peab alumiini praktiliselt voolavasse olekusse meelitama ja selleks ongi metallplaat alla pandud.
Väga lühikese kaarega selleks, et oksiid ka sulama saada ja muud kunsti polegi.
Muidugi ei näidatud kuidas kaks serva ühinevad ja selle taha see asi jääb.
Küll aga on võimalik alumiini elektroodi või täidistraati tarvitadaa täiteaineks sest seal on vajalikud ained sees oksiidi tõrjumiseks.
Mis aga elektroodiga alumiini keevitamisse puutub siis õige elektroodiga on see sama lihtne kui musta metalli keevitada.
On veel pool pakki Vene alumiini elektroode millega keevitamine on imelihtne.
Süttib esimesest puudutusest ja pole probleem ka 1mm plekki punktide kaupa lasta.
Küll aga on tegemist väga mürgise kattega, sest peale ühe elektroodi keevitamist on põrand putukaid täis ja kui palja käega elektroodi võtad käsi kipitab.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne