IZ 49
#1
Tervist,

Olen mootorataste teemal väga võhik ning tegemist on siis esimese mootorattaga, ilmselt on tegu IZ 49-ga. 
Mootoratas kuulus vanaisale. Plaan on ratas lihtsalt korda teha, et suvel sõita saaks. 

Kõik nõuanded ja näpunäited on teretulnud. Siinkohal palungi abi erinevate juhendite leidmisel, mis hõlbustaks ratta kokku panemist, varuosade leidmist jne. 

Ratas oli eeldatavasti komplektne, puudub aku ja oletatavasti oli mingi probleem süütesüsteemiga (ilmselt on juhtmed oma aja ära elanud). 

Mõned pildid.
   
Vasta
#2
Kõigepealt küsiks, mis plaanid rattaga on ? 
Kas taasdada või lihtsalt kokku panna ja lustisõitu teha ?
Aku on kõigeväiksem probleem ja vaevalt, et juhtmestik on väsinud ja sellest tulenevad probleemid.
Ei näe pildil polte mutreid ja ühest pildist ilmselt on vähe, et kaasamõtlejad saaksid aru täpselt mida oleks vaja teha ja mis puudu !
Esmalt tee endale selgeks mis plaanid on ?
Varuosi leiab, aga kuskil sellist poodi enam vist ei ole kus lähed ja ostad uue ja kvaliteetse juppi.
Teinekord on odavam vana asi taastada kui mingit Hiina kräppi kogu aeg vahetada jne. 
Kui vanaisa oma siis otsi äkki leiad ka mingid dokumendid siis hiljem lihtsam.
Asjatundja nüüd täpselt ei ole kas tegu IZ49 aga kui on siis äkki sellest abi koostamisel.
https://easthighway.com/est/tooted.c/iz49
Vasta
#3
Tervist!

Minu viimasest IŽ-49-st on küll juba ca 10 aastat möödas, kuid mõned tähelepanekud oskan siiski teha.

1. Rangelt soovituslik on hakata seda tsiklit detailhaaval kokku laduma. Ainult nii saad teada, mis sul puudu on ja millised detailid tahavad vahetust või remonti. Hiljem on sul aega küll ja küll remontida, värvida jms teha. Teadmine, mida sul on ja ei ole, on sellise projekti juures kõige olulisem.

2. Komplektsus. 
Paistab, et jama süütesüsteemiga tähendab seda, et kogu süüstesüsteem on asendatud käepärasta komponentidega. St, relee, süütepool ja võimalik, et ka generaator ei kuulu IŽ-49-le. Samuti on asendatud esituli IŽ-56 omaga (ilmselt on see vahetus seotud süüstesüsteemi "arendusega"). IŽ-49-l paiknevad relee, süütepool ja-lukk ühes karbis, mida rahvakeeli teatakse "musta karbi" nime all. Spidomeeter esitules on korrektne. Mootori poole pealt ei näe ühte küljekaant ja silindrit koos peaga jm pudi.

Alusta mõne detailikataloogi tudeerimisega, näiteks sellega: IŽ-49 venekeelne detailikataloog 1957
Palju infot leiad venekeelsest internetimaailmast.
Vasta
#4
Kaasfoorumlased on otsa lahti teinud, lisan omalt poolt ka mõne kommentaari.
Olen 10+ aasta jooksul sama mootorrattaga 10000+ km läbi sõitnud. Tegemist Eestis suhteliselt levinud vanamootorrattaga, projekte ja teemasid leiab ka siit foorumist. Varuosi liigub, mõned detailid on spetsiifilised, kuid kui asjaga tegeleda ja teades, mida täpselt vaja on, siis on puuduvate osade leidmine aja küsimus.
Eelarve osas on tegemist mõistliku suurusjärgu projektiga. Kui detail on heas seisukorras, siis mitte peljata maksta ka kõrgemat hinda, endal oluliselt lihtsam ja aega kulub kokkuvõttes vähem.
 Kuna tegemist on klassikalise nö. metallist mootorrattaga, mitte tänapäeva plasttootega, siis kõik on remonditav. Varuosade puhul ilmneb sageli, et müüja poolt nö. kõrvale pandud pealtnäha korralik varuosa on tegelikkuses praak. See kehtib mistahes vanatehnika kohta, raadiost - jalgrattani. Samuti laatadel müüdav kraam on sageli liikunud aastate jooksul kümnete inimeste käest läbi käest-kätte, kui see lõpuks masina külge kruvitakse ja viimaks selgub kas töötab või mitte.
Ühinen Ilmari soovitusega, et ürita masin kõigepealt kokku panna. Selle käigus saad selgust, mis sobitub ja mis on aja jooksul aretatud. Alati on lihtsam juppe vahetada vana värvkattega rattal, kui hakata otsast peale värvima.
Kirjanduse osas võib soovitada A. Palu poolt kirjutatud Mootorrattajuhi õpikut, antud välja 50-ndatel mitmel aastal. Olen näinud liikvel raamatukogudes, laatadel ja e-poodides. Lisaks juba eelpool viidatud detailikataloog, väga hea on kataloogi lõpus olev mutrite ja poltide register. Seal avastad kohe, et tänapäeva poldi-mutri poodi väga asja pole, kuuskandid ja keermemõõdud pole tänapäeval enam tavapärased.
Kuidas varuosi hankida? Mina olen põhiliselt oma varuosad saanud laatadelt, ebay’st, osta.ee-st, sõprade tuttavate käest või ise teinud näidise järgi.
Detailide galvaanikaga pole ammu kokku puutunud, ei oska konkreetselt soovitada kedagi.
Juhtmekomplekte (tekstiilkattega) koos elektriskeemidega müüakse pea igal Tagadi laadal. Süütekarpe liigub, kuid komplektsete hinnad algavad ca. 200 €-st. Ebays müüakse DKW RT 125 omasid, mis on sisuliselt sama, ei ole uurinud, kas DKW lisatakisti mähis on generaatoris või mähitud relee poolile. RT 125 süütepool istub 1:1-le IZ-I karpi. Kasutatud generaatori ost on põrsas kotis, enne kontrolli enda oma üle. 6V pirne tavapoodides ei müüda, leidub kümneid vanatehnika e-poode, kust saab tellida.  
Ekspluatatsiooni kohta võiks teha eraldi teema, 50-ndate kirjanduses toodud süüte reguleerimist jms. ei saa tänapäeva kõrge oktaanarvuga bensiini puhul tõepärasena võtta. On juhtunud, et tänapäeva toodangu uute generaatori harjade takistus on liiga suur (sideainet liiga palju) ja generaator ei hakka laadima. Pealtnäha täiesti korralik piip ei anna korralikku sädet, kuna raadiotakisti piibu sees on defektne. Defektne süütepool kuumeneb ja läheb lühisesse, säde on kuid mootor tõrgub jne.
Ja kui masin lõpuks koos, siis kindlasti satud mõne entusiastiga kokku, kes juhib veel lisaks 100-le pisiasjale tähelepanu, nii see käibki.
 
Kui soovid lisainfot ja oled Karksi-Nuia kandis liikvel, helista ette ja võime detailidest pikemalt rääkida
 
Raivo
5243263

Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne