Kombainid Eestis

Kui ma nüüd oma allikatele enda eluga riskides toetun, siis Pajusi kandis peaks üks E514. Või isegi kaks. Tõestusmaterjal piltide näol puudub, ehk veel jõuab enne talve pildid ära teha.

Almost Again
Vasta

Paneks vahelduseks uuemast kombainist ka paar pilti. Sai täna esimest korda elus kombaini roolis oldud Big Grin

[Pilt: 295195_514194491939708_200786490_n.jpg]
[Pilt: 253572_514194548606369_1208408978_n.jpg]
[Pilt: 394226_514194585273032_1050064397_n.jpg]
Vasta

siin veel jätuks teemale, mis puudutab niva värvusi. õige värvi saate kätte kui mootori alt plekilt kõntsakihi maha kaabite. seega on enamik olnud kunagi ikkagi heledad. päikese käes lihtsalt pleegib iga "aastakäigu" värv isemoodi ja nii ongi neid nagu kirjusid koeri. pruunikas on samamoodi punane.
kuna suuri brigaade enam pole ei jäägi muud üle, kui farm simulaatoris neid jäljendada. sättisin paar "nahka" kombainidele peale ja värvi erinevused on päris selgelt märgata.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/kD...directlink
Vasta

(11-09-2012, 12:49 PM)kolos Kirjutas:  siin veel jätuks teemale, mis puudutab niva värvusi. õige värvi saate kätte kui mootori alt plekilt kõntsakihi maha kaabite. seega on enamik olnud kunagi ikkagi heledad. päikese käes lihtsalt pleegib iga "aastakäigu" värv isemoodi ja nii ongi neid nagu kirjusid koeri. pruunikas on samamoodi punane.
kuna suuri brigaade enam pole ei jäägi muud üle, kui farm simulaatoris neid jäljendada. sättisin paar "nahka" kombainidele peale ja värvi erinevused on päris selgelt märgata.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/kD...directlink
Väga õige tähelepanek kombaini värvuse saab teada sellistest kohtadest mida päike pleegitama ei pääse.Kuna olen kombaine vanarauda lammutanud  ning tohutult fotomaterjali läbi vaadanud siis punase värvi erinevused niva alaloos võib jagada 3 etappi. Tumepunane  1973-76 (olid sama värvusega CK-4) .Helepunane  peaaegu oranz  kombaini heeder ja rattad olid värvitud helekollaseks 1977-1978 .Alates 1979 tavaline punane ning see jäigi põhivärviks kuni 90 kümmnendate keskpaigani kui tehasest välja rohelised nivad.Kombaini värvus sõltus sellest kas ta seisis talvel kuuri all või oli kogu aeg lageda taeva all päikese ja vihma meelevallas.Seega värvused muutusid erinevaks just hoidmistingimuste tõttu .


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
               

NB.-Riigiaparaadi hammasrattad ja väntvõll vajaks kiiremas korras remonti.
Vasta

Minu esimene kombain, millega ma töötasin , oli sama värvi mis CK-4. Pigem pruun kui punane. Kuna see masin pidi algselt minema mahakandmisele 1984 aastal, siis oletatav tootmisaasta oli tal umbes 1975-76. Peksumasina sidur oli tal ka nagu CK-4 kombainidel. Kahjuks ma ei tea kuidas sedatüüpi sidureid tehnilises keeles täpselt nimetati. Ja mootor oli tal veel lühikeste pihustitega. Minuarust lihtsalt SMD-17.
Vasta

See kas vanem SK-5 oli pruun või punane,selle peale ütleksin,et kõige lähemal on sellele vanale SK-5 värvile 70date alguse VAZ 2101 värv. Mida hiljem tõsi ei kasutatud. Olenevalt inimesest võib mõnele selle värv paista pruun ja teisele punakas pruun. Maitse asi nagu öeldakse.


Vasta

Pilte ka vahelduseks. Minu fotoka 11.09.12 õhtune "saak"

[Pilt: dsc0729s.jpg]

[Pilt: dsc0733o.jpg]

[Pilt: dsc0735ce.jpg]

[Pilt: dsc0738t.jpg]

[Pilt: dsc0743jg.jpg]

[Pilt: dsc0746l.jpg]

[Pilt: dsc0762b.jpg]

[Pilt: dsc0765e.jpg]

[Pilt: dsc0753ll.jpg]
Vasta

(11-09-2012, 20:45 PM)dude Kirjutas:  Pilte ka vahelduseks. Minu fotoka 11.09.12 õhtune "saak"
Hea teada,et mõni liikuv niva veel vilja võtab , ise õnnestus ka endal paar päeva tagasi ühte näha, kuid tal oli siis juba põld ära võetud...
Vasta

dude mis kandis põld asus.,
Vasta

See huvitaks ka mind,kus selline SK-5M töötab?Big Grin
Pildilt on näha,et tüüpilisele Niva kombainile kohaselt on osa detaile eemaldatud. Minu arust esimene asi,mis minema heideti oli tagaosas põhu kogumise aluse piid. Kuna osadel käis see alla ja kui põhku täis sai tuli seda tühjendada aeg ajalt. Aga no,kes krt viitsib seda teha. Lihtsam on see ära visata siis pole karta,et miskit umbe läheb.
Kuid samas järjekorras kadusid ka "rehad",mis kiskusid põhku tagaosast välja ja siis kõik võimalikud katted ja pisiasjad.Big Grin
Kuni järgi jäi siis selline põhiline kompott,millega tööd teha nagu näha ksf dude pildil.


Vasta

(11-09-2012, 21:01 PM)MAZ Kirjutas:  See huvitaks ka mind,kus selline SK-5M töötab?Big Grin
dude pildil.

reha on see, millega ämm sulle üle küüru annab. päris alguses oli põhukoguril automaatne tühjendus, aga loomulikult läks see üsna ruttu rikki ja veel hiljem kadus see mood ära, seega töötava "äktsioni" leiad mu juutuubi videost http://www.youtube.com/watch?v=dszwEznmeP4&feature=plcp, reha on põhutihendur, ja allpool teine reha on aganatihendur. põhukoguri põhi oli selline plekist asi, millele siis pinda kopeerivad piid olid liigendiga kinnitatud. küljeplekid tavaliselt võeti ära, sest puisturi klahvid lükkavad põhu ilma selletagi välja. samas rapitud versioon (nii 4, 5, 6) näeb poole armetum välja, koguriga on ikka ilusam. algselt oli põhutihenduri ülekandeks ketiratas ketiga, hiljem rihmaratas rihmülekandega. sellega on võimalik vahet teha kumb oli pärisniva ja kumb hilisem. ketile oli ehitatud veel puust renn, aga vaatamata sellele kippus see kett väidetavalt ikka maha tulema. oma praktikas pole seda siiski täheldanud.
Vasta

(11-09-2012, 21:10 PM)kolos Kirjutas:  reha on see, millega ämm sulle üle küüru annab.
Minule ei anta rehaga vaid antakse lausa labidaga Big Grin kui jutt ämma peale läheb.
Aga nali naljaks, tõsiselt ma ei teadnud mis selle detaili teaduslikum nimi on. Viimane SK-5M millega töötasin neid ei omanud ja pidi niisamagi hästi töötama,ilma tehasest ettenähtud osadeta. Kahjuks see kombain on nüüd ilmselt taaselustunud Honda või KIA-na.Sad


Vasta

honda? viisid vanarauda? tegelikult peaks inimesed teada andma neist masinatest mis veel töökorras aga plaanitakse tingimata vanarauda viia. mõni leiaks veel kasutust. isegi hiljaks jäänud. nüüd peaks 4-5 masinat kokku korjama täiskomplektiks tegema, üle värvima ja siis saab uudistajaid vaatama kutsuda. Cool
Vasta

(11-09-2012, 21:20 PM)kolos Kirjutas:  honda? viisid vanarauda? tegelikult peaks inimesed teada andma neist masinatest mis veel töökorras aga plaanitakse tingimata vanarauda viia. mõni leiaks veel kasutust. isegi hiljaks jäänud. nüüd peaks 4-5 masinat kokku korjama täiskomplektiks tegema, üle värvima ja siis saab uudistajaid vaatama kutsuda. Cool
Minu südametunnistus ei lubaks seda pühaduse teotust teha,et viia Niva SK-5(M) metalliks,eriti ajal kus neid niigi vähe järel. Kuid aastaid 6-5 tagasi töötasin sulasena ühele talunikule ja sain Niva SK-5Mga veidi töökogemusi.
Olgugi,et tagant järele raha oli mõtetult sümboolne ei saa öelda seda siiski elamuse kohta,mis sellise masina juhtimise järel sulle mälusse sööbib.
Kahjuks heitis tolle talu peremees hinge ja tema varanduse jagasid sugulased ja sõbrad siis metalli korjajatele ära.Sad


Vasta

kolos, kuidas see põhukoguja automaatselt lahti käis? Avamiseks oli pedaal kabiinis, millega tegid riivi lahti. Automaatselt käis ta kinni. Oli küll signaalilüliti puistajate kohal, mis aktiveeris helisignaali, kui põhukoguja oli kriitilise piirini täitunud.
Vasta

(11-09-2012, 21:27 PM)Daff Kirjutas:  kolos, kuidas see põhukoguja automaatselt lahti käis? Avamiseks oli pedaal kabiinis, millega tegid riivi lahti. Automaatselt käis ta kinni. Oli küll signaalilüliti puistajate kohal, mis aktiveeris helisignaali, kui põhukoguja oli kriitilise piirini täitunud.

60-ndatel polnud automaatikat, põhuhunnikud pidid ilusti ritta saama, et siis russiga piide otsas kuhja juurde sõidutada. Ega üle ühe portsu jõudnud aga tähtis oli mööda ühtsama rada kohale lükata. T-16 ga tõstsin kuhja. Kuda see automaat hunnikud ritta paneks? GPS-iga?

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta

(11-09-2012, 20:55 PM)kolos Kirjutas:  dude mis kandis põld asus.,

Kadrina lähiümbruses. Minu mäletamist mööda avati põhukoguja kabiinist pedaaliga (kui automaatika tuksis) ja koguja täitumist vaatas juht kabiini peeglist- põhukoguja pealmises osas on avavus mis paistab otse kabiini peeglisse. Kui põhk avavuses juba punnitas oli õige aeg pedaali sõtkuda-olen seda ise kogeda saanud Toungue.
Niva kogemusest mäletan et kõikse raskemini töötav juhthoob oli peksutrumli oma- tuli rakendada ikka omajagu jõudu, et see hoob alla suruda.
Vasta

Kui sellest põhukoguja avamisest rääkida, siis sügisepoole, kui orasheina vilja sisse lõi, kippus see põhukoguja ise automaatselt avanema küll. Asi nimelt selles , et toores orashein muutis põhu raskeks, aga ise teate ju, kui õhkõrn konstruktsioon sellel põhukogujal oli. Asi oli dimensioneeritud kuiva põhu jaoks, kogumassiga mõnisada kilo. Kogu see konstruktsioon lihtsalt deformeerus, paindus, venis ja kui tagaosa veidi rohkem rappus, lasigi põhukoguja lahti just seal kus jumal seda tahtis.
Vasta

(11-09-2012, 21:27 PM)Daff Kirjutas:  kolos, kuidas see põhukoguja automaatselt lahti käis? Avamiseks oli pedaal kabiinis, millega tegid riivi lahti. Automaatselt käis ta kinni. Oli küll signaalilüliti puistajate kohal, mis aktiveeris helisignaali, kui põhukoguja oli kriitilise piirini täitunud.

kolme sõnaga umbes nii, et tagumise vaeajami otsas on põhutihenduri veoratta otsas nukksidur, mis näeb välja nagu suur vedru. tavaliselt see aga nii ei töödanud kui oleks pidanud
Vasta

Kuna kombainispetsialistid siin praegu koos siis kasutaks võimalust küsida.
Poisikesepõlves mõtlesin juba ,et milleks need kolmnurkse kujuga avaused põhukoguja külgedel? Vanematel mudelitel olid need kumera plekiga kaetud - meenutasid justkui taskut.Kaheksakümnendate alguses need "taskud" kadusid ja jäid vaid avaused.Samuti kadusid need"taskud" ka Kolositel.

[Pilt: IMG_76%2520Tartumaa%2520Soosilla%25201984.jpg?gl=EE]
[Pilt: IMG_273%2520Tartumaa%2520Soosilla%25201987.jpg?gl=EE]
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne