Ikarus,osa 2...

Midagi sarnast tuli mul kewadel Tartu poolt vastu.
Vasta

Direktor Ainsoo ostis bussi mitte nostalgilisest huvist lähtudes (sest kui palju saab seda ühel keskmisel ärimehel ikka olla), vaid praktiliseks kasutamiseks. Minuteada liikus see Ikarus umbes aasta aja eest kusagil Alatskivi kandis, kus teda kasutati mingi ettevõtte tööliste transpordiks. Kevadel seisis endine nr 15 tükk aega Connexi hoovi peal, tehnoülevaatust oodates. Tahtsin bussist pilti ka teha, aga nagu ikka, jõudsin ma kohale alles siis, kui teda enam ammu ei olnud.
Mis puudutab pildi pealt paistvat tehnilise abi bussi, siis tänapäeval Ekspressbussi kirju kandev sõiduk see kahjuks ei ole. Tagumised uksed on jah sarnased, aga Ekspressbussi isend on, nagu mitmed teised temasugused, tehtud hoopiski Ikarus 280 baasil. Selle reedavad ära uuemat tüüpi klappuksed, liiga tagaotsa lähedal paiknev tagasild ja näotu, nagu noaga lõigatud tagumine ots. Pildi pealt paistab aga selgelt 260 suhteliselt kumer tagaosa, kus isegi aknarant on alles. Kahtlustan, et see masin on juba ammu maha kantud...
Siin ka foto sellest samast tehnoabibussist nr 1054 külje pealt. Ilmselt ei jää kahtlust, kas tegemist on ikka 260-ga...Smile
Vasta

Ma tõesti ei mäleta kellele too tehnoabi IKARUS kuulub mida ma kewadel nägin.Tartu poolt ta tuli ja pärast Anna kandis mingi liinibuss sabas läks Tartu poole tagasi.Tartus neid bussiettewõtteid ka vist mitu.IKARUSe värv oli valge -sinine.
Vasta

Uued ja vanad kabiinid...
Olen veendunud, et kôik bussid tulid Tartusse originaalkabiinidega. 630... numbrilistel olid veel valged torud ja kollased kabiinid, ent seljatugede torud olid juba mustad. 59-l olid veel valged. 640 oli esimene musta kabiini ja mustade torudega buss. Kollased kabiinid ei tulnud mustatorulistesse tehasest, vaid prügimäelt, mingil 640...numbrilise bussi kollasel kabiinil oli veel kiri \"TEID TEENINDAB BUSS NR7\" ja just enne oli nr7 tänavapildist kadunud. Ja ka need neli tuld ei tulnud tehasest, 649 morda paistab hoopis mingi prügimäele saadetud maaliinibussi pealt maha kruvitud olevat. Minu andmed pärinevad vahemikust 1984-1990, mil ma nende bussidega iga päev kooli sôitsin. Kunagi oli isegi märkmik, kus oli kirjas, mis päeval mis numbriga bussid tänavale tekkisid ja millal millised kadusid. Kadus ka märkmik, plääd, kui kahju! Muidu mängiks teile siin kohe koolipapat selle tartu bussinduse alal.
Aga mis sai minu lemmikbussist 57? Pidas teine 1990.-ni vastu, siis kolisin Tallinna ja kaotasin olukorra suhtes kontrolli. Hiljem nägin tema kollast kabiin CocaCola ja kaladega mingis mustatorulises bussis. Mis buss omastas 57 CocaCola kalad?!
Vasta

Kabiinidest veel ,alul olid kollastel kabiinidel tagaaken suur pärastpoole aga väiksed.Minu mäletamist mööda jõudsid Tallinna esimesed mustad kabiinid 84 aastal.Siis veel.Tallinna Autoremondi tehases tehti IKARUStele kapitaalremonti.Juhtus sedagi,et mujjalt toodud bussid jäid pääle seda Tallinna sõitma.Päris huvitav oli salongi seintelt lugeda leedu,läti ja venekeelseid õpetusi kus keegi istuma peab.Osadel oli välisseinale jäänud ka liininumbri kinnituse kohad näit IKARUS 180 gr 2644 2653 ning 260 2660 2666 2703.Kindlasti oli noid rohkem aga mul olid märkmikus kirjas vaid Õismäe bussid.2666 oli veel tollepärast huvitav ,et sinna oli pandud tagumisele seisuplatformile lisaistmed 620 bussi omad. 620 555 180 olid seespool uste kohale pandud tuled.260 ja 280 olid need paigaldatud juba tehases.Sarnaselt Sooblile oli ka mul märkmik kus kirjas bussid millega kooli ja sealt koju sai sõidetud.See peaks vanemate manu allas olema.Omalgi huvitav vaadata ja siiagi üles tähendada.
Vasta

PETSS Kirjutas:Sarnaselt Sooblile oli ka mul märkmik kus kirjas bussid millega kooli ja sealt koju sai sõidetud. See peaks vanemate manu allas olema. Omalgi huvitav vaadata ja siiagi üles tähendada.
Äkki leiad märkmiku üles? Paganama hea on lugeda, et mina kooli ajal see ainuke loll ei olnud. Minu märkmikud on paraku läinud ka kõige kaduva teed.
Vasta

649 kohta mäletan ma kindlalt, et tal olid musta värvi torud, seega võis kollane kabiin (mis tegelikult oli selle bussi puhul küll must) pärineda tõesti mõnelt teiselt masinalt. Põhjustena olen kuulnud eelkõige vanemat tüüpi kabiinide ruumikust uuemate ees. Samas, kui te veel mäletate, siis oli paljudel \"vana kooli\" 260-tel põrandakumm mitte täpilise, vaid triibulise mustriga. Nõnda oli see ka 649-l, nii et päris kindel selle bussi vanuses olla ei saagi: ühelt poolt mustad torud (mis viitavad uuemale mudelile), teisalt aga vana kabiin ja põrand (vanem mudel). Muideks, pildil näha olev esivõre vahetati veel paar aastat enne bussi mahakandmist välja, sest pukseerimisel purunenud veotross olevat selle segi löönud. Uus võre oli traditsiooniline kahe tulega ja hoopis ilmetum.
90-ndate lõpupoolel Tartus käigus olnud Ikarustest mäletan ma kumera kabiiniga ainult kolme: 01 (6xx), 04 (649) ja 09 (6xx). Sealhulgas tundus ainult 01 kabiin olevat originaalne, millele viitasid ka põrand, käsipuud ja... heh... isegi mootorihääl (mis vanematel bussidel oli kindlasti teistsugune kui uutel).
Mis puudutab nr 57-t, siis naljakal kombel on see üks väheseid busse, mille kohta ma oma kasutadest mitte ühtegi korralikumat fotot ei leidnud. Ainult ühele, mis pärines ´82. aastast, oli ta servaga peale jäänud.
Vasta

Ka Harjumaaliinide ühel Ikarusel oli vanat tüüpi(suur) kabiin,aga erinevalt teistest,millel oli see kollast värvi,oli see ise üleni mustaks värvitud. Bussi parginumber oli 318 (end. 3318).
Üldse mäletan Ikarustel nelja erinevat juhikabiini. Vanemat tüüpi suured kollast värvi,vaid ühel oli klaasil keskel \"muhk\" väljapoole(kõige vanem ilmselt),teisel aga \"sile\" klaas. Samamoodi ka uuematel musta värvi kabiinidel,ühel (pisut vanem) \"muhuga\" klaas,teisel jälle \"sile\" klaas.

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...
Vasta

555 180 olid ka need kumerused,juhiruumi põrand aga veidikene kõrgem salongi omast.Tagumise ukse platform järgi olid nad tänapäewa mõistes madalapõhjalised samamoodu oli ka 620 nel.Sealt aga bussi edasisaamine oli aga päris kõrge astumine.
Vasta

martinmannik Kirjutas:649 kohta mäletan ma kindlalt, et tal olid musta värvi torud, seega võis kollane kabiin (mis tegelikult oli selle bussi puhul küll must) pärineda tõesti mõnelt teiselt masinalt. Põhjustena olen kuulnud eelkõige vanemat tüüpi kabiinide ruumikust uuemate ees. Samas, kui te veel mäletate, siis oli paljudel \"vana kooli\" 260-tel põrandakumm mitte täpilise, vaid triibulise mustriga. Nõnda oli see ka 649-l, nii et päris kindel selle bussi vanuses olla ei saagi: ühelt poolt mustad torud (mis viitavad uuemale mudelile), teisalt aga vana kabiin ja põrand (vanem mudel). Muideks, pildil näha olev esivõre vahetati veel paar aastat enne bussi mahakandmist välja, sest pukseerimisel purunenud veotross olevat selle segi löönud. Uus võre oli traditsiooniline kahe tulega ja hoopis ilmetum.
90-ndate lõpupoolel Tartus käigus olnud Ikarustest mäletan ma kumera kabiiniga ainult kolme: 01 (6xx), 04 (649) ja 09 (6xx). Sealhulgas tundus ainult 01 kabiin olevat originaalne, millele viitasid ka põrand, käsipuud ja... heh... isegi mootorihääl (mis vanematel bussidel oli kindlasti teistsugune kui uutel).
Mis puudutab nr 57-t, siis naljakal kombel on see üks väheseid busse, mille kohta ma oma kasutadest mitte ühtegi korralikumat fotot ei leidnud. Ainult ühele, mis pärines ´82. aastast, oli ta servaga peale jäänud.
Kas Ikaruse mitte jäiga kinnitusega ei pukseeritud, sest õhkpidurid ei tööta kui mootor ei tööta? Ja seega ta sõidaks pukseerijale selga.
Vasta

649 põrand triibuline - järelikult pole originaal. Seda triibulist kummi tehti kuskil venemaal ja teda kasutati igal pool. Aga Ikaruse põrandad olid mummulised jauba sellest ajast, kui ma busse mäletan ehk siis veidi enne olümpiaaega. Tallinna vanematel Ikarustel olid kõigil põrandat triibulised.
649 pärineb kusagilt 1986.aastast ja see ümar kabiin ei olnud tal originaal. Tasub ka seda märkida, et sellised suured lahtikäivad aknad ilmusid esimesena bussil 40, üksik kitsaaknaline buss oli veel 54. 5x numbrilised olid veel neljakäigulised, 63x-id olid juba kuuesed. Sellest ka hääleerinevus. Omamoodi nähtus oli 678, mis ilmus ootamatult kuskil 1987 ja pärines veel eelmisest ringist. eriline sara oli, katuski oli läbi roostetanud. Huvitav kohe, kus see enne seisis ja miks talle hääl sisse aeti. Ootasin huviga uusi busse ja numbrite kasvu, vaatamaks, kas vana 678 jääb uuele jalgu või mitte. Läks vist enne prügimäele.
Vasta

Nood suurte akendega tulid 80 alul.OM aeg sellisei veel ei olnud.
Vasta

260-tel kohtas jah kolme erinevat tüüpi käigukaste, neist üks variant oli kindlalt viie- ja teine kuuekäiguline. Neljakäigulistest pole veel kuulnudki, aga kui need eksisteerisid, siis ilmselt vahetati nad uuemate busside puhul viie-ja kuuekäiguliste vastu välja eelkõige suhteliselt nõrga mootori tõttu, mis ei lasknud pikki käike erinevatel koormustel ja teeprofiilidel lõpuni kiirendada, nii et tekkis vajadus sagedama käiguvahetuse järele. Ise olen kuulnud aeglasemast ja kiiremast viiekäigulisest kastist (äkki eksin?), millest kiiremat kasutati tellimus- ja linnalähisliini bussidel ja aeglasemat tavalistel. Lõppkiirust andis tõsta ka tagasilla reduktori kiirema vastu väljavahetamise abil, nii et final speed võis küündida isegi spidomeetril märgitud 110-120 km/h-ni (tehniline bass väitis ainult 60...Smile).
Ei tea, kui palju käigukastist bussi hääl sõltus, aga erines see kindlasti. Vanadel 260-tel oli kiirendamisel kuulda selge undamine, mis uuematel puudus (ei pea silmas tagasilda). Samas ei ole ma kuulnud, et RABA-MAN-i ehitust oleks aja jooksul muudetud, ehk on siin sees ka minu teatav nostalgia...Smile
Kas sellist varianti võis eksisteerida, kus kokku olid sattunud suurte raamidega aknad, kollane kabiin ja valged torud? Nr 01 näiteks oli selline... Samas kahtlustan ma teda ümberehitamises kõige vähem.

To Martti: õhkpidurid töötavad päris kindlasti ka siis, kui mootor seisab. Selle jaoks on bussi kõhu all olemas suruõhupaagid, mille mahust piisab päris kauaks. Juhul, kui paagid tühjaks saavad (või aja jookul lekivad), rakendub tööle vedrutoitega avariipidur, mis blokeerib rattad ja ei lase bussil liikuda. Võttes arvesse Ikaruste üldist olukorda, jooksid paagid pahatihti tühjaks juba järgmiseks hommikuks, nii et pidurite mahasaamiseks ja kõhu maastkergitamiseks tuli iga hommik mootoriga parajat \"soojendust\" teha...
Vasta

Tallinnas oli ka osadel kollastel kiirbussi kastid ja reduktorid all.Ma tean ainult Mustamäe busside kohta,kindlasti oli nei ka Ülemiste omas.Siis oli 3 bussi 2713-2715 millel algselt all automaatkastid.Need olid LIAZi omad ja läksid üsna pea õhtule.Kui neile tavalised alla pandi oli neil väga hea minek.Võimsust rohkem kui tawalistel.Undasid minu teada pikamaa busside tagasillad ja suureks probleemiks olevat olnud 556 180 roolivõimendid.Noid võeti lahti ja remonditi aga undamine ei kadunud.Roolivõimu jutt ühelt eluaegselt bussijuhilt.
Vasta

[quote=martinmannik]
260-tel kohtas jah kolme erinevat tüüpi käigukaste, neist üks variant oli kindlalt viie- ja teine kuuekäiguline. Neljakäigulistest pole veel kuulnudki, aga kui need eksisteerisid, siis ilmselt vahetati nad uuemate busside puhul viie-ja kuuekäiguliste vastu välja eelkõige suhteliselt nõrga mootori tõttu, mis ei

Soobel vist mõtles neljakäigulist vist mis tegelikult on siiski viiene ja millel on pikad käigud(teisega 20km/h-2000 p/min,kolmandaga ca. 40km/h-2000p/min,neljandaga 60km/h-2000p/min ja viiendaga 80km/h-2000p/min(ei ole lõppkiirused). Kusagil nii need näitajad on. Harjumaaliinide bussid olid selliste käigukastidega parginumbrid 3249,3250,3252,3257,kaheukselistest tuleb meelde 3202,3203,3205.) Esimesed kaks käiku(teine ja kolmas) tegid ühesugust häält,järgmine käik juba hulga vaiksem ja viimane siis sammuti erineva häälega võrreldes eelnevatega.
Üks viiene käigukast on ka hästi lühikeste käikudega,nii,et viimase käigu paneb 40km/h juba sisse.
kolmas,linnaliinibusside kõige kiirem kast(vist kuuekäiguline) on lihtsalt,et kaks viimast käiku on pikemaks venitatud (teine 20km/h,kolmas 30,neljas 40 viies 60-65 kuues ???km/h Mul on Harjumaaliinide busside spidomeetrite-tahhomeetrite näidud üles kirjutatud ja sealt saab ka üht-teist huvitavat,veel kõikide HML busside käigukangi asendid mingitel käikudel üles märgitud,veel mitu esituld ees oli(kasv või neli).
Mitu erinevat tagasilla reduktorit Ikarustel(250,255,256,260 ja linnaliini 260,280) üldse toodeti? Ma võin kasvõi oma pea anda,aga praktiliselt kõik HML Ikarused tegid omasugust häält.
Ma pole siiani näinud ühtegi korda Ikaruse \"kõhu\" alla. Huvipärast tahaks sel teemal mõne 250-ga tutvuda...

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...
Vasta

Koguaeg mulle meenub midagi, ja eile jälle tuli meelde üks põleng mis toimus Ida-Virumaal. Tules hävis 50m garaaz, mis oli pilgeni täis igasuguseid põllutöömasinaid( 3 siloniidukit, erijärelhaagised, suure kombaini \"viljalõikur\" Gaz 24 kere(mootor puudu) MB väikebuss(avariiline), 1 Laz ja 1 Ikarus). Laz oli lühikese kerega, Ikarusel olid uksed aga ainult ees ja taga, see vist linnalähiliini buss. Igatahes kogu see tehnika põles sinna sisse, Ikarusel vajus katus eestpoolt täitsa sisse aga tagumine osa jäi õigele kõrgusele, samas Laz-i katus ja kere olid veel sirged. Ikarusel vajus minu meelest kõveraks kogu kere, kas põhjus on liiga pikas teljevahes või suures kuumuses?
Vasta

Martti Kirjutas:Koguaeg mulle meenub midagi, ja eile jälle tuli meelde üks põleng mis toimus Ida-Virumaal. Tules hävis 50m garaaz, mis oli pilgeni täis igasuguseid põllutöömasinaid( 3 siloniidukit, erijärelhaagised, suure kombaini \"viljalõikur\" Gaz 24 kere(mootor puudu) MB väikebuss(avariiline), 1 Laz ja 1 Ikarus). Laz oli lühikese kerega, Ikarusel olid uksed aga ainult ees ja taga, see vist linnalähiliini buss. Igatahes kogu see tehnika põles sinna sisse, Ikarusel vajus katus eestpoolt täitsa sisse aga tagumine osa jäi õigele kõrgusele, samas Laz-i katus ja kere olid veel sirged. Ikarusel vajus minu meelest kõveraks kogu kere, kas põhjus on liiga pikas teljevahes või suures kuumuses?

Vaevalt, et asi teljevahes on... Kui buss sisse põleb, peaks kummid esimesed olema, mis ära kõrbevad, nii et suure osa oma ajast \"küpseb\" ta siis juba kõht vastu maad. Siis aga ei määra teljevahe enam midagi. Kui tal aga kummid sellegipoolest mingi ime läbi terveks jäid, siis võis tõepoolest kere lääpa vajuda ja ilmselt ei käi see ainult Ikaruste kohta. Võibolla aitas pehmeks läinud kere vajumisele kaasa ka bussi keskosas paiknev mootoriblokk, LAZ-il on see tagaotsas. Üldiselt peaks Ikaruse kere LAZ-i omast tugevam olema, vähemalt mis puudutab seintes olevaid karptorusid. Ikarusel raam puudub, olemas on vaid hädapärased pikitalad. LAZ-i kohta nii palju ei tea, aga arvan, et tolle ehitus on sarnane.
Endal mul on olemas foto ´90-ndate keskpaigas Poolas põlenud Tarbusi Ikarus 255-st, aga selle kere jäi igatahes sirgeks. Pika otsimise peale leiaks ehk foto üleski.
Läänest toodud Volvodel ei ole ole selleks sugugi 1000-kraadist kuumust vaja, et pehmeks minna. Need on aastate jooksul niigi ära vajunud ja see on isegi palja silmaga näha. Sama häda on ka meil toodetud Scania L94UB-del, millel juba praegu kere kõverus näha on.
Äkki sa täpsustaksid, millal see tulekahju toimus ja ega sa tookord Ikarusest pilti ei saanud? Tahaks kaeda küll, mismoodi üks väändunud bussikere välja näeb...
Vasta

Soobel Kirjutas:Omamoodi nähtus oli 678, mis ilmus ootamatult kuskil 1987 ja pärines veel eelmisest ringist. eriline sara oli, katuski oli läbi roostetanud. Huvitav kohe, kus see enne seisis ja miks talle hääl sisse aeti. Ootasin huviga uusi busse ja numbrite kasvu, vaatamaks, kas vana 678 jääb uuele jalgu või mitte. Läks vist enne prügimäele.
Märtsis 1977 käisime klassiga \"Vanemuises\" Toomingat vaatamas. Võtsin siis paar slaidi bussidest, 678 on ka nende hulka sattunud - täies hiilguses! Tollal oli 682 kõige suurem number. Ei taha uskuda, et ta 10 aastat vastu pidas. Tartus üle 7-8 aasta linnaliini bussid naljalt ei sõitnud.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta

martinmannik Kirjutas:
Martti Kirjutas:Koguaeg mulle meenub midagi, ja eile jälle tuli meelde üks põleng mis toimus Ida-Virumaal. Tules hävis 50m garaaz, mis oli pilgeni täis igasuguseid põllutöömasinaid( 3 siloniidukit, erijärelhaagised, suure kombaini \"viljalõikur\" Gaz 24 kere(mootor puudu) MB väikebuss(avariiline), 1 Laz ja 1 Ikarus). Laz oli lühikese kerega, Ikarusel olid uksed aga ainult ees ja taga, see vist linnalähiliini buss. Igatahes kogu see tehnika põles sinna sisse, Ikarusel vajus katus eestpoolt täitsa sisse aga tagumine osa jäi õigele kõrgusele, samas Laz-i katus ja kere olid veel sirged. Ikarusel vajus minu meelest kõveraks kogu kere, kas põhjus on liiga pikas teljevahes või suures kuumuses?

Vaevalt, et asi teljevahes on... Kui buss sisse põleb, peaks kummid esimesed olema, mis ära kõrbevad, nii et suure osa oma ajast \"küpseb\" ta siis juba kõht vastu maad. Siis aga ei määra teljevahe enam midagi. Kui tal aga kummid sellegipoolest mingi ime läbi terveks jäid, siis võis tõepoolest kere lääpa vajuda ja ilmselt ei käi see ainult Ikaruste kohta. Võibolla aitas pehmeks läinud kere vajumisele kaasa ka bussi keskosas paiknev mootoriblokk, LAZ-il on see tagaotsas. Üldiselt peaks Ikaruse kere LAZ-i omast tugevam olema, vähemalt mis puudutab seintes olevaid karptorusid. Ikarusel raam puudub, olemas on vaid hädapärased pikitalad. LAZ-i kohta nii palju ei tea, aga arvan, et tolle ehitus on sarnane.
Endal mul on olemas foto ´90-ndate keskpaigas Poolas põlenud Tarbusi Ikarus 255-st, aga selle kere jäi igatahes sirgeks. Pika otsimise peale leiaks ehk foto üleski.
Läänest toodud Volvodel ei ole ole selleks sugugi 1000-kraadist kuumust vaja, et pehmeks minna. Need on aastate jooksul niigi ära vajunud ja see on isegi palja silmaga näha. Sama häda on ka meil toodetud Scania L94UB-del, millel juba praegu kere kõverus näha on.
Äkki sa täpsustaksid, millal see tulekahju toimus ja ega sa tookord Ikarusest pilti ei saanud? Tahaks kaeda küll, mismoodi üks väändunud bussikere välja näeb...
Mõlemal bussil olid tõesti mootorid küljes, kuid Ikaruse omal oli plokikaan puudu. Unustasin just enne mainimata et kuna sel ajal digikat veel polnud siis et tassinud igakord seebikarpi kaasas. Tulekahju toimumise täpsustamine võtab vähemalt 2 nädalat aega kuna keegi kodustest ei mäleta enam ja maale lähen võib olla 2 nädala pärast. Igatahes vähemalt(pole kindel) 2 aastat tagasi oli see küll ja augusti lõpus ka, seda ma tean kindlalt.
Vasta

1977 ei kuulu veel mäletatava ajastu hulka. 678 lihtsalt pidi aastaid kuskil aia ääres seisma, sest ta ilmus ootamatult ja sel ajal, mil mahakandmise järjekord oli kuskil 30-numbriliste käes ja liinile ilmusid tuttuued 65x-d.
Suurte aknaraamide, valgete torude ja kollaste kabiinidega olid Tartu bussid 40-59, va54, Suurte aknaraamide, valgete torude, kollase kabiini ja mustade istmesangadega olid 631-639 ja 640 oli esimene muska kabiini ja mustade torudega buss. Esimeste uut moodi istmetega bussi ei mäleta.
Kui 01 oli valgete istmesangadega, oli ta mingi 50-numbriline, mustadega siis 63x
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne