automoto.ee foorumid

Täisversioon: EW Kaitseväe jalgrattad
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Lehti: 1 2 3 4
Teatavasti kuulusid enne WWII paljude maade armeede koosseisu ka jalgrattaväeosad. Nii ka Eesti Kaitseväes oli Ratsarügemendi koosseisus algselt vist Suusk - jalgratturkomando, hiljem juba kaotait üks hobueskadron ja asemele loodi Suusk - jalgratturite eksadron. Ratsarügement paiknes Tartus.
Tallinnas on raamatukogus olemas 30-ndate algusest pärit raamatuke, mis välja antud Kaitseväe jalgrataste ekspluatatsiooni ja hooldamise kohta. (On meil Türil olemas kaasvõitleja Sorgel). Raamatus on juttu rootsi Wiklundi Nordstjernani tehase 28" ratastega jalgrattast. Wiklundi ratastest rootsi lehel
http://www.cykelhistoriska.se/cyklarn.htm

Nüüd küsin mina, kas on kellelgi kokkupuudet selliste ratastega olnud ?
Kas on kellegi korralikke fotosid Kaitseväelastest koos jalgratastega ?

Nende rataste põhitunnuseks olid lenksul olevad "sarved", mille külge sai rihmadega kinnitada näiteks sineli- või tekirulli. Lenkse olen kohanud mitmeid, järelikult neid rattaid inimeste kätte jäi.
On ühel foorumlasel ka analoogne jalg ratas, huvitav eripära, et rattad on mitte 28" vaid 26" baloonkummidega ja ketiratas ning lenks olnud kroomitud. Kas ka teistel ratastel võis esineda kroomdetaile?
Kas kasutati jalgrattaid ka mujal Kaitseväes peale suusk- jalgrattaeskadroni?
Mõned pildid iseloomulikust lenksust ja ketirattast
http://i34.tinypic.com/2njd0cy.jpg
http://i36.tinypic.com/2zow2f6.jpg
http://i38.tinypic.com/15yzqqg.jpg

Lõppu ka lohutusküsimus - kuidas ikkagi hobused jalgratastega sõitsid? Suuskadega on arusaadav, nagu oleme lugenud - Rootsis õpetas juba Pipi-Pikksukk oma hobusele suusatamist, ilmselt seepärast ka rootsi jalgrattad Ratsarügemendile valitiSmile.

Miks ma seda kõike küsin ? Aga niisama, lihtsalt huvitab!
Peaks vist ka Militaar.netti panemaRolleyes
Austatud härra Kass! Pommita mind reede hommikul privaatsõnumiga siis saan siia teemasse pühapäeva hommikul linna jõudes panna üles foto EW kaitseväelastest koos jalgrattaga. Sadulaosa küll ei näe sest mees seisab ees, kuid lenksu osa oli nagu üpris hästi näha (mälu järgi kroomitud). Foto oli vähemalt viimati ka ilus selge nii, et pean võimalikuks sooritada suurendusSmile Võimalik, et oli veel fotosid jalgratastega, kindel ka päris ei ole. Pean albumeid lappama.
[Pilt: yleskassile.jpg]
Niipaljukest suutsin praegu üles otsida arvutist. Parema skänni teen pühapäeva hommikul. Üksuse saaksin ka teadaWink
Kolleeg soovitas veel uurida põhjalikult raami ja otsida maagilisi sisselöödud lühendeid: EKV; KV; EKL; KL; EPV; PV.
Tänan härra Martinit kiire reageerimise eest! Kahjuks tundub, et pildil lösutab sõjamees hoopis naisterahva jalgratta otsas (võin ka eksida), sel juhul on see kindlalt "teise seina nael". Aga muidugi, kui on aega selle teemaga tegeleda ja albumeid lapata....Ja eks ka tsiviilrataste pilte vaatame huviga.

Nagu võis arvata, keegi eriti asjast midagi ei tea, ja kes vb teab, see ei loe või ei kirjuta!Sad Aga ehk satub keegi kunagi midagi siis lugema ja annab ka infot.
Mingid andmed on lääne - Virumaal justkui sellise jalgratta olemasolu kohta...Ja kuidagi meeles, et äkki lgp. Hindrek Kuke esivanem oli Kaitseväes teemaga seotud (aga võin ka segi ajada, igatahes katsus omal ajal niisama jalgrattaga kiirestisõitu teha.)
Pildistasin ratast siit ja sealt, ei hakanud paraku mingeid tähekombinatsioone silma ja ka omanik ei olnud neid leidnud, nagu mäletan. Kui teaks muidugi, millisele intiimsele rattaosale teravdatud tähelepanu pöörata..., vb ka uue võimu viljastavates tingimustes tekkis omanikul mõte need tagurlikud tähekombinatsioonid oma rattalt eemaldada, aga vaevalt.
Eks parem skänn näita paremini. Vot öeldi, et peaks piiluma enam-vähem sinna embleemi vastasküljele ("roolisamba" tagumise ratta poolsele küljele siis). Pead ei julge aga selle kohta anda, et seal peaks midagi olema. Survestan kolleegi edasi ja võib-olla ta militaaris ka miskit ise kirjutab. Pilte peaks tal sunnikul kasutada küll ja küll olema - iseasi kuidas tema motivatsiooni nende otsimise suhtes tõsta saabRolleyes
Sellise koha ta välja pakkus raamil. Kahjuks ei ole tal kindlasti kaminat ja veelvähem ka nimetatud jalgrattaidSad muidu oleks ju lihtne. Pildimaterjali otsimist tuletasin meelde ja lubas seda teha. Ise luban ka seda pühalikult teha.
Ei lähe küll teemasse aga ülesvõttest ülesvõte:
[Pilt: vigalamehed.jpg]
Mehed teel I ilmasõtta. Kohanimi ka teada aga see pole nii oluline siin ja praegu.
Ülejäänut pean otsima juba (maa)kodust.
Ah kaminat kaaaa ei ole....no minu käest oleks saanud, just loopisin kodus ühe aknast tükkhaaval välja!

Aga pilt pole paha ja mis teemat siin ikka, sobib täiesti. Ega kui teemat ei oleks, poleks ka pilti näinud!

Ilmselt see mõõga, mütsi ja jalgrattaga mees on mingi kohalik urjäädnik või kardavoi ? Jalgratas võiks olla Leutneri Rossija (aga muidugi ka mõni teine), igatahes sarnaseid jooni on.
Jätka samas vaimus!
Tegemist selle sama Ratsarügemendi suusk- jalgratturkomandoga. Suurem pilt klikates.
[Pilt: 4014070170_93565c616d_b.jpg]
Tänan! Seeon nüüd küll nagu rusikas silmaauku! Näha on, et rattapark on kirju! Vb võis teenima ka tulla oma rattaga, nagu võis oma hobusega ? Igatahes paistab ka kroomi-niklit (ka rootsi ratastel), ühel numbrimärk küljel näha jne.
Ootan uusi fotosid!Smile
Mul ühe tuttava albumis on pilt Ida-Virumaal Räätsma järve ääres asunud mingist ratsaväe laagrist või baasist. Esiplaanil sõidab lõbusa näoga sõdur naisterattaga, tagarattal uhke kleidivõrk, pakiraamil vitstest punutud korv ilmselt söögikraamiga. Sõdur on mundris ja taga on näha palju sadulatega hobuseid. Siiski ma arvan , et ratas on pildile sattunud juhuslikult ja selle seostamine sõjaväega oleks vale. Kui võimalus avaneb , siis üritan pildist koopia teha.
(15-10-2009, 15:56 PM)kass Kirjutas: [ -> ]Näha on, et rattapark on kirju!
[...]
Ootan uusi fotosid!Smile

Eks paneme siis uusi fotosid.

Allpoololevalt pildilt (minu erakogus) on näha, et igal pool EW sõjaväes see jalgrattapark nii kirju ka ei olnud. Ehk siis pildil peaksid olema kõik spetsiaal-sõjaväe Wiklundid. Foto tagaküljel on tempel: "Foto A. Eljas, Narva, Vestervalli tän. nr. 13".

Pilt on suur (fotoplaadil + kontaktkoopia papil) ja kes soovib rattadetaile näha, võib alla laadida pildi suurema resolutsiooniga variandi aadressilt http://www.mois.ee/tmp/svratas_suur.jpg

Siin aga veebis "söödav" pilt:

[Pilt: svratas.jpg]
Valdo pilt on ka väga hea! Tõesti ühesugused jalgrattad, rummud ja lenksud paistavad kroomitud olevat, ketiratastest ei saa päris aru.
Ainult esirea kuulipritsimehe ratas on veidi erinev, lenks ja esirumm tunduvad värvitud-matid ja esipiduri varras on lenksutoru sees, selliseid lenkse ongi saanud mõned näha. Teine mudel?
Ohvitseri (n. leitnant?) rattal puudub justkui pakiraam, allohvitseri? rattal veidi väiksem pakiraam.
Pilt tehtud Narvas? (Narva piltniku poolt). Kas tegu on ikka Ratsarügemendi allüksusega? Väeosad muidugi liikusid, käisid laagrites (Lõunalaager Petseris - Narvast ikkagi tükk maad ?)
Kui saan, panen millalgi midagi sealt hooldusraamatust siia üles, kui leian sobivat/asjalikku.
Tundub, et tagarea kuulipritsi-mehe rattal ei ole esipidurit üldse.
Tagumise rea mehel leistang kangesti Inglaslik ja lambihoidjal H kujutis. (Humber?)
Nagu pühalikult lubatud:
[Pilt: jalgratas.jpg]

Rohkemate piltidega on see asi, et terve eilse päeva madistasin rabastikes ja metsades, suplesin ojades ja selle kõige käigus otsisin ühte metsavendade punkrit. Kui sealt tagasi jõudsin siis olin nii laip, et ei jõudnud enam ei albumeid otsida ega nende seest siis spetsiifilisi fotosid. Selle toppisin kotti sest vedeles albumiga käeulatuses. Konkreetsel fotol pole taga midagi, kuid ülejäänutel samast seeriast (sama jalgratturiga, kuigi ilma jalgrattata nendel piltidel) on taga: 1. Suurt. gr. spets. k-do foto. Pesa oli tal läbi EW aja Narva kindluses.
Kui suuremamõõtmelist pilti siia tahta siis pean kas heaks tavaks saanud pildisuurust muutma või siis keegi oskab juhendada kuidas seda "kliki pildil ja see avaneb suuremalt eraldi aknas" värki teha. Seda muidugi teema selguse huvides siis ps-is äkki.
http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=...10482172#1
osta.ee-s ka mundris mehe ja jalgratta pilt müüa. Mis riigi munder on mehel seljas?
Gruppeni pildil ikkagi meeste ratas, tänan Martinit veel tehtud töö eest!
Sassi osutatud pildil on mees ikkagi ilmselt omaaegses "vabaajarõivas". Mis ajajärgu gümnastjorka seljas on, saaks öelda vist ainult nööpe nähes, kui on ikka kroonunööbid.
(17-10-2009, 23:06 PM)illi123 Kirjutas: [ -> ]Tagumise rea mehel leistang kangesti Inglaslik ja lambihoidjal H kujutis. (Humber?)

Jah, tõepoolest on ühe tagumise rea mehel ratas teistest erinev. Pean oma Humberid üle vaatama, kas neil on sellised lambiklambrid (vist olid). Vähemalt 2-3 Humberit peaks mul olemas olema.
Minul Humbereid ei ole, aga see tagumise pritsimehe ratas tundub tõesti eesti turu jaoks tehtud Humber olevat (ainult esipiduriga, taga ilmselt Eadie Coaster tagajooks).
Militaar-neti on üks tubli mees vahepeal pannud mõned pildid, panen teema lingi siia
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=19434

Näha on jällegi justkui, et olid kroomdetailid, roostevabad kodarad ilmselt jne. Kahju, et pole värvilisi pilte pandud, mis värvi need rattad ikkagi olid, sügavmustad jnagu ei paista olevat.
Huvitav, et on nähe suuresti sellised lenksud, kus esipiduri hoovastik oli väljas, olen kohanud aga mitmeid lenkse, milledel ajamivarras on liikunud lenksutoru seest (kui midagi segi ei aja). Näha on ka, et neil Wiklundi ratastel oli kasutusel 2 tüüpi ketirattaid - tavaline rootsi viisnurk ja ka Wiklundi tähtedega variant WA ja mis see kolmas täht oligi, järjekorda ka ei tea hetkel.
Suurtel piltidel näha leistangi püsttoru sisene pidurisüsteem .Need jalgrattad olemuselt pisut teisemad.Kettiratta kodardust vanad silmad ei võtta. Oman sellist piluga leistangi,millel väikesed auguga kõrvad sinelihoidja kohal.Eeldan,et sinna kinnitatti omakorda pikergune tugi?,kuigi ilma piluta leistange olen näinud otse külge keevitatud toega.
Lehti: 1 2 3 4