automoto.ee foorumid
Ikka ja jälle seda automaksu! - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Vaba teema (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Teema: Ikka ja jälle seda automaksu! (/showthread.php?tid=24782)



RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - olevtoom - 06-07-2023

(06-07-2023, 09:20 AM)maaksSee ongi loogiline, sest selle maksu eesmärk on riigieelarve täitmine! Kirjutas:  PS Siis hakkavad seda maksma ka võimsamad kui 1kW  "tõuksid" mille valmistajapoole kiirus on >25km/h  Big Grin
Aga elektrisõidukid vist hakkavad kõvasti vähem maksma kui sisepõlemismootoriga liikurid. Sest seda maksujuttu rääkis Mario Tesla Kadastik.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - wagoneer - 06-07-2023

See on jah ikka jaburdus kuubis ju. Vist oleksime suht ainus riik kus maksustatakse sama rauaga ka liikluses mitte osalevad sõidukid? Et põhimõtteliselt on see särtsuautode maaletooja oma debiilsust läbi surumas,kus põhimõtteliselt laiemas perspektiivis tapetakse hobiautondus kui selline välja. Ok,tehakse erandid näiteks muuseumidele või musta numbri autodele. Aga reaalsuses on ju see vaid pisike tilk reaalses hobiautonduse maastikul. Njah. Eks paistab mis saama hakkab. Ei taha midagi õhutada,aga äkki oleks aeg ka natuke meelt avaldada. Kutsume Prantsuse spetsialistid appi nõu andma Big Grin
Mingeid petitsioone on ringlemas mitmeid,aga kas on ka reaalselt sellist mis kusagile välja jõuaks?


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - Marko - 06-07-2023

(06-07-2023, 09:31 AM)olevtoom Kirjutas:   Sest seda maksujuttu rääkis Mario Tesla Kadastik.

Mariol on siin kasutaja, kunagi osales ka aktiivselt, ehk peaks talle kirjutama ja paluma selgitada, mis suunas asi liigub? Süüdistada on lihtne, aga täpseid asjaolusid teadmata on see kohatu!


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - maaks - 06-07-2023

(06-07-2023, 13:17 PM)Marko Kirjutas:  
(06-07-2023, 09:31 AM)olevtoom Kirjutas:   Sest seda maksujuttu rääkis Mario Tesla Kadastik.

Mariol on siin kasutaja, kunagi osales ka aktiivselt, ehk peaks talle kirjutama ja paluma selgitada, mis suunas asi liigub? Süüdistada on lihtne, aga täpseid asjaolusid teadmata on see kohatu!
Kust sa süüdistuse välja lugesid @ Marko? - viide on ju täiesti korrektne:
----------
«See plaanitav automaks on mõeldud kahekomponendilisena. Üks oleks auto esmasel arvelevõtmisel ja teine iga-aastase tasuna,» sõnas intervjuus «Aktuaalsele kaamerale» reformierakondlasest riigikogu majanduskomisjoni liige Mario Kadastik.
jne.
jne.
--------
Automaksu esialgne kava näeb ette iga-aastast maksu (postimees.ee)
EDIT: Mina isiklikult ei arva, et automaks kuidagi mõjutaks hobiautondust! Hobiautondus (va. "põlva passatiklubi" laadne) on väga kallis hobi ja see pisku (eeldatavasti!), mis läheb automaksule ei muuda suuresti hobiauto(de) ülalpidamise kulusid. Neile, kes peavad aia taga "romupõldu" võib see maks muidugi hinge kinni lüüa, aga romude koht on romulas ja romude kogumine ei ole seesama asi mis hobiautondus - pigem on see "hobiromundus" ja seda tuleks veel täiendavalt masustada Big Grin


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - margus61 - 06-07-2023

Juhiksin tähelepanu (üldise tulise kriitika kontekstis marginaalsele) asjaolule, et kriitika objekt ehk maksu väljatöötamise kavatsus lõplikul kujul lubati ametlikult avaldada alles juuli keskel...


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - wagoneer - 06-07-2023

Noh ega ole minagi patust puhas. Kuigi jah minu autod ei reosta aiatagust vaid enamjaolt katuse all seisavad. Aga mõned romud mis ootavad oma korda: Volvo P1800 ja P1800 ES (arvel). Toyota corolla HT coupe aastast 76 (arvel), 1971 GTO (arvel ja sõidab)), 1969 Firebird cabrio (arvel), 1961 IHC (arvel), Mitsubishi Lancer 76 (arvel), Suzuki swift GTI 88 (arvel) ,Mazda 929 HT Coupe (arvel).  Ehk kuidas saab öelda,et see ei mõjuta hobiautondust?? Ja ma ei ole ainuke kelle garaazis on rohkem kui üks auto oma aega ja varuosasid ootamas,et kunagi jälle särada.  Ma ei ole automaksu vastu. Aga sellisel kujul on see räme kirves oma rahva selga. See  mõjutab palju rohkemat. Ma ehitan hobikaid ka kundedele ja arvan,et võin öelda seda mida eelpool just ütlesin,sest olen natuke erinevate inimestega seda teemat ka arutanud(mitte õlle kõrval,vaid reaalse hobiauto kõrval päris kainena). Jah ühte hobikat pidada,elab üle. No võib olla ka teise. Aga kindlasti mitte enamat. See on jalaga munadesse hobiautondusele. Ja see,et mustadele numbritele/muuseumidele erand tulemas on äkki,on kui tilk kust meres. Hobiautondus ei ole ainult muuseum või must number. Eestis kahjuks on eestvedajad ainult mustade numbrite ühingul. Kõik teised on nagu mitte nii olulised ja neid läbirääkimistel ei puudutata.
Kuidas saab maksustada asja mida sa hetkel ei kasuta? Soomes ka maksud ja asjad. Aga saad auto kenasti registrist eemaldada ja pole probleemi. Paar klikki ja saad jälle tagasi ning maksad oma maksuosa ära ning kihuta. Paljudes riikides on hobiautodele (teatud vanusest) tehtud igasugu sooduseid nii maksude kui erinevates registrites olemise näol. Ehk propageeritakse seda,et jääks alles mingisugunegi ajalugu autondusest ja tehnikast üldiselt. Meil hetkel härra Tesla müügiesindaja aga tahab sellele totaalselt kriipsu peale tõmmata.

Ma küsiks,et miks ei maksustata näiteks jalgrattaid või televiisoreid/arvuteid(viimased ju suisa ohtlik jääde). Kui on varamaks siis ikka kõigilt asjadelt. 

Ja Marko,härra Tesla müügiesindaja on vägagi kursis foorumites kirjutatavaga. Lihtsalt tal nüüd latt kõrgemal


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - aavu - 06-07-2023

https://www.err.ee/1609025063/ligi-kolmandik-luksusautodest-on-registreeritud-toosoidukitena 

Tsitaat:Juuni lõpu seisuga on registris 113 Lamborghinit, millest töösõitude märkega autosid oli 46 (40,7 protsenti). 
Nojah, eks neil kõige suurem häda ja raha maksudeks ei jätku peale nimetatud auto omandamist.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - olevtoom - 06-07-2023

(06-07-2023, 13:28 PM)maaks Kirjutas:  EDIT: Mina isiklikult ei arva, et automaks kuidagi mõjutaks hobiautondust! Hobiautondus (va. "põlva passatiklubi" laadne) on väga kallis hobi ...
No nii kallis nüüd ka ei ole. Saab muidugi kuitahes kalliks ajada. Kuid ma toon näite oma autopargist.
Üksteist aastat tagasi ostsin Peugeot 306 Cabrio, makstes umbes 2 K€. See läbib ülevaatuse probleemideta, samas musta numbrit ta ei saaks, kui ka piisavalt vana oleks. Must number tähendaks, arvan, pisikest 20 K€ suurust lisaväljaminekut. Nii et siiani olen sõitnud ja nautinud. Ei ole hirmus kallis?


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - maaks - 06-07-2023

(06-07-2023, 15:14 PM)olevtoom Kirjutas:  
(06-07-2023, 13:28 PM)maaks Kirjutas:  EDIT: Mina isiklikult ei arva, et automaks kuidagi mõjutaks hobiautondust! Hobiautondus (va. "põlva passatiklubi" laadne) on väga kallis hobi ...
No nii kallis nüüd ka ei ole. Saab muidugi kuitahes kalliks ajada. Kuid ma toon näite oma autopargist.
Üksteist aastat tagasi ostsin Peugeot 306 Cabrio, makstes umbes 2 K€. See läbib ülevaatuse probleemideta, samas musta numbrit ta ei saaks, kui ka piisavalt vana oleks. Must number tähendaks, arvan, pisikest 20 K€ suurust lisaväljaminekut. Nii et siiani olen sõitnud ja nautinud. Ei ole hirmus kallis?
OFFTOPIC
Nõrk! :-) Kindlasti saab veel odavamalt - astral relakaga katus maha Toungue (ei saa aru mida seal 306-s nautida saab?).
PS Odavusest. Seisab ta sul kus? Tänaval või garaažis? Kui garaažis, siis mis garaaž maksis/maksab ...


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - olevtoom - 06-07-2023

(06-07-2023, 15:41 PM)maaks Kirjutas:  OFFTOPIC
Nõrk! :-) Kindlasti saab veel odavamalt - astral relakaga katus maha Toungue (ei saa aru mida seal 306-s nautida saab?).
PS Odavusest. Seisab ta sul kus? Tänaval või garaažis? Kui garaažis, siis mis garaaž maksis/maksab ...
Offtopic jätkub: kas oled proovinud sõita? Näiteks Postiteel, või, ütleme, Kanepi-Otepää maanteel?
Garaaži mainimise peale tuli mul pähe, et pea meie kallid valitsejad garaažimaksu ei kehtesta. Et, noh, rahva mandaat on olemas, ja roheline ja puha.
Aga garaažiga on sihuke lugu, et see maksis oma hinna kunagi 15 aasta eest ja nüüd püsikulusse ei lähe.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - 13piisab - 06-07-2023

Aitab küll päris teemavälistest juttudest ja asjaosalised vaidlevad vajadusel privaatselt edasi.

(06-07-2023, 14:11 PM)margus61 Kirjutas:  Juhiksin tähelepanu (üldise tulise kriitika kontekstis marginaalsele) asjaolule, et kriitika objekt ehk maksu väljatöötamise kavatsus lõplikul kujul lubati ametlikult avaldada alles juuli keskel...
igati kõnekas asjaolu mõtlevale inimesele, kes esmalt ootab, et täpsustataks, millest on jutt ning alles siis tekitab arvamuse. Mitte vastupidi.
Praegune asjade eeldamine sobib pigem saunanaistele.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - olevtoom - 06-07-2023

(06-07-2023, 17:04 PM)13piisab Kirjutas:  ...
Praegune asjade eeldamine sobib pigem saunanaistele.
Te palun sel juhul vabandage, et ma ühe riigikogujast saunanaise ütluste põhjal koostatud artiklile viitasin.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - miniest - 06-07-2023

[Pilt: Classic%20%26%20Sports%20Car%20%E2%80%93...k=2Q9jT6EJ]                   Veidi teema väline, aga siiski seotud automaksuga, kuskil keegi poliitikutest käis eestis välja kummiku maksu idee.  Nüüd läheb  Londonisse sissesöit maksma 13 naela(igapäevaselt), erand tehakse autodele mis on vanemad, kui 40 aastat. https://www.classicandsportscar.com/features/london-ulez-expansion-threat-modern-classic-cars


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - Kult - 06-07-2023

(06-07-2023, 22:14 PM)miniest Kirjutas:                     Veidi teema väline, aga siiski seotud automaksuga, kuskil keegi poliitikutest käis eestis välja kummiku maksu idee.  Nüüd läheb  Londonisse sissesöit maksma 13 naela(igapäevaselt), erand tehakse autodele mis on vanemad, kui 40 aastat. https://www.classicandsportscar.com/features/london-ulez-expansion-threat-modern-classic-cars

Täitsa nii ikka ei ole ju, kõik bensukad mis on alates euro IV(2001-2005) ja diislid euroVI(2012+) ei pea maksma.

 10 aastat tagasi kui sealt ära tulin oli peale kesklinna ummikumaksu(07.00-19.00) vanemate(kuni 2000a. vist) diisel N-kategooria sõidukite keeld(24h), mis hakkas suht M25 lähedalt pihta. Hea meel et enam seal ei ole, mõeldaks igasuguseid makse välja ja ollakse eeskujuks väiksematele sõpradele idas.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - marz - 06-07-2023

Võib ju ootama jääda seda juuli teist poolt, kuid kas siin https://pealinn.ee/2023/07/03/tasuda-tuleb-ka-seisva-soiduki-eest-elektriautod-ja-tsiklid-kaasa-arvatud/ artiklis mitte väga selgelt öeldud pole et ei saa sõltuma, kui palju keegi reaalsuses autot kasutab, vaid tasuda tuleb ka seisva auto omamise fakti eest – suurusjärgus 5-20 eurot kuus. Kuigi ümarlaual veel ei esitletud täpset valemit või metoodikat, mida tahetakse vormida automaksu korjamise jaoks seaduseelnõuks, on üldised piirjooned siiski paigas. Üsna tobe on see mitmepalgelisus, kus räägitaks vahel midagi keskkonnast ning mingit seost ei looda keskkonna ja maksustatava objekti vahel. Mulle ka kohe üldse ei meeldi. Tõesti, kui palju on Eestis nö ka sõidukitega oü-tamist, see Lamborghini näide on hea. Kui juba sellise taseme mehed riiki niimoodi lüpsavad, siis alla selle taseme hobiautondus muutuks täiesti mõttetuks? Elu kolib jälle excelisse, teatud aastast ja piirist on hobikas, alla nende kriteeriumide on romu ja tuleb nagunii utiliseerida. Pole just väga perpsektiivikas mõtteviis hobiautonduse suhtes. Lisakas veel nooremad, kes alles hakkavad vo huvi tundma, kes suudavad soetada projekti, kuid seda mite kohe realiseerida, Igaüks algab kuskilt ja kõik ei sünni hõbelusikas suus, mõni tahab ise ka midagi teha.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - spitfire - 07-07-2023

(06-07-2023, 17:04 PM)13piisab Kirjutas:  Aitab küll päris teemavälistest juttudest

(06-07-2023, 14:11 PM)margus61 Kirjutas:  Juhiksin tähelepanu ehk maksu väljatöötamise kavatsus lõplikul kujul lubati ametlikult avaldada alles juuli keskel...
igati kõnekas asjaolu mõtlevale inimesele, kes esmalt ootab, et täpsustataks, millest on jutt ning alles siis tekitab arvamuse. Mitte vastupidi.
Praegune asjade eeldamine sobib pigem saunanaistele.

Maailm ei ole õnneks/kahjuks selline nagu üks inimene tahab. Kõik eelpool toodu põhineb peavoolu meedial ja on toodud asjakohaselt koos viidetega. See, et see (automaksu vastasus) kolmeteistkümnele ei meeldi, pole uudis, aga et nüüd peris moka maas peab hoidma, on küll midagi uut. 

Võib üleolevalt naerda nende 90-nendate odavate pannide üle, aga kuidas autod siis vanaks saavad ? Nii saavadki. Selleks, et see mõttetu passat saaks 100-aastaseks,  peab ta üle elama kui mitu valitsust ? Hävitada saab igat autot vaid korra. Mis ei tähenda seda, et iga pleki tükki peaks taga nutma, aga mingi võimaluse peaks nagu jätma ka tulevastele põlvedele. Igasugune taaskasutus on au sees. Ka vanal autol hinge sees hoidmine on taaskasutus. See ei ole luksus. See on hobi. Täna on kollaste koheva sabaga "rottide" arusaam, et autohobi tähendab ühte autot. Üks auto on entry level. Mul ei meenunud ühtegi tuttavat kellel oleks ainult üks hobikas. Enamusel ikka mitu ja paljudel on 10+. Ja üllatavalt paljudel on ka 100+. Tänu sellistele "hulludele" jääb ka järeltulevale põlvedele mõni mutter mida keerata. Tänased meediasse lekitatud infokillud on hobiautondusele ikka  laks munadesse.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - raulex - 07-07-2023

Praegu on arutluses viies? versioon automaksust.
See, et maksta tuleb sõltumata auto reaalsest kasutamisest võib tähendada ainult seda, et GPS(vms) jälgimist ei tule.
Kuna räägitakse kuumaksust 5-20EUR , siis loogiline on, et saab ka kuu kaupa maksta. Lihtsalt, et masin on  (aktiivses) registris ja üldse (ühtegi kuud) ei maksa, on välistatud.
Mina ei loe kusagilt välja, et ajutiselt kustutatud või registrikanne peatatud masinatele kah maks tuleks.
Kui tuleb, siis on löök vanatehnikale tugev.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - mossepower - 07-07-2023

Mis seal ikka, eestlane kannatab ära. On varem kannatanud ja kannatab ka nüüd. Seletuseks leiab, et olukord võiks palju hullem olla, nt. kinnisvara maks ja eelpool toodud garaažimaks. Garaažidega on üldse hull värk, need kes ostsid 5 aastat tagasi 5000 euroga Tallinna garaaži, siis nüüdseks maksab see 15 000. See kõik on toimunud riigimaal (Eestimaa on jagamatu ja maksad maamaksu selle kasutamise eest) ja riigil kõik kasu saamata jäänud. Vähim mida nüüd tagantjärgi teha saab on samas garaažis seisva (hobi)auto eest solidaarsed 120 eur aastas riigile natukenegi tagantjärele liigse rikastumise maksu tasuda.

Eks umbes nii see maksude kogumise ja juurde määramise loogika töötab, seda siis muidugi maksukoguja (riigi) vaatevinklist. Põhjenduse leiab alati Big Grin


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - spitfire - 07-07-2023

(07-07-2023, 09:35 AM)mossepower Kirjutas:  Vähim mida nüüd tagantjärgi teha saab on samas garaažis seisva (hobi)auto eest solidaarsed 120 eur aastas riigile natukenegi tagantjärele liigse rikastumise maksu tasuda.

MIs jutt see selline on ? Ise küsid nööri, mida kaela panna ? Loodetavasti siiski iroonia. 

Maamaks on garaažil alati olnud.


RE: Ikka ja jälle seda automaksu! - Peeter2 - 07-07-2023

Vast mäletate seda aega kui sissetoodavatel autodel oli röögatu tollimaks mootori mahu järgi. Vanadel usakatel võis toll olla kallim kui auto hind ise. 
Kah elati ja toodi neid sisse. Sellega ma ei taha öelda, et see maks oleks õiglane, kindlasti mitte. Igasugustele vabaduste piiramisele ja omandi maksustamisele olen kindlalt vastu.