automoto.ee foorumid
TZ 4K-14 mootori remont - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanem Rasketehnika (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Teema: TZ 4K-14 mootori remont (/showthread.php?tid=14033)

Lehed: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


RE: TZ 4K-14 mootori remont - fanatt - 07-02-2013

(07-02-2013, 00:33 AM)Wiki432 Kirjutas:  
(07-02-2013, 00:08 AM)fanatt Kirjutas:  Tere!
Oskad sa äkki kommenteerida seda juhtmete ühendamise varjanti mida ees pool kirjeldati? Teeks siia siis ühe korraliku kokkuvõtte ühendamise kohapealt.
Tõenäoliselt on mul regulaator otsas kuna ta laeb korralikult üle (kuskil~17-20V). Proovisin ka relee kontaktide lahutamist, peale seda laadis kuskil 13V kuni järgmise käivitamiseni. Lahutamise hetkel käis kontakide vahel korralik kaarleek. Lisaks kuumenevad relee all olevad reostaadi üle. Eel pool räägitud jutust saan aru, et relee regulaator peab olema massist eraldatud (originaalis kummi puhvrite peal)?

Kahjuks ei oska veel kõike täpselt enda jaokski paika panna. Leiaks kuskilt skeemi, oleks asi lihtne. Praegu ei saa midagi kindlalt väita.
Regulaatori korpuse massist eraldatuse vajalikkust ei pea eriti tõenäoliseks, kuna tundub, et massjuhtme kaudu saab ta ikkagi sama vooluringi. Kummipuhvritel kinnitamine ei ole eripärane ja kasutatakse vibratsiooni leevendamiseks.

(03-02-2013, 01:12 AM)jürimees Kirjutas:  Relee ilmselt tšehhide toode (PAL firma, korpusel markeering 443 116 41702, muid kirjeid ei tuvastanud)
Mis ksf! fanatt regulaatorile on kirjutatud? Pildilt ei loe kuidagi välja.

Regulaatorile on peal MAGNETON PAL MADE IN CZECHOSLOVAKIA Numbreid esimese hooga teistelt piltidelt ei tuvastanud.
Traktori raamatus on selline skeem aga see tundub olevat vale skeem.
[Pilt: 219746851b9dfb_o.jpg]


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 07-02-2013

See on alalisvoolu generaatoriga masina skeem (generaator asub mootori vasakul küljel all).


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Wiki432 - 07-02-2013

Tehke keegi kindlaks, kas üks ergutuse hari on ühendatud generaatori sees massi või tulevad mõlemad klemmid isoleerituna välja. Viimasel juhul peaks olema generaatori sees üks harjajuhe ühendatud veel ühe ahelaga.
Siis saaks ometi kord otsad kokku viia.
Jutt käis vahelduvoolu generaatorist.
Ksf! fanatt antud alumisel pildil on näha, et juhtmekimp sööstab mingist august sisse. See suund on siis generaatori poole? Kui nii, võiks kõik juhtmed küljest tõmmata (ka akuklemm maha ja pee punane juhe, mis tundub olevat +) ja mõõta kõik ahelad analoogtestriga nii generaatori +, kui ka massi suhtes ja mõlematpidi.
-------------------------------------------------------------
Infoks endale ja teistele. Magnetoni keeles tähistab "M" rootorit ja "R" kontroll-lampi.
Nähtamatu tekst: no krt on ikka napakad, kas ei saanud siis sama tähistust kasutada, mis teisedki?!


RE: TZ 4K-14 mootori remont - jürimees - 09-02-2013

Lisan mõned pildid genekast ja releest (omaniku, kellelt need sain, jutu põhjal ei ole töökorras).Püüdsin pääseda harjadeni, et vaadata nende ühendamist. Kahjuks on rihmaseibi kinnitusmutter kinni keevitatud ja päris relakaga ka ei taha asjale läheneda.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Wiki432 - 09-02-2013

Idee järgi peaks olema üks harja ots klemmi "M" ühendatud. Küsimus on selles, kuhu on ühendatud teine. Üks võimalus on massi. Siis peaks testriga mõõtes olema "M" ja massi vahel umbes 2 oomi ükskõik kumba pidi. Teine võimalus on ühendus kolmele lisadioodile. Sellisel juhul peaks testrga mõõtmisel "M" ja "+" või "-" vahel (pagan ei viitsi skeemi vaadata) ühepidi mingi takistus olema aga teistpidi katkestus. Laadimistule ühenduse järgi panustaks ise lisadioodidega variandile.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - jürimees - 10-02-2013

Head uut aastat foorumlased. Selgus, et tagavaraosadeks soetatud jahutusventilaatori kallal on varem tarvitatud vägivalda. Mutter, rihmaseib, tiivik kinni keevitatud, tiiviku kiilusoon olematu ja lisaks midagi läbi lastud tiiviku vahelt, mille tulemusena pea pooled labad defektiga, otsustasin rauasaagi jms kasutades geneka laiali lammutada.
Pilt järgmine:staatori 3 otsa ühendatud alaldiga
- geneka R klemm ühendatud aladiga
- üks hari ühendatud korpusega
- teine hari ühendatud geneka M klemmiga ja lisaks dioodi (võin tolle komponendi nimega eksida, kuna kooliajal sai mõnda asja õpetaja jaoks õpitud) kaudu korpusega.
Milline harjadest oli ühendatud korpusega, milline geneka M klemmiga, ei või kindlalt väita, kuna staatori väljavõtmisel surusid vedrud harjad pesadest välja.Kas sel tähtsust, ootan asjatundjate kommentaare.
Juhtmed ulatuvad nii ja naa. Harjade juhtmete painde järgi sobib paremini variant, kui staatoripoolne hari ühendatud geneka M klemmiga.
Genekas sellise konstruktsiooniga, et harjadele ja alaldile ligipääsuks vaja enne maha võtta rihmaseib ja tiivik.Geneka esimene kaan ühes tükis ventilaatori korpusega.Tagakaant, kui niisugust eraldi ei ole, vaid see ühes tükis staatorit ümbritseva korpusega.
Proovisin mõõta ka takistusi nagu ksf Wiki soovitas, kuid tulemused kahe erineva testriga (digitaalsed, enda oma 13 ja sõbra oma 39 EUR) erinevad ja seda mitmekordsel mõõtmisel.Ei hakkka neid hetkel siia kirja panema, ehk mõni kogenum teeb selle ära.
Genekas jääb praegu lahtimonteeritult ootama, kas vaja midagi täpsustada.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Wiki432 - 11-02-2013

Tsitaat:Pilt järgmine:staatori 3 otsa ühendatud alaldiga
Selge, nii peabki olema.
Tsitaat:geneka R klemm ühendatud aladiga
Kuhu kohta nimelt. Pilt aitaks, ehk.
Tsitaat:üks hari ühendatud korpusega
Selge.
Tsitaat:teine hari ühendatud geneka M klemmiga ja lisaks dioodi (võin tolle komponendi nimega eksida, kuna kooliajal sai mõnda asja õpetaja jaoks õpitud) kaudu korpusega.
Saaks sellest tundmatust komponendist ka mingi info, kasvõi pildigi. Koos ühendusega.
Tsitaat:Milline harjadest oli ühendatud korpusega, milline geneka M klemmiga, ei või kindlalt väita, kuna staatori väljavõtmisel surusid vedrud harjad pesadest välja.Kas sel tähtsust, ootan asjatundjate kommentaare.
See jäi veidi segaseks. Harjad pudenesid hoopis välja? Idee järgi poleks justkui vahet, kumba pidi ergutusvool pooli läbib.
Tsitaat:Proovisin mõõta ka takistusi nagu ksf Wiki soovitas, kuid tulemused kahe erineva testriga (digitaalsed, enda oma 13 ja sõbra oma 39 EUR) erinevad ja seda mitmekordsel mõõtmisel.
Varasemates postides oli kasutusel vene analoogtester. See sobiks pareminigi veel. Mulle täiesti segasel asjaoludel tükib pooljuhte sisaldava skeemi mõõtmisel digitester vahest valeandmeid andma.
Tsitaat:ehk mõni kogenum teeb selle ära.
See, kes ennast ise aitab, seda aitab ka foorum.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - jürimees - 12-02-2013

See, mida pidasin dioodiks, selline, nagu vasakul üleval. PILT.Keermestatud ots korpuses ja teine ots M klemmil.
Harjad terved, rootori väljavõtmisel surusid vedrud need lihtsalt pesadest välja. Sain aru, et pole tähtis, milline hari millises hoidjas asub.
Mul endal nõukaaegset testrit ei ole. Lootus see saada tuttava käest.Eks teen siis uued mõõtmised.
Nagu varasemas postituses kirjutasin, genekal demonteeritav ainult esikaan.Seega juurdepääs alaldiplokile tööriistade ja silmade abil võrreldav hamba väljatõmbamisepa t------u kaudu.
Püüan edaspidi sisemusest pilti teha.
Geneka tagumine laager oli otsa andnud ja seetõttu rootori mähise ühendused kontaktrõngastega katki hõõrunud.
Minu kahes viimases varasemas ja käesolevas postituses seni juttu tagavaraks soetatud genekast.
Masinal, millest minu geneka teemalised postitused alguse said, ühendasin juhtmed vastavalt tähistele, kuid kontrolllamp särab mootori töötamisel, nagu viisnurk kremli tornis.
Kas senise info põhjal julgeb keegi kinnitada, et traktoriga võib töötada, kui ühendada lahti juhe M klemmilt ja mass välja lülitada. Massi lülitaks sisse ainult käivitamise ajaks ja vahepeal laadiks akut akulaadijaga.
Varasemas postituses kirjutasin, et käesoleval ajal samale traktorile toodetaval releel klemmid 15/54, DF, D+, R-. Kuidas ühendada omavahel geneka klemmid M ja R selle relee klemmidega DF ja D+?
Küsisin sama infot ka KRK Mõigu meestelt aga kahjuks nemad sama targad kui ise, st ei tea.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Wiki432 - 12-02-2013

Pildi on esindatud tõesti diood. Aga miks ta sellises kohas peaks olema ja kuidas sellisel juhul kogu süsteem toimida saaks, ei saa aru. Midagi on algallikates justkui valesti.
Tester ei pea olema vene toode, olen näinud ka pisikesi osutiga hiinakaid. Midagi ei maksa ja eriti vastu ka ei pea, kuid kui juhuslikult veel töötama peaks, ajab asja kuidagi ära.
Sisetunde järgi võiks äraühendatud juhtmetega töötada küll. Igaks juhuks korja teised ka pealt ära.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - fanatt - 12-02-2013

(12-02-2013, 00:41 AM)jürimees Kirjutas:  Kas senise info põhjal julgeb keegi kinnitada, et traktoriga võib töötada, kui ühendada lahti juhe M klemmilt ja mass välja lülitada. Massi lülitaks sisse ainult käivitamise ajaks ja vahepeal laadiks akut akulaadijaga......

Sa võid geneka pealt kõik need juhtmed lahti võtta (märgi ennem ära). Siis on mureta, ei lae. Minu pildipeal on lahtivõetud toite juhe mis viib voolu genekasse. Ma ei oska sulle õelda milline see juhe sul on seega ongi lihtsam kõik kolm lahti võtta.

Mul läheb üks traktor varsti remonti, siis lammutan oma geneka ka laiali siis saan täpsemat infot jagada sisemuse kohta.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - fanatt - 19-02-2013

Tere jälle!
Alustasin traktori lammutamisega ja ühtlasi sai ka genekas laiali võetud.
Geneka mark: TYP 443 113 516 , PAL , 14V , 42A

+B- tuleb starteri pealt (pidev+)
B- korpuses (pidev-)
DF- hari 1 läheb läbi dioodi ?
D+- hari 2 korpuses (pidev-)

[Pilt: 2201392135639e_l.jpg]

Seest poolt ka pilte

[Pilt: 22013961686082_o.jpg]
[Pilt: 22013963ac5b9b_o.jpg]

Rohkem pilte koos testriga mõõtmisega. Kus teistpidi polaarsusega mõõdetud pole seal on kas lõpmatu takistus või lühis: http://nagi.ee/photos/havi/sets/188851/?init=12&start=24

Pöörduks nüüd uuesti ksf Wiki poole, äkki oskad nüüd eespool olevate postitustega koos öelda mis kuhu klemmi alla minema peaks.

Väike OT ka, miks tuleb aeg-ajalt detaile lahti võtta. Aja jooksul on korpuse labad villa täis korjanud:[Pilt: 22013929d23683_l.jpg]


RE: TZ 4K-14 mootori remont - olli - 19-02-2013

(21-10-2012, 22:15 PM)olli Kirjutas:  
(21-10-2012, 20:45 PM)pannkook Kirjutas:  no minu nippel asub seal:
[Pilt: IMG.jpg]

Mul on sealt midagi puudu jah siis. Tolle koha peal on ainult tühi auk. Ja ka seal all, kus pildi pealt paistab poldi pea, on tühi auk.Sad

Ega keegi mind selle siduri survelaagri nippliga aidata oska? Antud pildi peal oleval kohal asetseb mul täitsa tühjus. Sad
Tea, kas on sealt mingi vahetükk mul puudu? Või ongi mõnedel mudelitel see õlitamisnippel kusagil seal paagi all peidus hoopis?


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Wiki432 - 20-02-2013

Minu arusaamist mööda peaks R kokku minema D+'i ja M DF'iga. Püüan mingil päeval leida innustust oma vaimusilmis seisev skeem ka täissuuruses siia joonistada.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 20-02-2013

(19-02-2013, 23:51 PM)olli Kirjutas:  
(21-10-2012, 22:15 PM)olli Kirjutas:  
(21-10-2012, 20:45 PM)pannkook Kirjutas:  no minu nippel asub seal:
[Pilt: IMG.jpg]

Mul on sealt midagi puudu jah siis. Tolle koha peal on ainult tühi auk. Ja ka seal all, kus pildi pealt paistab poldi pea, on tühi auk.Sad

Ega keegi mind selle siduri survelaagri nippliga aidata oska? Antud pildi peal oleval kohal asetseb mul täitsa tühjus. Sad
Tea, kas on sealt mingi vahetükk mul puudu? Või ongi mõnedel mudelitel see õlitamisnippel kusagil seal paagi all peidus hoopis?

Kindlasti ei ole ta peidus, pigem on sul see metalltoru sealt kellegi poolt lihtsalt ära võetud. Selle metalltoru otsas on sidurikojas veel väike kummitoru ka, mis suunab õlitilga õigesse kohta laagri peale. Seega selle metalltoru panemine otseselt ei muuda midagi, õlitus oleks ikka puudu. Kui päris aus olla, siis see õlitamine ei ole seal ka nii kriitilise tähtsusega, ma olen ca 20 aastat ilma õlitamiseta sõitnud, tõsi õli olen pannud siis kui mootor maas on ja asjale juurde pääseb.
Mul on neid paagi aluseid vähemalt 2tk kodus, aga ei ole meeles, kas see toru ka seal küljes on. Püüan meeles pidada ja uurida.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - jürimees - 20-02-2013

Kas vahelduvvoolu genekaid nimetatud masinale siis kahte tüüpi tähistega( geneka klemmid R ja M või vastavalt DF ja D+)?


RE: TZ 4K-14 mootori remont - pannkook - 20-02-2013

Panen pildi sellest, kuhu see nippel välja viib.
[attachment=42354]


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Wiki432 - 20-02-2013

(20-02-2013, 11:55 AM)jürimees Kirjutas:  Kas vahelduvvoolu genekaid nimetatud masinale siis kahte tüüpi tähistega( geneka klemmid R ja M või vastavalt DF ja D+)?
DF, D+ jne tähistega käib Bosch´i ja veel mõne tootja standarti järgi klemmide tähistamine. R ja M tunduvad olevat ainult Magnetoni´le omased. Generaatorid võivad isegi samad olla, ainult tähed on teised. See viimane lause oli puhtteoreetiline, tegelikust Magnetonide evolutsioonist pole aimugi.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - klaave - 06-03-2013

(20-02-2013, 14:33 PM)pannkook Kirjutas:  Panen pildi sellest, kuhu see nippel välja viib.
Olen ammu teid kõiki jälginud-lugenud, kuid nüüd arvasin end olevat küps ka Teie kõigiga liitumiseks. Minu küsimus on järgmine. Samasugune määrimissüsteem peaks olema ka jõuvõtuvõlli laagrile. Kuidas seda leida. Olen oma masina puhtaks kraapinud ja leidnud isegi värvilise täpi, mille lähedal peaks asuma ka niplike, aga isegi nipli kohta ei leia.Minu info pärineb idanaabrite kommentaariumist mis mõne kohapealt ka päris asjalik. Samas Kas kellelgi on ka infot mootori Slavia 2s90 kohta. Kõigil on kommentaariumites ja piltidel peal ühesilindrilised, mul jumala uhke kahesilindriline, aga mingit kirjandust otsides jään jänni. proovisin ka mingi pildi panna aga saatanas on liiga suur. Jääb hiljemaks.

klaave

Sain pildi ka väiksemaks nii et siin ta on.

Klaave


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 06-03-2013

Mina olen ka näinud kunagi, vene aja lõpus Elva spoes müügil 2 silindrilist mootorit. Peale seda ei ole Eestis kohanüd ühtegi masinat, mille see peal oleks. See on siis esimene. Kuidas käib, peaks vist päris ühtlaselt ja tasakesti käima?

Jõuvõtuvõlli määrdenippel asub tagasillal, istme taga korpusel. Seal on selline hästi pisike kuuliga nippel, pinnaga täitsa tasane. Hetkel ei ole pilti käepärast, võin teha lähiajal.
Pilt internetist, kus nippel asuma peaks:Nippel


RE: TZ 4K-14 mootori remont - jürimees - 06-03-2013

klaave kirjutas
Tsitaat:Olen ammu teid kõiki jälginud-lugenud, kuid nüüd arvasin end olevat küps ka Teie kõigiga liitumiseks. Minu küsimus on järgmine. Samasugune määrimissüsteem peaks olema ka jõuvõtuvõlli laagrile. Kuidas seda leida. Olen oma masina puhtaks kraapinud ja leidnud isegi värvilise täpi, mille lähedal peaks asuma ka niplike, aga isegi nipli kohta ei leia.Minu info pärineb idanaabrite kommentaariumist mis mõne kohapealt ka päris asjalik. Samas Kas kellelgi on ka infot mootori Slavia 2s90 kohta. Kõigil on kommentaariumites ja piltidel peal ühesilindrilised, mul jumala uhke kahesilindriline, aga mingit kirjandust otsides jään jänni. proovisin ka mingi pildi panna aga saatanas on liiga suur. Jääb hiljemaks.

Ei ole eesti keeles, aga midagi siiski http://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=21&t=2274

Kas sama mootor http://landtechnikteile.com/product_info.php/info/p586_motor-18-ps-fuer-tschechische-kleintraktoren-tz4k14-und-mt8-132-2.html http://landtechnikteile.com/product_info.php/info/p1000_motor-25-ps-fuer-tschechische-kleintraktoren-tz4k14-und-mt8-132-2.html

Siin osaliselt detailide koodid ja saab ka ülevaate mõnede sõlmede ehitusest http://www.nd-traktory.cz/98-motor-slavia-2s90