automoto.ee foorumid
kahe Melleri DUXi jäänused, ca 1911-13 - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanade jalgrataste foorum (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=104)
+--- Teema: kahe Melleri DUXi jäänused, ca 1911-13 (/showthread.php?tid=66174)kahe Melleri DUXi jäänused, ca 1911-13 - valdo - 22-11-2022

Rattad on valmistatud Paidest pärit Julius Mölleri (Juli Melleri) poolt 1895. aastal Moskvasse asutatud tehases DUX.
 
Ühest DUXist on alles raam, keskjooksu võll, üks vänt. Ja mõlemad raaminumbrid selgelt loetavad kujul - 34124. Esisilti pole olnud, on olnud värvitud embleem.

Teisest DUXist on alles raam (veiidi keevitustega rikutud), keskjooks, vändad, ketiratas, kahvel loos laagritega. Raaminumbrid (mõlemad!) on kahjuks  maha taotud, käiatud, muudesse kohtadesse on asemele löödud uus rohkmakas raaminumber 111.. Tõenäoliselt on püütud ratta ajalugu (kunagi varguse järel?) varjata. Tagakahvli harudele jäänud jälgede põhjal loeb vaevu välja 217??. Esisilt on kadunud, sildiaugud klapivad DUXi sildi omadega.

Ühele raamile külge pandud BSA vabajooks on minu pandud sinna külge, sest just niisugune seal käis.

Kaugemas tulevikus on vähemalt üks DUX restaureerida, et see oleks laiale üldsusele vaatamiseks olemas meie poolt Väätsale loodud Eesti Jalgrattamuuseumis. Küllap leiab ka ülejäänud osad - paljud neist olid tollase Inglise BSA tüüpdetailid ja midagi on meie muuseumil juba praegu olemas.

Paidest pärit Julius Möller (Juli Meller) oli lisaks suure rattatehase loojale ja omanikule ka Venemaa Keisririigi esimese autotööstuse looja (1901), Venemaa Keisririigi esimene busside valmistaja (1901), Venemaa Keisririigi esimese mootorrattatööstuse looja (1907) ning Venemaa Keisriigi esimese lennukitööstuse looja (1909). Meie poolt Väätsale loodud Eesti Jalgrattamuuseum pühendab sel  laupäeval, 26. novembril toimuva jalgratta-ajaloo konverentsi Julius Möllerile ja tema toodangule. Täpsem teave - https://www.facebook.com/events/806370647244215