automoto.ee foorumid
Kombainid Eestis - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanem Rasketehnika (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Teema: Kombainid Eestis (/showthread.php?tid=7179)



RE: Kombainid Eestis - E303 - 22-08-2013

Huvitav  youtube video kuidas poiss koristab vilja poola kombain Bizoniga . Lihtsalt hämmastav kuidas nii väike poiss saab hakkama suurel kombainil töötamisega.Kuna ise olen  mõned korrad proovinud nivaga vilja võtta siis see läks küll väga vaevaliselt sest kuna põld oli ebatasane siis kippusid mullamättad  kogu aeg heedrisse minema ja hea et veel mingi suure kivi otsa ei sõitnud.Veel ummistas mitu korda  trummli kinni  kuna töökiirust ei osanud algul ka  õieti valida  ja kogu kaadervärk ummistus ära ning siis pidi suure kangiga mingit rihmaratast kangutama et trumli ummistusest vabaneda. Välismaa kombainiga pidi olema ikka palju lihtsam viljakoristamist ära õppida kui vene masinatega. Eestis peaks ka mõni selline Bizon kombain  olema  ning  vähemalt  üks oli kunagi võrumaal antsla kandis http://www.youtube.com/watch?v=ksg_uePGvtE


RE: Kombainid Eestis - dude - 22-08-2013

Poiss teeb vist ühe tüüpilise vea nagu mina kunagi tegin. Üritad heedrit maksimaalselt viljas hoida jälgides ainult selle nurka siis jääb "vaalust" järele üks paras sea...i, rool muudkui lappab käes. Tuleb jälgida rohkem kaugusesse ja aegajalt jälgida heedrit et kivi ei saa. "Rulli" tegijatele oli slaalom ka paras peavalu. Kui nival trummel kinni jäi siis võeti kallaku pealt luuk lahti ja sikutati kätega nii palju kui võimalik üleliigset vilja välja. Seejärel läks raudkang mängu, pildil olen tähistanud selle ratta punase ringiga, mida tuli vastupidises suunas liigutada. Ehk asi pandi tagurpidi tööle, teist marki kombanidel saab seda teha mugavalt kabiinis.

[Pilt: fgsn.jpg]


RE: Kombainid Eestis - Daff - 25-08-2013

Ksf. dude rääkis trumli kinnilaskmisest. Tema poolt kirjeldatud situatsioon:"kraabid käega niipalju välja kui võimalik", on väga kerge pääsemine.
Oli juhuseid kus jäi mulje, et aitab ainult ämber naftat ja tuli otsa. Mul oli tehtud selle tarbeks lai meisel, ca. 10 sentimeetrit lai ja kuvaldaga tagusid vahel jupikaupa kõrre peeneks, siis keerasid kangiga trumlit pisut tagasi ja jälle sama pull, seni kuni sai trummel vabaks. Teine abinõu oli iseterituv vikati tera , mis oli lati külge keevitatud ja sellega hakkisid trumlis kinni olevat kõrt peeneks.

Dude näidatud rihmaratas on kallaku, ehk kaldtransportööri ajam koos kaitsesiduriga,millest sai kallaku lahti keerata. Kui kallak oli kangist sisse lülitatud, siis muidugi oli võimalik ka trumlit, ehk kogu peksumasinat tagurpidi ringi ajada aga see oli kerge pääsemine. Trumlit ennast sai tagasi keerata trumli võllist, kus oli selletarbeks kaks auku võlli parempoolses otsas.

( DON ja JENISSEI tüüpi kombainidel oli vahebiitri võlli otsas kaldhammastega hammasratas ja hüdraulikaga said rõõmsalt trumli tagurpidi lahti lasta.)

Eriti erootiliseks kiskus asi rukkis töötamise korral. Kuna mul oli "töbisaba", ehk põhupurustajaga masin, siis ei jätkunud tänu sellele lisaseadmele enam trumli ringiajamiseks piisavalt jõudu ja pahatihti oli vaja teha "boxipeatus", samas kui teised rõõmsalt sotsvõistluse punkte kogusid.
Lõpuks lahendasin selle probleemi suht omapärasel moel. Peksukorvi reguleerkangil, millega sai peksukorvi põhja alla lasta, võtsin ära fiksaatori ja panin kangi alla vikati kepsust lõigatud paraja jupi. Nüüd, kui oli tunda, et trummel hakkab kinni jooksma, sai jalaga see kepsujupp alt ära löödud ja kogu pahmakas, mis varem suurt peavalu tekitas, jooksis tagant välja.


RE: Kombainid Eestis - Vana7 - 25-08-2013

Vot selle peksukorvi töö käigus allalaskmisega tegin ma korra andestamatu vea.Asi nimelt selles, et enne trumli kinnijäämist tekib selline omapärane jõrin, sest trummel ei suuda vastu võtta massi, mida söötebiiter püüab ette anda.Kui nüüd kallak kiiresti seisma jätta, pääseb mõnikord halvimast, kuid mitte alati.Tookord proovisin asja päästa sellega, et kopsasin haamriga, mis oli kabiinis käepärast peksukorvi kangi nupule, mispeale kang hirmsa mürtsatusega vastu põrandat raksatas, kogu see mass, mis söötebiitri taga oli trumlisse mütsatas ja trummel nii kinni, et mässasin oma paar tundi, et uuesti liikuma saada.Peksukorv tuli reg.poltidest lõpuni lahti lasta ja tõepoolest pikad rukkikõrred läbi lõikuda, milleks mul oli hästiteritatud Saksa vintpüssi tääk.
Parim lahendus trumli kinnijäämisel oli selline, et masin seisma, peksukorv kangist alla, luuk maha ja pika tugeva kangiga trumlisiinidest tagurpidi pöörata, samal ajal kõrretuuste välja kiskudes.Kui trummel vabalt pöörlema sai, tuli ka kallakut tagurpidi ringi ajada ja üleliigne kraam kaksikteo vahelt välja kiskuda.Tundub keeruline, kuid tavaliselt ei kestnud selline tegevus üle 10-ne minuti.Mingil juhul ei tohtinud unustada pärast peksukorvi kangi õigesse asendisse tõmmata(mida siiski vahel juhtus).


RE: Kombainid Eestis - runts - 25-08-2013

Vabandust, et oma murega teemat solgin, aga oskab ehk keegi juhatada, kust võiks Volvo s 830 lamerihma saada?


RE: Kombainid Eestis - kopraonu - 25-08-2013

Huvitav,mitu vana Niva SK-4 ja SK-5 võtavad see aasta vilja? Rolleyes
Ühte DON ja 2 Jennissei kombaini tean küll,mis reaalselt ka töötavad.

Lisaks märgin ära, et NL ajal tuli iga aasta peale viljakoristuse hooaja lõppu. Värvida üle ka rehvid, kuna nende saamine käis osadele asutustele üle jõu( või õigem oleks öelda, ministeerium ei eraldanud alati uusi rehve). Siis tuli rehvid üle võõbata alumiinium pulbri segu värviga. Lisaks kasutati ka miskit kautšuki laadest ainet, pragunenud rehvide, pragude lappimiseks.
Mõnele vanemale olijale, tuleb minu jutt tuttav ette, nooremad aga ütleksid,et nagu mida asja? Milleks oli vaja seda jama teha siis. Aga nagu ma ütlesin eespool, rehve jaotati vaid plaani alusel ja piiratud koguses.
Selle tõttu tuli neid vanu pragunenud rehve ekspluateerida lõpuni.


RE: Kombainid Eestis - meesmetsast - 25-08-2013

(25-08-2013, 20:07 PM)runts Kirjutas:  Vabandust, et oma murega teemat solgin, aga oskab ehk keegi juhatada, kust võiks Volvo s 830 lamerihma saada?

Soomest peaks tellida saama selle mehe kaudu 5063910.

(25-08-2013, 21:15 PM)meesmetsast Kirjutas:  
(25-08-2013, 20:07 PM)runts Kirjutas:  Vabandust, et oma murega teemat solgin, aga oskab ehk keegi juhatada, kust võiks Volvo s 830 lamerihma saada?

Soomest peaks tellida saama selle mehe kaudu 5063910.

1koht tuli veel meelde Viljandimaal Svectra Ceetrist võib kasutatud küsida T.5178921.


RE: Kombainid Eestis - runts - 25-08-2013

Tänud! Aga kuidas sellisesse varianti suhtuda? http://18591162.la02.neti.ee/teenused/


RE: Kombainid Eestis - Rapsijuurikas - 25-08-2013

( DON ja JENISSEI tüüpi kombainidel oli trumli võlli otsas kaldhammastega hammasratas ja hüdraulikaga said rõõmsalt trumli tagurpidi lahti lasta.)

See on küll jama jutt!


RE: Kombainid Eestis - Daff - 26-08-2013

Aga miks härra Rapsijuurikas nii surmkindlalt väidab, et jama jutt. Jenisseil oli vist ka masinaid millel selline lisa puudus aga DON´id olid küll sellise abinõuga kõik varustatud. Juhtida sai seda silindrit ka distantsilt. Kaks lülitit olid kombaini paremale küljele välja toodud ja trumli kinnijooksmise korral seisid kombaini kõrval ja näppisid nuppe seni kuni asi lahti pääses. Don oli muidugi piisavalt võimas, nii, et meie kaks DONI ei suutnud minu kombaineriks oleku ajal ennast kinni jooksutada.


RE: Kombainid Eestis - Rapsijuurikas - 27-08-2013

Väidan sellepärast et see abinõu istub vahebiitri otsas mitte trumlivõllil.
Vaadates doni trumli läbimõõtu ja massi siis on selge et seda ei ole võimalik kinni ajada.


RE: Kombainid Eestis - Daff - 27-08-2013

Sellisel juhul tõesti jama jutt. Sorry, et valeandmeid levitasin.


RE: Kombainid Eestis - vipi666 - 28-08-2013

[Pilt: DSC03365.JPG]

Põllumajandus, 1938


RE: Kombainid Eestis - Veteran - 29-08-2013

Kulla vipi! Vaata ise ka, millise kvaliteediga pilte Sa paned. On ikka mõtet?


RE: Kombainid Eestis - mlsluik - 29-08-2013

(29-08-2013, 07:01 AM)Veteran Kirjutas:  Kulla vipi! Vaata ise ka, millise kvaliteediga pilte Sa paned. On ikka mõtet?

Pilti suurendades on täiesti loetav asi... väga OK


RE: Kombainid Eestis - Sillu - 29-08-2013

(29-08-2013, 07:01 AM)Veteran Kirjutas:  Kulla vipi! Vaata ise ka, millise kvaliteediga pilte Sa paned. On ikka mõtet?
Minu meelest ei ole ka selle pildi kvaliteedil viga midagi, tekst on täiesti loetav.


RE: Kombainid Eestis - saarrand - 29-08-2013

(29-08-2013, 08:17 AM)Sillu Kirjutas:  
(29-08-2013, 07:01 AM)Veteran Kirjutas:  Kulla vipi! Vaata ise ka, millise kvaliteediga pilte Sa paned. On ikka mõtet?
Minu meelest ei ole ka selle pildi kvaliteedil viga midagi, tekst on täiesti loetav.

Täiesti loetav ja ainulaadne pilt.


RE: Kombainid Eestis - Veteran - 29-08-2013

Ega ma halva pärast.Tahame ju ikka endast ja tegemistest parimat teistele anda ning pildistamisel on võimalusi nii välgu kui loomuliku valguse ja objekti valgustatuse juures kombineerida, et saada parem jäädvustus.
Välguga peab arvestama vastupeegeldusega heledalt ( paberi) pinnalt, Vastu heledat valgust pildistades- filmides tuleb vältida heledamat tausta ning jama pilt tuleb , kui osa objekti on varjus, osa päikesest valgustatud, näiteks läbi puuvõra paistvas päikeses.
Kõik need näited siitsamast foorumist ja rõõm on näha, kui tehakse paremini.


RE: Kombainid Eestis - krossifänn - 29-08-2013

Mul ka see pilt(ajakirja väljalõige) kuskil alles.Kunagi poisikesena sai käidud külas omaküla samavanusel poisil.Hiilisime salaja pööningule ning lasime kääridel lõksudaBig Grin Ajakirjad olid 1930ndatest "Põllumajandus".Need aga olid suht õhukesed.
Ksf.vipi666 pildil on mingi muu(raamat või kõide)leheküljenumbriga 695.
Selle mahapildistamisega on jah nagu on ja kõige kindlam on skanneerida.Minu Canon skännib ka paksust raamatust.Ot aga nüüd kisub küll teemast välja.


RE: Kombainid Eestis - vipi666 - 29-08-2013

Tänud kõigile tagasisidest. Tunnistan jah, et paha kvaliteediga, aga info ja emotsiooni annavad edasi. Tegin kiiruga, sest tegelikult tegelesin hoopis 8 kuuse beebi magamapanekuga, enne mida tegin süüa, käisin poes, tulin töölt jne. jne. Peale beebi magamajäämist tahab naine ka oma veel ja...
Katsun teha ilusamaid pilte tulevikus, pisut sätin valgust ja varju.

Krossifänn, tegu põllumajandustega, kus on kõik lehed olemas, mul neid kolm tükki, 1126 leheküljega aastast 1937, 1146 leheküljega aastast 1938 ja 1086 leheküljega aastast 1939

Kaaned on parajalt kulunud, aga lehed korras ja mitte katkised, mingi aeg üritasin neid müüa, aga huvi nagu polnud. Kellel soovi, tehke pakkumine, niikauaks üritan sealt midagi vahvat pildistada, vähe parema kvaliteediga.

Antud kombaini pilt 1939 aasta raamatust, teisel lehel jutt jätkub, katsun lähipäevil ülesse pildistada