Postitused: 4,480
Teemad: 35
Liitus: Sep 2009
Maine:
53
(22-10-2011, 20:41 PM)Maanteemuuseum Kirjutas: peale ultrahelivanni läheb rauatükk veel vanni, nimelt atsetoonivanni - selleks et välgukiirusel ära kuivatada, viia välja vesi metalli pooridest. Siis ei algu uus korrosiooniprotsess pihta. Aga nagu öeldud, pole juba materjalide pärast see mitte odav lõbu.
Foto kiirkuivatamisest. Kuna vesi kuivab kaua ja pildistatud andmed vananevad ruttu, siis peale veevanni läks pilt piiritusevanni sealt edasi pandi põlema, tehti kaks lehvitust õhus ja kuiv pilt läks oma teed. Seda siis luureotstarbiliste aerofotodega.
Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу.
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Postitused: 620
Teemad: 115
Liitus: Mar 2009
Maine:
7
Loen ja loen ning mõtlen kas teha suu lahti või ei.Mul ei ole midagi nende happekruntide ega hultrahelide jne.vastu aga on kahtlused kas kõik see peb ka mitmed kümmned aastad vastu sest meil kogemused puuduvad aga kui ei proovi siis ka ei tea.
Mina tegin kunagi nii et 50 a.vanatsikli,mis oli mitukümmend aastat seisnud muld põrandaga kuurisja oli vajunud veljedeni maasse puhastasin liivapabriga kuni tehase värvini ära ja uus värv peale.Ainult rattad said liivapritssi.Arvestasin nii et kui see krunt ja värv on püsinud 50 a.peal siis peab teine 50a veel.Kuna aasta oli 1982 siis haed ja läikivad värvid mis meil saada olid olid ML värv mis tahtis kuivamiseks 100 ja rohem C kraadi.Kuna värvisin kodus ja kuivatamine pliidi kohal siis kraade tuli puudus või läkks värv keema.Keegi õpetas et igale värvipüstoli täiele üks
pudeli punnitäis soolhapet,paningi värv kuivas kiiresti ja sama värv on varsti 30a peal olnud aga roostet ei kusagil.
Ma tahan lihtsalt seda öelda et kas on alati mõtet liivapritsiga haljaks lasta ja uuesti kruntida,sest need vanad krundid ,värvid ,mis on mitmeid kümmned aastaid vastu pidanud,peavad veelteine niipalju aga kui kaua meieaja keemia vastu peab seda me ei tea.Üks asi veel mida olen kasutanud(kuna mul ei ole neid hukeid kaasaegsid tehnoloogiaid ja vanne)
on buvanol ,peale liiva-haavlipritsi sellega kokku ja võib seista aastaid kruntimata,eriti siis kasutan seda kui on rooste auguline asi või ei tea veel mis värvi krundi pean panema.Buvanolil veel see hea et seda ei pesta maha vaid krunt peale,aga mis saab sellest detailist 20 a. pärast me ei tea.
Postitused: 448
Teemad: 32
Liitus: Mar 2008
Maine:
6
ka buvanol peaks põhinema fosforhappel + igasugu mõttetud turvalisust tagavad lisandid nagu ka muul poesmüüdaval sodil. Ka fosforhapet ei pesta enne värvimist maha, eemaldada tuleb lahtine oksiidikiht (pehme harjaga nt). AinP, vist, seletas selle keemia olemuse hästi ära.
Suurte ja raskete asjade puhul nagu teehöövliraam on see happele värvimine ainuvõimalik.
Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Postitused: 244
Teemad: 19
Liitus: Sep 2003
Maine:
1
Teil hr. Maanteemuuseum paluks küll ühe Talupoja pärast oma vanne-värke mitte käima panna, vaid tehke juba gruppile tutvustav õppepäev.
Postitused: 448
Teemad: 32
Liitus: Mar 2008
Maine:
6
08-01-2012, 20:12 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 08-01-2012, 20:13 PM ja muutjaks oli
Maanteemuuseum.)
Täitsa õige mõte!
Arvan, et mõne meie üritusega võiks kokku klapitada. Et suuremale rahvahulgale üritus ja siis mingi aeg saaks meie restauraator oma töövahendeid ja -võtteid nö ettetellinud foorumlastele näidata.
Kui on mingi hulk soovijaid, siis võiks plaanida.
Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Postitused: 4,180
Teemad: 61
Liitus: Dec 2002
Maine:
56
Proovinud ka erinevaid lahendusi (nii metalli kui plastiku peal!) ja hetkel on jäänud "tunne", et selline odav ja toimiv lahendus mitte kõige kohutavama roostekäki puhastamiseks on rellakas+lamellketas, happevann ja buvanol/roostemuundur. Aga vimased saab ka ühendada!
Nüüd hape: Valiandi puhul tõin TK Ortost päris õiget kanget ortofosforhapet. Toimis küll aga mitte nii nagu oodanuks. Aga mis asi toimib ideaalselt - kõige lihtsam sidrunhape!!! Seesama, mida koogi sisse pannakse. Ostad ikka suure hulga sidrunhapet, teed sellise eriti hapu vesilahuse, pistad detaili sinna sisse ja rooste kaob kui nõiaväel! Täpselt samamoodi, kui "spetsiaalsete" roostemuunduritega, "sööb" kange sidrunhape rooste ära ja muundab selle raud(3)oskiidiks. On juhtunud, et hääd nõukogude tööriistad on saanud vett (katus sadas läbi ja ma ei pannud tähele, et otse tööriistakarpidesse) ja lohakusest muutusid need roostekäkkideks. Lehtvõtmed, padrunid, meislid, isegi poldi/mutri karp. Kange sidrunhappelahus 70-liitrisesse musta segukaussi, kogu rauakola sinna sisse ja nädala pärast välja. Kummikindad kätte, palju kaltsu ja ükshaaval lapiga puhastama. Praegu on kõik kenad hallikad ja roostevabad.
Suurte pindade puhul aga ei pääse üle ega ümber mehaanilisest elik pritsiga puhastamisest. Jämeda raua jaoks liivaprits, peenema/õhema jaoks soodaprits, millega saab ka puitu (näiteks krusade kastid, puitraamidel kered etc) puhastada! Ja siis on veel ka vesi-liivaprits (väga hea, peseb soolad välja!) ning värvieemalduskeemia+ väga jõuline keeva veega survepesur. Viimane sobib jube hästi just selliste kerede puhastamiseks, kuhu kunagi on rulliga "sada kihti" põrandavärvi peale kantud. Enamasti saab selle maha isegi vaid keeva veega - pesin kunagi niimoodi punasest värvist puhtaks näiteks RedBaroni Humberi küljed... Aga see peab olema siis tööstuslik kange aparaat.
Postitused: 244
Teemad: 19
Liitus: Sep 2003
Maine:
1
See sidrunhappe vann tundub küll hea mõte olema. Proovin suvel kindlasti järele. Siin juures vabandan lolli küsimuse päras, aga ei ole suurem koogi küpsetaja ega kujuta ettegi mil moel sidrunhapet poes müüaksegi. Kui palju peaks sidrunhappet vette lisama (umbes grammi/kilo liitri kohta vms.)? Ja kas peale seda tasuks puvanoliga mökerdada või pole enam vajalik? Aitäh.
Postitused: 1,194
Teemad: 24
Liitus: Aug 2011
Maine:
28
Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Postitused: 3,699
Teemad: 114
Liitus: Jan 2003
Maine:
36
päris hea tulem. Kas jääbki selline suht ühtlane värv? Ortofosforhappega (roostemuundurid) jääb ikka hulka laigulisem, kuigi sarnast kuumtsingiga sarnanevat tooni on ju sealgi.
mutrid lähevad puhastamise järel lausa sõrmega keerates peale?
Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"