(01-02-2025, 20:00 PM)Mahno Kirjutas: Ja iseküsimus on veel see, kas on keskkonnale kasulikum tolle 2104-ga sõita veel näiteks 10 000 või 50 000 km versus viia ta hunti, kulutada energiat tema ringitöötlemisele ja lisaks vähem saastava tootmisele, millega siis need 10000 või 50000 maha sõita. Selle 2104 kasuks räägib lihtsalt see kõrva argument, et ta on juba valmis tehtud ja loodust reostatud - aga tema võimalikult kiire lammutamine ei too rikutut tagasi. Kindlasti ühel hetkel saabub tasuvushetk, aga millal?
See on huvitav vaatepunkt, mida uurida.
Endale on alati tundunud see vanade autode lõpunikasutamine pigem ikka nagu kokkuhoid, võrreldes uue auto soetamisega. Vähemalt tarbijana on kulude kokkuhoid ilmne. Aga CO2 vaate peale pole nagu kunagi mõelnud. Kas siis ikka on vana parem kui uus?
Järgnevalt tulevadki arvutused selles teemas. Kui peaks miskit viltu olema numbrites või loogikas, siis arutelu ja vigadeparandus on teretulnud.
Võttes aluseks kontrollimata andmed google lühivastustest, siis on uue auto tootmise CO2-emissiooni ekvivalent ca 5600kg (eelpool elektriautol oli 10000kg). Sellele tuginedes leiame paari väikse tehtega vastuse küsimusele:
Kas CO2 jalajälje seisukohalt on parem sõita 3 vana autot lõpuni ribadeks, kui toota 1 uus ja seda usinasti tarvitada ?
Umbes nii, et kas võiks parem läbida 3 autoga a 100 000km , selmet osta uus ja sõita sellega 0-300000km?
Vastus kumab läbi juba esimesest arvutusest.
TABEL1 - heitmenormist ja tootmisest tuleneva jalajälje võrdlus:
Üsna selgelt on näha, et tarbimise kasutusjälg ületab tootmise jälje juba 50000km järel ka ökonoomseima sõiduki puhul.
See tähendabki seda, et tootmise jälg on võrreldes kütusetarbimise jäljega ikkagi suhteliselt väike. Uue sõiduki tootmine ja kasutuselevõtt võib olla efektiivsem kui vanaga edasi punnitamine. Küsimus on tasuvuspiiris kahe võrreldava sõiduki pikaajalisel kasutamisel (väiksem tarbimise CO2 jälg peaks olema tasuvam

).
TABEL2 - tasuvuspiir sõltuvalt võrreldavate sõidukite ökonoomsusest
Selge see, et roheline on tasuv ja punane mittetasuv, oranž piiripealne. Tasuvuse piiri juurde peab ju varu ka jätma, sest eks vana auto puhul lisanduvad ka varuosade tootmise ja remondi jalajäljed vms.
Siit järeldus: Eeldusel, et sõiduki kasulik eluiga on 300000km, siis
CO2 emissiooni seisukohalt tasub toota uus sõiduk ja sõita sellega, kui see on vanast vähemalt 25% ökonoomsem. Veel kindlam oleks võtta piiriks 30%. Uus sõiduk emiteerib siis kasuliku eluea jooksul kindlasti vähem CO2 kui võrreldav vana sõiduk (või mitu vana sõidukit, mida kasutatakse järjest).
Arvutuse illustreerimiseks mõned konkreetsed kütusekulu numbrid ka, kus ei tasu vanu ronte lõpuni sõita (30% kuluerinevusega): Vana 10L100km vs uus >7L/100km või vana 8L/100km vs uus >5,6L/100 jne.
Sisuliselt küll on 30% ikkagi parajalt suur vahe. Selle saavutamiseks peaks uus auto olema väiksem-kergem kui vana. Mitte lihtsalt uus ja ökonoomsema mootoriga. Lisaks, kuna 75% tootmisjalajäljest (5600kg CO2) räägitakse olevat tingitud metalli töötlemisest, siis väiksemal sõidukil on ka seal eelis (aga seda peaks valemis arvesse võtma lihtsalt erineva sisendväärtusena).
Huvitavaks läheks see võrdlus siis, kui panna kõrvuti uus elektriauto vs. vana elektriauto. Uue elektrika ökonoomsuse kasvuruum on piiratud, aga vana ei saa liiga pikalt ekspluateerida ilma akupakki vahetamata (mille jalajälg on jällegi päris pirakas).
Aga sinna arutlusse praegu ei lasku. Samuti ka sellesse mitte, et CO2 küsimuste lahendamise kõige tõhusam viis oleks asuda juurpõhjuse kallale ja võtta suunaks juhitavalt kahanev majandus ning inimkond. See teema miskipärast ärritab paljusid, selmet asjale rahulikult otsa vaadata ja kasvõi lihtsalt ideena läbi kaaluda